Instalacja paneli słonecznych – za co tak naprawdę płacę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zakup fotowoltaiki do domu, dla firmy, czy też gospodarstwa rolniczego to opłacalna inwestycja. Zważywszy na to, że montaż wszystkich niezbędnych podzespołów jest złożony, pada pytanie, za co tak właściwie klient płaci. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo, z jakich elementów składa się sama instalacja oraz jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych.

Koszt paneli słonecznych – podstawowego elementu instalacji fotowoltaicznej

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są tzw. moduły fotowoltaiczne, które ostatecznie łączone są w panele. Ich zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej na prąd zmienny. Współcześnie istnieje wiele rozwiązań, które są wykorzystywane do wspomnianego wyżej procesu. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem pod względem kosztów fotowoltaiki w stosunku do efektywności są moduły wykonane z krzemu.

Moduły dzielimy na:

  • Moduły z ogniw monokrystalicznych, których podstawowym budulcem są monokryształy krzemu. Charakteryzują się one największą wydajnością, głównie w największym nasłonecznieniu. Ich wadą jest jednak relatywnie wysoki koszt.
  • Moduły z ogniw polikrystalicznych, wyprodukowane z krzemu polikrystalicznego, czyli krystalizowanego z wielu monokryształów. W opozycji do powyższego typu, te charakteryzują się mniejszą sprawnością, jednak większą w warunkach umiarkowanego zachmurzenia. Przyjmuje się, że instalacja złożona z ogniw polikrystalicznych jest również tańsza.

Istnieją inne rodzaje modułów, jednak pozostałe zostaną przedstawione w innym artykule.

W zależności od wybranego wariantu, koszt jednego modułu to między 0,5 – 1 euro / kilowat mocy. Przykładowo, kupując panel o mocy 300W, zapłacimy cenę od 600 do 1200 zł. Udział modułów w całości usługi jest największy i stanowi między 40-50% kosztów usługi.

Falowniki jako źródło powstawania prądu

Kolejnym elementem inwestycji są falowniki (inwertery). Ich podstawową funkcją jest przekształcenie prądu stałego, powstałego w wyniku pochłaniania światła słonecznego, w prąd zmienny. Ten z kolei wykorzystywany jest do obsługi naszej sieci elektrycznej, urządzeń, itd.

Poza podstawową funkcją konwersji energii, falowniki pełnią również funkcję badania efektywności pozyskiwania energii poprzez analizę statystyczną. Zdecydowana większość producentów udostępnia dedykowane falownikom oprogramowanie informatyczne. Pozwala ono na bieżący monitoring pozyskiwania energii, sprawdzanie jej efektywności w czasie oraz badanie oszczędności.

Falowniki są drugim co do udziału kosztem w całej instalacji fotowoltaicznej i stanowią, w zależności od rodzaju, około 25% ogółu kosztów. Koszt ten może się zmniejszać w przypadku większych inwestycji (w skrajnych przypadkach koszt ten może wynieść nawet kilkanaście procent).

Pozostałe elementy instalacji

Trzeci element stanowiący koszt usługi to np. konstrukcja wsporcza (trzeci co do wielkości koszt), przewody łączeniowe, a także elementy łączące instalację z naszą rozdzielnią. Wybierając te elementy, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie instalacji. Ma na nie wpływ stosowanie przewodów, które w największym stopniu zabezpieczone będą przed promieniowaniem słonecznym, ale również o odpowiednich mocowaniach dopasowanych do pochylenia dachu lub jego powierzchni). Koszt dodatkowych elementów to kilkanaście procent usługi.

Projekt, montaż, konfiguracja – koszty

Ostatnim elementem usługi jest projekt całego systemu pozyskiwania energii oraz jego montaż. Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej zamyka się w kilkunastu procentach całkowitej kwoty. Generalną zasadą, o której należy pamiętać jest fakt, że koszty na 1kW zmniejszają się wraz z wielkością inwestycji.

Należy również pamiętać o tym, że panele montowane na dachach będą wymagały zastosowania skomplikowanych mechanizmów mocujących. Ich koszt jest mniejszy w odróżnieniu od instalacji wykonanej na gruncie (takie instalacje zazwyczaj wykonywane w przypadku większego zapotrzebowania na energię).

Opisane powyżej elementy inwestycji zakładają podstawowy wariant instalacji który, w zależności od potrzeb, może posiadać osprzęt dodatkowy jak i zamienniki. O innych rozwiązaniach przeczytają Państwo w kolejnych artykułach.