Jakie zalety posiada fotowoltaika?

Aby podjąć decyzję o tym, czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać analizy opłacalności rozwiązania w zależności od posiadanych przez nas zasobów powierzchniowych, kalkulacji bieżących wydatków energetycznych w naszym gospodarstwie domowym, a także poznać rozwiązania technologiczne, ich efektywność i możliwości.

Warto jednak wiedzieć, dlaczego technologia ta jest tak bardzo promowana w dzisiejszych czasach oraz jakie posiada zalety, również te, w porównaniu do innych źródeł energii (konwencjonalnych i odnawialnych). Aby dowiedzieć się, jakie korzyści przyniesie nam instalacja, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Opłacalność instalacji paneli słonecznych, czyli czy warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne

Montaż paneli fotowoltaicznych sprawia, że stajemy się niezależni energetycznie. Efektywność stosowanego systemu ogniw fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak dostępna powierzchnia na montaż, zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, itd. Jednak za pomocą stosowanych paneli jesteśmy w stanie w większości przypadków wyprodukować 100% naszego zapotrzebowania energetycznego!

Wydajność instalacji zależna jest od pory roku i stopnia nasłonecznienia. Zaletą stosowania ogniw fotowoltaicznych jest jednak to, że nadwyżki w okresie nasilenia nasłonecznienia mogą być gromadzone. Nadprodukcja energii naszego systemu paneli może być przechowywana w akumulatorach lub, co jest rozwiązaniem optymalnym, zwracana do sieci energetycznej i odbierana w okresach o niskim nasłonecznieniu. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artykule dotyczącym instalacji off-grid i on-grid.

Według naszych analiz, stosowanie technologii w perspektywie czasu pozwala na obniżenie kosztów wykorzystania energii elektrycznej o 90% rocznie!

Po drugie – ekologia!

Nie trzeba nikomu wspominać, że montaż paneli słonecznych to rozwiązanie najbardziej korzystne z punktu widzenia środowiska. Eksploatacja konwencjonalnych źródeł energii (ropy, węgli kopalnianych oraz gazu ziemnego) wiąże się ze znaczną emisją niebezpiecznych gazów i innych substancji do atmosfery. Te z kolei prowadzą do zwiększenia efektu cieplarnianego lub powstawania kwaśnych deszczów.

Wykorzystywanie energii płynącej z ogniw fotowoltaicznych:

  • jest ciche (idealne dla miejsc zurbanizowanych),
  • nie ingeruje w środowisko naturalne (jak np. elektrownie wiatrowe lub elektrownie wodne),
  • jest zasadne z perspektywy zagospodarowania przestrzeni, ponieważ wykorzystujemy tę, którą posiadamy na dachu lub posesji.

Technologia jest elastyczna

Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystane niemal w każdych warunkach i dopasowane do naszego zapotrzebowania energetycznego – posiadamy dowolność w rozmiarze oraz zastosowanej technologii (mającej przełożenie na wydajność).

Ciekawym aspektem stosowania paneli słonecznych jest możliwość ich przemieszczenia w zależności zapotrzebowania energetycznego. W praktyce – przeprowadzka nie spowoduje konieczności zrezygnowania z technologii. Ponadto, instalacja może być poszerzana o kolejne moduły w każdym momencie, np. w zależności od zmiany bilansu kosztów za energię tradycyjną.

Fotowoltaika to przyszłość

Według raportów, ceny opłat za konwencjonalne źródła energii wzrastają z roku na rok. Jest to oczywiste, ponieważ surowce wykorzystywane przy produkcji takiej energii powstały w wyniku milionów procesów geologicznych/ewolucyjnych istnienia ziemi. Mimo że wciąż odkrywane są nowe pokłady surowców, w obliczu zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną, z czasem doświadczymy znacznego ograniczenia dostępu do nich, natomiast ceny za dotarcie do coraz głębszych pokładów będą zwiększone.

Problem ten nie dotyczy energii zawartej w słońcu. Energia słoneczna jest dostępna zawsze i wszędzie, jak również jest perspektywiczna, ponieważ nie doświadczymy zmniejszenia się wydajności jej źródła. Również kwestie logistyczne są w tym przypadku marginalne – źródło energii nie jest transportowane i magazynowane – czysta energia.

Jeśli nie są Państwo do końca przekonani czy warto zastosować u siebie fotowoltaikę lub chcą poznać więcej zalet paneli słonecznych, zapraszamy do lektury kolejnych wpisów na naszym blogu.