Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Prąd ze słońca pokryje całe zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Służy do ogrzewania wody i jest wykorzystywane przez wszystkie sprzęty RTV i AGD. Czy potrzebny jest specjalny zestaw do ogrzewania wody użytkowej? Jak działają panele fotowoltaiczne do grzania wody? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Ogrzewanie wody fotowoltaiką czy kolektorami?

Zestaw do grzania zasilany kolektorami słonecznymi powoli odchodzi w zapomnienie ze względu na wysoką awaryjność i konieczność serwisowania. Taka instalacja posiada wiele części mechanicznych, a transfer energii elektrycznej odbywa się z udziałem glikolu. W przypadku kolektorów słonecznych, podczas podgrzewania wody w bojlerach nie ma możliwości dalszego oddawania mocy i dochodzi do zagotowania glikolu. Rozwiązaniem dla tego problemu jest zakrywanie zbiorników przed słońcem, jednak nie trzeba nikogo przekonywać, że takie rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych. Dlatego też warto ogrzewać wodę fotowoltaiką, jako że jest to nowocześniejszy, a przy tym sprawdzony następca kolektorów słonecznych.

Fotowoltaika dla domu - sprawdź opłacalność inwestycji!

Ogrzewanie wody – fotowoltaika sprawdzonym rozwiązaniem?

Nie jest tajemnicą, że instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje darmową energię słoneczną i przetwarza ją na energię elektryczną. Otwiera to szerokie możliwości – zasilić możemy niemal każde urządzenie wykorzystujące prąd. Oczywiście, można wymienić tutaj żarówki, pralki i lodówki, a kreatywne osoby tym bardziej mogą pomyśleć o zasilaniu samochodów elektrycznych i pomp ciepła. Wśród licznych zastosowań tej technologii warto wskazać też na zastosowanie, jakie ma fotowoltaika na ciepłą wodę. Sam proces podgrzewania wody nie jest skomplikowany, jako że ogrzewanie panelami słonecznymi nie wymaga wykorzystania dodatkowych źródeł energii.

Fotowoltaika do grzania wody
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,44 kWp, Poznań

Co powinien posiadać zestaw do grzania wody?

Na początku musimy się zastanowić, jaki typ generatora chcemy u siebie zamontować. Zestawy fotowoltaiczne przeznaczone do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej, dzielą się na dwa typy:

  • off-grid – podłączenie tego rodzaju instalacji fotowoltaicznej nie musimy zgłaszać do zakładu energetycznego,
  • on-grid – wyprodukowane nadwyżki prądu są oddawane do sieci elektrycznej; wartość energii elektrycznej sprzedanej operatorowi możemy przeznaczyć na zakup energii w miesiącach, w których ilość prądu generowanego ze słońca jest najmniejsza.

Decydując się na zestaw w systemie off-grid, warto pamiętać o jego ograniczeniach. Bez kosztownych akumulatorów, prosty zestaw fotowoltaiczny do grzania wody, składający się z paneli fotowoltaicznych i przetwornicy napięcia, będzie mógł zasilać tylko odbiorniki oporowe, które nie posiadają elektroniki. Taka fotowoltaika do grzania wody zacznie działać wydajnie jedynie w miesiącach letnich, kiedy zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest stosunkowo niewielkie. Warto również wiedzieć, że choć instalacje wyspowe zazwyczaj nie wymagają formalności, nie są też objęte żadnymi dotacjami.

W większości przypadków lepszym, chociaż niestety droższym, rozwiązaniem od zestawu off-grid jest zestaw on-grid. Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą podłączyć instalacji do sieci, sugerujemy rozważenie innych rozwiązań, takich jak mniej uzależniony od warunków pogodowych ogrzewacz przepływowy zasilany butlą gazową.

Jeśli jednak istnieje taka możliwość, warto zainwestować w rozwiązanie on-grid. Cała instalacja fotowoltaiczna do grzania wody zasili wszystkie odbiorniki, nie tylko te oporowe. Co więcej, pozwoli częściowo pokryć rachunki za energię elektryczną w ciągu całego roku dzięki korzystnemu systemowi rozliczeń – netbillingowi.

Zobacz również: Hot spot – fotowoltaika. Czym są gorące punkty na panelach fotowoltaicznych?

Fotowoltaika do grzania wody – jak dobrać jej moc?

Co istotne, zasilanie grzałki wystarczy, aby zapewnić ogrzewanie wody – fotowoltaika stanowi więc w tym wypadku proste, ale skuteczne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że niezbędna w tym celu moc paneli fotowoltaicznych będzie o wiele niższa (od 2 do 4 kWp) niż dla instalacji, która dobrana będzie z myślą o pokryciu zapotrzebowania energetycznego całego budynku i znajdującego się w nim sprzętu. Mimo wszystko opłacalność inwestycji w zestaw fotowoltaiczny do grzania wody o niewielkiej mocy (poniżej 3 kWp) stoi pod znakiem zapytania. W poniższym akapicie postaramy się wyjaśnić, dlaczego ogrzewanie wody fotowoltaiką tego typu może stanowić problem.

Ile kosztuje zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania wody?

Najtańsze zestawy off-grid do podgrzewania wody o mocy ok. 2 kW można znaleźć w internecie od około 6 500 złotych. Warto wziąć pod uwagę, że są to rozwiązania dość budżetowe – jakość wykonania i bezpieczeństwo wykorzystanych urządzeń są mocno wątpliwe. Za rozwiązania oferowane przez panele słoneczne renomowanych producentów zapłacimy dwukrotnie więcej – sama przetwornica wysokiej jakości to koszt nawet 6 000 złotych.  Biorąc pod uwagę mocno ograniczoną funkcjonalność takich zestawów – ceny są dość wysokie.

Zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania ciepłej wody powinien uwzględnić także dodatkowe koszty konstrukcji wsporczej oraz montażu –  samodzielna instalacja oczywiście jest jak najbardziej możliwa i nie będzie stanowić problemu dla osoby posiadającej odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie. Przed podjęciem decyzji o własnoręcznym montażu warto pamiętać, że nieprawidłowy montaż stanowi najczęstszą przyczynę usterek systemów, a  z pozoru nieistotne błędy i niedociągnięcia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje – nie tylko materialne.

W przypadku rozwiązania on – grid i wykorzystania paneli słonecznych, w miejsce przetwornicy niezbędny będzie falownik o odpowiednich parametrach (wraz z zestawem zabezpieczeń). Dodatkowo wymagane jest zgłoszenie instalacji u operatora sieci dystrybucyjnej. Decydując się na instalację działającą w połączeniu z siecią energetyczną, musimy ponieść pewne koszty stałe, w dużym stopniu niezależne od  wielkości generatora, jaki zdecydujemy się zainstalować. Może okazać się, że bardzo mała instalacja poniżej 3 kWp, która dobrana zostanie jedynie z myślą o grzaniu wody, nie będzie dużo tańsza niż nieco większy generator, zaprojektowany z uwzględnieniem większej części zapotrzebowania energetycznego nieruchomości.

Fotowoltaika do grzania wody – czy jest korzystna?

Dedykowane zestawy do grzania wody użytkowej, pracujące w trybie „off grid”, bez połączenia z siecią operatora, sprawdzą się jedynie w kilku konkretnych przypadkach. W takim wypadku grzanie wody panelami słonecznymi dotyczy jedynie obiektów, nieprzyłączonych do sieci energetycznej. Większości użytkowników zdecydowanie bardziej opłaci się wybór innego sposobu podgrzewania wody za pomocą paneli. Fotowoltaika do grzania wody typu „on-grid” pozwoli skorzystać z możliwości, jakie daje system net-billing – dzięki czemu nakłady poniesione na zakup instalacji zwrócą się szybciej, a podgrzewanie wody fotowoltaiką przyniesie korzyści.

Oszacuj, ile będzie kosztować fotowoltaika dla Twojego budynku. Sprawdź kalkulator fotowoltaiczny Sunergo!

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek