Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody jest kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Prąd ze słońca może pokryć całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, która jest wykorzystana przez wszystkie sprzęty RTV i AGD oraz ogrzewanie wody. Czy potrzebny jest specjalny zestaw do ogrzewania wody? Jak to wygląda i jak działa? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Ogrzewanie wody fotowoltaiką czy kolektorami?

Zestaw do grzania zasilany kolektorami słonecznymi powoli odchodzi w zapomnienie ze względu na wysoką awaryjność. Posiadają one wiele części mechanicznych oraz glikol. Jednak podczas nagrzewania się wody w bojlerach, kolektory nie miały możliwości dalszego oddawania mocy i dochodziło do zagotowania glikolu. Rozwiązaniem dla tego problemu jest zakrywanie zbiorników przed słońcem, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nowocześniejszym i sprawdzonym następcą kolektorów słonecznych jest fotowoltaika.

Dlaczego warto ogrzewać wodę fotowoltaiką?

Fotowoltaika do grzania wody to aktualnie najczęstszy wariant wybierany razem z montażem całej instalacji. Większość ludzi była przekonana, że panele słoneczne są wykorzystywane jedynie do użytku urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu jak lodówka, telewizor, pralka itp. Jest to błędne myślenie, ponieważ ogrzewanie wody fotowoltaiką jest także możliwe.

Dlaczego warto zainwestować w taką mikroinstalację:

  • jeśli twoje mieszkanie wykorzystuje prąd do ocieplania wody,
  • ogrzewanie wody przez fotowoltaikę jest darmowe,
  • instalacja działa bezobsługowo – nie musimy włączyć czy wyłączyć jej jak w przypadku pieca,
  • jest bezawaryjna – nie musimy się przejmować awariami, ponieważ panele mają bardzo prostą budowę (bez ruchomych części), której ryzyko zniszczenia jest bardzo niskie,
  • działa przez cały rok, bez względu na różne pory roku w tym ich warunki pogodowe,
  • wydajność utrzymuje się przez 25 lat.
Fotowoltaika do grzania wody
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,44 kWp, Poznań

Co powinien posiadać zestaw do grzania wody?

Na początku musimy się zastanowić jaki typ fotowoltaiki chcemy u siebie zamontować. Wyróżniamy jej dwa typy:

  • off-grid – podłączenie tego rodzaju instalacji fotowoltaicznej nie musimy zgłaszać do zakładu energetycznego. Jednak jest ona droższa, ze względu na potrzebę zakupienia specjalnych akumulatorów do gromadzenia prądu.
  • on-grid – wyprodukowane nadwyżki prądu są oddawane do sieci, które możemy odebrać w miesiącach, gdzie ekspozycja słońca jest o wiele mniejsza.

Jeśli chcemy wykorzystać fotowoltaikę do grzania wody musimy zakupić zestaw fotowoltaiczny do grzania wody. Jak to wygląda? Jest zbudowany przede wszystkim z paneli słonecznych – mogą być one różnego typu np. monokrystaliczne, polikrystaliczne czy połówkowe. Ich liczba waha się od 4 do 10 modułów, w zależności od zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego lub firmy.

Taki zestaw koniecznie musi posiadać przetwornicę napięcia, która działa podobnie do inwertera. Przekształca ona prąd stały na prąd zmienny. Czasami system grzania ciepłej wody wymaga posiadania dwóch bojlerów. W takim przypadku fotowoltaika do grzania wody musi mieć przetwornicę, która daje możliwość podłączenia dwóch sprzętów naraz. Dodatkowo może ona zasilać grzałki, ogrzewanie podłogowe oraz maty grzewcze.

Jaka moc fotowoltaiki do grzania wody?

Ogrzewanie wody fotowoltaiką wymaga jedynie zasilanie grzałki. Liczba modułów fotowoltaicznych mikroinstalacji również jest przez to mniejsza. Dlatego moc zestawu paneli słonecznych do tego celu jest o wiele niższa (od 2 do 4 kW) niż całej instalacji, która ma za zadanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne całego budynku i znajdującego się w nim sprzętu.

Ile kosztuje zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania wody?

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, grzanie wody panelami słonecznymi nie kosztuje tyle co cała instalacja fotowoltaiczna dla domu. Z racji tego, że musimy dostarczyć zapotrzebowanie na prąd tylko dla grzałki – wydatki będą mniejsze. Wszystko zależy od tego ile kW potrzebujemy. Fotowoltaika do grzania wody o mocy 3 kW może zawierać 4 zwykłe panele słoneczne, komplet przewodów, przetwornicę i jego koszt wyniesie ok. 3400 zł, gdzie cena za 1kw to ok. 1400 zł. W przypadku użycia lepszej jakości materiałów zestawu o tej samej mocy, mamy w komplecie 6 monokrystalicznych paneli słonecznych, przetwornicę eco oraz potrzebne przewody, które będą nas kosztować ok. 5800 zł, gdzie cena za 1 kW to ok. 1900 zł.

Czy opłaca się użyć fotowoltaikę do grzania wody – podsumowanie

Koszt zestawu fotowoltaicznego do ogrzewania wody nie jest taki wysoki jaki mógłby się wydawać. Takie zastosowanie jest w stanie uniezależnić nas od podwyżek prądu za ogrzewanie wody. Poza tym zestaw do grzania wody jest bezawaryjny i bezobsługowy. Nie musimy się martwić także przerwami w dostawie ciepłej wody – fotowoltaika działa przez cały rok. Dlatego warto zainwestować w ogrzewanie wody fotowoltaiką.

Przeczytaj również

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody jest kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Prąd ze słońca(...)

Budowa domu energooszczędnego – najważniejsze informacje

Budowa domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna. Jednak, aby nowopowstałe budynk(...)

Wydajność fotowoltaiki w Polsce

Wydajność fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Dużo osób zastanawia się czy warunki klimat(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

545 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę