System zarządzania energią HEMS i EMS – nowość w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz EMS (z ang. Energy Management System) to nowe rozwiązania w branży OZE, których popularność i zastosowanie znacząco rośnie. Zarówno system HEMS, jaki i system EMS nabrał większego znaczenia po wprowadzeniu systemu net-billing, który zdeterminował zmiany w rozliczaniu nadwyżek energii elektrycznej między siecią, a budynkiem. Po wprowadzeniu nowego systemu rozliczania nadwyżek magazyn energii elektrycznej zyskał na popularności, tak samo jak systemy zarządzania energią, które pomagają optymalizować zużycie energii w budynku.

Mimo wielu podobieństw i podobnych celów system zarządzania energią HEMS oraz system zarządzania energią EMS cechują istotne różnice. Do czego służą oba systemy i jak działają? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

System zarządzania energią – dlaczego jest coraz popularniejszy?

Wykorzystanie inteligentnego zarządzania energią na obszarze jednego budynku – systemu EMS i HEMS – zaczęło stawać się popularnym tematem na dalekim wschodzie już dekadę temu. W Polsce dla wielu inwestorów instalujących fotowoltaikę dla swojego domu, pojęcie systemu zarządzania energią elektryczną może wydawać się obce. Domowy system zarządzania energią to pojęcie, które zostało rozpowszechnione z powodu zmian prawnych, jakie miały miejsce wiosną 2022 roku.

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Od 1 kwietnia 2022 r. nowi prosumenci rozliczają się z nadwyżek energii według nowego systemu nazwanego „net-billing„. System ten zastąpił funkcjonujący od 2016 roku system opustów, czyli tzw. „net-metering„. Nowy system rozliczania nadwyżek opiera się na sprzedaży i kupnie energii, zamiast oddawania i pobierania 70 lub 80 proc. energii wprowadzonej. Wprowadzenie nowego systemu wiązało się z wzrostem znaczenia magazynowania energii elektrycznej i autokonsumpcji. Magazynowanie energii słonecznej dostępne było od dawna, jednak jego popularność w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła. Magazyn energii słonecznej w domach jednorodzinnych najczęściej występuje w postaci akumulatora. Wzrost popularności akumulatorów to również wzrost popularności instalacji off-grid, czyli takich, które nie są podłączone do sieci.

Zmiany, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach spowodowały, że większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się systemy zarządzania energią – HEMS i EMS. Systemy te służyć mają maksymalnej optymalizacji zużycia energii w budynku. Oba systemy mają prowadzić do zmniejszenia kosztów energii, jak również ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Zobacz również: Jak odczytać licznik prądu?

System zarządzania energią HEMS i EMS – różnice i podobieństwa

Systemy HEMS i EMS często zestawiane są bezpośrednio obok siebie. Między ich definicjami i celami zastosowań występują pewne różnice, które warto znać. Co należy wiedzieć o obu systemach?

System HEMS – do czego służy?

System HEMS służy optymalizacji zarówno systemu energii elektrycznej, jak również energii cieplnej. Dzięki niemu możliwe jest pełne wsparcie budynku w zakresie energooszczędności. System HEMS wspiera konsumenta w zakresie autokonsumpcji energii elektrycznej i osiągnięciu maksymalnej efektywności energetycznej. Optymalizacja zużycia energii ma prowadzić do zwiększenia oszczędności energetycznych.

System EMS – energia z fotowoltaiki

Podstawową różnicą między systemem EMS i HEMS jest to, że wykorzystanie systemu EMS odpowiada głównie za zarządzanie energią z fotowoltaiki. System ten odpowiada za zarządzanie przepływami energii elektrycznej między instalacją, magazynem energii oraz bieżącym zużyciem. System EMS może współpracować również z siecią energetyczną, odprowadzając nadwyżki energii do sieci.

System zarządzania energią HEMS i EMS
Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym a zarządzanie energią

Systemy zarządzania energią – dostępne dofinansowania

Domowe systemy zarządzania energią zyskały nowych zainteresowanych również ze względu na dostępność dofinansowań. Po raz pierwszy w ramach programu Mój Prąd można otrzymać dofinansowanie do magazynów energii oraz systemów zarządzania energią HEMS i EMS.

Wnioski do programu Mój Prąd 4.0 można składać od 15 kwietnia 2022 roku. Nowy system skierowany jest wyłączenie dla nowych prosumentów, którzy od początku będą korzystali z systemu net-billing lub tych, którzy chcą rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną i decydują się na zmianę systemu opustów na net-billing.

System HEMS i EMS – ile wynosi dofinansowanie?

Zarówno nowi prosumenci, jak i Ci, którzy zmieniają system opustów na net-billing, mogą uzyskać takie samo dofinansowanie do systemu zarządzania energią. Maksymalna kwota dofinansowania do zakupu i wdrożenia systemu HEMS i EMS wynosi nie więcej niż 3 tys. zł. Kwota ta jest składową maksymalnej łącznej kwoty dofinansowania z programu Mój Prąd 4.0, która wynosi maksymalnie 20,5 tys. zł w przypadku nowych prosumentów i 17,5 tys. zł w przypadku prosumentów zmieniających system opustów na net-billing. W obu przypadkach, kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Zobacz również artykuł: Prosument lokatorski – sprawdź zmiany w rozliczaniu energii!

System HEMS/EMS – jak działa?

Systemy zarządzania energią – HEMS i EMS – to nowości na rynku. Warto zatem poznać zasady ich działania i możliwości zastosowania w gospodarstwie domowym. Czy systemy HEMS i EMS to zaawansowane technologicznie urządzenia?

Podstawowym elementem systemu HEMS są urządzenia analizujące pracę przedmiotów, które odpowiadają za pozyskiwanie, przetwarzanie lub magazynowanie energii. Analizatory mogą znajdować się w takich urządzeniach jak pompa ciepła, falownik, klimatyzator czy magazyn energii. Dane na temat pracy urządzenia przekazywane są na serwer, a po ich przetworzeniu, specjalne oprogramowanie podpowiada użytkownikowi, jakie ustawienia poszczególnych urządzeń w danym momencie będą odpowiednie. Gotowe dane oraz obsługa urządzeń, które są monitorowane przez system HEMS/EMS możliwa jest z poziomu aplikacji na smartfonie. Co naturalne, im więcej urządzeń będziemy monitorować, tym wyższe będzie zaawansowanie systemu i jego cena.

Złożoność systemu HEMS i EMS jest zmienna w zależności od naszych potrzeb. Najprostsze wersje systemu odpowiedzialne są jedynie za monitorowanie i ograniczanie do minimum przesłanych nadwyżek energii elektrycznej do sieci oraz zwiększanie autokonsumpcji. Wdrożenie takiego systemu nie należy do trudnych i kosztownych zadań.

W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań wymagane jest zainstalowanie jednostki sterującej, dodatkowych urządzeń pośredniczących pomiędzy jednostką sterującą, a odbiornikami energii, które pozwalają dokonywać zdanej kontroli urządzeń, a także platformy sterującej, która umożliwi obsługę urządzenia przez użytkownika.

System zarządzania energią HEMS i EMS a fotowoltaika
Wykorzystanie systemu zarządzania energią w gospodarowaniu nadwyżkami z energii słonecznej

Ile kosztuje system zarządzania energią?

Wdrożenie systemu inteligentnego domu jest kosztownym przedsięwzięciem i może kosztować dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, sterowanie wszystkimi urządzeniami grzewczymi możliwe jest z poziomu aplikacji mobilnej, co jednak wiąże się z wysokimi kosztami.

System HEMS/EMS może stanowić jedynie część inteligentnego domu, dlatego jego wdrożenie jest jest aż takie drogie. Podstawowe regulatory zarządzające źródłem energii wykorzystywanej w naszym budynku mogą kosztować kilka tysięcy złotych brutto – najczęściej ok. 5-6 tys. zł. Takie urządzenia z powodzeniem mogą służyć wykorzystaniu nadwyżek energii słonecznej np. do podgrzania wody. Aby system HEMS był jednolitą całością, nie należy zapominać o pozostałych komponentach – czujnikach, sterownikach, licznikach itp. Liczba tych elementów i ich poziom zaawansowania mogą podwoić cenę. Przed zakupem konkretnego systemu, warto skorzystać z informacji handlowych dotyczących produktów

Zobacz również: Prąd ze Słońca. Poznaj wady i zalety fotowoltaiki.

System zarządzania energią HEMS i EMS – czy warto się na niego decydować?

Przyszłość energetyki należy do odnawialnych źródeł energii. Z kolei zarządzanie systemami dostępnymi dla naszego budynku to coraz rzadziej zadanie manualnych paneli starowania. Warto korzystać z rozwiązań oferowanych przez sztuczną inteligencję już dziś i zautomatyzować działanie swojego budynku. W Polsce 2022 rok jest przełomem w zakresie systemów zarządzania energią, ponieważ po raz pierwszy wprowadzono dotację na ten cel, która idzie w parze z dofinansowaniami do fotowoltaiki. Warto zatem zastanowić się nad instalacją systemu HEMS dla swojego budynku. Dobrym powodem optymalizacji zużycia energii są podwyżki cen prądu, które wciąż postępują.

Przeczytaj również

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotow(...)

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – jakie uwarunkowania montażowe mają konstrukcje fotowoltaiczne?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów, jakie posiadają insta(...)

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy fotowoltaika z magazynem energii to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w magazyny energii sztur(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo