Moc paneli fotowoltaicznych na dom – ile wynosi? Jak obliczyć zapotrzebowanie dla domu?

Moc paneli fotowoltaicznych jest bardzo istotną zmienną każdej instalacji. Jeżeli myślisz o tym czy montaż paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym i nie wiesz jak obliczyć zapotrzebowanie lub zastanawiasz się ile paneli fotowoltaicznych wystarczy na dom jednorodzinny, ten artykuł jest dla Ciebie. Z poniższego tekstu dowiesz się od czego zależy odpowiedni dobór paneli i jak obliczyć przybliżoną wartość mocy instalacji, która pokryje roczne zużycie prądu. Pamiętajmy, że moc instalacji PV na dom przede wszystkim nie powinna przekraczać rocznego zapotrzebowania na energię. Jeżeli produkcja energii będzie większa niż zużycie prądu, konieczne będzie odpowiednie zarządzanie nadwyżkami energii – odprowadzanie jej do sieci energetycznej lub magazynowanie w specjalnym akumulatorze.

Oczywiście, jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność co do prawidłowego wyboru instalacji fotowoltaicznej, najlepiej obliczyć moc paneli fotowoltaicznych z pomocą specjalistów – Sunergo wykonuje audyt fotowoltaiczny wliczony w cenę instalacji fotowoltaicznej.

Moc paneli fotowoltaicznych – jaka wielkość instalacji będzie najlepsza?

Głównym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę przy doborze instalacji fotowoltaicznej, jest roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim domu. Znając tę wartość możemy oszacować, jaka moc paneli słonecznych będzie odpowiednia w danym przypadku oraz dowiemy się, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać. Aby obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, jaka będzie odpowiednia dla naszego budynku, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zmiennych.

Kalkulator fotowoltaiczny - sprawdź opłacalność fotowoltaiki!

Rachunki za prąd

Te dane pomogą Ci w odpowiedzeniu na pytanie: „jaka moc fotowoltaiki na dom?”. Najprościej będzie, jeżeli do obliczenia rocznego zużycia energii elektrycznej użyjemy rachunków, które wykazują bieżące zużycie prądu. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę możliwość wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną dla naszego gospodarstwa domowego. Może to wynikać między innymi z planowanego zakupu energochłonnych urządzeń lub znaczące wykorzystywanie ogrzewania elektrycznego.

Zastanawiasz się jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice są możliwe? Ile zapotrzebowania energetycznego może pokryć fotowoltaika? Zapoznaj się z naszym wpisem blogowym!

Oszacuj zużycie energii

Jeżeli nie posiadamy rachunków za prąd (dom jest całkiem nowy) musimy realnie oszacować roczne zużycie energii, a także nasze zapotrzebowanie energetyczne. Zaznaczamy, że jest to znacznie trudniejsze niż obliczenia na podstawie rachunków, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów. Nie mniej jednak, aby określić zużycie energii i oszacować, jak duża moc instalacji fotowoltaicznej będzie potrzebna dla naszego budynku, należy wziąć pod uwagę to czy posiadamy np. energochłonne urządzenia, czy aktywnie używamy kuchni elektrycznej, czy ogrzewania elektrycznego. Dzięki takim danym będziemy mogli lepiej oszacować, jak dobrać moc paneli.

Moc paneli fotowoltaicznych

Na rynku dostępna jest coraz bardziej różnorodna oferta modułów pv. Różnią się one od siebie wyglądem, technologią produkcji, wielkością, sprawnością i ceną. Ich moc zależna jest przede wszystkim od sposobu produkcji i wielkości danego panelu. Przykładowo, moc paneli polikrystalicznych wynosi najczęściej 275 Wp, natomiast monokrystalicznych – 290 Wp. Jeżeli patrzymy na moc opartą na nowszych technologiach, jest ona znacznie wyższa – przekracza już często 350 Wp. Moc paneli jest także zależna od wielkości modułów.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednia?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 7,98 kWp, Mosina

Warunki pogodowe a moc paneli fotowoltaicznych

Należy pamiętać, że nominalna moc paneli słonecznych określana jest w standardowych warunkach STC. Oznacza to, że dany moduł osiąga określoną moc przy temperaturze modułu 25°C i promieniowaniu słonecznym 1000 W/m². Takie warunki zdarzają się oczywiście sporadycznie, a w Polsce stosunkowo w nielicznych lokalizacjach. W okresie letnim, w naszym kraju promieniowane słoneczne nie przekracza zazwyczaj 800-900 W/m². Jak już wspomnieliśmy, moc paneli fotowoltaicznych zależna jest także od temperatury modułu – w Polsce przy wysokim promieniowaniu słonecznym i wysokiej temperaturze zewnętrzne, temperatura panelu wynosi często 50°C, a osiąga nawet 80°C! Oczywiście jest to także zależne od ruchu powietrza i odległości panelu od dachu.

Jaka instalacja fotowoltaiczna będzie najlepsza?

Kolejnym aspektem, który musisz zabrać pod uwagę jest lokalizacja domu oraz wielkość dachu lub działki, na której chcesz zamontować panele słoneczne. Musisz sprawdzić, czy lepsza będzie fotowoltaika na gruncie czy panele fotowoltaiczne na dachu.

Instalacja na dachu

Pamiętajmy, że przy wyborze instalacji na dach, musimy zabrać pod uwagę kilka czynników:

Jeżeli nasz dach jest skierowany w niekorzystną stronę (np. zachód lub wschód) prawdopodobnie będziemy musieli zamontować instalację o większej mocy. W innym przypadku panele PV nie będą w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania na energię. Jeżeli zdecydujemy się na instalację na dachu, musimy pamiętać, że maksymalna ilość paneli słonecznych będzie ograniczona przez dostępną powierzchnię, a także przez kominy, okna itp. Przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach lepiej skorzystać z usług fachowców, którzy dobiorą odpowiednią wielkość instalacji. Dzięki temu skrócisz zwrot z inwestycji do minimum.

Ewentualna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą szereg konsekwencji związanych z budową instalacji. Więcej o tym zagadnieniu piszemy na naszym blogu.

Moc paneli fotowoltaicznych
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 7,92 kWp, Radziejów

Instalacja na gruncie

W przypadku, gdy nasz dach jest zbyt mały aby umieścić na nim panele fotowoltaiczne, warto pomyśleć o instalacji na gruncie. Przy takim wyborze musimy sprawdzić, czy obszar nie jest aktualnie zacieniony oraz czy nie ma możliwości jego przyszłego zacienienia. Najczęściej moc paneli fotowoltaicznych na gruncie może być większa – jest to spowodowane faktem, że zmieści się na danym terenie więcej modułów.

Jaka moc fotowoltaiki dla domu?

Jeżeli wiesz jaka jest wielkość rocznego zużycia prądu w Twoim gospodarstwie domowym i wybrałeś odpowiednie miejsce, w którym chcesz zamontować swoją instalację, czas na prawidłowy dobór mocy instalacji.

Moc paneli fotowoltaicznych nie pokrywa rocznego zapotrzebowania

Nie masz możliwości zainstalowania paneli o wystarczającej mocy? Nic straconego! Instalacja o mniejszej mocy to niższe koszty. Dzięki temu okres zwrotu inwestycji nie zmieni się zbytnio od tego, w którym instalacja pv pokrywałaby całość rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jedyną wadą takiego rozwiązania są mniejsze oszczędności z rachunków za prąd. W instalacji on-grid, gdy panele fotowoltaiczne nie będą wytwarzały odpowiedniej ilości energii, pobierzemy resztę prądu z sieci.

Zapoznaj się z artykułem: https://sunergo.pl/blog/konstrukcja-pod-panele-fotowoltaiczne-rodzaje/

Zbyt duża moc paneli fotowoltaicznych

Pamiętajmy, że najmniej opłaca się inwestycja w instalację fotowoltaiczną o mocy, która przekracza zużycie roczne prądu. W takim przypadku koszt samej instalacji będzie znacznie większy (okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża). Wytworzoną energię elektryczną i tak nie będziemy w stanie wykorzystać. Z tego względu również oszczędności nie będą większe. Właśnie dlatego tak ważne jest sprawdzenie ile paneli fotowoltaicznych będzie wystarczać na nasz dom.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych - wykres

Moc paneli fotowoltaicznych – ile kW na dom?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takiej instalacji, która w stu procentach pokryje nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jak jednak sprawdzić jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie optymalna?

Musimy na początku wiedzieć, że zgodnie z systemem opustów posiadając instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW, prosument który oddał do sieci 1 kWh, może z niej odebrać 0,8 kWh. W wypadku, gdy instalacja jest większa (10-50 kW), z sieci możemy pobrać 0,7 kWh z wygenerowanej mocy 1 kWh.

Oblicza się, że w Polsce z każdego 1,25 kWp mocy, instalacja fotowoltaiczna generuje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli nasze zużycie roczne energii elektrycznej jest równe 3000 kwH, powinniśmy wybrać instalację pv, która będzie równa 3,75 kWp. W ten sposób wygenerowana energia elektryczna będzie pokrywała całość zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu roku. Wtedy opłacalność inwestycji w fotowoltaikę zostanie zmaksymalizowana. Jak dokładnie obliczyć odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej? Oto wzór:

Moc instalacji fotowoltaicznej - wzór
 • Ek – rocznie zużywana energia [kWh]
 • a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
 • b – udział ilości energii oddanej do sieci [%]
 • a+b = 100%
 • opust – 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW); 0,7 za 1 kwH (instalacja o mocy 10-50 kW)
 • Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom – szybki i łatwy sposób na obliczenie zapotrzebowania

Jeżeli chcesz szybko i łatwo oszacować moc instalacji, która pokryje twoje roczne zapotrzebowanie na prąd, sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu dowiesz się o:

 1. Zalecanej mocy instalacji pv;
 2. Okresie zwrotu inwestycji;
 3. Niezbędnej powierzchni instalacji;
 4. Szacunkowej cenie instalacji brutto;
 5. Oszczędnościach po 25 latach

Przy szacowaniu kosztów instalacji fotowoltaicznej warto określić zakres jej przeznaczenia. Zastanawiasz się, jaką optymalną moc będzie osiągała fotowoltaika do grzania wody?

Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie obliczeń odpowiedniej mocy instalacji profesjonalistom, którzy prawidłowo dobiorą moc instalacji dla Twojego gospodarstwa domowego. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek