Myślisz o montażu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, ale nie wiesz jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie dla Ciebie odpowiednia? Jeżeli zastanawiasz się jaka moc fotowoltaiki dla domu, ten artykuł jest dla Ciebie. W poniższym tekście dowiesz się od czego zależy odpowiedni dobór paneli i jak obliczyć przybliżoną wartość mocy, która pokryje roczne zużycie energii. Pamiętajmy, że moc instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim nie powinna przekraczać rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Oczywiście, jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność co do prawidłowego wyboru instalacji PV, najlepiej powierzyć obliczenia profesjonalistom – Sunergo wykonuje audyt fotowoltaiczny wliczony w cenę instalacji.

Roczne zużycie energii elektrycznej a moc paneli fotowoltaicznych

Głównym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę przy doborze instalacji fotowoltaicznej jest roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim domu. Znając tę wartość możemy obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która będzie odpowiednia dla konkretnego gospodarstwa domowego oraz dowiemy się, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać.

Rachunki za prąd 

Te dane pomogą Ci w odpowiedzeniu na pytanie: “jaka moc fotowoltaiki dla domu?”. Najprościej będzie, jeżeli do obliczenia rocznego zużycia energii elektrycznej użyjemy rachunków za prąd, które wykazują jego bieżące zużycie. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę możliwość wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną dla naszego gospodarstwa domowego. Może to wynikać między innymi z planowanego zakupu energochłonnych urządzeń lub zmiany sposobu ogrzewania na elektryczne.

Oszacuj zużycie energii

Jeżeli nie posiadamy rachunków za prąd (dom jest całkiem nowy) musimy realnie oszacować roczne zużycie energii. Zaznaczamy, że jest to znacznie trudniejsze niż obliczenia na podstawie rachunków, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych?

Jaka instalacja fotowoltaiczna będzie najlepsza?

Kolejnym aspektem, który musisz zabrać pod uwagę jest lokalizacja domu oraz wielkość dachu lub działki, na której chcesz zamontować panele słoneczne. Musisz sprawdzić, czy lepsza będzie fotowoltaika na gruncie czy panele fotowoltaiczne na dachu.

Instalacja na dachu

Pamiętajmy, że przy wyborze instalacji na dach, musimy zabrać pod uwagę kilka czynników:

 • wielkość;
 • ocena więźby dachowej;
 • kąt nachylenia;
 • rodzaj pokrycia;
 • kierunek nachylenia (najlepiej w stronę południa);
 • ewentualne zacienienie.

Jeżeli nasz dach jest skierowany w niekorzystną stronę (np. zachód lub wschód) prawdopodobnie będziemy musieli zamontować instalację o większej mocy. W innym przypadku panele PV nie będą w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Instalacja na gruncie

W przypadku, gdy nasz dach jest zbyt mały aby umieścić na nim panele fotowoltaiczne, warto pomyśleć o instalacji na gruncie. Przy takim wyborze musimy sprawdzić, czy obszar nie jest aktualnie zacieniony oraz czy nie ma możliwości jego przyszłego zacienienia (np. przez nowe budynki, drzewa itp.). Najczęściej moc paneli fotowoltaicznych na gruncie może być większa – jest to spowodowane faktem, że zmieści się na danym terenie więcej modułów.

 instalacja pv na gruncie - jaka moc

Jaka moc fotowoltaiki dla domu?

Jeżeli wiesz jak wygląda roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym i wybrałeś odpowiednie miejsce, w którym chcesz zamontować instalację fotowoltaiczną, czas na prawidłowy dobór mocy paneli.

Moc paneli nie pokrywa rocznego zapotrzebowania

Nie masz możliwości zainstalowania paneli o wystarczającej mocy? Nic straconego! Mniejsza instalacja to niższe koszty, dzięki czemu okres zwrotu inwestycji nie zmieni się zbytnio od tego, w którym instalacja pv pokrywałaby całość rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jedyną wadą takiego rozwiązania są mniejsze oszczędności z rachunków za prąd. W instalacji on-grid, gdy panele nie będą wytwarzały odpowiedniej ilości energii, pobierzemy resztę prądu z sieci.

Zbyt duża instalacja

Pamiętajmy, że najmniej opłaca się inwestycja w instalację fotowoltaiczną o mocy, która przekracza roczne zapotrzebowanie na prąd. W takim przypadku koszt samej instalacji będzie znacznie większy (okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża), a wytworzoną energię elektryczną i tak nie będziemy w stanie wykorzystać. Z tego względu również oszczędności nie będą większe. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mocy instalacji do naszego gospodarstwa domowego.

jaka instalacja fotowoltaiczna

Jaka moc paneli fotowoltaicznych pokryje zapotrzebowanie mojego domu?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takiej instalacji, która w stu procentach pokryje nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jak jednak obliczyć optymalną moc paneli fotowoltaicznych?

Musimy na początku wiedzieć, że zgodnie z systemem opustów posiadając instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW, prosument który oddał do sieci 1 kWh, może z niej odebrać 0,8 kWh. W wypadku, gdy instalacja jest większa (10-50 kW), z sieci możemy pobrać 0,7 kWh z wygenerowanej mocy 1 kWh.

Oblicza się, że w Polsce z każdego 1,25 kWp mocy, instalacja fotowoltaiczna generuje około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli oszacowaliśmy, że nasze roczne zapotrzebowanie na prąd jest równe 3000 kwH, powinniśmy wybrać taką instalację pv, która będzie równa 3,75 kWp. W ten sposób wygenerowana energia elektryczna będzie pokrywała całość zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu roku, a opłacalność inwestycji w fotowoltaikę zostanie zmaksymalizowana. Jak dokładnie obliczyć odpowiednią moc instalacji? Oto wzór:

jak obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych

 • Ek – rocznie zużywana energia [kWh]
 • a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
 • b – udział ilości energii oddanej do sieci [%]
 • a+b = 100%
 • opust – 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW); 0,7 za 1 kwH (instalacja o mocy 10-50 kW)
 • Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Jeżeli chcesz szybko i łatwo oszacować moc instalacji, która pokryje twoje roczne zapotrzebowanie na prąd, sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu dowiesz się o:

 1. zalecanej mocy instalacji pv;
 2. okresie zwrotu inwestycji;
 3. niezbędnej powierzchni instalacji;
 4. szacunkowej cenie instalacji brutto;
 5. oszczędnościach po 25 latach.

Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie obliczeń profesjonalistom, którzy prawidłowo dobiorą moc instalacji dla Twojego gospodarstwa domowego. Zapraszamy do kontaktu!


Chcesz posiadać własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami!

Przedstawiciel SunErgo skontaktuje się z Państwem w najbliższym czasie i szczegółowo przedstawi nasze usługi. Zajmujemy się projektowaniem, montażem i opieką serwisową. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego mamy pewność, że Państwa przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna! Zachęcamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych – konsultacja jest bezpłatna!