Mikroinstalacja fotowoltaiczna – do ilu kw? Ile kosztuje mikroinstalacja PV?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to według definicji instalacja, której łączna moc paneli fotowoltaicznych nie przekracza 50 kW i która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Najczęściej mikroinstalacja PV znajduje się na dachach domów lub na gruncie, a także na budynkach małych firm. 

W poniższym artykule poznasz najważniejsze informacje na temat budowy tego typu instalacji, a także dowiesz się, jakie są aktualne możliwości finansowania inwestycji. Zapraszamy do lektury!

Mikroinstalacja – co to jest i czym różni się od instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to obecnie podstawa sektora odnawialnych źródeł energii, a mikroinstalacja PV stanowi rodzaj niewielkiej przydomowej instalacji, która służy zasilaniu budynku w energię elektryczną. Dlatego też mając na uwadze względy ekologiczne, a także większą oszczędność na rachunkach za prąd, warto zdecydować się na urządzenie, jakim jest mikroinstalacja fotowoltaiczna – do ilu kW się zalicza? Jeszcze w 2018 roku, nie mogła ona przekraczać 40 kW.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zwiększyła jednak maksymalną moc mikroinstalacji do 50 kW, dzięki czemu większa część prosumentów może skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej i odpisać wydatki od podatku dochodowego. W ten sposób inwestycja w fotowoltaikę staje się jeszcze bardziej opłacalna, a czas zwrotu znacząco się skraca.

Fotowoltaika dla domu w najlepszym wydaniu? Przekonaj się!

Jakie udogodnienia niesie ze sobą mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Jeżeli zdecydujesz się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną, możesz liczyć na liczne udogodnienia. Jest to przede wszystkim:

  • brak wymogu na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • brak opłaty przyłączeniowej do sieci energetycznej,
  • darmowy montaż licznika dwukierunkowego,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • finansowanie z różnych programów wspierających rozwój fotowoltaiki.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – koszt inwestycji

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej, w zależności od łącznej zainstalowanej mocy, zastosowanych komponentów i sposobu montażu, zaczyna się zazwyczaj od kilkunastu tysięcy złotych, a inwestycja w mikroinstalację o mocy 50 kW jest już spora – to wydatek przekraczający sumę nawet 100 tysięcy złotych. Dla domów jednorodzinnych rzadko wybiera się jednak tak dużą moc. Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu zazwyczaj cechuje się mocą na poziomie od 2 do 10 kW.

Żeby oszacować cenę mikroinstalacji, warto skorzystać z naszego rozwiązania, jakim jest kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu można w łatwy i szybki sposób dobrać przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych na podstawie rachunków za prąd i poznać cenę takiej inwestycji. Oprócz tego dowiesz się, ile mniej więcej możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną w ciągu 25 lat

Więcej o kosztach fotowoltaiki piszemy w naszym artykule: Koszt instalacji fotowoltaicznej.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna - postaw na produkcję energii elektrycznej ze słońca!
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 2,22 kWp, Świdwin

Kiedy mikroinstalacja fotowoltaiczna się zwróci?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która w przypadku, gdy montowana jest dla domu jednorodzinnego, powinna zwrócić się w przeciągu 6-7 lat. Bywa nawet tak, że inwestycja zwraca się w 5 lat! Tak szybki zwrot jest możliwy między innymi dzięki uldze termomodernizacyjnej i różnym programom wspierający rozwój OZE, w fotowoltaiki w Polsce. Najbardziej popularnym projektem skierowanym wyłącznie do prosumentów decydujących się na mikroinstalację fotowoltaiczną, jest program Mój Prąd.

Znanym dofinansowaniem, z którego równie chętnie korzystają prosumenci, jest Czyste Powietrze. Oprócz tego działają różne programy regionalne, dlatego jeżeli uważasz, że mikroinstalacja fotowoltaiczna jest dla Ciebie, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która dobierze optymalne finansowanie i pomoże w zebraniu i wypełnieniu potrzebnych dokumentów. Decydując się na wybrane dofinansowanie do fotowoltaiki nie tylko można zwiększyć opłacalność inwestycji, ale również przyspieszyć okres zwrotu inwestycji w ekologiczne źródła energii

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika? Jak wpływa na oszczędzanie energii? Więcej na naszym blogu!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – zalety

Fotowoltaika w Polsce przeżywa od kilku lat dynamiczny rozwój. Na własną instalację decyduje się coraz więcej osób, a popularność korzystania z darmowej zielonej energii słonecznej nieustannie rośnie. Co niesie ze sobą dobrze dobrana mikroinstalacja fotowoltaiczna? Przedstawiamy 5 największych zalet fotowoltaiki!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to świetna inwestycja

Jeżeli mikroinstalacja fotowoltaiczna została optymalnie dopasowana do zapotrzebowania prosumenta na energię elektryczną, taka inwestycja to idealny sposób na znaczące ograniczenie wydatków na prąd. Po 25 latach pozwala na zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Mikroinstalacja PV – cena za energię coraz bardziej się opłaca!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna uwalnia Cię od cen energii elektrycznej, które rosną z roku na rok. Moduły fotowoltaiczne generują prąd zupełnie za darmo, przez Twoje rachunki są niższe nawet o 90%, a jedynie stałe opłaty wymagają uregulowania kosztów.

25 lat gwarancji na działanie fotowoltaiki

Jako firma zajmująca się projektowaniem, montażem i serwisem instalacji fotowoltaicznych gwarantujemy naszym Klientom 25 lat gwarancji na minimum 80% uzysku nominalnej mocy wyjściowej. Dzięki temu możesz być spokojny – Twoja mikroinstalacja fotowoltaiczna stanie się w pełni bezpiecznym wyborem.

Mikroinstalacja PV i ochrona środowiska naturalnego

Domowa instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje odnawialne źródła energii i znacząco ogranicza emisję dwutlenku węgla gospodarstwa domowego lub firmy. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska i nie emitujesz żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna a wzrost wartości nieruchomości

Mikroinstalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość Twojej nieruchomości, przez co staje się tym bardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. Jeżeli przewidujesz sprzedaż domu, nie musisz martwić się, że fotowoltaika nie będzie opłacalna!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – krok w stronę oszczędności!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która może okazać się dobrym wyborem na lata. Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów blogowych, które poświęcone są różnym zagadnieniom z dziedziny fotowoltaiki. Na naszym blogu znajdziesz artykuły związane zarówno z informacjami z rynku fotowoltaicznego, jak i zagadnieniami technicznymi, dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dla firm – sprawdź nasz artykuł i zainwestuj w panele fotowoltaiczne dla swojej firmy i uniknij wysokich kosztów energii!

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek