Mikroinstalacja fotowoltaiczna – do ilu kw? Ile kosztuje? Sprawdź!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to według definicji instalacja, której łączna moc nie przekracza 50 kW i która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Najczęściej mikroinstalacje fotowoltaiczne znajdują się na dachach domów lub na gruncie, a także na budynkach małych firm. W poniższym artykule poznasz najważniejsze informacje na temat budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także dowiesz się, jakie są aktualne możliwości finansowania dla tego typu inwestycji. Zapraszamy do lektury!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – czym różni się od instalacji fotowoltaicznej?

Warto pamiętać, że jeszcze w 2018 roku, mikroinstalacja fotowoltaiczna nie mogła przekraczać 40 kW. Nowelizacja ustawy OZE zwiększyła jednak maksymalną moc mikroinstalacji do 50 kW, dzięki czemu większa część prosumentów może skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej i odpisać wydatki od podatku dochodowego. W ten sposób inwestycja w fotowoltaikę staje się jeszcze bardziej opłacalna, a czas zwrotu znacząco się skraca.

Jakie udogodnienia niesie ze sobą mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Jeżeli zdecydujesz się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną, możesz liczyć na liczne udogodnienia. Jest to przede wszystkim:

  • brak wymogu na budowę instalacji
  • brak opłaty przyłączeniowej do sieci
  • darmowy montaż licznika dwukierunkowego
  • ulga termomodernizacyjna
  • finansowanie z różnych programów wspierających rozwój fotowoltaiki

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej, w zależności od mocy, zastosowanych komponentów i sposobu montażu, zaczyna się  zazwyczaj od kilkunastu tysięcy złotych, a inwestycja w mikroinstalację o mocy 50 kW jest już spora – to wydatek przekraczający sumę 100 tysięcy złotych. Dla domów jednorodzinnych rzadko wybiera się jednak tak dużą moc. Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu zazwyczaj cechuje się mocą na poziomie od 2 do 10 kW. Żeby oszacować cenę mikroinstalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z naszego rozwiązania, jakim jest kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu można w łatwy i szybki sposób dobrać przybliżoną moc instalacji na podstawie rachunków za prąd i poznać cenę takiej inwestycji. Oprócz tego, dowiesz się ile mniej więcej możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną w ciągu 25 lat. Przy mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW to niemal 100 tysięcy złotych, które zostają w Twojej kieszeni!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna do ilu kw
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 2,22 kWp, Świdwin

Kiedy mikroinstalacja fotowoltaiczna się zwróci?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która w przypadku, gdy montowana jest dla domu jednorodzinnego, powinna zwrócić się w przeciągu 6-7 lat. Bywa nawet tak, że mikroinstalacja fotowoltaiczna zwraca się w 5 lat! Tak szybki zwrot jest możliwy między innymi dzięki uldze termomodernizacyjnej i różnym programom wspierający rozwój fotowoltaiki w Polsce. Najbardziej popularnym projektem skierowanym wyłącznie do prosumentów decydujących się na mikroinstalację fotowoltaiczną, jest program Mój Prąd. W lipcu 2021 roku ruszył trzeci nabór, którego beneficjenci uzyskają 3000 złotych dopłaty do fotowoltaiki. Oprócz tego działają różne programy regionalne, dlatego jeżeli uważasz, że mikroinstalacja fotowoltaiczna jest dla Ciebie, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która dobierze optymalne finansowanie i pomoże w zebraniu i wypełnieniu potrzebnych dokumentów.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – 5 zalet

Fotowoltaika w Polsce przeżywa od kilku lat dynamiczny rozwój. Na własną instalację decyduje się coraz więcej osób, a popularność korzystania z darmowej energii słonecznej nieustannie rośnie. Co niesie ze sobą dobrze dobrana mikroinstalacja fotowoltaiczna? Przedstawiamy 5 największych zalet fotowoltaiki!

#1 Mikroinstalacja fotowoltaiczna to świetna inwestycja

Jeżeli mikroinstalacja fotowoltaiczna została optymalnie dopasowana do zapotrzebowania prosumenta na energię elektryczną, taka inwestycja to idealny sposób na znaczące ograniczenie wydatków na prąd. Po 25 latach mikroinstalacja fotowoltaiczna pozwala na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych!

#2 Nie przejmujesz się stale rosnącymi cenami prądu

Mikroinstalacja fotowoltaiczna uwalnia Cię od cen energii elektrycznej, które rosną z roku na rok. Moduły fotowoltaiczne generują prąd zupełnie za darmo, a Twoje rachunki są mniejsze nawet o 90%. Płacisz jedynie za opłaty stałe, które zazwyczaj w skali roku wynoszą około 100 złotych. Warto zdecydować się na fotowoltaikę już teraz, ponieważ od roku 2022 przewiduje się zmiany w rozliczaniu prosumentów.

#3 Przyczyniasz się do ochrony środowiska

Posiadając mikroinstalację fotowoltaiczną znacząco ograniczasz emisję dwutlenku węglu przez Twoje gospodastwo domowe lub firmę. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska i nie emitujesz żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

#4 Posiadasz 25 lat gwarancji na działanie fotowoltaiki

Jako firma zajmująca się projektowaniem, montażem i serwisem instalacji fotowoltaicznych gwarantujemy naszym Klientom 25 lat gwarancji na minimum 80% uzysku nominalnej mocy wyjściowej. Dzięki temu możesz być spokojny – Twoja inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną to bezpieczny wybór.

#5 Podnosisz wartość swojej nieruchomości

Mikroinstalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość Twojej nieruchomości i znacząco podnosi prestiż. Jeżeli przewidujesz sprzedaż domu, nie musisz martwić się, że fotowoltaika nie będzie opłacalna!

Mamy nadzieję, że wiesz już czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna i kiedy jest ona dobrym wyborem. Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów blogowych, które poświęcone są różnym zagadnieniom z dziedziny fotowoltaiki.

Przeczytaj również

Mój Prąd 4.0 – kolejny nabór do programu już otwarty

Program Mój Prąd 4.0 prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska jest już dostępny. Od(...)

Magazynowanie energii słonecznej – na czym się opiera?

Magazynowanie energii słonecznej jest ważne szczególnie wtedy, kiedy posiadamy instalację fotowo(...)

Net-billing – nowy system rozliczania prosumentów

Net-billing to nowy system rozliczania nadwyżek energii, który wprowadzono od 1 kwietnia 2022 r. P(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

230 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę