Mikroinstalacja fotowoltaiczna – do ilu kw? Ile kosztuje? Sprawdź!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to według definicji instalacja, której łączna moc paneli fotowoltaicznych nie przekracza 50 kW i która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Najczęściej mikroinstalacje fotowoltaiczne znajdują się na dachach domów lub na gruncie, a także na budynkach małych firm. W poniższym artykule poznasz najważniejsze informacje na temat budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także dowiesz się, jakie są aktualne możliwości finansowania dla tego typu inwestycji.

Instalacje fotowoltaiczne to podstawa sektora odnawialnych źródeł energii. Jaką część produkcji energii elektrycznej jest w stanie zapewnić mikroinstalacja fotowoltaiczna dla budynku mieszkalnego lub firmy? Zapraszamy do lektury!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – czym różni się od instalacji fotowoltaicznej?

Warto pamiętać, że jeszcze w 2018 roku, mikroinstalacja fotowoltaiczna nie mogła przekraczać 40 kW. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zwiększyła jednak maksymalną moc mikroinstalacji do 50 kW, dzięki czemu większa część prosumentów może skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej i odpisać wydatki od podatku dochodowego. W ten sposób inwestycja w fotowoltaikę staje się jeszcze bardziej opłacalna, a czas zwrotu znacząco się skraca.

Fotowoltaika dla domu w najlepszym wydaniu? Przekonaj się!

Jakie udogodnienia niesie ze sobą mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Jeżeli zdecydujesz się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną, możesz liczyć na liczne udogodnienia. Jest to przede wszystkim:

  • brak wymogu na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej
  • brak opłaty przyłączeniowej do sieci energetycznej
  • darmowy montaż licznika dwukierunkowego
  • ulga termomodernizacyjna
  • finansowanie z różnych programów wspierających rozwój fotowoltaiki

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej

Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej, w zależności od łącznej zainstalowanej mocy, zastosowanych komponentów i sposobu montażu, zaczyna się  zazwyczaj od kilkunastu tysięcy złotych, a inwestycja w mikroinstalację o mocy 50 kW jest już spora – to wydatek przekraczający sumę 100 tysięcy złotych. Dla domów jednorodzinnych rzadko wybiera się jednak tak dużą moc. Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu zazwyczaj cechuje się mocą na poziomie od 2 do 10 kW. Żeby oszacować cenę mikroinstalacji, warto skorzystać z naszego rozwiązania, jakim jest kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu można w łatwy i szybki sposób dobrać przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej na podstawie rachunków za prąd i poznać cenę takiej inwestycji. Oprócz tego, dowiesz się ile mniej więcej możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną w ciągu 25 lat. Przydomowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW to niemal 100 tysięcy złotych, które zostają w Twojej kieszeni!

Więcej o kosztach fotowoltaiki piszemy w naszym artykule: Koszt instalacji fotowoltaicznej

Mikroinstalacja fotowoltaiczna - postaw na produkcję energii elektrycznej ze słońca
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 2,22 kWp, Świdwin

Kiedy mikroinstalacja fotowoltaiczna się zwróci?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która w przypadku, gdy montowana jest dla domu jednorodzinnego, powinna zwrócić się w przeciągu 6-7 lat. Bywa nawet tak, że mikroinstalacja fotowoltaiczna zwraca się w 5 lat! Tak szybki zwrot jest możliwy między innymi dzięki uldze termomodernizacyjnej i różnym programom wspierający rozwój fotowoltaiki w Polsce. Najbardziej popularnym projektem skierowanym wyłącznie do prosumentów decydujących się na mikroinstalację fotowoltaiczną, jest program Mój Prąd. W kwietniu 2022 roku ruszył czwarty nabór, którego beneficjenci mogą uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki. Popularny jest również program Czyste Powietrze, z którego również często korzystają prosumenci związani z fotowoltaiką. Oprócz tego działają różne programy regionalne, dlatego jeżeli uważasz, że mikroinstalacja fotowoltaiczna jest dla Ciebie, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która dobierze optymalne finansowanie i pomoże w zebraniu i wypełnieniu potrzebnych dokumentów.

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika? Jak wpływa na oszczędzanie energii? Więcej na naszym blogu!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – 5 zalet

Fotowoltaika w Polsce przeżywa od kilku lat dynamiczny rozwój. Na własną instalację decyduje się coraz więcej osób, a popularność korzystania z darmowej zielonej energii słonecznej nieustannie rośnie. Co niesie ze sobą dobrze dobrana mikroinstalacja fotowoltaiczna? Przedstawiamy 5 największych zalet fotowoltaiki!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to świetna inwestycja

Jeżeli mikroinstalacja fotowoltaiczna została optymalnie dopasowana do zapotrzebowania prosumenta na energię elektryczną, taka inwestycja to idealny sposób na znaczące ograniczenie wydatków na prąd. Po 25 latach mikroinstalacja fotowoltaiczna pozwala na zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Ceny energii elektrycznej nie stanowią dla Ciebie ryzyka

Mikroinstalacja fotowoltaiczna uwalnia Cię od cen energii elektrycznej, które rosną z roku na rok. Moduły fotowoltaiczne generują prąd zupełnie za darmo, a Twoje rachunki są niższe nawet o 90%. Płacisz jedynie za opłaty stałe, które zazwyczaj w skali roku wynoszą około 100 złotych. Warto zdecydować się na fotowoltaikę już teraz, ponieważ od roku 2022 przewiduje się zmiany w rozliczaniu prosumentów.

Przyczyniasz się do ochrony środowiska

Domowa instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje odnawialne źródła energii i znacząco ogranicza emisję dwutlenku węgla gospodarstwa domowego lub firmy. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska i nie emitujesz żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Zobacz nasze: instalacje fotowoltaiczne 5kW

Posiadasz 25 lat gwarancji na działanie fotowoltaiki

Jako firma zajmująca się projektowaniem, montażem i serwisem instalacji fotowoltaicznych gwarantujemy naszym Klientom 25 lat gwarancji na minimum 80% uzysku nominalnej mocy wyjściowej. Dzięki temu możesz być spokojny – Twoja inwestycja w instalację fotowoltaiczną to bezpieczny wybór.

Podnosisz wartość swojej nieruchomości

Mikroinstalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość Twojej nieruchomości i znacząco podnosi jej prestiż. Jeżeli przewidujesz sprzedaż domu, nie musisz martwić się, że fotowoltaika nie będzie opłacalna!

Instalacja paneli fotowoltaicznych krokiem w stronę oszczędności!

Mamy nadzieję, że wiesz już czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna i kiedy jest ona dobrym wyborem. Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów blogowych, które poświęcone są różnym zagadnieniom z dziedziny fotowoltaiki. Na naszym blogu znajdziesz artykuły związane zarówno z informacjami z rynku fotowoltaicznego, jak i zagadnieniami technicznymi dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dla firm – sprawdź naszą ofertę i zainwestuj w panele fotowoltaiczne dla swojej firmy i uniknij wysokich kosztów energii!

Przeczytaj również

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy fotowoltaika z magazynem energii to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w magazyny energii sztur(...)

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Instalacje off-grid to taka, która nie jest podłączona do zewnętrznej sieci energetycznej, natom(...)

Montaż paneli fotowoltaicznych – jak przebiega realizacja usługi?

Wielu klientów pyta nas, jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej i jak wyglądają poszcze(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo