Koszt instalacji fotowoltaicznej – ile wynosi i z czego się składa?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi podstawę inwestycji, ale jest jedynie składową wielu elementów. Zarówno koszty wszystkich elementów składowych instalacji, jak i koszty montażu całości są istotne dla kosztu całkowitego inwestycji. Jeżeli zadajesz sobie pytanie jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej i zastanawiasz się, czy zakup fotowoltaiki do domu, firmy lub gospodarstwa rolnego to opłacalna inwestycja, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym omawiamy z jakich elementów składa się i ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna oraz jaka jest cena paneli fotowoltaicznych w całej instalacji.

Koszt paneli fotowoltaicznych – podstawowego elementu instalacji fotowoltaicznej

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są tzw. moduły fotowoltaiczne, które łączone są w panele. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd stały. Kluczowym elementem dla działania każdej instalacji PV jest falownik – urządzenie, które zmienia prąd stały w prąd zmienny, który może służyć do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Ceny paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych podstawowych elementów instalacji zależą od jakości komponentów. W każdym przypadku panele fotowoltaiczne stanowią najdroższy element instalacji.

Koszt paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych i polikrystalicznych

Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z krzemu. Współcześnie jest to najlepsze rozwiązanie służące zamianie energii słonecznej na prąd stały. Panele fotowoltaiczne dzielimy ze względu na rodzaj podstawowego budulca z którego się składają.

Moduły dzielimy na:

  • Moduły z ogniw monokrystalicznych – podstawowym budulcem tych modułów są monokryształy krzemu. Charakteryzują się one największą wydajnością, głównie w największym nasłonecznieniu. Ich wadą jest jednak relatywnie wysoki koszt.
  • Moduły z ogniw polikrystalicznych – wyprodukowane są z krzemu polikrystalicznego, czyli krystalizowanego z wielu monokryształów. W opozycji do powyższego typu, panele monokrystaliczne są mniej sprawne, jednak sprawdzają się lepiej w warunkach umiarkowanego zachmurzenia. Przyjmuje się, że mikroinstalacja fotowoltaiczna złożona z ogniw polikrystalicznych jest również tańsza.

Istnieją inne rodzaje modułów, które szczegółowo zostały opisane w artykule o budowie ogniwa fotowoltaicznego.

Koszt paneli fotowoltaicznych

W zależności od wybranego wariantu, średnie ceny brutto wahają się między 0,5 – 1 euro za kilowat (kW) mocy. Przykładowo, jeżeli kupimy panel o mocy 300 W, zapłacimy cenę od 600 do 1200 zł. Udział modułów koszcie całkowitym instalacji jest największy – zawiera się on między 40-50% ceny usługi. Udział ten zależy w dużej mierze od mocy instalacji. W mniejszych instalacjach, koszt paneli fotowoltaicznych wyniesie ok. 40%, a w większych instalacjach koszt ten może stanowić 55% kosztów całkowitych. Bardzo istotne jest by dobrze dopasować moc paneli do zapotrzebowania energetycznego naszej nieruchomości.

Koszt paneli fotowoltaicznych można oszacować na poziomie 10-15 tysięcy złotych dla standardowej instalacji przydomowej

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,25 kWp, Niepruszewo

Koszt fotowoltaiki – falownik

Koszty instalacji fotowoltaicznej składają się z kilku kluczowych, które współtworzą całość. Jednym z kluczowych podzespołów – również dla ceny instalacji – jest falownik, zwany również inwerterem. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego, który produkowany jest przez ogniwa fotowoltaiczne, w prąd przemienny. Falownik gra pierwszoplanową rolę w produkcji energii elektrycznej dla zasilanego gospodarstwa.

Poza podstawową funkcją konwersji energii, falowniki pełnią również funkcję badania efektywności pozyskiwania energii poprzez analizę statystyczną. Zdecydowana większość producentów udostępnia dedykowane falownikom oprogramowanie informatyczne. Dzięki temu mamy możliwość bieżącego monitoringu pozyskiwania energii, sprawdzania efektywności w czasie oraz badania oszczędności.

Falowniki są drugim co do udziału kosztem w całej instalacji fotowoltaicznej i stanowią, w zależności od rodzaju, około 25% ogółu kosztów. Koszt ten może się zmniejszać w przypadku większych inwestycji. Jeżeli rośne rozmiar inwestycji, a co za tym idzie również moc instalacji, koszt falownika może spaść nawet do 13% kosztów całkowitych instalacji PV.

Ostateczna cena falownika zależy m.in od jakości komponentów, zastosowanego typu a także dystrybutora oraz producenta sprzętu. Dobrej klasy falownik dla przeciętnej instalacji o mocy 5 kWp może kosztować ok. 4-6 tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej
Przykład instalacji na dachu płaskim i skośnym

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Koszt i rodzaje falowników

Falowniki jedno i trójfazowe

Istotną granicą w przypadku falowników jest moc instalacji, która przekracza 4,6 kW. System fotowoltaiczny, który przekroczy taką moc, powinien zacząć korzystać z falowników trójfazowych. Ich cena jest przeważnie wyższa, ponieważ falownik taki obsługuje większą instalację. Falownik trójfazowy może być stosowany od momentu, gdy system fotowoltaiczny ma moc większą od 3 kW, ale przy mocy większej niż 4,6 kW jest on obowiązkiem.

Pozostałe typy falowników

Oprócz falowników jedno- i trójfazowych wyróżniamy wiele innych podziałów falowników. Ze względu na izolację możemy wyróżnić falownik beztransformatorowy i transformatorowy. Z kolei ze względu na typ instalacji wyróżniamy falownik wyspowy i sieciowy. Podział ten dotyczy instalacji off-grid i on-grid. Falownik wyspowy nie wprowadza do sieci energetycznej niej energii elektrycznej i nie synchronizuje się z nią (off-grid). Falownik sieciowy dostosowany jest do instalacji on-grid, ponieważ synchronizuje się on z siecią publiczną, pozwalając na wprowadzanie do niej wyprodukowanych nadwyżek energetycznych.

Ile kosztują panele słoneczne Koszt instalacji
Instalacja fotowoltaiczna Glinno 9,975 kW

Falowniki rozróżniamy również ze względu na wielkość oraz sposób połączenia modułów. Mikrofalowniki to najmniejsze falowniki współpracujące z jednym modułem fotowoltaicznym o mocy ok. 0,3 kW. Falowniki szeregowe współpracują natomiast z szeregami modułów PV i zazwyczaj mają moc od 1 do 50 kW. Najczęściej odpowiadają za całą przydomową instalację fotowoltaiczną. Z kolei falowniki centralne to urządzenia o dużej mocy przystosowane do obsługi całych farm fotowoltaicznych.

Zobacz realizacje instalacji fotowoltaicznych 10 kw

Ile kosztuje fotowoltaika? Ceny konstrukcji wsporczych

Trzeci element, który znacząco wpływa na ostateczny koszt instalacji paneli fotowoltaicznych to konstrukcja wsporcza. Jest to trzecia co do wielkości pozycja w kosztorysie instalacji fotowoltaicznej, która znacząco wpływa na ostateczną cenę inwestycji. W tym przypadku wpływ ma nie tylko jakość komponentów, ale również typ konstrukcji wsporczej, jaki zastosujemy dla naszej instalacji.

Koszt paneli fotowoltaicznych a konstrukcje wsporcze

Koszt zakupu konstrukcji wsporczych dla naszej instalacji fotowoltaicznej wynosi około 15% kosztów całkowitych inwestycji. W instalacji fotowoltaicznej kosztującej 25 tys. zł, koszt konstrukcji wsporczych może wynieść ok. 3-4 tys. zł. Wiele zależy jednak od typu mocowań, jaki jest zastosowany dla danej konstrukcji wsporczej.

Rodzaje konstrukcji wsporczych

Na dachach skośnych

Wyróżniamy kilka rodzajów konstrukcji wsporczych. Wykonanie konstrukcji wsporczych na dachach skośnych pokrytych dachówką charakteryzuje się większym nakładem pracy potrzebnym do zainstalowania całej instalacji. Istotne jest użycie specjalnych haków, które zapobiegną tworzeniu się rozszczelnień. W dachach skośnych pokrytych blachą lub blachodachówką istotne jest utrzymanie szczelności połączenia w miejscu wiercenia. W konstrukcjach skośnych ułatwieniem jest sam fakt, że powierzchnia dachu może stworzyć odpowiedni kąt nachylenia i ogniwa fotowoltaiczne nie będą potrzebowały dodatkowej konstrukcji wsporczej.

Na dachach płaskich

Dla dachów płaskich konieczne jest zastosowanie odpowiednich konstrukcji, które pozwolą uzyskać odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, który wynosi średnio 30-40 stopni. Konstrukcje wsporcze dla dachów płaskich są mocowane bezpośrednio do powierzchni dachu, ale istnieją również alternatywy takie jak konstrukcje dociążane lub samonośne, które nie wymagają wykonywania odwiertów do wewnątrz dachu.

Instalacje gruntowe

Innym rozwiązaniem są instalacje gruntowe, które wymagają solidne konstrukcji wsporczej. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji wsporczych dla instalacji gruntowych. Trzy systemy mocowań paneli fotowoltaicznych na gruncie to: system wbijany/wkręcany, oparty na fundamentach oraz dociążany. Najtańszy i najpopularniejszy system to system wbijany/wkręcany. Najwygodniejsze w montażu są jednak systemy dociążane, które nie wymagają wykonywanie głębokich odwiertów.

Zestaw fotowoltaiczny - jak kształtują się ceny paneli fotowoltaicznych
Przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Podzespoły, które dopełniają każdą instalację to przewody łączeniowe, a także elementy łączące instalację z naszą rozdzielnią. Wybierając te elementy, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie instalacji. Ma na nie wpływ stosowanie przewodów, które w największym stopniu zabezpieczone będą przed promieniowaniem słonecznym, ale również o odpowiednich mocowaniach dopasowanych do pochylenia dachu lub jego powierzchni). Koszt dodatkowych elementów to kilkanaście procent usługi.

Zapoznaj się z artykułem: Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych? Rodzaje i dobór przewodów.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Dofinansowania do inwestycji

Obecnie inwestycje w fotowoltaikę wspierają liczne programy, które zapewniają dofinansowania w formie dotacji i pożyczek. Od pewnego czasu dostępna jest również ulga termomodernizacyjna.

Główne programy dofinansowań, które funkcjonują obecnie na rynku to Mój Prąd i Czyste Powietrze. W ramach programu Czyste Powietrze, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej beneficjenci mogą liczyć na dotację w wysokości 5 tys. zł. W ramach programu Mój Prąd dotacja na fotowoltaikę wynosi do 3 tys. zł. Dotacje z wymienionych programów nie mogą przekroczyć 50% kosztów. Z programów tych mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych, którzy chcą zainstalować instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW.

Ulga termomodernizacyjna z kolei umożliwia odpisanie części wydatków na instalację fotowoltaiczną. Podstawowym wymaganiem w typ przypadku jest posiadane budynku po termomodernizacji. Odliczenie może wynieść maksymalnie 53 tys. zł.

Projekt, montaż, konfiguracja – koszty usługi

Ostatnim elementem kosztów instalacji fotowoltaicznej jest projekt całego systemu pozyskiwania energii oraz jego montaż. Cena montażu zamyka się w kilkunastu procentach całkowitej kwoty. Generalną zasadą, o której należy pamiętać jest fakt, że koszty na 1kW zmniejszają się wraz z wielkością inwestycji.

Pamiętajmy, że zestaw fotowoltaiczny montowany na dachach będzie wymagał zastosowania skomplikowanych mechanizmów mocujących. Ich koszt jest mniejszy w odróżnieniu od instalacji wykonanej na gruncie (takie instalacje zazwyczaj wykonywane w przypadku większego zapotrzebowania na energię).

Opisane powyżej elementy inwestycji zakładają podstawowy wariant instalacji który, w zależności od potrzeb, może posiadać osprzęt dodatkowy jak i zamienniki. Ostateczny koszt instalacji paneli fotowoltaicznych będzie znany dopiero po przeprowadzeniu audytu fotowoltaicznego. O innych rozwiązaniach przeczytają Państwo w kolejnych artykułach.

Jednym z rozwiązań, które w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności jest fotowoltaika i pompa ciepła, jako uzupełniające się instalacje. W naszym wpisie blogowym sprawdzisz, jakie są koszty i korzyści z takiego rozwiązania. Dla przykładu budowa domu energooszczędnego to idealna okazja, by zacząć korzystać z obu ekologicznych rozwiązań.

Przeczytaj również

Mój Prąd 5.0 – nowa wersja systemu dopłat do fotowoltaiki 

Ze względu na ciągły rozwój energetyki prosumenckiej i wsparcie sektora OZE, w naszym kraju rusz(...)

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Prąd ze sł(...)

Fotowoltaika w bloku: czy fotowoltaika w bloku mieszkalnym się opłaca?

Inwestycja w odnawialne źródła energii zyskuje na znaczeniu wśród prosumentów zamieszkujących(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo