Koszt instalacji fotowoltaicznej

Zadajesz sobie pytanie jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i zastanawiasz się, czy zakup fotowoltaiki do domu, dla firmy lub gospodarstwa rolniczego to opłacalna inwestycja? Zważywszy na to, że montaż wszystkich niezbędnych podzespołów jest złożony, należy dowiedzieć się za co tak właściwie klient płaci. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo, z jakich elementów składa się i ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna oraz jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych.

Koszt paneli słonecznych – podstawowego elementu instalacji fotowoltaicznej

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są tzw. moduły fotowoltaiczne, które ostatecznie łączone są w panele. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczneą na prąd zmienny. Współcześnie istnieje wiele rozwiązań, które wykorzystuje się do wspomnianego wyżej procesu. Pamiętajmy, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem pod względem kosztów fotowoltaiki w stosunku do efektywności są moduły wykonane z krzemu.

Moduły dzielimy na:

  • Moduły z ogniw monokrystalicznych – podstawowym budulcem tych modułów są monokryształy krzemu. Charakteryzują się one największą wydajnością, głównie w największym nasłonecznieniu. Ich wadą jest jednak relatywnie wysoki koszt.
  • Moduły z ogniw polikrystalicznych – wyprodukowane są z krzemu polikrystalicznego, czyli krystalizowanego z wielu monokryształów. W opozycji do powyższego typu, moduły monokrystaliczne są mniej sprawne, jednak sprawdzają się lepiej w warunkach umiarkowanego zachmurzenia. Przyjmuje się, że instalacja złożona z ogniw polikrystalicznych jest również tańsza.

Istnieją inne rodzaje modułów, które szczegółowo zostały opisane w artykule o budowie ogniwa fotowoltaicznego.

W zależności od wybranego wariantu, koszt jednego modułu to między 0,5 – 1 euro / kilowat mocy. Przykładowo, jeżeli kupimy panel o mocy 300W, zapłacimy cenę od 600 do 1200 zł. Udział modułów w całości usługi jest największy i stanowi największy koszt instalacji fotowoltaicznej – między 40-50% ceny usługi.

koszt paneli fotowoltaicznych

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna – koszt falownika

Kolejnym elementem inwestycji są falowniki (inwertery). Ich podstawową funkcją jest przekształcenie prądu stałego, powstałego w wyniku pochłaniania światła słonecznego, w prąd zmienny. Ten z kolei wykorzystuje się do obsługi naszej sieci elektrycznej, urządzeń, itd.

Poza podstawową funkcją konwersji energii, falowniki pełnią również funkcję badania efektywności pozyskiwania energii poprzez analizę statystyczną. Zdecydowana większość producentów udostępnia dedykowane falownikom oprogramowanie informatyczne. Dzięki temu mamy możliwość bieżącego monitoringu pozyskiwania energii, sprawdzania efektywności w czasie oraz badanie oszczędności.

Falowniki są drugim co do udziału kosztem w całej instalacji fotowoltaicznej i stanowią, w zależności od rodzaju, około 25% ogółu kosztów. Koszt ten może się zmniejszać w przypadku większych inwestycji (w skrajnych przypadkach koszt ten może wynieść nawet kilkanaście procent).

Pozostałe elementy wchodzące w koszt instalacji fotowoltaicznej

Trzeci element stanowiący koszt instalacji fotowoltaicznej to np. konstrukcja wsporcza (trzeci co do wielkości koszt), przewody łączeniowe, a także elementy łączące instalację z naszą rozdzielnią. Wybierając te elementy, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie instalacji. Ma na nie wpływ stosowanie przewodów, które w największym stopniu zabezpieczone będą przed promieniowaniem słonecznym, ale również o odpowiednich mocowaniach dopasowanych do pochylenia dachu lub jego powierzchni). Koszt dodatkowych elementów to kilkanaście procent usługi.

fotowoltaika ile kosztuje

Projekt, montaż, konfiguracja – koszty usługi

Ostatnim elementem kosztów instalacji fotowoltaicznej jest projekt całego systemu pozyskiwania energii oraz jego montaż. Cena montażu zamyka się w kilkunastu procentach całkowitej kwoty. Generalną zasadą, o której należy pamiętać jest fakt, że koszty na 1kW zmniejszają się wraz z wielkością inwestycji.

Pamiętajmy, że panele montowane na dachach będą wymagały zastosowania skomplikowanych mechanizmów mocujących. Ich koszt jest mniejszy w odróżnieniu od instalacji wykonanej na gruncie (takie instalacje zazwyczaj wykonywane w przypadku większego zapotrzebowania na energię).

Opisane powyżej elementy inwestycji zakładają podstawowy wariant instalacji który, w zależności od potrzeb, może posiadać osprzęt dodatkowy jak i zamienniki. Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej będzie znany dopiero po przeprowadzeniu audytu fotowoltaicznego. O innych rozwiązaniach przeczytają Państwo w kolejnych artykułach.


Chcesz posiadać własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami!

Przedstawiciel SunErgo skontaktuje się z Państwem w najbliższym czasie i szczegółowo przedstawi nasze usługi. Zajmujemy się projektowaniem, montażem i opieką serwisową. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego mamy pewność, że Państwa przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna! Zachęcamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych – konsultacja jest bezpłatna!