Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto łączyć obie instalacje?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwie instalacje, które znacząco się od siebie różnią. Fotowoltaika zapewnia energię elektryczną, natomiast pompa ciepła odpowiada za działanie systemu ogrzewania budynku. Każda z instalacji pełni odmienną rolę, a jednocześnie pompa ciepła z fotowoltaiką stanowi idealne połączenie dla osób, szukających drogi do energetycznego uniezależnienia się. Łącząc oba rozwiązania, stawiamy na odnawialne źródła energii zarówno w kontekście pozyskiwania energii elektrycznej, jak i energii do ogrzewania budynku. 

W tym artykule dowiesz się, ile kosztują pompy ciepła i fotowoltaika. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytania: co przemawia za zainstalowaniem obu jednostek? Jakie są koszty takiej instalacji? Czy takie rozwiązanie ma wady, które przemawiają przeciwko połączeniu obu systemów? Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Fotowoltaika i pompa ciepła – połączenie idealne?

Obecnie wiele mówi się o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych, czy budynkach firmowych. Wartość energii pochodzącej z OZE rośnie głównie ze względu rosnące ceny konwencjonalnych źródeł energii. Fotowoltaika może stanowić również źródło zasilania samej jednostki pompy ciepła, której działanie determinuje dodatkowe zużycie prądu. Tym sposobem pompa ciepła z fotowoltaiką stanowi dobry, zintegrowany system, odpowiadający potrzebom każdego z domowników. Dodatkowo fotowoltaika z pompą ciepła może zagwarantować całkowitą niezależność od rosnących cen energii.

Zobacz aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki!

Pompy ciepła i fotowoltaika – czy pozwoli obniżyć rachunki?

Fotowoltaika i pompa ciepła w połączeniu ze sobą  gwarantują znaczące obniżenie rachunków. Ceny prądu, jak i gazu są wysoce zmienne – z roku na rok wartości obu rachunków rośnie. Pompy ciepła i fotowoltaika zabezpieczają inwestorów przed wzrostem cen surowców. Jeżeli zastosujemy instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, dodatkowe zużycie energii elektrycznej pobieranej z sieci, będzie przynajmniej 10-krotnie mniejsze. W przypadku rachunków za gaz będzie on rozliczany poza systemem ogrzewania. Dodatkowym kosztem są regularne przeglądy pompy ciepła, których koszt to ok. kilkaset złotych w skali roku. Tym sposobem roczne wydatki na prąd i gaz zostaną obniżone kilkukrotnie.

Sprawdź, jak kształtują się podwyżki cen prądu 2022 r. – więcej przeczytasz na naszym blogu.

Czy fotowoltaika z pompą ciepła zapewnia niezależność od wzrostu cen surowców?

Dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej i gazu utrudniły sytuację ekonomiczną – zarówno gospodarstwom domowym, jak i firmom. Fotowoltaika z pompą ciepła w jednym budynku zapewnia duże oszczędności i niezależność energetyczną. Wzrosty rachunków za prąd o ponad 25 proc., a także rachunków za gaz o niemal 50 proc., nie stanowią powodów do optymizmu. Znaczące podwyżki konwencjonalnych źródeł energii i ogrzewania nie dotyczą tych, którzy 100 proc. zapotrzebowania pokrywają z odnawialnych źródeł energii. Decydując się na pompę ciepła w połączeniu z fotowoltaiką, uniezależniamy się od konwencjonalnych, nieekologicznych źródeł energii.

Fotowoltaika i pompa ciepła, czy warto łączyć obie instalacje?
Przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym

Fotowoltaika i pompa ciepła a względy ekologiczne

Zapewnienie ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej z OZE niemal całkowicie uniezależnia nas od nieekologicznych źródeł energii, jakim jest np. węgiel. Co prawda zużycie prądu przez indywidualną jednostkę nie stanowi dużego zagrożenia dla środowiska, ale wytworzenie prądu sieciowego należy do elektrowni węglowych. Należy pamiętać, że wciąż posiadają one większościowy udział w wytwarzaniu prądu do sieci energetycznej. Fotowoltaika i pompa ciepła stanowi rozwiązanie, które jest w stanie całkowicie uniezależnić nas od nieekologicznych źródeł energii. Dzięki temu w nadchodzących latach będą one stanowić coraz mniejszy udział w rynku.

Chcesz zdobyć podstawową wiedzę na temat pomp ciepła? Odwiedź bloga HeatErgo, na którym znajdziesz jeszcze więcej cennych informacji: https://heatergo.pl/blog/

Fotowoltaika i pompa ciepła – koszt obu instalacji

Instalacja pompy ciepła i fotowoltaiki związana jest często z wysokimi kosztami początkowymi. Mimo tego, zarówno na jedną, jak i na drugą instalację możemy uzyskać odpowiednie dotacje i ulgi. Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej może zostać wspomożony dotacjami w ramach programu Czyste Powietrze oraz Mój Prąd 5.0 (obecnie). Możemy liczyć również na odliczenie kosztów fotowoltaiki od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W ten sposób jesteśmy w stanie obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej o kilka tysięcy złotych. To samo dotyczy się instalacji pompy ciepła. Koszt inwestycji w pompę ciepła można redukować, korzystając np. z programu Moje Ciepło.

Ile kosztuje zainstalowanie fotowoltaiki?

Koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi najczęściej ok. 25-30 tys. zł. Wartość ta jest jednak uzależniona od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, które determinuje moc instalacji fotowoltaicznej. Kluczowe są zatem panele fotowoltaiczne oraz rodzaj falownika. Najmniejsze instalacje fotowoltaiczne mogą kosztować niecałe 20 tys. zł. Poza wielkością instalacji fotowoltaicznej liczą się również materiały, z których wykonane zostały moduły fotowoltaiczne. Tańszym rozwiązaniem są moduły z ogniw polikrystalicznych, natomiast droższe będzie zastosowanie modułów monokrystalicznych. Różnice w cenach dotyczą się również jednego z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej – falownika. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 4,6 kW, konieczne jest zastosowanie falownika trójfazowego, którego cena jest wyższa od falowników jednofazowych stosowanych w mniejszych instalacjach.

Więcej o kosztach i opłacalności fotowoltaiki przeczytasz na naszym blogu:

Fotowoltaika z pompą ciepła - zalety rozwiązania
Zastosowanie fotowoltaiki i pomp ciepła może przynieść szereg korzyści

Fotowoltaika i pompa ciepła – koszt instalacji grzewczej

Zróżnicowanie kosztów pomp ciepła wiąże się głównie z montażem instalacji. Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzne, wodne i gruntowe. Każdy rodzaj pompy ciepła wiąże się z innym wykonaniem. Wodne oraz gruntowe pompy ciepła determinują przeprowadzenie zaawansowanych prac ziemnych. Wodne pompy ciepła wymagają wykonania przynajmniej dwóch studni głębinowych, natomiast pompy gruntowe opierają się na kolektorach pionowych lub poziomych.

Najmniejszy nakład pracy, a zarazem najniższe koszty instalacji występują w przypadku powietrznych pomp ciepła. Ich działanie opiera się na wentylatorze, który zasysa powietrze, z którego pobierana jest energia. Powietrzne pompy ciepła to wydatek rzędu 30-35 tys. zł. W przypadku pomp wodnych i gruntowych koszt początkowy może być nawet dwa razy droższy. Na gruntową pompę ciepła wraz z montażem należy przeznaczyć ok. 50 tys. zł. Większy wydatek stanowi wodna pompa ciepła, której koszt wraz z wykonaniem potrzebnych studni głębinowych może sięgnąć 75 tys. zł. Sytuację na rynku pomp ciepła odmienia program Moje Ciepło. W ramach programu można ubiegać się o dotację w wysokości nawet 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na zakup i montaż pompy ciepła będzie można uzyskać od 7 do 21 tys. zł, co stanowi znaczący wkład w koszty początkowe związane z instalacją pompy ciepła.

Czy pompy ciepła i fotowoltaika będą dobrym rozwiązaniem?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd głównie latem. Wtedy w ramach systemu bilansowania energii elektrycznej, wyprodukowane nadwyżki energii odprowadzane są do sieci energetycznej i mogą zostać odebrane w okresie zimowym. W Polskim klimacie pompa ciepła będzie pobierała energię głównie w okresie jesienno-zimowym. Czy nie tworzy to sprzeczności?

Instalacja fotowoltaiczna w okresie zimowym również notuje uzysk energetyczny. Naturalne jest, że uzysk ten jest niższy niż w okresie letnim, ale co ważnie nigdy nie spadnie on do zera w długim okresie. Wykorzystując energię zakumulowaną w ramach letnich nadwyżek energetycznych, możemy zapewnić zasilanie naszej pompie ciepła bez znaczącego wzrostu rachunków za prąd. Kompleksowe usługi związane z pompami ciepła zapewnia firma HeatErgo, która oferuje usługi związane z pompami ciepła, klimatyzacjami oraz systemami rekuperacji na terenie Poznania i Wielkopolski. Budowa domu energooszczędnego to dobra okazja, by od początku w pełni wykorzystywać potencjał odnawialnych źródeł energii – więcej informacji o tym zagadnieniu znajdziesz na naszym blogu.

Przeczytaj również

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotow(...)

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – jakie uwarunkowania montażowe mają konstrukcje fotowoltaiczne?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów, jakie posiadają insta(...)

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy fotowoltaika z magazynem energii to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w magazyny energii sztur(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo