Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto łączyć obie instalacje?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwie instalacje, które znacząco się od siebie różnią. Fotowoltaika zapewnia energię elektryczną, natomiast pompa ciepła odpowiada za działanie systemu ogrzewania budynku. Każda z instalacji pełni odmienną rolę, a jednocześnie są one w stanie się wzajemnie uzupełniać. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką stanowi idealne połączenie dla osób szukających drogi do energetycznego uniezależnienia się. Łącząc oba rozwiązania stawiamy na odnawialne źródła energii zarówno w kontekście pozyskiwania energii elektrycznej, jak i energii do ogrzewania budynku. Fotowoltaika może stanowić również źródło zasilania samej jednostki pompy ciepła, której działanie determinuje dodatkowe zużycie prądu. Tym sposobem pozyskujemy darmową energię do zasilania pompy ciepła, która z kolei na podstawie odnawialnych źródeł energii zapewnia ciepło w naszym budynku.

W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje związane z połączeniem instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Co przemawia za zainstalowaniem obu jednostek? Jakie są koszty takiej instalacji? Czy takie rozwiązanie ma wady, które przemawiają przeciwko połączeniu obu systemów?

Fotowoltaika i pompa ciepła – połączenie idealne?

Obecnie wiele mówi się o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych czy budynkach firmowych. Wartość energii pochodzącej z OZE rośnie głównie ze względu rosnące ceny konwencjonalnych źródeł energii. Szczególnie odczuwalne są podwyżki gazu i prądu, których zużycie w wielu gospodarstwach domowych bywa wysokie. Fotowoltaika z pompą ciepła może zagwarantować całkowitą niezależność od rosnących cen energii.

Rachunki za prąd i gaz za kilka złotych

Fotowoltaika i pompa ciepła w połączeniu gwarantują znaczące obniżenie rachunków. Ceny prądu, jak i gazu są wysoce zmienne – z roku na rok ceny obu rachunków rosną. W przypadku zastosowania zarówno pompy ciepła jak i instalacji fotowoltaicznej, możemy być spokojni o zmiany cen surowców. Jeżeli zastosujemy instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, możemy myć pewni, że dodatkowe zużycie energii elektrycznej, którą musimy pobrać z sieci będzie przynajmniej 10-krotnie mniejsze. W przypadku rachunków za gaz, płacić będziemy za zużycie gazu poza systemem ogrzewania. Dodatkowym kosztem będą regularne przeglądy pompy ciepła, których koszt to ok. kilkaset złotych w skali roku. Tym sposobem roczne wydatki na prąd i gaz zostaną obniżone kilkukrotnie.

Sprawdź jak kształtują się podwyżki cen prądu 2022 r. – więcej przeczytasz na naszym blogu.

Niezależność od wzrostów cen surowców

Dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej i gazu utrudniły sytuację ekonomiczną nie jednemu gospodarstwu domowemu i nie jednej firmie. Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna w jednym budynku zapewnia duże oszczędności i niezależność energetyczną. Wzrosty rachunków za prąd o ponad 25 proc. oraz rachunków za gaz o niemal 50 proc. w stosunku rok do roku nie stanowią powodów do optymizmu. Znaczące podwyżki konwencjonalnych źródeł energii i ogrzewania nie dotyczą tych, którzy 100 proc. zapotrzebowania pokrywają z odnawialnych źródeł energii. Decydując się na pompę ciepła w połączeniu z fotowoltaiką uniezależniamy się od konwencjonalnych, nie ekologicznych źródeł energii.

Fotowoltaika i pompa ciepła, czy warto łączyć obie instalacje?
Przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym

Pompa ciepła z fotowoltaiką a względy ekologiczne

Zapewnienie ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej z OZE niemal całkowicie uniezależnia nas od nie ekologicznych źródeł energii, jakim jest np. węgiel. Co prawda zużycie prądu przez indywidualną jednostkę nie stanowi dużego zagrożenia dla środowiska, ale wytworzenie prądu sieciowego należy do elektrowni węglowych, które wciąż posiadają większościowy udział w wytwarzaniu prądu do sieci energetycznej. Fotowoltaika i pompa ciepła stanowi rozwiązanie, które jest w stanie w 100 procentach uniezależnić nas od nie ekologicznych źródeł energii. W nadchodzących latach będą one stanowić coraz mniejszy udział w rynku.

Chcesz zdobyć podstawową wiedzę na temat pomp ciepła? Odwiedź bloga HeatErgo, na którem znajdziesz jeszcze więcej cennych informacji: https://heatergo.pl/blog/

Fotowoltaika i pompa ciepła – koszt obu instalacji

Koszty początkowe instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki są względnie wysokie. Mimo tego, zarówno na jedną, jak i na drugą instalację możemy uzyskać odpowiednie dotacje i ulgi.

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej może zostać wspomożony dotacjami w ramach programu Czyste Powietrze oraz Mój Prąd 4.0 (obecnie). Możemy liczyć również na odliczenie kosztów fotowoltaiki od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W ten sposób jesteśmy w stanie obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej o kilka tysięcy złotych. To samo dotyczy się instalacji pompy ciepła. Koszt inwestycji w pompę ciepła można redukować korzystając z programu Moje Ciepło, którego początek działania planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku.

Ile kosztuje zainstalowanie fotowoltaiki?

Koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi najczęściej ok. 25-30 tys. zł. Koszt ten jest jednak uzależniony od wielu czynników. Najważniejszym czynnikiem jest nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, które determinuje moc instalacji fotowoltaicznej. Kluczowe są zatem panele fotowoltaiczne oraz rodzaj falownika. Najmniejsze instalacje fotowoltaiczne mogą kosztować niecałe 20 tys. zł.

Poza wielkością instalacji fotowoltaicznej liczą się również materiały, z których wykonane zostały moduły fotowoltaiczne. Tańszym rozwiązaniem są moduły z ogniw polikrystalicznych, natomiast droższe będzie zastosowanie modułów monokrystalicznych. Różnice w cenach dotyczą się również jednego z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej – falownika. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 4,6 kW, konieczne jest zastosowanie falownika trójfazowego, którego cena jest wyższa od falowników jednofazowych stosowanych w mniejszych instalacjach.

Więcej o kosztach i opłacalności fotowoltaiki przeczytasz na naszym blogu:

Fotowoltaika z pompą ciepła - zalety rozwiązania
Zastosowanie fotowoltaiki i pomp ciepła może przynieść szereg korzyści

Koszt pompy ciepła – czy jest aż tak wysoki?

Zróżnicowanie kosztów pomp ciepła wiąże się głównie z montażem instalacji. Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzne, wodne i gruntowe. Każdy rodzaj pompy ciepła wiąże się z innym wykonaniem. Wodne oraz gruntowe pompy ciepła determinują przeprowadzenie zaawansowanych prac ziemnych. Wodne pompy ciepła wymagają wykonania przynajmniej dwóch studni głębinowych, natomiast pompy gruntowe opierają się na kolektorach pionowych lub poziomych.

Najmniejszy nakład pracy, a zarazem najniższe koszty instalacji występują w przypadku powietrznych pomp ciepła. Ich działanie opiera się na wentylatorze, który zasysa powietrze, z którego pobierana jest energia. Powietrzne pompy ciepła to wydatek rzędu 30-35 tys. zł. W przypadku pomp wodnych i gruntowych koszt początkowy może być nawet dwa razy droższy. Na gruntową pompę ciepła wraz z montażem należy przeznaczyć ok. 50 tys. zł. Większy wydatek stanowi wodna pompa ciepła, której koszt wraz z wykonaniem potrzebnych studni głębinowych może sięgnąć 75 tys. zł.

Sytuację na rynku pomp ciepła odmienia program Moje Ciepło. W ramach programu można ubiegać się o dotację w wysokości nawet 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na zakup i montaż pompy ciepła będzie można uzyskać od 7 do 21 tys. zł, co stanowi znaczący wkład w koszty początkowe związane z instalacją pompy ciepła.

Czy pompa ciepła może współgrać z instalacją fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd głównie latem. Wtedy w ramach systemu bilansowania energii elektrycznej, wyprodukowane nadwyżki energii odprowadzane są do sieci energetycznej i mogą zostać odebrane w okresie zimowym. W Polskim klimacie pompa ciepła będzie pobierała energię głównie w okresie jesienno-zimowym. Czy nie tworzy to sprzeczności?

Instalacja fotowoltaiczna w okresie zimowym również notuje uzysk energetyczny. Naturalnym jest, że uzysk ten jest niższy niż w okresie letnim, ale co ważnie nigdy nie spadnie on do zera w długim okresie. Wykorzystując energię zakumulowaną w ramach letnich nadwyżek energetycznych, możemy zapewnić zasilanie naszej pompie ciepła bez znaczącego wzrostu rachunków za prąd.

Kompleksowe usługi związane z pompami ciepła zapewnia firma HeatErgo, która oferuje usługi związane z pompami ciepła, klimatyzacjami oraz systemami rekuperacji na terenie Poznania i Wielkopolski. Budowa domu energooszczędnego to dobra okazja, by od początku w pełni wykorzystywać potencjał odnawialnych źródeł energii – więcej informacji o tym zagadnieniu znajdziesz na naszym blogu.

Przeczytaj również

Energia dla wsi – nabór w nowym programie: budżet wyniesie 100 mln złotych

Wzrost kosztów energii oddziałuje na rentowność działalności rolniczej, co skłania inwestoró(...)

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni: dopłata wyniesie 50% wartości instalacji

Od 1 lutego 2023 roku przewidziane są nowe dopłaty dla mieszkańców bloków. Oznacza to, że spó(...)

Farma fotowoltaiczna – czy jest przyszłością energetyczną?

Farma fotowoltaiczna to coraz częściej wykorzystywana forma pozyskiwania energii elektrycznej. Pow(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo