Budowa domu energooszczędnego, a dom pasywny – najważniejsze informacje

Budowa domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna. Jednak, aby nowopowstałe budynki zyskały miano energooszczędnego, muszą spełniać kilka warunków. Niektórzy deweloperzy używają tego określenia, by podnieść cenę nieruchomości, chociaż dom nie spełnia tych wymogów. Na co zwrócić uwagę podczas kupna lub budowy domu energooszczędnego?

Budowa domu energooszczędnego – podstawy

Celem budowy domu energooszczędnego jest możliwie jak najmniejsze zużycie energii. Projekt wyróżnia się już samym kształtem domu – jest to zbita bryła, nie posiadająca mostków cieplnych. Ściany powinny być jak najlepiej ocieplone, aby zmniejszyć utratę ciepła. Dodatkowo ważną kwestią jest wykorzystywanie promieniowania słonecznego do ogrzewania domu. Pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu, czyli takie jak salon, powinny znajdować się od strony południowej ze względu na największą ekspozycję na światło słoneczne. Wyposażenie domu w sprzęty AGD i RTV także musi zostać przemyślane. Ich pobór prądu powinien być możliwie jak najniższy, by zmniejszyć rachunki za prąd.

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Budowa domu energooszczędnego – jak zbudować?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, ważna jest orientacja budynku w dane strony świata. Polska znajduje się na półkuli północnej, dlatego budowa energooszczędnego domu powinna być zaplanowana w orientacji północno-południowej. W efekcie latem nie jest konieczne montowanie klimatyzacji, aby było chłodniej, a zimą dostęp do promieniowania słonecznego, które wykorzystuje fotowoltaika jest przystępniejsze. Podczas projektowania budowy domu energooszczędnego konieczne jest prawidłowe rozplanowanie pomieszczeń:

  • od strony południowej – najlepsze rozwiązanie dla pokoi, w których spędza się najwięcej czasu np. salon czy jadalnia,
  • od strony północnej – idealnie rozwiązanie dla łazienek, spiżarni, sypialni, pralni,
  • od strony wschodniej – przy takim usytuowaniu możemy urządzić sypialnię lub kuchnię.

Zapoznaj się z artykułem: Jak oszczędzać prąd w domu?

Z czego budować dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego jest droższa niż tradycyjnego. Jednak podstawowym powodem, który przemawia na jego korzyść jest niska eksploatacja. Przez lata można cieszyć się niskim kosztami utrzymania całego gospodarstwa domowego.

Przy budowie domu energooszczędnego, konieczne jest użycie materiałów, które mają dużą masę termiczną, dzięki czemu chronią budynek przed utratą ciepła. Dlatego budowa domu energooszczędnego powinna wykorzystać kamienie, beton lub cegły. Mają one zdolność magazynowania i pochłaniania energii cieplnej. W wyniku czego temperatura w pomieszczeniach jest stabilna. Stanowczo nie sprawdzą się w tym przypadku użycie drewna czy blachy, ponieważ są to materiały o niskiej masie termicznej.
Izolacja budynku jest niezwykle ważna. Skoro chcemy uniknąć utraty energii z domu musimy dobrze ocieplić ściany, dach oraz podłogi. Aby koszty eksploatacji były niższe, warto zainwestować w grubszą warstwę termoizolacji, o lepszej jakości np. styrodur. Wszystkie okna oraz drzwi powinny być także dobrze dobrane. Koniecznie muszą być szczelne i nie oddające ciepła.

Dodatkowo budowa domu energooszczędnego musi uwzględnić instalację rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, która odzyskuje ciepło.

Zapoznaj się z artykułem: Oszczędzanie energii – ekologia dla początkujących

Dom pasywny a dom energooszczędny
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,92 kWp, Stefanowo

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Budowa domu energooszczędnego jest droższa niż domu tradycyjnego. Sam projekt będzie droższy o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby nasz dom zyskał miano domu energooszczędnego musi spełnić wiele kryteriów, by otrzymać certyfikat.

Na początku sprawdzany jest projekt architektoniczny. Położenie na gruncie musi być odpowiednio zaplanowane, aby projekt został przyjęty. Drugim etapem jest sprawdzanie szczelności mieszkania oraz jakości powietrza w domu.

Jeśli decydujemy się na budowę domu energooszczędnego, to warto pomyśleć o zamontowaniu fotowoltaiki. Dlaczego? Ponieważ dach takiego domu będzie skierowany w stronę południową, co sprzyja generowaniu prądu przez ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu możemy uzyskać darmowy prąd ze słońca i zmniejszyć eksploatację naszego domu. Może być to dla nas dodatkowy koszt, jednak jest on w stanie zwrócić się w przeciągu 5-7 lat.

Budowa domu energooszczędnego – mówiąc o stanie deweloperskim może wynieść około 400 tysięcy złotych. Do kosztów całkowitych warto doliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej – sprawdź ile wynosi aktualnie.

Dom pasywny a dom energooszczędny

Dom pasywny a dom energooszczędny różnią się zużyciem energii. Dla domu energooszczędnego jest to powyżej 15 kWh/(m2·rok), a dla domu pasywnego ta wartość nie może być przekroczona.

Budynek pasywny jest o wiele droższy niż dom energooszczędny. W tym przypadku budynek musi być samowystarczalny. Konieczne jest założenie turbin wiatrowych lub fotowoltaiki, aby mogły generować prąd dla całego mieszkania, w tym ogrzewanie i ciepłą wodę.

Dom pasywny a dom energooszczędny różnią się także budową. Dom pasywny musi być zwarty, bez dodatkowych załamań czy zdobień – jest jedynie funkcjonalny. Koszt budowy takiego domu, wliczając wszystkie potrzebne instalacje może wynieść ok. 600 tysięcy złotych.

W domach energooszczędnych coraz częściej popularnym rozwiązaniem staje się połączenie sił odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika i pompa ciepła to rozwiązanie, które zyskuje na rynku, głównie ze względu na rosnące ceny konwencjonalnych źródeł energii.

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek