Oszczędzanie energii, wykorzystanie energii słonecznej – ekologia dla początkujących

Ekologia może wydawać się przytłaczająca, jednak nawet małe zmiany mogą zrobić dużą różnicę! Oszczędzanie energii jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z ochroną środowiska. Zobacz sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu, a także na wykorzystanie energii słonecznej.

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu – czy i jak zacząć?

Faktem jest, iż od lat ceny prądu odczuwalnie wzrastają i niestety nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała ulec zmianie. Jeżeli same względy ekologiczne (takie jak obniżenie emisji dwutlenku węgla) nie są wystarczające, warto pamiętać właśnie o aspekcie finansowym. Sposobów na oszczędzanie energii – zarówno w domu, jak i poza nim – jest naprawdę wiele. Warto również wiedzieć, że cena, jaką musimy płacić za prąd, zależy nie jedynie od kosztów jego produkcji i dystrybucji, ale także od sposobu, w który korzystamy z niego na co dzień.

Fotowoltaika Poznań - zadbaj o ochronę środowiska z Sunergo!

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu – podstawy

Mówiąc o oszczędności energii większość z nas myśli zapewne o wyłączaniu światła przy wyjściu z pomieszczenia. Jest to oczywiście bardzo dobry nawyk, możemy jednak robić znacznie więcej! Jak jeszcze zminimalizować zbędne wykorzystanie prądu? Poznaj nasze triki na oszczędzanie energii elektrycznej w domu.

  1. Wymień zwykłe żarówki na energooszczędne ich odpowiedniki (coraz częściej spotkać się można również z żarówkami biodegradowalnymi, co dla ekosystemu jest zdecydowanie najprzyjaźniejsza opcją). Z czynnością tą jednak należy poczekać do momentu, w którym stare żarówki nie będą dłużej świecić.
  2. Zainstaluj podwójne włączniki przy lampach, które mają więcej niż 1 żarówkę – pozwoli to na stopniowanie jasności i intensywności światła w zależności od aktualnej potrzeby.
  3. Przed każdym zakupem sprzętu takiego jak lodówka, zamrażarka czy zmywarka zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Te o wysokiej klasie energetycznej oznaczone są jako A+, A++, A+++ i są najlepszym wyborem. Sprawdź również ich moc (podawana jest w watach – im wyższa, tym więcej prądu pobiera urządzenie).
  4. Zastanów się jaka temperatura w domu wystarcza Ci do komfortowego funkcjonowania. Obniżając termostat o jeden stopień możemy zredukować koszty ogrzewania o nawet 6%!
  5. Zainwestuj w listwy zasilające – podłączenie do nich różnorodnych urządzeń pozwala na wyłączenie ich jednym kliknięciem. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale chociażby w biurze – podłączenie komputera, monitora i ładowarki do telefonu pobiera sumarycznie więcej energii, niż mogłoby się nam wydawać.
  6. Gotuj swoje posiłki pod przykryciem – przyspieszy to proces gotowania i skróci czas korzystania z płyty indukcyjnej czy kuchenki. Możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet 30% energii.
  7. Zwracaj uwagę na to, jak korzystasz ze sprzętów elektrycznych – unikaj nalewania do czajnika większej ilości wody, niż w rzeczywistości potrzebujesz, nie zostawiaj otwartej lodówki i zamrażarki, nie wkładaj do nich ciepłego jeszcze jedzenia, a pralkę i zmywarkę uruchamiaj tylko, gdy są one w całości wypełnione – zmniejszysz w ten sposób zużycie zarówno energii, jak i wody.

Zobacz również artykuł: Jak oszczędzać prąd w domu?

Wykorzystanie energii słonecznej do oszczędzania

Oszczędzanie energii w domu ma duże znaczenie, jednak zapotrzebowanie energetyczne człowieka ciągle wzrasta. Wraz z automatyzacją wielu dziedzin życia otacza nas coraz więcej przedmiotów elektrycznych, co oznacza, że wysokość rachunków za prąd nadal będzie wzrastać. Rozwiązaniem tej sytuacji mogą być odnawialne źródła energii (w skrócie OZE). W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się mikroinstalacje fotowoltaiczne – dostępne są oferty zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorstw czy gospodarstw rolniczych. Dobrze dobrana instalacja może całkowicie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nasz kalkulator fotowoltaiczny pozwala na szybkie oszacowanie ceny takiej inwestycji! Wystarczy, że znasz wysokość swoich rachunków za prąd.

Wykorzystanie energii słonecznej – zalety

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na pokolenia. Wydawać by się mogło, że jej koszt jest niezwykle wysoki jednak biorąc pod uwagę lata darmowej energii z bezawaryjnych paneli nie jest to prawdą. Co więcej, większość profesjonalnych firm oferuje usługę audytu fotowoltaicznego – polega on na wstępnych konsultacjach oraz oględzinach miejsca inwestycji, dzięki czemu możliwa jest ocena możliwości montażowych, a także oszacowanie zapotrzebowania na prąd i okresu potrzebnego do całkowitego zwrócenia się inwestycji. Panele PV pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd, uzyskać niezależność energetyczną a przy okazji ograniczyć swój wkład w emisję dwutlenku węgla do atmosfery, gdyż rozwiązanie to jest całkowicie ekologiczne.

Oszczędzanie energii to ważny aspekt podczas prowadzenia firmy. Fotowoltaika dla firm to jedna z dziedzin, którą się zajmujemy. Sprawdź naszą ofertę i zacznij generować prąd dla własnego przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek