Jak oszczędzać prąd w domu? Sprawdź!

Każdy zastanawia się jak oszczędzać prąd w domu. Główną przyczyną jest pojawienie się coraz większej ilości sprzętu elektrycznego w naszych mieszkaniach. Wszyscy domownicy posiadają telefony i laptopy, które trzeba stale ładować. Poza tym w domach używamy lodówki, pralki, zmywarki i różnego typu sprzętu RTV i AGD, które zwiększają zużycie prądu. Jak w takim przypadku zaoszczędzić na prądzie? Temat oszczędzania prądu staje się coraz istotniejszy w obliczu tego, jak wysokie są podwyżki cen prądu w 2022 roku.

Odłączaj sprzęt z gniazdek

Jak oszczędzać prąd kiedy jesteśmy nieobecni? O ile większość ludzi stara się pamiętać o tym, by wyłączyć światło w łazience czy odłączyć żelazko z gniazdka – to ile z nich myśli o włączeniu wszystkich nieużywanych sprzętów od dopływu prądu? Koszty energii elektrycznej są generowane także wtedy, kiedy nasza pralka czy zmywarka są podłączone do gniazdka. Te sprzęty pobierają energię cały czas niepotrzebnie. Dlatego odłączaj od prądu wszystkie sprzęty na czas swojej nieobecności.

Jeśli masz dużo sprzętu, którego kable plączą się pod nogami, koniecznie zainwestuj w listwy zasilające. Możesz do nich podłączyć kilka urządzeń np. komputer, drukarkę i lampę biurkową. Dzięki temu rozwiązaniu możemy szybko wyłączyć wszystkie sprzęty, nie zapominając o żadnym.

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Jak oszczędzać prąd w domu poprzez żarówki energooszczędne?

Już w podstawówce uczyli nas jak oszczędzać prąd w mieszkaniu – głównie mówiło się o zmianie żarówek na energooszczędne. Tutaj nie mamy się czemu dziwić – to absolutna podstawa! Żarówki  w naszym domu świecą się zazwyczaj stosunkowo długo i często je włączamy i wyłączamy. Potrzebne są nam do odpoczynku wieczorem czy do pracy, dlatego warto spojrzeć na właściwości naszych żarówek i wybrać te, które zmniejszą nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu. Dzięki wymianie jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 80% energii.
Dodatkowo zastanów się nad montażem czujki ruchu. Światło będzie zapalać się tylko wtedy kiedy ktoś będzie przechodził. Jest to bardzo wygodne i nie będziemy musieli pamiętać o wyłączeniu światła.

Jak oszczędzić prąd na wymianie starych sprzętów?

Większość starszych sprzętów zużywa dużo prądu. Aktualnie warto wybierać urządzenia domowe z klasą A++ lub A+++. W miarę możliwości wymieńmy sprzęt elektryczny na ten, który pomoże nam zaoszczędzić prąd.
W przypadku zamrażarki ważne jest to, aby co jakiś czas ją rozmrozić, ponieważ powstający lód zwiększa pobór prądu.

Zapełniaj zmywarkę i pralkę

Jest to prosty sposób jak oszczędzać prąd. Używanie w połowie pustej zmywarki czy pralki, nie wykorzystuje jej całych możliwości. Dodatkowo tracimy energię i wodę na mniejszą ilość naczyń i ubrań. Rób większe a rzadsze prania i zrezygnuj z mniejszych z połową wolnego wsadu. Zapełnianie tych urządzeń jest w stanie pomóc ci zaoszczędzić na prądzie.

Jak oszczędzać prąd w domu?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,66 kWp, Międzywodzie

Termoizolacja domu

Do wskazówek dotyczących oszczędzania prądu dołączymy kwestię ocieplenia domu. Dlaczego? Przy słabo ocieplonym budynku ciepło ucieka bardzo szybko przez ściany i dach. Aby utrzymać pożądaną temperaturę w domu, często musimy dogrzewać dom za pomocą ogrzewania elektrycznego, przez co drastycznie wzrasta nam rachunek za prąd. Termoizolacja mieszkania pozwoli nam zatrzymać wytworzone ciepło oraz zachować kilkadziesiąt złotych w kieszeni. Termomodernizacja budynku to jeden z elementów programu Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowania na tego typu cele.

Oszczędzanie prądu przez obniżenie temperatury w domu

Możemy oszczędzać prąd przez obniżenie temperatury w naszym mieszkaniu o 1 stopień. Jest to niewielka wartość, przez co nie odczujemy praktycznie żadnej różnicy. W ten prosty sposób możemy spokojnie zaoszczędzić nawet 6% energii.

Jak oszczędzać prąd na oświetleniu przydomowego ogrodu

Jeśli myślisz o tym jak oszczędzać prąd, zastanów się nad swoim oświetleniem na zewnątrz. Chcemy, aby nasz ogród wyglądał klimatycznie i dobrze się w nim wypoczywało. Wszystkie lampki w naszym ogrodzie pobierają prąd i to wcale nie mało! Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest zainwestowanie w oświetlenie solarne. Są to lampy z małym panelem fotowoltaicznym, dzięki któremu zasilane jest oświetlenie. Warto pomyśleć także nad zamontowaniem czujnika ruchu, przez który światło będzie zapalać się tylko wtedy, kiedy będziemy wychodzić na zewnątrz lub przyjdą do nas goście.

Zobacz również: https://sunergo.pl/blog/jakie-rachunki-za-prad-przy-fotowoltaice/

Zamontuj miernik kontrolujący zużycie energii

Do oszczędzania prądu stworzona bardzo pożyteczne urządzenie, jakim jest miernik kontrolujący zużycia prądu. Podłącza się go do każdego sprzętu w domu. Przez cały czas monitoruje pobór energii i powiadamia nas o jego za dużym użyciu. W innych wersjach sprzęt kontrolujący pozwala nam zdalnie włączać i wyłączać światło czy zmieniać temperaturę mieszkania.

Fotowoltaika – oszczędzaj na rachunkach za prąd!

Nie masz już pomysłu jak oszczędzać prąd w domu, a Twoje rachunki są nadal wysokie? Zdecyduj się na fotowoltaikę i nie myśl już o kosztach energii! Panele fotowoltaiczne to nic innego jak prąd ze słońca. Możemy je zamontować na dachu naszego domu czy też na gruncie w ogrodzie. Fotowoltaika to darmowy prąd, który jest produkowany dzięki promieniom słonecznym. Początkowy koszt instalacji jest stosunkowo wysoki, jednak taka inwestycja zwraca się zazwyczaj po 6-7 latach. Co więcej, jesteśmy uniezależnieni od podwyżek prądu na ponad 20 lat. W tym przypadku nasz rachunek miesięczny za energię może wynieść tylko kilkanaście złotych.
Jaki jest koszt montażu paneli fotowoltaicznych? Możemy łatwo i szybko obliczyć to kalkulatorem fotowoltaicznym. Fotowoltaika to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na to, jak zaoszczędzić na prądzie. Na naszym blogu sprawdzisz, co powinna zawierać kompletna oferta fotowoltaiki: Fotowoltaika oferta.

Jak oszczędzać prąd w domu? – Podsumowanie

Czasami rachunek za prąd może nas bardzo zaskoczyć. Właśnie dlatego tak ważne jest oszczędzanie energii. Jeśli twoje rachunki za prąd nadal są wysokie, mimo wyłączania prądu i używania energooszczędnych sprzętów, warto wtedy pomyśleć o zainstalowaniu paneli słonecznych. Aktualnie fotowoltaika to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na zaoszczędzenie na prądzie. Dzięki nim możemy zminimalizować koszty za energię nawet do kilkunastu złotych miesięcznie. W inwestycji w fotowoltaikę pomaga obecnie program Mój Prąd 4.0 – sprawdź na jakich zasadach możliwe jest otrzymanie dofinansowania.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek