Jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice trzeba będzie zapłacić? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat! Z roku na rok ceny prądu stają się wyższe, dlatego coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć te wydatki. Rok 2021 i 2022 przyniósł szczególnie wysokie podwyżki opłat za prąd. Podwyżki spowodowane są wieloma czynnikami takimi jak, wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, wzrostem cen węgla czy gazu ziemnego. Czynniki te są głównymi przyczynami wzrostu cen prądu energii elektrycznej zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej może zagwarantować całkowite uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej lub znaczne ograniczenie wysokości opłat stałych. Jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice będziemy musieli zapłacić? Sprawdzamy!

Rachunki za prąd przy fotowoltaice, a systemy On-grid czy off-grid?

W 2021 roku jednym z głównych przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej była opłata mocowa, a w rachunkach za prąd niedawno pojawiła się również opłata OZE, która przeznaczona jest na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Niestabilna sytuacja na rynku energetycznym powoduje, że coraz większą wartość ma uniezależnianie się od dostawców sieciowych. Szansą na osiągnięcie niezależności energetycznej bez wątpienia jest fotowoltaika.

Na samym początku należy wskazać, że posiadając instalację typu on-grid, jesteśmy przyłączeni do sieci, natomiast w wypadku off-grid, posiadamy instalację wyspową, czyli taką, która jest w pełni niezależna. Oznacza to, że przy instalacji off-grid nie płacimy żadnych rachunków za prąd. Pamiętajmy jednak, że tego typu instalacje buduje się przede wszystkim w miejscach daleko położonych od sieci – np. w domkach letniskowych. Fotowoltaika dla domu to najczęściej instalacja on-grid, która współpracuje z naszym dostawcą energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid, która połączona jest z siecią energetyczną bazuje na systemie opustów, zwanym również net-meteringiem. W przypadku wyprodukowania nadwyżki energii elektrycznej, która często może wystąpić w okresie letnim, nadmiar energii sprzedawany jest do sieci energetycznej. Oddaną nadwyżkę można pobrać ponownie. Przy odbiorze nadwyżek należy jednak zwrócić uwagę na moc instalacji fotowoltaicznej.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 do 50 kW możemy pobrać z powrotem 0,7 kWh za każdy przesłany 1 kWh energii. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW, za każdy odprowadzony 1 kWh energii, możemy pobrać 0,8 kWh energii.

Zobacz również: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/.

Aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki - dowiedz się, ile wyniesie!

Odpowiedni projekt instalacji fotowoltaicznej

Nie wiesz jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice będziesz musiał płacić? Wszystko zależy tak naprawdę od odpowiedniego projektu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Korzystając z usług profesjonalistów będziesz mieć pewność, że inwestycja w panele fotowoltaiczne będzie maksymalnie opłacalna. Specjalną usługą, która pozwala na jak najlepsze opracowanie montażu instalacji fotowoltaicznej jest audyt fotowoltaiczny – usługa, która pomaga w zainstalowaniu fotowoltaiki, dbając o każdy detal związany z zapotrzebowaniem na energię elektryczną, dostępnym miejscem, a także procesem montażu instalacji fotowoltaicznej.

Dobrze przemyślana instalacja pokryje w pełni, lub w bardzo dużej części Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie będzie poprawnie zaprojektowana oraz zamontowana, jej wydajność będzie zbyt niska. Z tego względu instalacja nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej ilości prądu. W takim przypadku resztę niezbędnej energii będziecie musieli pobrać z sieci, a Wasze rachunki za prąd ulegną powiększeniu. 

Przeprowadź audyt fotowoltaiczny

Właśnie dlatego tak ważny jest optymalny projekt i wykonanie każdej instalacji fotowoltaicznej. Na samym początku najlepiej wykonać profesjonalny audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu będziemy w stanie dokładnie obliczyć minimalną moc paneli fotowoltaicznych, a także ją zaprojektować, biorąc pod uwagę takie czynniki jak konstrukcja dachu i całego budynku, wielkość działki, ewentualne zacienienie itp.

Rachunki za prąd przy fotowoltaice - ile wynoszą?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 20,01 kWp, Bolesławiec

Jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice? Cena energii elektrycznej

Zastanawiając się nad tym, jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice będziemy musieli zapłacić, musimy wiedzieć, że na cenę energii elektrycznej składa się kilka elementów. Oczywiście największą część rachunku stanowi energia czynna (kWh), która składa się na ok. 42% ceny prądu. Koszt energii czynnej zależy od ilości prądu, która została pobrana z sieci. Jeżeli będziemy posiadać odpowiednią instalację fotowoltaiczną będziemy mogli całkowicie zniwelować tę część rachunku, ponieważ całe zużycie prądu będziemy w stanie pokryć z paneli fotowoltaicznych. Energia czynna oddana to z kolei nadwyżka prądu, którą odprowadzamy z powrotem do sieci, z uwagi na jej niewykorzystanie.

Kolejne opłaty to podatek VAT (23%), akcyza (1%) i pozostałe koszty (ok. 34% – niektóre z tych opłat ustalane są z góry przez Urząd Regulacji Energetyki, natomiast inne przez poszczególnych dystrybutorów energii elektrycznej).

Jednym z pozostałych kosztów tworzących opłaty zmienne w rachunku za prąd jest opłata jakościowa, która odpowiada za utrzymanie dostawy prądu odpowiedniej jakości.

Zapoznaj się również z artykułem: https://sunergo.pl/blog/jaki-kabel-do-paneli-fotowoltaicznych-rodzaje-i-dobor-przewodow/

Rachunki za prąd przy fotowoltaice, a opłaty stałe

Opłaty stałe to część, która nie zmienia się pod wpływem wyprodukowanej czy zużytej energii elektrycznej. Wśród tych opłat znajduje się składnik stały stawki sieciowej (koszty utrzymania linii energetycznych itp.) opłata przejściowa, która jest związana z kosztami likwidacji Kontraktów Długoterminowych, oraz sama opłata abonamentowa (opłata handlowa, koszty manipulacyjne, koszty obsługi klienta itp.). Opłata stała to również podatek akcyzowy. Te opłaty będziemy musieli ponieść przy każdej instalacji fotowoltaicznej typu on-grid. Należy jednak pamiętać, że są to znikome koszty, których praktycznie nie odczujemy. Mimo tego, z uwagi na obowiązujące opłaty stałe rachunek za prąd nigdy nie wyniesie 0 zł.

Zobacz artykuł fotowoltaika dla firm

Dodatkowe opłaty za energię czynną

Jeżeli nasza instalacja nie będzie generować odpowiedniej ilości energii elektrycznej, będziemy mogli pobrać prąd z sieci. Wtedy poza opłatą za energię czynną będziemy musieli zapłacić za składnik zmienny stawki sieciowej, stawkę jakościową, opłatę OZE, a także za akcyzę i podatek VAT. Opłaty te zmieniają się w zależności od ilości energii elektrycznej, którą pobierzemy z sieci. Oznacza to, że jeżeli wykorzystamy wyłącznie prąd wygenerowany przez naszą instalację fotowoltaiczną, nie będziemy płacić za żadne z wymienionych opłat.

Jak widać, opłaty za prąd po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej ulegają znacznemu obniżeniu. Optymalny projekt pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną aż o 90% lub więcej! Dzięki temu będziemy mogli znacznie oszczędzać, a inwestycja w fotowoltaikę zwróci się po kilku latach, z powodu rocznego zużycia energii elektrycznej, które zostanie znacząco zredukowane.

Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną? Zdecyduj się na prąd ze słońca – poznaj wady i zalety fotowoltaiki, o których piszemy na naszym blogu. Dzięki naszym wpisom, rozjaśnisz swoją wiedzę o korzyściach związanych z fotowoltaiką.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek