Jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice trzeba będzie zapłacić? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat! Z roku na rok ceny prądu stają się wyższe, dlatego coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć wydatki te wydatki. Okazuje się, że nie trzeba oszczędzać prądu, aby płacić za niego mniej. Decydując się na własną instalację fotowoltaiczną możemy obniżyć opłaty praktycznie do zera! Jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice będziemy musieli zapłacić? Sprawdzamy!

On-grid czy off-grid?

Na samym początku należy wskazać, że posiadając instalację typu on-grid, jesteśmy przyłączeni do sieci, natomiast w wypadku off-grid, posiadamy instalację wyspową, czyli taką, która jest w pełni niezależna. Oznacza to, że przy instalacji off-grid nie płacimy żadnych rachunków za prąd. Pamiętajmy jednak, że tego typu instalacje buduje się przede wszystkim w miejscach daleko położonych od sieci – np. w domkach letniskowych. Fotowoltaika dla domu to przede wszystkim instalacja on-grid, która jest zależna od naszego dostawcy energii elektrycznej.

Odpowiedni projekt instalacji fotowoltaicznej

Nie wiesz jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice będziesz musiał płacić? Wszystko zależy tak naprawdę od odpowiedniego projektu i montażu fotowoltaiki. Korzystając z usług profesjonalistów będziesz mieć pewność, że inwestycja w panele słoneczne będzie maksymalnie opłacalna. Taka instalacja pokryje w pełni, lub w bardzo dużej części Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie będzie poprawnie zaprojektowana czy zamontowana, jej wydajność będzie zbyt niska. Z tego względu nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniej ilości prądu. W takim przypadku resztę niezbędnej energii będziecie musieli pobrać z sieci, a Wasze rachunki za prąd ulegną powiększeniu. 

Przeprowadź audyt fotowoltaiczny

Właśnie dlatego tak ważny jest optymalny projekt i wykonanie każdej instalacji fotowoltaicznej. Na samym początku najlepiej wykonać profesjonalny audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu będziemy w stanie dokładnie obliczyć minimalną moc Twojej przyszłej instalacji, a także ją zaprojektować, biorąc pod uwagę takie czynniki jak konstrukcja dachu i całego budynku, wielkość działki, ewentualne zacienienie itp.

Rachunki za prąd z instalacją fotowoltaiczną
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 20,01 kWp, Bolesławiec

Jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice? Cena energii elektrycznej

Zastanawiając się nad tym, jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice będziemy musieli zapłacić, musimy wiedzieć, że na cenę energii elektrycznej składa się kilka elementów. Oczywiście najwięcej płaci się za samą energię czynną (kWh), która składa się na 42% ceny prądu. Jeżeli będziemy posiadać odpowiednią instalację fotowoltaiczną będziemy mogli całkowicie zniwelować tę część rachunku. Kolejne opłaty to podatek VAT (23%), akcyza (1%) i pozostałe koszty (34% – niektóre z tych opłat ustalane są z góry przez Urząd Regulacji Energetyki, natomiast inne przez poszczególnych dystrybutorów energii elektrycznej).

Opłaty stałe – bez względu na ilość zużytego prądu

Opłaty stałe to część, która nie zmienia się pod wpływem wyprodukowanej czy zużytej energii elektrycznej. Wśród tych opłat należy wymienić składnik stały stawki sieciowej (koszty utrzymania linii energetycznych itp.) opłatę przejściową, która jest związana z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych, oraz sam abonament (opłata handlowa, koszty manipulacyjne). Te opłaty będziemy musieli ponieść przy każdej instalacji fotowoltaicznej typu on-grid. Należy jednak pamiętać, że są to znikome opłaty, których praktycznie nie odczujemy.

Dodatkowe opłaty za energię czynną

Jeżeli nasza instalacja nie będzie generować odpowiedniej ilości energii elektrycznej, będziemy mogli pobrać prąd z sieci. Wtedy poza opłatą za energię czynną będziemy musieli zapłacić za składnik zmienny stawki sieciowej, stawkę jakościową, opłatę OZE (w 2020 roku opłata ta została wyzerowana), a także za akcyzę i podatek VAT. Opłaty te zmieniają się w zależności od ilości energii elektrycznej, którą pobierzemy z sieci. Oznacza to, że jeżeli wykorzystamy wyłącznie prąd wygenerowany przez naszą instalację fotowoltaiczną, nie będziemy płacić za żadne z wymienionych opłat.

Jak widać, opłaty za prąd po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej ulegają znacznemu obniżeniu. Optymalny projekt pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną aż o 90%! Dzięki temu będziemy mogli znacznie oszczędzać, a inwestycja w fotowoltaikę zwróci się po kilku latach!

Przeczytaj również

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody jest kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Prąd ze słońca(...)

Budowa domu energooszczędnego – najważniejsze informacje

Budowa domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna. Jednak, aby nowopowstałe budynk(...)

Wydajność fotowoltaiki w Polsce

Wydajność fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Dużo osób zastanawia się czy warunki klimat(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

230 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę