Net-metering – co oznacza system opustów dla fotowoltaiki?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, jakim jest net-metering, czyli inaczej system opustów. Wiele osób, które chwalą sobie własną instalację fotowoltaiczną twierdzi, że właśnie to rozwiązanie pozwala na pełne wykorzystanie paneli słonecznych w swoim domu czy przedsiębiorstwie. Na czym polega net-metering, co niesie ze sobą system opustów i jak z niego korzystać? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

System opustów i fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna generuje energię elektryczną przez cały rok. Ilość wytworzonego prądu jest oczywiście zależna od poziomu nasłonecznienia, który w Polsce jest największy podczas miesięcy letnich (więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Nasłonecznienie w Polsce). W tym czasie produkowane są często nadwyżki prądu, których nie wykorzystujemy w naszym gospodarstwie domowym. Co się z nimi dzieje? Posiadając instalację fotowoltaiczną on-grid, możemy przesłać je do sieci energetycznej i pobrać, gdy nasłonecznienie nie jest wystarczające (wieczorem czy zimą). W ten sposób z fotowoltaiki możemy korzystać w każdym miesiącu w roku, a rachunki za prąd będą naprawdę minimalne.

Fotowoltaika Poznań - dopasuj idealny system fotowoltaiczny!

Kto może korzystać z net-meteringu?

Net-metering to system opustów, który skierowany jest do prosumentów. Według nowelizacji ustawy OZE, prosumentem jest każda osoba, która posiada instalację OZE o mocy nieprzekraczającej 50 kW. Oznacza to, że net-metering skierowany jest zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców, dla których produkcja energii elektrycznej nie jest głównym przedmiotem działalności gospodarczej. Jak widać, system opustów powstał przede wszystkim po to, aby zwiększyć opłacalność mikroinstalacji.

System opustów fotowoltaiki - net-metering
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,18 kWp, Skórzewo

Jak korzystać z systemu opustów?

Wspomnieliśmy już, że net-metering pozwala na wykorzystywanie nadwyżek energii elektrycznej w okresach, kiedy nasłonecznienie w naszym regionie nie jest wystarczające. W zależności od mocy naszej instalacji, możemy pobrać różną ilość energii elektrycznej z sieci. System opustów podzielony jest na dwie części. Jeżeli posiadamy mikroinstalację o mocy do 10kW, za każdy przesłany 1 kWh otrzymujemy z powrotem 0,8 kWh, natomiast posiadając instalację od 10 kW do 50 kW możemy pobrać 0,7 kWh. Na pobranie tej energii mamy 365 dni od jej wprowadzenia. Aby dokładnie wytłumaczyć system opustów w Polsce, najlepiej posłużyć się przykładem.

Wykorzystanie systemu opustów jest ściśle powiązane z mocą instalacji fotowoltaicznej, o której więcej piszemy w naszym wpisie blogowym: moc paneli fotowoltaicznych.

Net-metering – przykład wykorzystania

Załóżmy, że posiadamy instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kWp. W czerwcu panele wygenerowały łącznie 500 kWh, z czego 400 kWh zostało wykorzystane w domu. Pozostałe 100 kWh przesłaliśmy do sieci energetycznej i możemy pobrać 80% tej energii w czasie słabego nasłonecznienia w przeciągu 365 dni.

Dlaczego system opustów zwiększa opłacalność inwestycji w fotowoltaikę?

Przede wszystkim dlatego, że w celu magazynowania nadwyżek energii elektrycznej nie musimy posiadać drogiego akumulatora. Net-metering pozwala na czerpanie darmowego prądu przez cały rok bez względu na pogodę. Pamiętajmy jednak, że najbardziej opłaca się instalacja, która jest idealnie dostosowana do naszych potrzeb i nie generuje zbyt dużych nadwyżek. Większa ilość paneli to wyższa cena inwestycji, a co za tym idzie – dłuższy czas zwrotu. Optymalna instalacja fotowoltaiczna pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd niemal do zera. Przy dobrze dobranej mocy, będziemy płacić jedynie za opłaty stałe.

Jak widać, net-metering (system opustów) jest bardzo korzystny dla osób, które posiadają mikroinstalację OZE.  Jeżeli myślimy o własnej instalacji fotowoltaicznej, warto zainteresować się dofinansowaniami i ulgami. Zmniejszają one ostateczny koszt inwestycji i powodują, że jeszcze szybciej będziemy mogli cieszyć się oszczędnościami!

Dla prosumentów instalujących fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowy system rozliczania nadwyżek – net-billing. Jak działa? O tym piszemy w jednym z najnowszych wpisów na naszym blogu! Nowości w brażnży fotowoltaicznej, które znajdują się również na naszym blogu jest znacznie więcej – przeczytaj czym jest system zarządzania energią HEMS i EMS i czemu służy!

Przeczytaj również

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotow(...)

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – jakie uwarunkowania montażowe mają konstrukcje fotowoltaiczne?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów, jakie posiadają insta(...)

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy fotowoltaika z magazynem energii to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w magazyny energii sztur(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo