Nasłonecznienie w Polsce i fotowoltaika – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się jak wygląda nasłonecznienie w Polsce i czy jest wystarczające, aby fotowoltaika w naszym kraju była opłacalna? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat, dzięki czemu dowiesz się, czy warto inwestować w fotowoltaikę w Twoim regionie. Warto już na samym początku tego wpisu podkreślić, że nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, aby panele słoneczne generowały optymalną ilość energii elektrycznej. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zapraszamy do lektury!

Kiedy panele fotowoltaiczne są najwydajniejsze?

Wiele osób, która nie zna się zbytnio na fotowoltaice uważa, że panele słoneczne są najwydajniejsze w upalne dni, dlatego w Polsce instalacje fotowoltaiczne nie są zbyt wydajne. Okazuje się jednak, że wraz ze wzrostem temperatury, wydajność paneli spada. O tym, dlaczego tak się dzieje, pisaliśmy w naszym artykule “Fotowoltaika zimą”. To prawda – instalacje pv są najskuteczniejsze w słoneczne dni, jednak nie przy bardzo wysokich temperaturach. Pamiętajmy, że stopień nasłonecznienia nie jest równoznaczny z wysokością temperatury. Właśnie dlatego, sprawdzając opłacalność fotowoltaiki w naszym regionie, powinniśmy sprawdzić jak wygląda nasłonecznienie w Polsce.

Fotowoltaika Poznań - zadbaj o ochronę środowiska z Sunergo!

Średnie nasłonecznienie w Polsce

Przyjmuje się, że średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2. Największe natężenie promieniowania słoneczne przypada oczywiście na miesiące letnie, podczas których uzyskuje się niemal 70% rocznej energii promieniowania. W półroczu zimowym (kwiecień-październik) dociera do nas tylko 30% rocznej energii słonecznej. Nie oznacza to jednak, że zimą nie możemy korzystać z fotowoltaiki. Posiadając instalację on-grid (przyłączoną do sieci), nadwyżki energii, które panele wygenerują latem, przesyłane są do sieci. W momencie, gdy pogoda nie sprzyja produkcji energii elektrycznej, możemy pobrać przesłany prąd z powrotem. Fotowoltaika w Polsce działa przez cały rok!

Usłonecznienie w Polsce – przez ile godzin rocznie świeci słońce?

Usłonecznienie to nic innego, jak liczba godzin, podczas których słońce świeci bezpośrednio na powierzchnię Ziemi. W naszym kraju przyjmuje się, że średnie roczne usłonecznienie wynosi około 1600 godzin, czyli niemal przez ⅕ roku. Odpowiednia fotowoltaika dla domu jest w stanie wygenerować taką ilość energii elektrycznej, która pokryje nasze zapotrzebowanie na prąd przez cały rok. W gruncie rzeczy wszystko zależy od prawidłowego projektu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Nasłonecznienie w Polsce
© 2019 The World Bank, Source: Global Solar Atlas 2.0, Solar resource data: Solargis.

W jakich regionach Polski nasłonecznienie jest najkorzystniejsze?

Patrząc na mapę nasłonecznienia w Polsce, łatwo można stwierdzić, że panele fotowoltaiczne będą najwydajniejsze na północnym wschodzie. Pamiętajmy jednak, że nasłonecznienie w Polsce w dwóch skrajnych regionach nie różni się bardziej niż około 10%. Cały obszar Polski cechuje się bardzo podobnym nasłonecznieniem, które wynosi od 950 do 110 kWh/m2. Aby instalacja fotowoltaiczna była maksymalnie wydajna, należy odpowiednio zamontować panele słoneczne, a także korzystać z wysokiej jakości komponentów. 

Projekt instalacji jest niezwykle ważny!

Ważny jest kąt nachylenia modułów i ich ułożenie względem stron świata. Przyjmuje się, że w Polsce panele fotowoltaiczne powinny być ułożone pod kątem około 30°, jednak wartość ta powinna być dokładnie dostosowana dla danego regionu. Moduły pracują najwydajniej wtedy, gdy skierowane są na południe, natomiast w wypadku, gdy możliwy jest wyłącznie montaż w stronę północną, prawdopodobnie instalacja fotowoltaiczna nie będzie zbyt opłacalna. Bardzo ważny jest odpowiedni projekt instalacji, który został stworzony specjalnie pod dane miejsce. Warto skorzystać w tym przypadku z usług profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy i przygotują optymalny projekt i przeprowadzą montaż całej instalacji.

Zbliżone warunki do światowego lidera fotowoltaiki

Warto podkreślić, że nasłonecznienie w Polsce jest bardzo zbliżone do warunków, które panują u naszego zachodniego sąsiada. Niemcy są jednym ze światowych liderów pod względem zainstalowanej mocy instalacji fotowoltaicznych, przez co łatwo można wywnioskować, że warunki tam panujące jak najbardziej pozwalają na opłacalne inwestycje w fotowoltaikę.

Zapoznaj się z artykułem: https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-zima-wydajnosc-i-konserwacja-instalacji-fotowoltaicznej/

Nasłonecznienie w Polsce a fotowoltaika – na co zwrócić uwagę?

Jak widać, nasłonecznienie w Polsce jak najbardziej pozwala na opłacalną inwestycję w fotowoltaikę. Na co jednak zwrócić uwagę, aby instalacja fotowoltaiczna była maksymalnie wydajna? Do najważniejszych czynników należy:

  • jakość, typ i parametry użytych podzespołów – najbardziej wydajnymi modułami są panele monokrystaliczne. Na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych piszemy w artykule na temat budowy ogniwa fotowoltaicznego. Bardzo ważny jest również wysokiej jakości falownik.
  • ustawienie paneli fotowoltaicznych – moduły są najwydajniejsze wtedy, gdy są skierowane dokładnie na południe. Wszelkie odchylenia od tego kierunku skutkują spadkiem produkowanej rocznej energii.
  • pochylenie modułów – w Polsce optymalne nachylenie modułów fotowoltaicznych to około 30°.
  • jakość wykonania – indywidualny projekt, który minimalizuje szansę częściowego zacieniania paneli, gwarantuje solidny montaż itp.
  • warunki nasłonecznienia – jak wykazaliśmy, nasłonecznienie na różnych terenach Polski jest do siebie zbliżone i jak najbardziej pozwala na skuteczne pozyskiwanie prądu z energii słonecznej.

Z tego artykułu dowiedzieliście się, jak wygląda nasłonecznienie w Polsce i czy pozwala ono na opłacalną inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, które dotyczą różnych zagadnień związanych z fotowoltaiką. Piszemy między innymi o aktualnych dofinansowaniach do fotowoltaiki (np. dofinansowanie do fotowoltaiki 2020), programach wspierający rozwój tej technologii w naszym kraju, a także na tematy dotyczące technicznej strony instalacji fotowoltaicznej.

Zagadnienie związane z wydajnością fotowoltaiki rozszerzamy również w naszym wpisie: wydajność fotowoltaiki w Polsce. Zapraszamy do dalszej lektury!

Przeczytaj również

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy fotowoltaika z pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwie instalacje, które znacząco się od siebie różnią. Fotowolt(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek