Wydajność fotowoltaiki w Polsce

Wydajność fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Dużo osób zastanawia się czy warunki klimatyczne w Polsce są odpowiednie i czy przez zmianę pór roku będzie to opłacalne. Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w naszym kraju? Czy warto inwestować pieniądze w panele słoneczne? Sprawdzamy jak wygląda wydajność fotowoltaiki w naszym regionie i na co warto zwrócić uwagę podejmując decyzję.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaika w Polsce ciągle się rozwija, a instalacje pojawiają się w coraz większej liczbie miejscowości. Panele fotowoltaiczne działają przez kilkadziesiąt lat, dlatego ludzie tak chętnie się na nie decydują. Łączna moc paneli fotowoltaicznych w naszym kraju na rok 2020 wynosi prawie 4000 MW. Dla porównania – jedna instalacja założona dla domu jednorodzinnego cechuje się mocą ok. 10kWh. W sierpniu 2021 roku odnotowano ok. 100 000 złożonych wniosków o dofinansowanie z programu “Mój prąd”. Na jedną instalację przypada jeden wniosek – jest to ogromna ilość nowych miejsc, gdzie powstanie fotowoltaika.

Jednak co najbardziej wpływa na opłacalność fotowoltaiki? Najważniejszymi aspektami jakie brane są pod uwagę podczas decyzji o montażu fotowoltaiki są:

  • koszty – na początku cena za fotowoltaikę może okazać się duża, jednak ze względu na rosnącą cenę za prąd, jest to świetna inwestycja, która pozwala stać się niezależnym od podwyżek za energię, ale również koszty potrafią się zwrócić w przeciągu 5-8 lat,
  • dotacje – dzięki rządowemu programowi “Mój prąd”, można uzyskać nawet 5000 zł dofinansowania do montażu paneli słonecznych.

Przeczytaj więcej o opłacalności fotowoltaiki w Polsce: https://sunergo.pl/blog/naslonecznienie-w-polsce-i-fotowoltaika/.

Aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki - dowiedz się, ile wyniesie!

Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest określana przez ilość wyprodukowanej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Nasłonecznienie to najważniejszy czynnik wpływający na wydajność fotowoltaiki i jest one określane dzięki sumie natężenia promieniowania na daną powierzchnię w określonym czasie. Przyjmuje się, że średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2. Największe natężenie promieniowania słoneczne przypada oczywiście na miesiące letnie, podczas których uzyskuje się niemal 70% rocznej energii promieniowania. W półroczu zimowym (kwiecień-październik) dociera do nas tylko 30% rocznej energii słonecznej.

Zwiększona produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne wymaga znajomości zasad dotyczących tego, jak przebiega rozliczanie fotowoltaiki. Dowiedz się, jakie zmiany zaszły w ciągu ostatnich miesięcy. Więcej przeczytasz na naszym blogu.

Jaki wpływ ma nasłonecznienie w Polsce na wydajność fotowoltaiki?

Wydajność paneli fotowoltaicznych w ciągu roku w Polsce jest bardzo dobra. Utrzymuje się prawie na równym poziomie w granicy 1050-1200 kwh/m²/rok. Największe wartości znajdują się w centrum kraju. Poza tymi obszarami nie odnotowuje się dużo niższych wartości promieniowania. W związku z tym, wydajność paneli fotowoltaicznych będzie taka sama na terenie całego kraju, niezależnie gdzie znajduje się twój dom.

Strefa umiarkowana jest bardzo dobrze nasłoneczniona. Dlatego zmiany ilości promieniowania słonecznego w różnych porach roku nie wywiera negatywnego wpływu na wydajność fotowoltaiki. W ciągu lata nasłonecznienie trwa do 16 godzin, a podczas zimy o połowę krócej. Nie musi nas to martwić ze względu na produkowaną dużą nadwyżkę prądu (około 120%) w okresie letnim, którą możemy wykorzystać w miesiącach kiedy słońce świeci mniej.

Wydajność paneli fotowoltaicznych
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 7,03 kWp, Wielka Wieś

Co jeszcze wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ jeszcze wiele czynników. Każdy montaż musi być dobrze zaprojektowany, aby fotowoltaika mogła być jak najbardziej naświetlana promieniami słonecznymi, by produkować maksymalną ilość energii elektrycznej. Zależy to między innymi od kilku czynników.

Zapoznaj się z naszym artykułem: https://sunergo.pl/blog/sprawnosc-paneli-fotowoltaicznych-po-10-latach/

Wydajność fotowoltaiki – w jaką stronę i pod jakim kątem ją zamontować?

Prawidłowy montaż to podstawa, aby wydajność paneli fotowoltaicznych była jak najwyższa. Pod uwagę musimy wziąć kąt nachylenia paneli słonecznych oraz skierowanie w odpowiednią stronę świata.

Panele fotowoltaiczne powinno się montować tak, aby były zwrócone w stronę południową, ze względu na najdłuższe dobowe promieniowanie słońca – pozwala to osiągnąć najlepszą wydajność fotowoltaiki w ciągu roku. Jeśli jest to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem będzie usytuowanie ich w kierunku wschodnim bądź zachodnim. Jednak fotowoltaika nie musi być instalowana tylko na dachu. W przypadku braku miejsca lub złego usytuowania dachu, możemy zamontować fotowoltaikę na gruncie. Stanowczo w żadnym przypadku nie warto ustawiać paneli w kierunku północnym.

Przeczytaj nasz artykuł o tym, co wybrać najlepiej: fotowoltaikę na gruncie czy panele fotowoltaiczne na dachu.

Polska jest krajem rozległym pod względem swojej powierzchni. Odległość południowo-północna jest znacząca pod względem kąta nachylenia fotowoltaiki. Dla lepszej efektywności zaleca się montowanie fotowoltaiki pod kątem 25-40 stopni dla południowej części Polski, a dla północnej pod kątem 30-50 stopni. W przypadku ustawienia paneli w kierunku wschodnim bądź zachodnim, kąt nachylenia powinien być niższy niż 30 stopni. Daje to możliwość lepszej ekspozycji na światło co gwarantuje większą wydajność paneli fotowoltaicznych.

Jak temperatura wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Optymalna temperatura do pracy paneli fotowoltaicznych to 25 stopni. Przy niższej temperaturze liczba fotonów, która dociera do ogniw fotowoltaicznych zmniejsza się, a kiedy jest wyższa, ogniwa mogą ulec spaleniu. Jej konstrukcja jest odporna na skoki temperatur i jest w stanie wytrzymać temperaturę w granicach od -40 stopni do 85 stopni.

Dowiedz się więcej o rozwoju sektora OZE w Polsce. Na naszym blogu przeczytasz również:

Zobacz również artykuł: Farma fotowoltaiczna koszt budowy, dofinansowanie do farmy fotowoltaicznej

Przeczytaj również

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy fotowoltaika z pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwie instalacje, które znacząco się od siebie różnią. Fotowolt(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek