Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna została wykonana z komponentów dobrej jakości, prawidłowo zamontowana oraz utrzymywana powinna służyć ponad 25 lat. Powstaje jednak pytanie, czy sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach lub dłuższym okresie nadal jest taka sama. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak czas wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych i czy oddziałuje on na to, jak funkcjonują panele słoneczne. Zapraszamy do lektury!

Zobacz również: Żywotność paneli fotowoltaicznych – jak wygląda i co ma na nią wpływ?

Sprawność paneli fotowoltaicznych, a ich wydajność

Pojęcia sprawność i wydajność paneli fotowoltaicznych często mogą być mylone. Wydajność paneli słonecznych to określenie, ile prądu wyprodukuje dana instalacja fotowoltaiczna w określonych warunkach i czasie. Z kolei sprawność paneli fotowoltaicznych to stosunek ilości energii elektrycznej wytwarzanej przed moduł do tej, która jest do niego dostarczana z promieni słonecznych. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ zarówno na sprawność, jak i na wydajność fotowoltaiki na przestrzeni lat działania instalacji.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych – jak obliczyć?

Ogniwa fotowoltaiczne i ich sprawność różnicuje kilka zmiennych: energia wyprodukowana (w W), natężenie promieniowania słonecznego (w W/m2) oraz pole powierzchni ogniwa w metrach kwadratowych.

Wzór:

S (Sprawność) = Energia Wyprodukowana/Natężenie Promieniowania Słonecznego + Powierzchnia Paneli * 100%

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach - czy jest taka sama?

Sprawność paneli fotowoltaicznych – czynniki wpływu

Wysoka efektywność paneli przez długie lata jest sumą wielu czynników, które się na nią składają. Panele słoneczne mogą zagwarantować pełne zapotrzebowanie energetyczne budynku przed długie lata. Co musi się stać, by cała instalacja działała skutecznie przez lata?

Zobacz również artykuł: Moc paneli fotowoltaicznych na dom – ile wynosi? Jak obliczyć zapotrzebowanie dla domu?

Materiały wykonania modułu fotowoltaicznego

Sprawność i efektywność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od materiałów, z jakich została wykonana. Szczególną rolę odgrywają właściwości krzemu, przezroczystość folii EVA chroniącej urządzenie czy technologia wykonania ogniw fotowoltaicznych. Oprócz tego znaczenie dla sprawności paneli ma np. jakość połączeń ogniw fotowoltaicznych, czy zastosowanie technologii zmniejszające zacienienie paneli PV.

Na długoterminową sprawność instalacji wpływa również strefa klimatyczna i położenie instalacji. Takie czynniki, jak ilość i poziom promieniowania słonecznego, temperatura otoczenia czy wiatr również mogą oddziaływać na długoterminową sprawność instalacji fotowoltaicznej oraz ogólną żywotność paneli fotowoltaicznych.

Sprawdź artykuł: Wydajność fotowoltaiki w Polsce.

Panele fotowoltaiczne – mono- i polikrystaliczne

Podstawową różnicą, jeśli chodzi o sprawność fotowoltaiki, jest rodzaj zastosowanych ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa polikrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, składają się z wielu kryształów krzemu. Sposób produkcji paneli tego typu jest tańszy, co przekłada się na cenę, jaką musi zapłacić prosument. Panele polikrystaliczne cechują się niższą sprawnością. Oznacza to, że wytworzenie energii elektrycznej przy pomocy ogniw polikrystalicznych wymaga użycia większej ilości paneli słonecznych. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są całkiem popularne ze względu na niższą cenę zakupu, jednak może je cechować również niższa wydajność instalacji.

  • Sprawność paneli PV – panele polikrystaliczne: ok. 14-18%

Ogniwa monokrystaliczne konstruuje się z wysokiej klasy krzemu. Do wytworzenia ogniwa monokrystalicznego stosuje się tzw. monokryształ krzemu. Panele fotowoltaiczne tego typu cechuje duże zagęszczenie cząsteczek krzemu w panelu. Jak wiadomo, im większe zagęszczenie, tym większa wydajność paneli fotowoltaicznych. Wysoka sprawność paneli słonecznych zapewnia, że nie jest potrzebna instalacja dodatkowych modułów. Panele fotowoltaiczne złożone z ogniw monokrystalicznych cechują się wyższą ceną, dlatego szczególne rekomendowane są również przy dostępności mniejszej powierzchni montażowej.

  • Sprawność paneli PV – panele monokrystaliczne: ok. 18-22%

Temperatura otoczenia a sprawność paneli słonecznych

Wysoka temperatura powietrza może prowadzić do przegrzewania się krzemu znajdującego się w modułach fotowoltaicznych. Może to prowadzić do nienaturalnego spadku napięcia modułów oraz obniżenia efektywności energetycznej całej instalacji fotowoltaicznej. W okresie jesienno-zimowym, kiedy światła słonecznego jest mniej, sprawność instalacji fotowoltaicznej rośnie. Powoduje to niższa temperatura, która nie pozwala na przegrzanie się instalacji. Do celów określenia odporności paneli słonecznych na wysokie temperatury stworzono wskaźnik Pmax (Maximum Power Point) – określa on poziom strat w wydajności i sprawności modułów.

Zobacz również: Hot spot – fotowoltaika. Czym są gorące punkty na panelach fotowoltaicznych?

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach – czy jest taka sama?

Panele fotowoltaiczne mogą produkować energię elektryczną dla danego budynku nawet przez ponad 25 lat i więcej. Czy jednak po okresie 10 lat sprawność całej instalacji fotowoltaicznej może pozostać na tym samym poziomie?

Sprawność paneli zmienia się przez cały okres eksploatacji. Według wielu obserwacji to właśnie podczas pierwszych 10 lat eksploatacji następuje największy spadek sprawności paneli. Wielu producentów paneli podaje, że po 25 latach użytkowania, sprawność paneli można określić na poziomie 85% – daje to średnio 0,6% utraty sprawności paneli PV w ciągu jednego roku. Wiele mówi się o tym, że żywotność paneli fotowoltaicznych montowanych obecnie jest znacznie wyższa i takie instalacje mogę wystarczyć nawet na okres nawet 40-50 lat. Kluczowe znaczenie w przypadku tak długiego działania musi mieć wysoka sprawność, która będzie powodowała, że panele słoneczne będą mogły produkować wystarczającą ilość energii elektrycznej.

Moduły fotowoltaiczne mogą służyć gospodarstwu domowemu przed długi czas – zawsze jednak podstawą długotrwałej produkcji energii jest jakość instalacji. Panele fotowoltaiczne oferowane przez firmę Sunergo to gwarancja wysokiej jakości przez długie lata. Sprawdź ofertę naszej firmy i zdecyduj się na energię elektryczną z odnawialnych źródeł w najwyższej jakości.

Przeczytaj również

Mój Prąd 5.0 – nowa wersja systemu dopłat do fotowoltaiki 

Ze względu na ciągły rozwój energetyki prosumenckiej i wsparcie sektora OZE, w naszym kraju rusz(...)

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Prąd ze sł(...)

Fotowoltaika w bloku: czy fotowoltaika w bloku mieszkalnym się opłaca?

Inwestycja w odnawialne źródła energii zyskuje na znaczeniu wśród prosumentów zamieszkujących(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo