Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna została wykonana z komponentów dobrej jakości, prawidłowo zamontowana oraz utrzymywana powinna służyć ponad 25 lat. Pojawia się jednak pytanie, czy sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach lub dłuższym okresie nadal jest taka sama. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak czas wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych i czy oddziałuje on na sposób działania instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu. Zapraszamy do lektury!

Sprawność paneli fotowoltaicznych, a ich wydajność

Pojęcia takie jak sprawność i wydajność paneli fotowoltaicznych często mogą być mylone. Wydajność paneli słonecznych to określenie, ile prądu wyprodukuje dana instalacja fotowoltaiczna w określonych warunkach i czasie. Z kolei sprawność paneli fotowoltaicznych to stosunek ilości energii elektrycznej wytwarzanej przed moduł do tej, która jest do niego dostarczana z promieni słonecznych. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ zarówno na sprawność, jak i na wydajność fotowoltaiki na przestrzeni lat działania instalacji.

Kalkulator fotowoltaiczny - czy jest przydatny? Przekonaj się!

Sprawność ogniw fotowoltaicznych – jak obliczyć?

Istnieje konkretny wzór, na którego podstawie można obliczyć sprawność ogniw fotowoltaicznych. Decyduje o niej kilka zmiennych: energia wyprodukowana (wyrażana w W), natężenie promieniowania słonecznego (podawane w W/m2) oraz pole powierzchni ogniwa w metrach kwadratowych.

Wzór:

S (Sprawność) = Energia Wyprodukowana/Natężenie Promieniowania Słonecznego + Powierzchnia Paneli * 100%

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach - czy wydajność paneli będzie taka sama? Dowiedz się!

Sprawność paneli fotowoltaicznych – czynniki wpływu

Wysoka wydajność paneli fotowoltaicznych przez długie to suma wielu czynników, które się na nią składają. System PV złożony z porządnej jakości modułów może zagwarantować pełne zapotrzebowanie energetyczne budynku przed długie lata. Co musi się stać, by cała instalacja działała skutecznie i stała się długoterminową inwestycją? Jak sprawić, aby sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach utrzymała się na zadowalającym poziomie?

Zobacz również artykuł: Moc paneli fotowoltaicznych na dom – ile wynosi? Jak obliczyć zapotrzebowanie dla domu?

Materiały wykonania modułu fotowoltaicznego

Sprawność i wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od materiałów, z jakich została wykonana. Szczególną rolę odgrywają właściwości krzemu, przezroczystość folii EVA chroniącej urządzenie, czy technologia wykonania ogniw fotowoltaicznych. O tym, jaka będzie sprawność paneli fotowoltaicznych, decyduje także m.in. jakość zastosowanych połączeń, czy wykorzystanie technologii zmniejszających zacienienie paneli PV.

Na długoterminową sprawność instalacji oddziałuje również strefa klimatyczna i położenie instalacji. Takie czynniki, jak ilość i poziom promieniowania słonecznego, temperatura otoczenia czy wiatr również mogą przekładać się na długoterminową żywotność, a także sprawność ogniw fotowoltaicznych. 

Sprawdź artykuł: Wydajność fotowoltaiki w Polsce.

Panele fotowoltaiczne – mono- i polikrystaliczne

Podstawową różnicą, jeśli chodzi o sprawność fotowoltaiki, jest rodzaj zastosowanych ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa polikrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, składają się z wielu kryształów krzemu. Sposób produkcji paneli tego typu jest tańszy, co przekłada się na cenę, jaką musi zapłacić prosument. Panele polikrystaliczne cechują się niższą sprawnością. Oznacza to, że wytworzenie energii elektrycznej przy pomocy ogniw polikrystalicznych wymaga użycia większej ilości paneli słonecznych. Polikrystaliczne moduły są całkiem popularne ze względu na niższą cenę zakupu, jednak może oznaczać to mniejszą wydajność paneli fotowoltaicznych.

  • Sprawność paneli PV – panele polikrystaliczne: ok. 14-18%

Ogniwa monokrystaliczne konstruuje się z wysokiej klasy krzemu. Do wytworzenia ogniwa monokrystalicznego stosuje się tzw. monokryształ krzemu. Moduły tego typu cechuje duże zagęszczenie cząsteczek krzemu w panelu. Jak wiadomo, im większe zagęszczenie, tym większa wydajność. Wysoka sprawność ogniw fotowoltaicznych sprawia, że instalacja dodatkowych modułów nie jest konieczna. Panele fotowoltaiczne złożone z ogniw monokrystalicznych cechują się wyższą ceną, dlatego szczególne rekomendowane są również przy dostępności mniejszej powierzchni montażowej.

  • Sprawność paneli PV – panele monokrystaliczne: ok. 18-22%

Temperatura otoczenia a sprawność fotowoltaiki

Wysoka temperatura powietrza może prowadzić do przegrzewania się krzemu znajdującego się w modułach fotowoltaicznych. To z kolei może skutkować nienaturalnym spadkiem napięcia modułów oraz obniżać efektywność energetyczną całej instalacji fotowoltaicznej. W okresie jesienno-zimowym, kiedy światła słonecznego jest mniej, sprawność paneli fotowoltaicznych rośnie. Powoduje to niższa temperatura, która nie pozwala na przegrzanie się instalacji. Do celów określenia odporności paneli słonecznych na wysokie temperatury stworzono wskaźnik Pmax (Maximum Power Point) – określa on sprawność fotowoltaiki, a także poziom strat pod względem jej wydajności. 

Zobacz również: Hot spot – fotowoltaika. Czym są gorące punkty na panelach fotowoltaicznych?

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach – czy jest taka sama?

Panele fotowoltaiczne mogą produkować energię elektryczną dla danego budynku nawet przez ponad 25 lat i więcej. Czy jednak sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach może zachować się na tym samym poziomie? 

Należy pamiętać, że wydajność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od czasu i sposobu eksploatacji całego systemu. W przypadku długiej i ciągłej produkcji energii elektrycznej sprawność ogniw fotowoltaicznych musi odgrywać kluczową rolę. Według wielu obserwacji to właśnie podczas pierwszych 10 lat następują pod tym kątem największe spadki. Wielu producentów paneli podaje, że po 25 latach użytkowania, wydajność paneli fotowoltaicznych można określić na poziomie 85% – w ten sposób sprawność fotowoltaiki spada o średnio 0,6% w ciągu jednego roku. Wiele mówi się o tym, że żywotność paneli fotowoltaicznych montowanych obecnie jest znacznie wyższa i takie instalacje mogę wystarczyć na okres nawet 40-50 lat.

Moduły fotowoltaiczne mogą służyć gospodarstwu domowemu przed długi czas – zawsze jednak podstawą wieloletniej produkcji energii jest jakość instalacji. Panele fotowoltaiczne oferowane przez firmę Sunergo to gwarancja wysokiej jakości działania przez cały rok. Sprawdź ofertę naszej firmy i zdecyduj się na energię elektryczną z odnawialnych źródeł w najwyższej jakości.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek