Jedną z decyzji, które należy podjąć przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest to, czy powinny to być panele fotowoltaiczne na dachu czy może fotowoltaika na gruncie. Każde z rozwiązań ma swoje wady jak i zalety. Instalacje takie możemy rozpatrywać pod kątem efektywności (w kontekście ich umiejscowienia), ale też kosztów montażu paneli lub zajmowanej powierzchni. Poszczególne cechy każdego z rozwiązań omówione zostaną w poniższym artykule.

Fotowoltaika na gruncie

Panele słoneczne montowane na gruncie możemy zamontować gdziekolwiek na naszej posesji. W części przypadków może się okazać, że powierzchnia dostępna na gruncie będzie większa niż ta dostępna na dachu. To z kolei przekłada się na większy uzysk energetyczny i gwarantuje większe oszczędności. Z drugiej zaś strony, instalacja taka ingeruje w naszą przestrzeń mieszkalną, może zaburzać jej estetykę i w porównaniu instalacji na dachu, zajmuje jednak większą powierzchnię (panele muszą zostać ułożone w taki sposób, aby nie zacieniały się wzajemnie). Argumentem przeciwko takiej instalacji jest również ryzyko zacienienia powierzchni paneli słonecznych, zarówno przez obiekty istniejące jak i takie, które mogą pojawić się w ich pobliżu w przyszłości (np. nowe budynki). Przy projektowaniu fotowoltaiki na gruncie musimy zabrać pod uwagę rodzaj gleby, w której umieścimy stelaże. Pamiętajmy, że niezwykle ważnym jest solidne i trwałe zamontowanie konstrukcji wspornej – w innym przypadku istnieje możliwość przewrócenia się stelaży i uszkodzenia paneli.

fotowoltaika na gruncie

Panele fotowoltaiczne na dachu

Panele słoneczne montowane na dachu oczywiście wykorzystują miejsce znajdujące się na naszym dachu, tak więc nie ingerują w naszą przestrzeń mieszkalną. Minusem takiej instalacji jest jednak to, że wymaga ona od nas, w mniejszym lub większym stopniu, dostosowania się do konstrukcji dachu oraz jego pochyłu. Wszelkie dodatkowe załamania tej powierzchni zmusza nas do wykorzystania droższych konstrukcji wspornych.

Najważniejszym czynnikiem, które musimy zabrać pod uwagę, jest ułożenie dachu względem kierunków świata oraz jego konstrukcja (ilość spadów, ich nachylenie, lukarny itp.). Najlepiej, gdy fotowoltaika na dachu jest zamontowana po stronie południowej o nachyleniu równym 40°. Jest to optymalne ułożenie paneli i zależy od takich czynników jak położenie geograficzne. Właśnie dlatego wykonuje się audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu ustalimy najlepsze warunki dla przyszłej instalacji. Pod uwagę zabrać należy również ułożenie kominów, wywietrzników i innych elementów wystających, które mogą przysłonić panele fotowoltaiczne. Zacienione ogniwa charakteryzują się mniejszą wydajnością, która w najgorszym wypadku może spaść nawet do zera! Widzimy więc, że przy projektowaniu fotowoltaiki na dachu musimy być niezwykle ostrożni i dokładni. Należy również patrzeć w przyszłość – jeżeli przy budynku znajdują się drzewa, upewnijmy się, że nie będą one niedługo rzucać cień na panele.

Fotowoltaika na gruncie czy panele fotowoltaiczne na dachu?

Fotowoltaika na gruncie często wymaga zastosowania dodatkowych materiałów, takich jak cement, wykorzystywany do fundamentów konstrukcji. Zapobiega to obniżeniu miękkiego gruntu. Przy takim wyborze musimy również bardziej uważać na możliwość zacienienia paneli! Zaletą fotowoltaiki na gruncie jest jej łatwiejsze mycie – do paneli łatwo się dostać i odpowiednie wyczyścić ogniwa.

Panele fotowoltaiczne na dachu wymagają użycia specjalistycznej konstrukcji wsporczej, zwiększającej nakłady inwestycyjne. Zapewniają one stabilność i odpowiedni kąt nachylenia paneli. W odróżnieniu jednak do powyższego typu, instalacja wykonana na dachu jest szybsza i łatwiejsza w wykonaniu.

Jakie posiadam możliwości odnośnie umiejscowienia paneli?

Panele fotowoltaiczne na ziemi gwarantują nam ich dowolne ułożenie w stosunku do padających promieni słonecznych. Możemy w ten sposób skierować je dokładnie w stronę południową, co z kolei przekłada się na największą efektywność takiej instalacji.

Zdecydowaną zaletą paneli montowanych na dachu jest to, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że konstrukcja zostanie zacieniona przez obiekty wokół, ze względu na wysokie położenie.

panele fotowoltaiczne na dachu

Utrzymanie, konserwacja?

Instalacje fotowoltaiczne z reguły nie wymagają częstej konserwacji. Zaleca się, aby myć panele słoneczne, w zależności od zmniejszenia efektywności ich działania, co najmniej raz na rok. W praktyce jednak może się jednak okazać, że nie doświadczymy takiej konieczności znacznie dłużej. Z drugiej strony, również awaryjność paneli słonecznych nie jest częstym zjawiskiem.

Gdyby jednak doszło do konieczności czyszczenia paneli lub ewentualnej naprawy, zdecydowanie łatwiejszym dostępem charakteryzuje się fotowoltaika na gruncie. Czyszczenie tych montowanych na dachu wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej grupy sprzątającej, co oczywiście przekłada się na koszt. Panele fotowoltaiczne na dachu są jednak mniej narażone na uszkodzenia przez czynnik ludzki.


Chcesz posiadać własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami!

Przedstawiciel SunErgo skontaktuje się z Państwem w najbliższym czasie i szczegółowo przedstawi nasze usługi. Zajmujemy się projektowaniem, montażem i opieką serwisową. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego mamy pewność, że Państwa przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna! Zachęcamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych – konsultacja jest bezpłatna!