Audyt fotowoltaiczny – na czym polega i dlaczego warto go przeprowadzić?

Audyt fotowoltaiczny to czynność nad którą powinien zastanowić się każdy inwestor, który chce zacząć wykorzystywać energię ze słońca poprzez instalację fotowoltaiczną. Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego pozwala lepiej poznać i zrozumieć korzyści, jak również ograniczenia, z którymi może spotkać się nasza instalacja fotowoltaiczna. Audyt może stanowić pierwszy krok przed montażem instalacji, który powinna poprzedzać rzetelna ocena możliwości montażowych. Montując panele na dachu budynku, należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie posiada powierzchnia dachu budynku. Ograniczenia powierzchniowe łączą się z występowaniem kominów, wywietrzników, okien dachowych i innych elementów, które nie mogą kolidować z panelami, a także powinny znajdować się w odpowiedniej odległości zarówno od nich, jak i od krawędzi dachu.

Audyt fotowoltaiczny to dobra droga do rozpoczęcia oceny możliwości montażowych paneli PV i niewątpliwie posiada on duże znaczenie dla działania systemu.

Audyt fotowoltaiczny – najważniejsze informacje

Przygotowując się do instalacji fotowoltaiki w naszym domu, warto zapoznać się również z tym, na czym polega audyt fotowoltaiczny. Oto kilka podstawowych wyjaśnień:

Co to jest audyt fotowoltaiczny?

Usługa audytu fotowoltaicznego to szereg działań prowadzonych przed doradców z zakresu fotowoltaiki. Analiza ekonomiczna i techniczna, która przeprowadzana jest w ramach audytu, pozwala jak najlepiej zaprojektować potrzebną instalację. Ocena możliwości montażowych dotyczy zarówno sfery technicznej, jak i ekonomicznej. Audyt przeprowadza się również w oparciu o zapotrzebowanie na energię elektryczną, która warunkuje moc instalacji fotowoltaicznej. Kompleksowe usługi audytu fotowoltaicznego obejmują również odpowiednie mocowanie paneli fotowoltaicznych.

Dobrze przeprowadzony audyt fotowoltaiczny minimalizuje wystąpienie ryzyka związanego z uszkodzeniami instalacji. Takim ryzykiem jest np. burza lub silny wiatr. W naszym artykule „Fotowoltaika a burza” wyjaśniamy wpływ warunków atmosferycznych na naszą instalacją oraz rolę audytu, który może poprowadzić do zmniejszenia ryzyka i oszacowania potencjalnych zagrożeń.

Kalkulator fotowoltaiczny - dopasuj fotowoltaikę do swoich potrzeb!

Kto odpowiada za przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego?

Przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego jest domeną specjalistów z firm fotowoltaicznych. Profesjonalny audyt fotowoltaiczny przeprowadzają wykwalifikowani audytorzy, którzy dzięki własnej wiedzy i doświadczeniu są w stanie określić, czy warto zainstalować fotowoltaikę oraz jakich rozmiarów powinna być inwestycja, która pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego budynku.

Audyt fotowoltaiczny – cena usługi

W przypadku firmy Sunergo, możliwe jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wywiad z inwestorem może zostać przeprowadzony jako pierwszy krok przed wykonaniem inwestycji. Cena audytu fotowoltaicznego w różnych firmach zajmujących się fotowotaiką może wahać się w przedziale od 200 do 1000 zł. W każdym przypadku audyt fotowoltaiczny może obejmować nieco inny zakres opracowania, dlatego zawsze warto zapytać, co dokładnie obejmuje dana usługa.

Audyt może dotyczyć również procesu, jakim jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Dowiedz się więcej na jej temat!

Audyt instalacji fotowoltaicznej - czy warto audytować fotowoltaikę
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,81 kWp, Sierki Wielkie

Zakres audytu fotowoltaicznego – co może obejmować?

Montaż paneli fotowoltaicznych od podstaw wymaga zapoznania się z wieloma zmiennymi, które warunkują moc instalacji fotowoltaicznej, jej rozmieszczenie oraz poziom zaawansowania inwestycji.

Kąt nachylenia dachu

Jeżeli chcemy zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu naszego budynku istotne jest ustawienie ich po odpowiednim kątem. Optymalna wartość nachylenia wynosi ok. 30-40 stopni. By uzyskać pożądany kąt nachylenia instalacji fotowoltaicznej można skorzystać z odpowiednich konstrukcji pod panele fotowoltaiczne – zastosowanie odpowiednich jest konkretyzowane właśnie podczas audytu fotowoltaicznego. Istnieje wiele rodzajów konstrukcji wsporczych, które zróżnicowane są ze względu na kąt nachylenia dachu czy też pokrycie dachu. Jeżeli instalacja dachowa nie jest w stanie pokryć naszych potrzeb energetycznych, możliwe, że lepsza będzie w naszym przypadku instalacja na gruncie. Aby jak najlepiej określić możliwości naszej infrastruktury dachowej należy przeprowadzić audyt fotowoltaiczny, który pomoże nam określić, jaka instalacja będzie dla nas najlepsza.

Analiza ekonomiczna

Uwzględniając dotychczasowe rachunki za prąd, wywiad z inwestorem pozwala zapoznać się dokładnie z kosztami inwestycyjnymi jakie czekają nas na początku. Audyt fotowoltaiczny może uwzględniać również dotacje jakie możemy otrzymać na realizację inwestycji w ramach programów takich jak Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy też w ramach odliczenia od podatku czyli tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Analiza ekonomiczna to również ocena warunków montażowych instalacji fotowoltaicznej. W zależności od typu konstrukcji wsporczej, instalacji na gruncie lub na dachu czy też rozległości instalacji koszty będą zróżnicowane. Decydując się na instalację fotowoltaiczną w naszym budynku warto rozpocząć od audytu fotowoltaicznego.

Audyt pozwala na wstępne poznanie potrzeb klienta, jak również rozjaśnienie zagadnień związanych z poborem energii w budynku. Im wyższe zużycie prądu, tym większa instalacja fotowoltaiczna będzie potrzebna.

Audyt fotowoltaiczny - określ możliwości montażu instalacji
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,99 kWp, Pieńków

Przygotowanie do montażu paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli PV jest bardzo ważnym krokiem w całej inwestycji. Przed wyborem miejsca montażu paneli warto przeprowadzić dokładną analizę zacienienia (przeczytaj: zacienienie paneli fotowoltaicznych), uwzględniając potencjalne zmiany w zacieniu w kolejnych latach. Mogą być one spowodowane wzrostem drzew i krzewów otaczających budynek, czy też powstaniem kolejnych zabudowań. Dobrze dobrana instalacja pod kątem umiejscowienia i odpowiedniego sposobu montażu będzie przynosiła długoterminowe korzyści, bez tworzenia jakiejkolwiek wartości. Audyt fotowoltaiczny to również dobry moment do określenia, czy dany dach nadaje się do zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Audyt fotowoltaiczny przydatny jest również w przypadku większych instalacji fotowoltaicznych. Zapoznaj się z naszą ofertą: fotowoltaika dla firm.

Określenie użyteczności dachu lub działki, na której ma znaleźć się instalacja fotowoltaiczna warunkuje poznanie naszych oczekiwań związanych z mocą instalacji fotowoltaicznej, jaka ma służyć naszej nieruchomości. Więcej o tym, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednia piszemy w naszym artykule blogowym.

Audyt przy montażu instalacji fotowoltaicznej – czy warto?

Usługa audytu instalacji fotowoltaicznej stanowi pierwszy ważny krok przed rozpoczęciem prac montażowych. Wszelkie pytania dotyczące realizacji inwestycji można rozwiać już na samym początku, pytając o to specjalistów odpowiedzialnych za przebieg montażu i późniejszą efektywność instalacji. Dzięki audytowi montaż instalacji fotowoltaicznej nie będzie wiązał się z niepewnością, co do wydajności inwestycji i jej późniejszego zwrotu.

Firma Sunergo, która prowadzi działania na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego, oferuje darmowy audyt fotowoltaiczny wraz z wyceną inwestycji. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://oferta.sunergo.pl/wycena-instalacji-fotowoltaicznej/.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek