Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy jest możliwa i opłacalna?

Wiele osób zastanawia się, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa. Powiększenie instalacji fotowoltaicznej może być spowodowane różnymi czynnikami. W przypadku, gdy zmienimy sposób ogrzewania naszego domu lub kupimy dodatkowy sprzęt elektryczny, zwiększy się nasze zużycie prądu. W takich sytuacjach zdecydowanie się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej ma swoje uzasadnienie. Czy powiększenie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe, gdy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wyższe niż planowaliśmy?

W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości związane z tym zagadnieniem. Zapraszamy do lektury!

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – tylko panele?

Niektórzy myślą, że rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej to wyłącznie dołożenie paneli fotowoltaicznych. Czynność ta jest jednak bardziej skomplikowana. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy nasz aktualny falownik (inwerter) będzie w stanie wytrzymać większe obciążenie. Wydawać by się mogło, że najlepiej kupić bardzo mocny inwerter już na samym początku, aby przyszła rozbudowa fotowoltaiki to jedynie dołożenie paneli. Okazuje się jednak, że falownik, który jest zbyt mało obciążony, traci na sprawności nawet o kilka procent. Właśnie dlatego do mikroinstalacji fotowoltaicznej dobiera się taki inwerter, który dopasowany jest do maksymalnej mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne.

Jeżeli zastanawiasz się, jaka moc powinna mieć Twoja instalacja fotowoltaiczna, nasz kalkulator fotowoltaiczny pomoże Ci w oszacowaniu jej wielkości! Więcej o mocy instalacji PV piszemy również na naszym blogu w artykule: „Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom? Fotowoltaika – jak obliczyć zapotrzebowanie dla domu”.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a inwerter fotowoltaiczny

Jak już wspomnieliśmy, inwerter fotowoltaiczny jest “mózgiem” całej instalacji. Więcej na temat tego urządzenia znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule, w którym tłumaczymy jak działa falownik. Inwerter jest odpowiedzialny za zmianę prądu stałego na zmienny. Jeżeli decydujemy się na małą rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, która będzie polegać na podłączeniu jednego lub dwóch paneli, to prawdopodobnie nie będziemy musieli wymieniać falownika na mocniejszy. Co jednak w przypadku, gdy łączna moc paneli przekroczyłaby wydajność falownika? Wówczas będziemy mieli do wyboru dwie opcje. Pierwszym rozwiązaniem jest wymiana falownika na nowy, który w pełni obsłuży naszą instalację. Jest to jednak wybór kosztowny i niezbyt opłacalny, ponieważ okres zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuży. Drugą możliwością jest zakup mikroinwerterów. Główną różnicą między falownikiem, a mikroinwerterem jest to, że mikroinwerter w przeciwieństwie do falownika montowany jest przy każdym module fotowoltaicznym. Jest to urządzenie o znacznie mniejszej mocy od standardowego falownika.

Zobacz również: Podłączenie fotowoltaiki do sieci – schemat procedury

Rodzaj falownika a rozbudowa fotowoltaiki

Warto dodać, że dobór odpowiedniego falownika warunkują również przepisy. Obecnie dla instalacji o mocy do 3,68 kW można zainstalować falownik jedno- lub trójfazowy. Dla instalacji PV o większej mocy, można używać jedynie falownika trójfazowego. Dokonując modyfikacji instalacji fotowoltaicznej, która będzie wiązała się ze wzrostem mocy instalacji fotowoltaicznej powyżej 3,6 kW, wymiana falownika może okazać się konieczna, co podnosi koszty związane z rozbudową instalacji PV.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - czy zwiększenie mocy mikroinstalacji jest możliwe?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 15,96 kWp, Osieki

Mikroinwertery i rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

O mikroinwerterach pisaliśmy już na naszym blogu (artykuł „Mikroinwerter czy inwerter„), dlatego w tym miejscu nie będziemy wyczerpująco tłumaczyć czym jest to urządzenie. Wystarczyć powinna informacja, iż jeden mikroinwerter obsługuje jeden panel fotowoltaiczny i zmienia prąd stały w zmienny bezpośrednio przy module. Jeżeli chcemy rozbudować instalację fotowoltaiczną, możemy skorzystać z tego rozwiązania, dzięki czemu nowe panele będą działały niezależnie od podstawowej instalacji. W ten sposób nie musimy przejmować się, że nowe panele posiadają większą moc niż starsze, czy posiadają inną konstrukcję. Pamiętajmy jednak, że zakup mikroinwerterów zwiększa łączne koszty całej inwestycji, przez co okres zwrotu również się wydłuża.

Budując od podstaw instalację PV, warto skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki. Popularnym programem dofinansowań jest Mój Prąd. We artykule „Mój Prąd – pytania i odpowiedzi„.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy warto?

Wskazaliśmy już, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwa. Czy jest to jednak wybór opłacalny? To zależy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jednorazowy zakup i montaż takiej instalacji fotowoltaicznej, która maksymalnie pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Najbardziej opłacalnym wyborem jest wybór takiej mikroinstalacji, dzięki której zużywamy maksymalnie dużo wygenerowanej energii elektrycznej na bieżąco (bez odsyłania nadwyżek do sieci). Wiadomo jednak, że nie da się dokładnie przewidzieć, ile paneli fotowoltaicznych pokryje nasze zapotrzebowanie. Instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się również tym, że generują różną ilość energii elektrycznej w różnych okresach w roku. Okres letni niemal zawsze będą charakteryzowały nadwyżki energii słonecznej, natomiast w okresie zimowym, w którym dzień jest najkrótszy, zużycie prądu może wymagać dodatkowego pobierana energii z sieci energetycznej.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może służyć pozyskaniu dodatkowej mocy w celu np. grzania wody. Na naszym blogu przedstawiamy więcej szczegółów dot. tego, czym jest fotowoltaika do grzania wody.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a nadwyżki prądu
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na dachu – ograniczenia powierzchniowe

Audyt fotowoltaiczny

Samodzielna rozbudowa instalacji PV nie jest dobrym pomysłem. Aby odpowiednio zaprojektować instalację fotowoltaiczną, należy przeprowadzić audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu dokładnie sprawdzimy, jaka moc instalacji będzie dla nas najlepsza. Podczas audytu sprawdza się również położenie domu, konstrukcję dachu i wiele innych czynników, które przyczyniają się do wydajności fotowoltaiki. Przy dobrze zaprojektowanej instalacji, zdecydowanie się na rozbudowę fotowoltaiki może być spowodowane jedynie zdecydowanym zwiększeniem zapotrzebowania na energię.

Powiększ swoją wiedzę o instalacjach fotowoltaicznych. Budowa instalacji fotowoltaicznych to

Instalacja fotowoltaiczna jest za mała – co teraz?

Jeżeli jednak zdarzy się, że instalacja nie będzie zaspokajać zapotrzebowania na prąd, można zdecydować się na jej rozbudowę. Wówczas najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy odpowiednio dobiorą liczbę paneli fotowoltaicznych i zaproponują najbardziej opłacalny wybór związany z inwerterem. Pamiętajmy, że każda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej musi zostać zgłoszona naszemu operatorowi! 

Rozbudowa instalacji to również zmiana w okablowaniu systemu. Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych wybrać? Piszemy o tym naszym blogu!

Przestrzeń do rozbudowy instalacji

W przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń. Jeżeli nasza instalacja znajduje się na dachu budynku, mamy dostępną ograniczoną powierzchnię. Instalacja dachowa posiada również ograniczenia ze względu na elementy infrastruktury dachowej jak np. kominy czy wywietrzniki. Gdy przestrzeń na dachu naszego budynku jest ograniczona, rozbudowa instalacji PV możliwa jest na gruncie, na którym możliwości związane z dostępną powierzchnią są większe.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł był dla Państwa pomocny i wiecie już, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa i czy jest w ogóle opłacalna. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami na temat fotowoltaiki, a także z naszą ofertą – fotowoltaika dla domu oraz fotowoltaika dla firm.

Dowiedz się więcej o odnawialnych źródłach energii – na naszym blogu wyjaśniamy, czym jest efekt fotowoltaiczny. Przeczytaj wpis na naszym blogu!

Przeczytaj również

Mój Prąd 5.0 – nowa wersja systemu dopłat do fotowoltaiki 

Ze względu na ciągły rozwój energetyki prosumenckiej i wsparcie sektora OZE, w naszym kraju rusz(...)

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Prąd ze sł(...)

Fotowoltaika w bloku: czy fotowoltaika w bloku mieszkalnym się opłaca?

Inwestycja w odnawialne źródła energii zyskuje na znaczeniu wśród prosumentów zamieszkujących(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo