Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy dołożenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa. Powiększenie instalacji fotowoltaicznej może być spowodowane różnymi czynnikami. W przypadku, gdy zmienimy sposób ogrzewania naszego domu lub kupimy dodatkowy sprzęt elektryczny, zwiększy się nasze zużycie prądu. W takich sytuacjach dołożenie paneli fotowoltaicznych jest w pełni uzasadnione. Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest konieczne, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego domostwa jest wyższe, niż planowaliśmy?

W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości, czy można dołożyć panele fotowoltaiczne do istniejącej instalacji. Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy dołożenie paneli fotowoltaicznych wystarcza?

Niektórzy zakładają, że rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej obejmuje wyłącznie dołożenie paneli fotowoltaicznych. Czynność ta jest jednak bardziej skomplikowana. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy nasz aktualny falownik (inwerter) będzie w stanie wytrzymać większe obciążenie. Wydawać by się mogło, że najlepiej kupić bardzo mocny inwerter już na samym początku, aby dokładanie paneli fotowoltaicznych okazało się jedyną, wymaganą czynnością. Okazuje się jednak, że falownik, który jest zbyt mało obciążony, traci na sprawności nawet o kilka procent. Właśnie dlatego do mikroinstalacji fotowoltaicznej dobiera się taki inwerter, który dopasowany jest do maksymalnej mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne.

Jeżeli zastanawiasz się, jaka moc powinna mieć Twoja instalacja fotowoltaiczna, nasza firma Sunergo pomoże Ci w oszacowaniu jej wielkości! Więcej o mocy instalacji PV piszemy również na naszym blogu w artykule: „Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom? Fotowoltaika – jak obliczyć zapotrzebowanie dla domu”.

Fotowoltaika Poznań - zadbaj o ochronę środowiska z Sunergo!

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a inwerter fotowoltaiczny

Jak już wspomnieliśmy, inwerter fotowoltaiczny jest kluczowym elementem, składającym się na budowę systemu PV i odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny. Jeżeli rozbudowa instalacji] będzie polegać na podłączeniu jednego lub dwóch paneli, to prawdopodobnie nie będziemy musieli wymieniać falownika na mocniejszy. Co jednak w przypadku, gdy łączna moc paneli przekroczyłaby wydajność falownika? W takich okolicznościach dołożenie paneli fotowoltaicznych do istniejącej instalacji można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest wymiana falownika na nowy, który w pełni obsłuży naszą instalację. To kosztowna i niezbyt opłacalna opcja, jako że okres zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuży. Drugą możliwością jest zakup mikroinwerterów. Główną różnicą między falownikiem, a mikroinwerterem jest to, że mikroinwerter w przeciwieństwie do falownika montowany jest przy każdym module fotowoltaicznym. Jest to urządzenie o znacznie mniejszej mocy od standardowego falownika.
Więcej na temat tego urządzenia znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule, w którym tłumaczymy, jak działa falownik. Zorientuj się także, dlaczego fotowoltaika się wyłącza.

Rodzaj falownika a rozbudowa fotowoltaiki

Warto dodać, że dobór odpowiedniego falownika warunkują również przepisy. Obecnie dla instalacji o mocy do 3,68 kW można zainstalować falownik jedno- lub trójfazowy. Z kolei dla instalacji PV o większej mocy można używać jedynie falownika trójfazowego. Dokonując modyfikacji instalacji fotowoltaicznej, która będzie wiązała się ze wzrostem mocy instalacji fotowoltaicznej powyżej 3,6 kW, wymiana falownika może okazać się konieczna. W związku z tym należy liczyć się, że dołożenie paneli fotowoltaicznych do istniejącej instalacji, będzie droższym przedsięwzięciem.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - czy zwiększenie mocy mikroinstalacji jest możliwe?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 15,96 kWp, Osieki

Mikroinwertery i rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiając się, czy mikroiwerter, czy inwerter nadadzą się lepiej, warto pamiętać, że pierwsze urządzenie obsługuje jeden panel fotowoltaiczny i zmienia prąd stały w zmienny bezpośrednio przy module. Jeżeli planujemy dokładanie paneli fotowoltaicznych, możemy skorzystać z tego rozwiązania, dzięki czemu nowe panele będą działały niezależnie od podstawowej instalacji. W ten sposób nie musimy przejmować się, że moduły posiadają większą moc lub inną konstrukcję niż ich starsze odpowiedniki. Ponownie warto podkreślić, że zakup mikroinwerterów zwiększa łączne koszty całej inwestycji, przez co okres zwrotu również się wydłuża.

Budując od podstaw instalację PV, warto skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy warto?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy można dołożyć panele fotowoltaiczne, dobrze jest uznać takie rozwiązanie za możliwe do wykonania. Warto jednak się zastanowić, czy rozbudowa fotowoltaiki okaże się korzystna dla naszego domostwa. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jednorazowy zakup i montaż takiej instalacji fotowoltaicznej, która maksymalnie pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Równie dobry będzie wybór  takiej mikroinstalacji, dzięki której zużywamy maksymalnie dużo wygenerowanej energii elektrycznej na bieżąco (bez odsyłania nadwyżek do sieci). 

Wiadomo jednak, że nie da się dokładnie przewidzieć, ile paneli fotowoltaicznych pokryje nasze zapotrzebowanie. Ponadto musisz mieć na uwadze, że instalacje fotowoltaiczne generują różną ilość energii elektrycznej w różnych okresach w roku. Okres letni niemal zawsze będą charakteryzowały nadwyżki energii słonecznej, natomiast w okresie zimowym, w którym dzień jest najkrótszy, zużycie prądu może wymagać dodatkowego pobierana energii z sieci energetycznej.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może służyć pozyskaniu dodatkowej mocy w celu np. grzania wody. Na naszym blogu przedstawiamy więcej szczegółów dot. tego, czym jest fotowoltaika do grzania wody.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a nadwyżki prądu
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na dachu – ograniczenia powierzchniowe

Dołożenie paneli fotowoltaicznych – czy audyt fotowoltaiczny jest konieczny?

Samodzielna rozbudowa instalacji PV nie jest dobrym pomysłem. Aby odpowiednio zaprojektować instalację fotowoltaiczną, należy przeprowadzić fachowy audyt fotowoltaiczny. Dzięki niemu dokładnie sprawdzimy, jaka moc instalacji będzie dla nas najlepsza. Podczas audytu sprawdza się również położenie domu, konstrukcję dachu i wiele innych czynników, które przyczyniają się do wydajności fotowoltaiki. Przy dobrze zaprojektowanej instalacji, dokładanie paneli fotowoltaicznych może spowodować jedynie zwiększenie zapotrzebowania na energię.

Instalacja fotowoltaiczna jest za mała – co teraz?

Jeżeli jednak zdarzy się, że instalacja nie będzie zaspokajać zapotrzebowania na prąd, można zdecydować się na jej rozbudowę. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy odpowiednio dobiorą liczbę paneli fotowoltaicznych i zaproponują najbardziej opłacalny wybór związany z inwerterem. Pamiętajmy, że każda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej musi zostać zgłoszona naszemu operatorowi

Rozbudowa instalacji to również zmiana w okablowaniu systemu. Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych wybrać? Piszemy o tym naszym blogu!

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – o czym jeszcze należy pamiętać?

W przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń. Jeżeli nasza instalacja znajduje się na dachu budynku, dostępna przestrzeń jest ograniczona. Rozbudowa fotowoltaiki będzie również trudniejsza w sytuacji, gdy instalacja dachowa posiada dodatkowe elementy infrastruktury jak np. kominy czy wywietrzniki. Gdy przestrzeń na dachu naszego budynku jest ograniczona, warto zdecydować się na dołożenie paneli fotowoltaicznych na gruncie, na którym możliwości związane z dostępną powierzchnią są większe.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami na temat fotowoltaiki, a także z naszą ofertą – fotowoltaika dla domu oraz fotowoltaika dla firm.  Dowiedz się więcej o odnawialnych źródłach energii – na naszym blogu wyjaśniamy m.in. jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek