Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy jest możliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa. Chęć zwiększenia mocy mikroinstalacji może bowiem być spowodowana różnymi czynnikami. Co w wypadku, gdy zmienimy sposób ogrzewania naszego domu lub kupimy dodatkowy sprzęt elektryczny, przez co będziemy zużywać większą ilość prądu? Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa, gdy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie wyższe niż to planowaliśmy? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości związane z tym zagadnieniem. Zapraszamy do lektury!

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – tylko panele?

Niektórzy myślą, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to wyłącznie dokupienie kolejnych paneli słonecznych. Czynność ta jest jednak bardziej skomplikowana. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy nasz aktualny falownik (inwerter) będzie w stanie wytrzymać większe obciążenie. Wydawać by się mogło, że najlepiej kupić bardzo mocny inwerter już na samym początku, aby przyszła rozbudowa ograniczała się tylko do zamontowania nowych paneli. Okazuje się jednak, że falownik, który jest zbyt mało obciążony, traci na sprawności nawet o kilka procent. Właśnie dlatego do mikroinstalacji fotowoltaicznej dobiera się taki inwerter, który dopasowany jest do maksymalnej mocy generowanej przez panele słoneczne. Jeżeli zastanawiasz się, jaka moc powinna mieć Twoja instalacja fotowoltaiczna, nasz kalkulator fotowoltaiczny pomoże Ci w oszacowaniu jej wielkości!

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a inwerter

Jak już wspomnieliśmy, inwerter fotowoltaiczny jest “mózgiem” całej instalacji. Więcej na temat tego urządzenia znajdą Państwo w naszym wcześniejszym artykule, w którym tłumaczymy jak działa falownik. Oznacza to, że jest odpowiedzialny za zmianę prądu stałego na zmienny. Jeżeli decydujemy się na małą rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, która będzie polegać na podłączeniu jednego lub dwóch paneli, to prawdopodobnie nie będziemy musieli wymieniać falownika na mocniejszy. Co jednak w przypadku, gdy łączna moc paneli przekroczyłaby wydajność falownika? Wówczas będziemy mieli do wyboru dwie opcje. Pierwszym rozwiązaniem jest wymiana falownika na nowy, który w pełni obsłuży naszą instalację. Jest to jednak wybór kosztowny i niezbyt opłacalny, ponieważ okres zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuży. Drugą możliwością jest zakup mikroinwerterów.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 15,96 kWp, Osieki

Mikroinwertery i rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

O mikroinwerterach pisaliśmy już na naszym blogu (artykuł „Mikroinwerter czy inwerter„), dlatego w tym miejscu nie będziemy wyczerpująco tłumaczyć czym jest to urządzenie. Wystarczyć powinna informacja, iż jeden mikroinwerter obsługuje jeden panel fotowoltaiczny i zmienia prąd stały w zmienny bezpośrednio przy module. Jeżeli chcemy rozbudować instalację fotowoltaiczną, możemy skorzystać z tego rozwiązania, dzięki czemu nowe panele będą działały niezależnie od podstawowej instalacji. W ten sposób nie musimy przejmować się, że nowe panele posiadają większą moc niż starsze, czy posiadają inną konstrukcję. Pamiętajmy jednak, że zakup mikroinwerterów zwiększa łączne koszty całej inwestycji, przez co okres zwrotu również się wydłuża.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy warto?

Wskazaliśmy już, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwa. Czy jest to jednak wybór opłacalny? To zależy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście jednorazowy zakup i montaż takiej instalacji fotowoltaicznej, która maksymalnie pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Najbardziej opłacalnym wyborem jest wybór takiej mikroinstalacji, dzięki której zużywamy maksymalnie dużo wygenerowanej energii elektrycznej na bieżąco (bez odsyłania nadwyżek do sieci).

Audyt fotowoltaiczny

Aby odpowiednio zaprojektować mikroinstalację, należy przeprowadzić audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu dokładnie sprawdzimy, jaka moc instalacji będzie dla nas najlepsza. Podczas audytu sprawdza się również położenie domu, konstrukcję dachu i wiele innych czynników, które przyczyniają się do wydajności fotowoltaiki. Przy dobrze zaprojektowanej i zamontowanej instalacji fotowoltaicznej nie będzie potrzeby jej rozbudowy.

Instalacja fotowoltaiczna jest za mała – co teraz?

Jeżeli jednak zdarzy się, że instalacja nie będzie zaspokajać zapotrzebowania na prąd, można zdecydować się na jej rozbudowę. Wówczas najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy odpowiednio dobiorą liczbę paneli i zaproponują najbardziej opłacalny wybór związany z inwerterem. Pamiętajmy, że każda rozbudowa instalacji fotowoltaicznej musi zostać zgłoszona naszemu operatorowi

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł był dla Państwa pomocny i wiecie już, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa i czy jest w ogóle opłacalna. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami na temat fotowoltaiki, a także z naszą ofertą – fotowoltaika dla domu.

Przeczytaj również

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody jest kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Prąd ze słońca(...)

Budowa domu energooszczędnego – najważniejsze informacje

Budowa domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna. Jednak, aby nowopowstałe budynk(...)

Wydajność fotowoltaiki w Polsce

Wydajność fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Dużo osób zastanawia się czy warunki klimat(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

230 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę