Mikroinwerter czy inwerter? Co wybrać dla fotowoltaiki?
Spis treści
Mikroinwerter czy inwerter? Zastanawiają się Państwo nad tym wyborem? W poniższym artykule zamieszczamy informacje dotyczące tych dwóch urządzeń, które pełnią bardzo ważną rolę w instalacji fotowoltaicznej. Postawić na tradycyjny inwerter czy może lepiej zainwestować w mikroinwertery? Wszystkiego dowiedzą się Państwo z naszego wpisu blogowego. Zapraszamy do lektury!
Inwerter czyli falownik
O tym, jak działa falownik, pisaliśmy już na naszym blogu i poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny artykuł. W tym miejscu chcielibyśmy więc tylko w skrócie przedstawić czym charakteryzuje się to urządzenie. Jest to niezwykle ważny komponent każdej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ pozwala na wykorzystywanie generowanej energii elektrycznej w naszych domach i firmach. Dlaczego?
Funkcja inwertera w instalacji
Moduły fotowoltaiczne przetwarzają bowiem energię słoneczną na prąd stały. Jak wiemy, urządzenia elektryczne codziennego użytku zasilane są jednak prądem zmiennym. To właśnie inwerter odpowiedzialny jest za zmianę prądu stałego na zmienny. Oprócz tego, falowniki pełnią również funkcję kontrolną i dzięki nim możemy przeprowadzać statystyki produkcji energii. Oferta inwerterów na rynku jest dosyć szeroka, dzięki czemu możemy dostosować instalację fotowoltaiczną do konkretnych warunków i wymagań.
Zobacz artykuł: Jak oszczędzać prąd w domu?
Rodzaje falowników
Falowniki dzielimy na beztransformatorowe lub transformatorowe, wyspowe (off-grid) i sieciowe (on-grid). Te urządzenia różnią się od siebie również wielkością i sposobem podłączenia.
Mikrofalowniki
To najmniejszy rodzaj falowników. Tego typu urządzenia współpracują wyłącznie z jednym modułem fotowoltaicznym o mocy około 0,3 kW. Oznacza to, że prąd stały jest przetwarzany na prąd zmienny dla każdego panelu z osobna. Dzięki temu każdy z nich jest maksymalnie wydajny, a ich praca nie jest ograniczana przez częściowo zacienione ogniwa itp.
Wady mikroinwerterów
Największą wadą mikroinwerterów jest ich stosunkowo wysoka cena, która dochodzi nawet do 80% wartości modułu PV. Zwraca się również na krótszą żywotność mikrofalowników w porównaniu z falownikami szeregowymi. Jest to spowodowane trudniejszymi warunkami pracy – mikroinwertery latem narażone są na bardzo wysokie temperatury (nawet powyżej 60°C), natomiast zimą na silne mrozy.
Falowniki szeregowe (tradycyjne)
Tego typu inwertery są najczęściej wykorzystywane w mikroinstalacjach (o mocy do 50 kW). Falownik szeregowy, jak sama nazwa wskazuje, współpracuje z całym szeregiem paneli fotowoltaicznych. Najczęściej jeden inwerter tego typu obsługuje wszystkie moduły w mikroinstalacji. Falowniki szeregowe zazwyczaj charakteryzują się mocą od 1 do 50 kW. Jeżeli instalacja posiada większą moc, wtedy poszczególne inwertery obsługują grupy modułów.
Inwertery centralne
Jest to największy rodzaj inwerterów, który charakteryzuje się bardzo dużą mocą. Tego typu falowniki przeznaczone są dla farm fotowoltaicznych, które generują znacznie więcej energii, niż domowe mikroinstalacje. Najczęściej jeden falownik centralny współpracuje z kilkoma tysiącami modułów fotowoltaicznych.
Zapoznaj się z artykułem: Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?
Mikroinwerter czy inwerter? Co najlepiej wybrać?
Jeżeli decydujemy się na mikroinstalację fotowoltaiczną, będziemy musieli zdecydować się na mikroinwerter lub tradycyjny inwerter szeregowy. Jaki wybór będzie najbardziej opłacalny?
Cena
Bardzo ważnym kryterium, które musimy zabrać pod uwagę przy wyborze falownika jest jego cena. Wskazuje się, że wraz ze wzrostem mocy falownika, spada jego cena w przeliczeniu na jednostkę mocy. Porównajmy mikrofalownik o mocy 0,3 kW, który kosztuje 445 złotych oraz dobry inwerter szeregowy 3-fazowy o mocy 20 kW, który kosztuje 12 000 złotych. Cena mikroinwertera w przeliczeniu na 1 kW to 1483 złotych, natomiast cena inwertera szeregowego na 1 kW to 600 złotych. Widzimy więc, że dla przeciętnej domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej wybór mikroinwertera jest zupełnie nieuzasadniony ekonomicznie.
Kiedy pomyśleć o wyborze mikrofalowników?
Tego typu urządzenia sprawdzą się niemal wyłącznie wtedy, gdy decydujemy się na małą instalację o niskiej mocy (do kilku kilowatów). Za mikroinwerterami przemawiać będzie również możliwość wystąpienia problemu z zacienieniem modułów fotowoltaicznych oraz taka konstrukcja dachu, która stwarza konieczność montażu paneli słonecznych pod różnymi kątami i azymutem (skierowanie modułów w różne strony – południową, południowo-wschodnią, południowo-zachodnią). Aby sprawdzić opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, warto przeprowadzić specjalny audyt fotowoltaiczny.
Mikroinwerter czy inwerter? Jak widzimy, zazwyczaj najbardziej opłacalnym wyborem będzie wybór tradycyjnego inwertera szeregowego. Jest to spowodowane jego ceną oraz żywotnością. Pamiętajmy, że mikroinwerter powinien być wybierany wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Aby domowa instalacja fotowoltaiczna była maksymalnie wydajna i opłacalna, warto skorzystać z usług profesjonalistów.
Przeczytaj również
Energia przyszłości w zabytkowych murach – Jak SUNERGO i Pasywny M² kreują zieloną przyszłość w sercu Poznania
25 października 2024 r. mieliśmy przyjemność wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Pa(...)
III miejsce – najlepsza instalacja przemysłowa
Październik to miesiąc wydarzeń branżowych. W pierwszym tygodniu mieliśmy okazję uczestniczyć(...)
SUNERGO dołącza do sponsorów nagrody głównej w Wielkopolskim Turnieju Wielodyscyplinowym! 🌱
Z radością ogłaszamy, że SUNERGO dołączyło do grona sponsorów nagrody głównej w pierwszej (...)