Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Instalacje off-grid to taka, która nie jest podłączona do zewnętrznej sieci energetycznej, natomiast instalacja on-grid wymaga podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on-grid pozwala nam udostępniać energię elektryczną do sieci energetycznej, natomiast instalacja fotowoltaiczna off-grid pozwala na magazynowanie jej we własnym zakresie.

W poniższym wpisie przeanalizujemy oba warianty instalacji fotowoltaicznych, które pozwalają na różne wykorzystanie wyprodukowanej energii. Z naszego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się wybrane typy urządzeń, a także które z nich okaże się lepszym wyborem dla Twojego domu.

Instalacje off-grid, czyli niezależność

Wiemy już, czym jest fotowoltaika oraz dlaczego warto zainwestować w tę technologię. Jak wspomniano powyżej, fotowoltaika off-grid gwarantuje niezależność od naszego operatora energetycznego. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii słonecznej i wykorzystywaniu jej w dowolnym momencie. Taki sposób działania instalacji off-grid jest możliwy dzięki zamontowaniu specjalistycznego falownika (inwertera), do którego podłącza się akumulatory gromadzące energię elektryczną.

Fotowoltaika Poznań - dopasuj idealny system fotowoltaiczny!

Instalacja off-grid z akumulatorem

Instalacja off-grid z akumulatorem odnosi się do systemu energetycznego, który działa niezależnie od sieci elektroenergetycznej, wykorzystując akumulatory do przechowywania energii elektrycznej. Akumulatory pełnią rolę magazynu energii, przechowując nadwyżki produkowanej energii wtedy, gdy nie jest ona natychmiast potrzebna. 

Fotowoltaika off-grid, w zależności od wykorzystanego akumulatora, gwarantuje nam gromadzenie energii do pewnej pojemności. Energię możemy wykorzystać w dowolnym momencie kiedy nie jest produkowana. Takie rozwiązanie jest idealne dla gospodarstw domowych lub firm, których zużycie energii występuje w nocy. Instalując zestaw fotowoltaiczny off-grid, panele fotowoltaiczne możemy traktować również jako zasilanie awaryjne.

Warto wspomnieć, że energię bieżącą wykorzystujemy dopiero w momencie, gdy ta w akumulatorze się skończy. System z akumulatorem jest również dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie występuje problem z podłączeniem do sieci energetycznej. Sprawdzi się więc idealnie w domkach letniskowych nad jeziorem itp.

Instalacja off-grid bez akumulatora

Instalacja off-grid bez akumulatora to system energetyczny, który działa niezależnie od sieci elektroenergetycznej, ale nie używa akumulatorów do przechowywania energii. W takim przypadku energia jest wykorzystywana w momencie jej wytwarzania, a brak energii w źródle oznacza brak dostawy do urządzeń elektrycznych.

Fotowoltaika off-grid bez akumulatora produkuje energię, która jest natychmiast przekazywana do urządzeń elektrycznych w domu. Jeśli produkcja energii jest wystarczająca – zasilane sprzęty działają bez zakłóceń. Natomiast w przeciwieństwie do systemu z akumulatorem, w którym nadwyżki prądu są magazynowane, instalacja off-grid bez akumulatora traci niezużytą energię

Musisz również pamiętać, że skuteczność takiego zestawu w dużej mierze uzależniona jest od aktualnych warunków pogodowych. W przypadku braku słonecznej pogody, czy wiatru produkcja energii spada lub może całkowicie zanikać. Warto jednak zaznaczyć, że instalacja off-grid bez akumulatora, może być wyposażona w elementy sterujące, które pomagają zarządzać dostępnością i zużyciem prądu. Jeśli produkcja energii spada, niektóre urządzenia mogą być automatycznie wyłączane, aby zminimalizować zużycie energii.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid a instalacja on-grid

Instalacja fotowoltaiczna off-grid a instalacja fotowoltaiczna on-grid – podobieństwa i różnice

Jakie zalety i wady ma zestaw fotowoltaiczny off-grid?

Wiesz już, czym charakteryzuje się fotowoltaika off-grid. Dzięki temu można łatwiej wskazać, jakie są pozytywne i negatywne aspekty zastosowania tego typu zestawu w Twoim domu.

Fotowoltaika off-grid – zalety

 • fotowoltaika off-grid gwarantuje niezależność od operatora energetycznego i korzystanie z energii w momencie braku bieżącej produkcji,
 • instalacje off-grid mogą być wykorzystane jako system awaryjny,
 • zestaw fotowoltaiczny off-grid to zarazem zwiększona oszczędność energii, w przeciwieństwie do udostępniania energii sieci energetycznej.

Instalacje off-grid – wady

 • instalacja fotowoltaiczna off-grid wymaga zastosowania dodatkowych elementów, jak generatory, które decydują o całościowym koszcie inwestycji (są to jednak koszty jednorazowe),
 • dodatkowe urządzenia mogą zwiększyć możliwość awarii, co z kolei sprawia, że fotowoltaika off-grid będzie wymagała wymieniany na nowy zestaw fotowoltaiczny – takie rozwiązanie wiąże się natomiast z kolejnymi kosztami.

Mimo swoich wad, fotowoltaika off-grid może okazać się opłacalnym i satysfakcjonującym wyborem dla osób dążących do niezależności energetycznej, ochrony środowiska oraz stabilności finansowej w długim okresie.

Instalacje on-grid = sprzedaż nadwyżek energii

Instalacja on-grid nazywana jest również instalacją sieciową. Prawo energetyczne oraz Ustawa o odnawialnych źródłach energii umożliwia sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej, do której jesteśmy podłączeni. Właśnie takie zadania spełniają instalacje on-grid. 

W odróżnieniu od opisanej wyżej instalacji off-grid ten rodzaj systemu jest podłączony bezpośrednio do sieci energetycznej i nie posiada akumulatora gromadzącego energię. W sytuacji, gdy instalacja on-grid nie dostarcza wystarczającej energii (np. w nocy lub w czasie słabego wytwarzania odnawialnych źródeł energii), można korzystać z energii z sieci. Z tego względu instalacje on-grid traktowane są jako stabilne źródło dostaw prądu, a brak konieczności inwestycji w drogie akumulatory pozwala obniżyć początkowy koszt instalacji.

Dowiedz się także, na czym polega montaż paneli fotowoltaicznych i przekonaj się, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa.

Instalacje off-grid, czy on-grid? Które rozwiązanie wybrać?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,02 kWp, Rogalinek

Fotowoltaika on-grid – jakie są jej plusy i minusy?

Instalacje on-grid mogą być dobrym wyborem, szczególnie w obszarach, gdzie istnieje dostęp do sieci elektroenergetycznej. Jednak dobrze jest wiedzieć, jakie są plusy i minusy zastosowania tego systemu w swoim domu.

Instalacje on-gid – zalety

 • fotowoltaika on-grid gwarantuje niższy koszt instalacji, ze względu na brak dodatkowych akumulatorów,
 • system gwarantuje szybszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę co łączy się również z optymalnym kosztem usługi,
 • zestaw cechuje skomplikowana konstrukcja, co z kolei sprawia, że spada prawdopodobieństwo wystąpienia awarii fotowoltaiki.

Fotowoltaika on-grid

 • instalacje on-grid sprawiają, że energia z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystywana wyłącznie w trakcie pracy całego systemu i uniemożliwia gromadzenie nadwyżek,
 • uzysk energii z sieci jest mniejszy niż ta, którą oddajemy,
 • w razie awarii sieci energetycznej nasze instalacje on-grid również przestają działać.

Fotowoltaika on-grid to dobre rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości, którzy nie są przekonani do inwestycji w instalacje off-grid.

Który typ instalacji jest częściej wybierany?

Ze wszystkich typów instalacji fotowoltaicznych inwestorzy najczęściej wybierają instalacje on-grid. Co to znaczy dla całego systemu i dlaczego instalacja tego typu jest popularniejsza? Instalacja sieciowa to tańszy wariant ze względu na brak konieczności zakupu akumulatora. Nadwyżki energii oddaje się do sieci i wtedy magazynowanie energii na własną rękę nie jest potrzebne. Dzięki systemowi odprowadzania nadwyżek nadprodukowaną energię możemy wykorzystać w okresie niższej produkcji energii. Odprowadzając nadwyżki energii elektrycznej do sieci, możemy bezpłatnie odebrać je z sieci, jednak wyłącznie w wielkości 70-80% wprowadzonej energii

Instalacje off-grid mogą być korzystnym rozwiązaniem, także mimo wyższych kosztów początkowych. Ponadto fotowoltaika off-grid jest szczególnie opłacalną opcją dla budynków, których podłączenie do sieci jest niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie. W Polsce ceny odkupu energii są niskie, więc dla wielu osób konsumpcja na własne potrzeby jest korzystniejsza.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid?

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, brane pod uwagę powinny być nasze rzeczywiste potrzeby dotyczący zużycia energii. Należy więc skonfrontować z konsultantem koszty każdego z wariantów i dokonać analizy zużycia dobowego. W momencie, kiedy kluczowy jest dla nas dostęp do energii 24h na dobę, najlepszym rozwiązaniem będzie fotowoltaika off-grid. Jedak musimy mieć na uwadze, że tego typu inwestycja jest większym przedsięwzięciem dla potencjalnych inwestorów. Jeżeli zależy nam na szybszym zwrocie kosztów instalacji, a także stosowaniu powszechnych rozwiązań, dobrze będzie zdecydować się na instalację sieciową

Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy z omówionych wariantów instalacji pozwoli zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć niezależność energetyczną Twojego domu

Sprawdź kolejny wpis, w którym rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego, czy fotowoltaika powinna być zamontowana na dachu czy na gruncie. Dzięki temu własna mikroinstalacja w pełni zaspokoi potrzeby budynku, jak i przebywających w nim domowników!

Przeczytaj również

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy fotowoltaika z pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwie instalacje, które znacząco się od siebie różnią. Fotowolt(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek