Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid to taka, która nie jest podłączona do zewnętrznej sieci energetycznej, natomiast on-grid to przykład instalacji podłączonej do sieci elektroenergetycznej.

Wiemy już czym jest fotowoltaika oraz dlaczego warto zainwestować w tę technologię. W dzisiejszym wpisie zbadamy dwa warianty instalacji fotowoltaicznych, które pozwalają na różne wykorzystanie wyprodukowanej energii. Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Instalacja typu on-grid pozwala nam udostępniać energię elektryczną do sieci energetycznej, natomiast instalacja fotowoltaiczna off-grid pozwala na magazynowanie jej we własnym zakresie. Tak jak w przypadku poprzedniego zestawienia, rozwiązanie obu typów przyniesie nam różne korzyści, o których dowiecie się z niniejszego wpisu.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid, czyli niezależność

Jak wspomniano powyżej, instalacje off-grid gwarantują nam niezależność od naszego operatora energetycznego. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii słonecznej i wykorzystywaniu jej w dowolnym momencie. Taki sposób działania instalacji off-grid jest możliwy dzięki zamontowaniu specjalistycznego falownika (inwertera), do którego podłącza się akumulatory gromadzące energię elektryczną.

Instalacje off-grid, w zależności od wykorzystanego akumulatora, gwarantują nam gromadzenie energii do pewnej pojemności. Energię taką możemy wykorzystać w dowolnym momencie kiedy energia nie jest produkowana. Rozwiązanie takie jest idealne dla gospodarstw domowych lub firm, których zużycie energii występuje w nocy. Instalując zestaw fotowoltaiczny off-grid, panele fotowoltaiczne możemy traktować również jako zasilanie awaryjne. Warto wspomnieć fakt, że energię bieżącą wykorzystujemy dopiero w momencie, gdy ta w akumulatorze się skończy. Zestaw fotowoltaiczny off-grid jest również dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie występuje problem z podłączeniem do sieci energetycznej. Sprawdzi się więc idealnie w domkach letniskowych nad jeziorem itp.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid a instalacja on-grid
Instalacja fotowoltaiczna off-grid a instalacja fotowoltaiczna on-grid – podobieństwa i różnice

Zalety instalacji fotowoltaicznej off-grid

 • fotowoltaika off-grid gwarantuje niezależność od operatora energetycznego i korzystanie z energii w momencie braku bieżącej produkcji,
 • wykorzystanie off-grid jako zasilania awaryjnego,
 • zwiększona oszczędność energii w odróżnieniu do udostępniania energii do sieci energetycznej.

Wady instalacji fotowoltaicznej off-grid

 • zastosowanie dodatkowych elementów instalacji takich jak akumulator generuje dodatkowe koszty projektu (są to jednak koszty jednorazowe),
 • dodatkowe urządzenia mogą zwiększyć możliwość awarii instalacji lub konieczność ich wymiany z czasem, co wiąże się z kosztem naprawy.

Instalacje on-grid = sprzedaż nadwyżek energii

Instalacja on-grid nazywana jest również instalacją sieciową. Prawo energetyczne oraz Ustawa o odnawialnych źródłach energii umożliwia sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej, do której jesteśmy podłączeni. Gwarantuje nam to instalacja fotowoltaiczna on-grid.

W odróżnieniu od opisanej wyżej instalacji off-grid, ta jest podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej i nie posiada akumulatora gromadzącego energię. Zestaw fotowoltaiczny off-grid zawiera specjalne liczniki, tzw. dwukierunkowe. Dzięki nim monitorujemy ilość energii wyprodukowanej i przekazanej do sieci, a także tej, która z niej do nas wraca. Produkowane nadwyżki energii są przekazywane bezpośrednio do sieci energetycznej i pobierane w chwili, gdy nasze panele fotowoltaiczne tej energii nie produkują.

Od 1 kwietnia 2022 r. instalacje typu on-grid, będą funkcjonowały według nowego systemu rozliczania nadwyżek. Więcej przeczytasz na naszym blogu: „Net-billing – nowy system rozliczania prosumentów„.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Które rozwiązanie wybrać?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,02 kWp, Rogalinek

Zalety instalacji on-grid

 • zdecydowanie niższy koszt instalacji, ze względu na brak dodatkowych akumulatorów,
 • system ten gwarantuje szybszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę , wiąże się to również z kosztem usługi,
 • mniej skomplikowana konstrukcja to mniejsze prawdopodobieństwo awarii.

Wady instalacji on-grid

 • z energii paneli fotowoltaicznych korzystamy wtedy, kiedy panele rzeczywiście produkują energię
 • uzysk energii z sieci jest mniejszy niż ta, którą oddajemy;
 • w razie awarii sieci energetycznej nasza instalacja również przestaje działać

Który typ instalacji jest częściej wybierany?

Ze wszystkich typów instalacji fotowoltaicznych inwestorzy najczęściej wybierają instalację on-grid. Co to znaczy dla całego systemu i dlaczego instalacja tego typu jest wybierana częściej? Instalacja sieciowa jest tańsza ze względu na brak konieczności zakupu akumulatora. Nadwyżki energii oddaje się do sieci i wtedy magazynowanie energii na własną rękę nie jest potrzebne.

Dzięki systemowi odprowadzania nadwyżek, nadprodukowaną energię możemy wykorzystać w okresie niższej produkcji energii. Odprowadzając nadwyżki energii elektrycznej do sieci możemy bezpłatnie odebrać je z sieci, ale w wielkości 70-80% wprowadzonej energii.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid również może być korzystnym rozwiązaniem, mimo wyższych kosztów początkowych. System off-grid jest szczególnie zasadny dla budynków , których podłączenie do sieci jest niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie. W Polsce ceny odkupu energii są niskie, więc dla wielu osób konsumpcja na własne potrzeby jest korzystniejsza.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid?

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, brane pod uwagę powinny być nasze rzeczywiste potrzeby dotyczący zużycia energii. Należy więc skonfrontować z konsultantem koszty każdego z wariantów i dokonać analizy naszego zużycia dobowego. W momencie, kiedy kluczowy jest dla nas dostęp do energii 24h na dobę najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas instalacja off-grid. Musimy jednak w tym przypadku liczyć się z większą inwestycją. Jeżeli zależy nam na szybkim zwrocie z inwestycji i interesuje nas rozwiązanie powszechne, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja sieciowa.

Każdy z omówionych wariantów instalacji pozwoli Wam zaoszczędzić pieniądze, jak i stać się niezależnym energetycznie.

Sprawdź kolejny wpis, którym omawiamy inną z decyzji podejmowanych przy wyborze instalacji – czy powinna być zainstalowana na dachu czy na gruncie.

Zdecyduj się na instalację fotowoltaiczną i stań się niezależny energetycznie. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną dla Twoich potrzeb.

Przeczytaj również

Mój Prąd 5.0 – nowa wersja systemu dopłat do fotowoltaiki 

Ze względu na ciągły rozwój energetyki prosumenckiej i wsparcie sektora OZE, w naszym kraju rusz(...)

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Prąd ze sł(...)

Fotowoltaika w bloku: czy fotowoltaika w bloku mieszkalnym się opłaca?

Inwestycja w odnawialne źródła energii zyskuje na znaczeniu wśród prosumentów zamieszkujących(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo