Instalacje off-grid i on-grid – czym się charakteryzują?
Wiemy już czym jest fotowoltaika oraz dlaczego warto rozważyć tę technologię pod kątem inwestycji. W dzisiejszym wpisie zbadamy dwa warianty instalacji fotowoltaicznych, które pozwalają na różne wykorzystanie wyprodukowanej energii. On-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Instalacja on-grid pozwala nam udostępniać energię elektryczną do sieci energetycznej, natomiast instalacja off-grid na magazynowanie jej we własnym zakresie. Tak jak w przypadku poprzedniego zestawienia, rozwiązanie obu typów przyniesie nam różne korzyści, o których dowiedzą się Państwo z niniejszego wpisu.
Instalacja off-grid = niezależność
Jak wspomniano powyżej, instalacja off-grid gwarantuje nam niezależność od naszego operatora energetycznego. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii i wykorzystywaniu jej w dowolnym momencie. Taki sposób działania jest możliwy dzięki zamontowaniu specjalistycznego falownika (inwertera), do którego podłącza się akumulatory gromadzące energię.
Instalacja off-grid, w zależności od wykorzystanego akumulatora, gwarantuje nam gromadzenie energii do pewnej pojemności. Energię taką możemy wykorzystać w dowolnym momencie kiedy energia nie jest produkowana. Rozwiązanie takie jest idealne dla osób lub firm, których zużycie energii występuje w nocy. Instalując tego typu rozwiązanie, panele słoneczne możemy traktować również jako zasilanie awaryjne. Warto również wspomnieć fakt, że energię bieżącą wykorzystujemy dopiero w momencie, gdy ta w akumulatorze się skończy. Instacja off-grid jest również dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie występuje problem z podłączeniem do sieci energetycznej. Sprawdzi się więc idealnie w domkach letniskowych nad jeziorem itp.
Instalacja off-grid – zalety
- niezależność od operatora energetycznego i korzystanie z energii w momencie braku bieżącej produkcji,
- wykorzystanie instalacji jako zasilanie awaryjne,
- zwiększona oszczędność energii w odróżnieniu do udostępniania energii do sieci energetycznej.
Instalacja off-grid – wady
- zastosowanie dodatkowych elementów instalacji takich jak akumulator generuje dodatkowe koszty projektu (są to jednak koszty jednorazowe),
- dodatkowe urządzenia mogą zwiększyć możliwość awarii instalacji lub konieczność ich wymiany z czasem, co wiąże się z kosztem naprawy.
Instalacja on-grid = sprzedaż nadwyżek energii
Instalacja on-grid nazywana jest również instalacją sieciową. Dzięki istnieniu Prawa energetycznego oraz Ustawie o odnawialnych źródłach energii możliwa jest sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej, do której jesteśmy podłączeni. Gwarantuje nam to instalacja typu on-grid.
W odróżnieniu do instalacji wspomnianej powyżej, ta jest podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej i nie posiada akumulatora gromadzącego energię. Instalacja taka zawiera specjalne liczniki, tzw. dwukierunkowe. Dzięki nim monitorujemy ilość energii wyprodukowanej i przekazanej do sieci, a także tej, która z niej do nas wraca. Produkowane nadwyżki energii są przekazywane bezpośrednio do sieci energetycznej i pobierane w chwili, gdy nasze panele słoneczne tej energii nie produkują.
Instalacja on-grid zalety
- zdecydowanie niższy koszt instalacji, ze względu na brak dodatkowych akumulatorów,
- instalacja on-grid gwarantuje szybszy zwrot z inwestycji, wiąże się to również z kosztem usługi,
- mniej skomplikowana konstrukcja to mniejsze prawdopodobieństwo awarii.
Instalacja on-grid wady
- z energii paneli słonecznych korzystamy wtedy, kiedy energia jest rzeczywiście przez nie produkowana,
- uzysk energii z sieci jest mniejszy niż ta, którą oddajemy;
- w razie awarii sieci energetycznej nasza instalacja również przestaje działać.
Instalacja off-grid czy on-grid?
Przy wyborze instalacji off-grid czy on-grid, brane pod uwagę powinny być rzeczywiste potrzeb. Należy więc skonfrontować z konsultantem koszty każdego z wariantów i dokonać analizy naszego zużycia dobowego. W momencie, kiedy kluczowy jest dla nas dostęp do energii 24h na dobę najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas instalacja off-grid. Musimy jednak w tym przypadku liczyć się z większą inwestycją. Jeżeli zależy nam na szybkim zwrocie z inwestycji i interesuje nas rozwiązanie powszechne, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja on-grid.
Każdy z tych wariantów pozwoli Państwu zaoszczędzić pieniądze, jak i stać się niezależnym energetycznie.
Sprawdź kolejny wpis, którym omawiamy inną z decyzji podejmowanych przy wyborze instalacji – czy powinna być zainstalowana na dachu czy na gruncie.
Chcesz posiadać własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami!
Przedstawiciel SunErgo skontaktuje się z Państwem w najbliższym czasie i szczegółowo przedstawi nasze usługi. Zajmujemy się projektowaniem, montażem i opieką serwisową. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego mamy pewność, że Państwa przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna! Zachęcamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych – konsultacja jest bezpłatna!