Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid to taka, która nie jest podłączona do zewnętrznej sieci energetycznej, natomiast on-grid to przykład instalacji podłączonej do sieci elektroenergetycznej.

Wiemy już czym jest fotowoltaika oraz dlaczego warto zainwestować w tę technologię. W dzisiejszym wpisie zbadamy dwa warianty instalacji fotowoltaicznych, które pozwalają na różne wykorzystanie wyprodukowanej energii. Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Instalacja typu on-grid pozwala nam udostępniać energię elektryczną do sieci energetycznej, natomiast instalacja fotowoltaiczna off-grid pozwala na magazynowanie jej we własnym zakresie. Tak jak w przypadku poprzedniego zestawienia, rozwiązanie obu typów przyniesie nam różne korzyści, o których dowiecie się z niniejszego wpisu.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid, czyli niezależność

Jak wspomniano powyżej, instalacje off-grid gwarantują nam niezależność od naszego operatora energetycznego. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii słonecznej i wykorzystywaniu jej w dowolnym momencie. Taki sposób działania instalacji off-grid jest możliwy dzięki zamontowaniu specjalistycznego falownika (inwertera), do którego podłącza się akumulatory gromadzące energię elektryczną.

Instalacje off-grid, w zależności od wykorzystanego akumulatora, gwarantują nam gromadzenie energii do pewnej pojemności. Energię taką możemy wykorzystać w dowolnym momencie kiedy energia nie jest produkowana. Rozwiązanie takie jest idealne dla gospodarstw domowych lub firm, których zużycie energii występuje w nocy. Instalując zestaw fotowoltaiczny off-grid, panele fotowoltaiczne możemy traktować również jako zasilanie awaryjne. Warto wspomnieć fakt, że energię bieżącą wykorzystujemy dopiero w momencie, gdy ta w akumulatorze się skończy. Zestaw fotowoltaiczny off-grid jest również dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie występuje problem z podłączeniem do sieci energetycznej. Sprawdzi się więc idealnie w domkach letniskowych nad jeziorem itp.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid a instalacja on-grid
Instalacja fotowoltaiczna off-grid a instalacja fotowoltaiczna on-grid – podobieństwa i różnice

Zalety instalacji fotowoltaicznej off-grid

 • fotowoltaika off-grid gwarantuje niezależność od operatora energetycznego i korzystanie z energii w momencie braku bieżącej produkcji,
 • wykorzystanie off-grid jako zasilania awaryjnego,
 • zwiększona oszczędność energii w odróżnieniu do udostępniania energii do sieci energetycznej.

Wady instalacji fotowoltaicznej off-grid

 • zastosowanie dodatkowych elementów instalacji takich jak akumulator generuje dodatkowe koszty projektu (są to jednak koszty jednorazowe),
 • dodatkowe urządzenia mogą zwiększyć możliwość awarii instalacji lub konieczność ich wymiany z czasem, co wiąże się z kosztem naprawy.

Instalacje on-grid = sprzedaż nadwyżek energii

Instalacja on-grid nazywana jest również instalacją sieciową. Prawo energetyczne oraz Ustawa o odnawialnych źródłach energii umożliwia sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej, do której jesteśmy podłączeni. Gwarantuje nam to instalacja fotowoltaiczna on-grid.

W odróżnieniu od opisanej wyżej instalacji off-grid, ta jest podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej i nie posiada akumulatora gromadzącego energię. Zestaw fotowoltaiczny off-grid zawiera specjalne liczniki, tzw. dwukierunkowe. Dzięki nim monitorujemy ilość energii wyprodukowanej i przekazanej do sieci, a także tej, która z niej do nas wraca. Produkowane nadwyżki energii są przekazywane bezpośrednio do sieci energetycznej i pobierane w chwili, gdy nasze panele fotowoltaiczne tej energii nie produkują.

Od 1 kwietnia 2022 r. instalacje typu on-grid, będą funkcjonowały według nowego systemu rozliczania nadwyżek. Więcej przeczytasz na naszym blogu: „Net-billing – nowy system rozliczania prosumentów„.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Które rozwiązanie wybrać?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,02 kWp, Rogalinek

Zalety instalacji on-grid

 • zdecydowanie niższy koszt instalacji, ze względu na brak dodatkowych akumulatorów,
 • system ten gwarantuje szybszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę , wiąże się to również z kosztem usługi,
 • mniej skomplikowana konstrukcja to mniejsze prawdopodobieństwo awarii.

Wady instalacji on-grid

 • z energii paneli fotowoltaicznych korzystamy wtedy, kiedy panele rzeczywiście produkują energię
 • uzysk energii z sieci jest mniejszy niż ta, którą oddajemy;
 • w razie awarii sieci energetycznej nasza instalacja również przestaje działać

Który typ instalacji jest częściej wybierany?

Ze wszystkich typów instalacji fotowoltaicznych inwestorzy najczęściej wybierają instalację on-grid. Co to znaczy dla całego systemu i dlaczego instalacja tego typu jest wybierana częściej? Instalacja sieciowa jest tańsza ze względu na brak konieczności zakupu akumulatora. Nadwyżki energii oddaje się do sieci i wtedy magazynowanie energii na własną rękę nie jest potrzebne.

Dzięki systemowi odprowadzania nadwyżek, nadprodukowaną energię możemy wykorzystać w okresie niższej produkcji energii. Odprowadzając nadwyżki energii elektrycznej do sieci możemy bezpłatnie odebrać je z sieci, ale w wielkości 70-80% wprowadzonej energii.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid również może być korzystnym rozwiązaniem, mimo wyższych kosztów początkowych. System off-grid jest szczególnie zasadny dla budynków , których podłączenie do sieci jest niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie. W Polsce ceny odkupu energii są niskie, więc dla wielu osób konsumpcja na własne potrzeby jest korzystniejsza.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid?

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, brane pod uwagę powinny być nasze rzeczywiste potrzeby dotyczący zużycia energii. Należy więc skonfrontować z konsultantem koszty każdego z wariantów i dokonać analizy naszego zużycia dobowego. W momencie, kiedy kluczowy jest dla nas dostęp do energii 24h na dobę najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas instalacja off-grid. Musimy jednak w tym przypadku liczyć się z większą inwestycją. Jeżeli zależy nam na szybkim zwrocie z inwestycji i interesuje nas rozwiązanie powszechne, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja sieciowa.

Każdy z omówionych wariantów instalacji pozwoli Wam zaoszczędzić pieniądze, jak i stać się niezależnym energetycznie.

Sprawdź kolejny wpis, którym omawiamy inną z decyzji podejmowanych przy wyborze instalacji – czy powinna być zainstalowana na dachu czy na gruncie.

Zdecyduj się na instalację fotowoltaiczną i stań się niezależny energetycznie. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną dla Twoich potrzeb.

Przeczytaj również

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotow(...)

Profile do fotowoltaiki – podstawa mocowania paneli fotowoltaicznych

Profile do fotowoltaiki stanowią jeden z najważniejszych elementów montażowych. Profile montażo(...)

Pożar fotowoltaiki. Czy ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej jest realne?

Pożar fotowoltaiki to często poruszany wątek w branżowych mediach. Duże zainteresowanie tematem(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

230 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę