Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Pytanie po jakim czasie zwraca się fotowoltaika jest popularnym pytaniem wśród osób, które zastanawiają się nad opłacalnością tego typu instalacji. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze również ze względu na rosnące ceny prądu z sieci energetycznej. Montaż instalacji fotowoltaicznej to krok do uniezależnienia się od konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej. Opłacalność fotowoltaiki w długim okresie jest pewna, jednak wymaga zainwestowania konkretnego kapitału związanego z zakupem instalacji fotowoltaicznej oraz jej montażem. Początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej może być redukowany poprzez różnego rodzaju programy dofinansowań funkcjonujące na rynku. Dzięki nim zwrot z inwestycji może nastąpić szybciej.

W poniższym artykule przybliżamy ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, a także ile wyniesie okres zwrotu z inwestycji w przypadku różnego rodzaju instalacji. Zapraszamy do lektury!

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja fotowoltaiczna zwróci się po określonym czasie, po którym jest w stanie zacząć generować darmowy prąd dla naszego gospodarstwa. Po okresie kilku lat od wykonania instalacji pewny jest całkowity zwrot z inwestycji. Trwa on najczęściej kilka lat – po tym czasie instalacja staje się dla nas czystym zyskiem.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - sprawdź system dopłat do instalacji!

Okres zwrotu z inwestycji – ile trwa i od czego zależy?

Okres zwrotu z inwestycji w przypadku domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej najczęściej trwa od 5 do 10 lat. Od czego zależy rozpiętość czasowa zwrotu inwestycji w fotowoltaikę? Najważniejsze czynniki, które wpływają na długość okresu zwrotu z instalacji fotowoltaicznej to np.:

 • Parametry instalacji np. moc fotowoltaiki
 • Montaż ogniw fotowoltaicznych i ich koszty
 • Jakość użytych materiałów z jakich zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna
 • Uzyskane dofinansowania i dotacje
 • Rachunki za prąd jakie generuje gospodarstwo domowe

Wiele zależeć będzie również od ewentualnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeżeli nasza instalacja nie będzie w stanie pokryć naszych potrzeb energetycznych, które będą rosnąć, będziemy zmuszeni pobrać część energii elektrycznej z sieci, z którą poniesiemy dodatkowy koszt. Taki wzrost będzie czynnikiem, który może opóźnić zwrot z inwestycji, ponieważ instalacja nie zapewni pełnego pokrycia energetycznego.

Zobacz również: https://sunergo.pl/blog/oplacalnosc-fotowoltaiki/

Nadwyżki energii elektrycznej – klucz do szybszego zwrotu z inwestycji

System opustów (in. net-metering) stanowi bardzo ważny element w kontekście zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. System ten funkcjonuje w przypadku instalacji on-grid, czyli takiej, która podłączona jest do sieci energetycznej. W tym systemie, możliwa jest sprzedaż energii, gdy produkowany jest jej nadmiar. Niemal zawsze nadwyżki prądu produkowane z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych występują w okresie letnim. Możliwe jest w nim przyspieszenie okresu, w którym zwróci się inwestycja.

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika
Przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym

Najważniejszą kwestią związaną z systemem opustów jest to, że stosunek energii oddanej z nadwyżek do pobranej z powrotem z sieci, nie wyraża się w stosunku 1:1. W skrócie, system opustów dzieli się na dwie części. Dla instalacji o mocy do 10 kW, za każdy 1 kWh przesłany do sieci, prosument może pobrać 0,8 kWh energii, natomiast w przypadku większej instalacji o mocy od 10 do 50 kW, pobrać można 0,7 kWh energii elektrycznej.

Więcej o tym, jak działa instalacja fotowoltaiczna off-grid i on-grid oraz jakie są główne korzyści oraz wymagania związane z korzystaniem z poszczególnych rozwiązań piszemy na naszym blogu.

Fotowoltaika – kiedy się zwróci? Oblicz okres zwrotu inwestycji

Znając podstawowe dane dotyczące zużycia prądu w naszym budynku oraz wysokości miesięcznych rachunków za prąd jesteśmy w stanie oszacować, w jakim czasie zwróci się nasza instalacja PV.

Kalkulator fotowoltaiczny dostępny na stronie Sunergo to narzędzie, które na podstawie podstawowych danych oszacuje po jakim czasie zwraca się fotowoltaika. Wystarczy, że podamy jedną z danych: roczne zużycie prądu w kWh, wysokość rachunku za prąd za 1 lub 2 miesiące. Dodatkowo, należy wybrać miejsce, na którym znajdzie się instalacja: dach płaski, skośny lub grunt. Kolejną kwestią jest zaznaczenie, czy będziemy korzystać z dostępnych dotacji takich jak Mój Prąd, czy ulga termomodernizacyjna – głównych źródeł, które zapewniają wsparcie finansowe prosumentom inwestującym w fotowoltaikę.

Dzięki szacunkom kalkulatora fotowoltaicznego Sunergo jesteśmy w stanie dowiedzieć się:

 • jaka jest zalecana liczba modułów
 • jaka jest szacunkowa cena jaką będziemy musieli zapłacić za całą instalację
 • ile wyniesie wymagana powierzchnia instalacyjna
 • po jakim czasie zwraca się fotowoltaika
 • jaką oszczędność dla naszej kieszeni wygeneruje instalacja po 25 latach
Panele fotowoltaiczne - kiedy się zwrócą
Przykład rozplanowania instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej, a wzrost cen energii

Od 2020 roku notowany jest znaczący wzrost cen prądu. Rok 2022 przyniósł kolejne znaczące podwyżki cen prądu. Jak ma się to do opłacalności instalacji fotowoltaicznej?

Jeżeli nasza instalacja jest zaprojektowana tak, aby w pełni pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, rachunki za prąd pobierany z sieci mogą występować bardzo sporadycznie np. w okresach, w których produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne jest obniżona – najczęściej jest to okres jesienno-zimowy. Jeżeli wcześniej nasza instalacja wygenerowała nadwyżki, które zostały wprowadzone do sieci, możemy pobrać większą ich część za darmo.

Mimo różnic w nasłonecznieniu w różnych okresach roku, dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić niezależność od rachunków za energię elektryczną w stu procentach.

Sprawdź artykuł: https://sunergo.pl/blog/oszczedzanie-energii/

Przykłady – po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Na pytanie czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja, można odpowiedzieć sobie korzystając z narzędzi, jak np. kalkulator fotowoltaiczny.

Przykład I: kiedy zwróci się fotowoltaika

 • Średnie roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym, w którym mieszkają 3 osoby: 2000 kWh
 • Rodzaj dachu: skośny
 • Wykorzystane dotacje: Mój Prąd

Otrzymane dane:

 • Potrzebna liczba modułów: 6
 • Szacunkowa wycena instalacji: 15,1 tys. zł
 • Wymagana powierzchnia: 11,4 m2
 • Okres zwrotu z inwestycji: 11 lat
 • Oszczędność po 25 latach: 27 900 zł

Opłacalność fotowoltaiki w przypadku skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej jest jeszcze większa z uwagi na dodatkowe fundusze, które można uzyskać. Opłacalność paneli fotowoltaicznych różnicuje się również poprzez utrzymywanie odpowiedniej czystości instalacji. Regularne mycie paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu sprawność instalacji fotowoltaicznej może pozostać na najwyższym poziomie przez długi czas.

Fakt, że panele słoneczne są opłacalną inwestycją, może podkreślać poniższy przykład, oparty na rachunkach za prąd:

Przykład II:

 • Miesięczny rachunek za prąd: 260 zł
 • Rodzaj instalacji: naziemna
 • Wykorzystane dotacje: Mój Prąd i ulga termomodernizacyjna

Otrzymane dane:

 • Potrzebna liczba modułów: 14
 • Szacunkowa wycena instalacji: 20,9 tys. zł
 • Wymagana powierzchnia: 26,6 m2
 • Okres zwrotu z inwestycji: 8 lat
 • Oszczędność po 25 latach: 70 200 zł

Po jakim czasie zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Jak pokazuje powyższy przykład, im większą instalację fotowoltaiczną chcemy zainstalować, tym lepiej dla okresu zwrotu inwestycji – zwrot inwestycji następuje szybciej. Koszt instalacji fotowoltaicznej o większej mocy i powierzchni będzie wyższy, ale szybciej może się zwrócić. Po okresie zwrotu z inwestycji, większe instalacje fotowoltaiczne jest w stanie zacząć generować większe korzyści. W powyższym przypadku, oszczędność może wynieść nawet 70 tys. zł. Obrazuje to, że inwestycja w fotowoltaikę w długim terminie jest bardzo opłacalna i jest w stanie w pełni uniezależnić nas od podwyżek energii sieciowej.

Decydując się na budowę instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie w pełni uniezależnić się od tego, jak kształtują się ceny energii. W każdym przypadku oparcie się na odnawialnych źródłach energii będzie przynosiło długookresowe korzyści. W nadchodzących latach odnawialne źródła energii będą znaczyły coraz więcej z uwagi na wycofywanie węgla, który stanowi obecnie główne źródło zasilania elektrowni, które zapewniają prąd sieciowy. Powoduje to również, że coraz większe znaczenie będą posiadały farmy fotowoltaiczne.

O tym jak rozwijała się fotowoltaika w Polsce piszemy również na naszym blogu.

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek