Mycie paneli fotowoltaicznych – czym myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych to pojęcie, które może wywoływać wątpliwości potencjalnych użytkowników fotowoltaiki. Czym i jak czyścić panele fotowoltaiczne to mało znane zagadnienia, z którymi powinni zapoznać się zarówno użytkownicy paneli, jak i potencjalni zainteresowani. Utrzymanie instalacji fotowoltaicznej w dobrym stanie i dbanie o moduły w ramach bieżącej eksploatacji to podstawy dobrego zarządzania własną elektrownią słoneczną.

Z poniższego artykułu dowiesz się, czym myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić, a także jak przebiega konserwacja paneli fotowoltaicznych. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu!

Konserwacja paneli fotowoltaicznych – najważniejsze zagadnienia

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych pozwoli zwiększyć żywotność i efektywność systemu PV w dłuższym okresie. Z kolei brak dbałości o instalacje spowoduje nadmierne zanieczyszczenie instalacji. Może to zaprowadzić do spadków wydajności paneli słonecznych, które będą przechwytywały mniej światła. Czystość paneli fotowoltaicznych rzutuje również na to, kiedy zwróci się fotowoltaika. Brak regularnej konserwacji paneli prowadzi do obniżenia ich wydajności, a w konsekwencji wydłużenia okresu zwrotu z inwestycji.

Jeżeli chcesz wrócić do podstaw lub zastanawiasz się nad zainstalowaniem fotowoltaiki, przeczytaj nasz artykuł: Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika Poznań - zadbaj o ochronę środowiska z Sunergo!

Opady deszczu a mycie paneli fotowoltaicznych

Często mówi się, że intensywne opady deszczu wystarczą, by oczyścić instalację z zalegającego osadu. Jest to po części prawdą, ponieważ rzęsisty deszcz przekłada się na czyszczenie paneli fotowoltaicznych, ale nie wykonuje całej potrzebnej pracy. Deszcz jest w stanie oczyścić panele jedynie z nietrwałych zanieczyszczeń takich jak np. kurz czy niezaschnięte pyłki. Większy problem pojawia się w przypadku długiego okresu bez deszczu, który w Polsce może trwać nawet powyżej 30 dni. W takim czasie nagromadzenie zanieczyszczeń jest spore, co z koli prowadzi do znaczącego ograniczania przezroczystości szyby zabezpieczającej, która ograniczy dostęp promieniowania słonecznego do paneli fotowoltaicznych. Takie działanie może wpłynąć negatywnie na ilość produkowanej energii i dlatego mycie paneli fotowoltaicznych jest szczególnie ważne.

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czy jest możliwe?

Deszcz może pozytywnie wpływać na oczyszczanie paneli fotowoltaicznych z zalegającego kurzu. Często jednak warstwa brudu zostanie zatrzymana przez dolną krawędź obramowania paneli fotowoltaicznych. Opady atmosferyczne mogą również nie poradzić sobie z zabrudzeniami takimi jak np. ptasie odchody, zanieczyszczenia pochodzące z drzew lub innych niezidentyfikowanych zabrudzeń. Z reguł są one wyjątkowo trudne do usunięcia i mogą negatywnie wpływać na wydajność instalacji fotowoltaicznych. Należy zwrócić również szczególną uwagę na to, jak czyścić panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić. Konieczne jest także zorientowanie się w podstawowych parametrach instalacji. Zapoznaj się z artykułem: Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Mycie paneli fotowoltaicznych - na czym polega?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,99 kWp, Pieńków

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Ważne jest, by do mycia paneli fotowoltaicznych stosować miękką wodę o niskim stężeniu minerałów. Czyszczenie instalacji twardą wodą może w ogóle nie poprawić sytuacji, a nawet ją pogorszyć. Powoduje ona powstawanie smug, które ograniczają przepuszczalność światła, obniżając uzysk energetyczny. Skąd pozyskać miękką wodę? Jest nią np. woda deszczowa – ważne jednak by była czysta i nie zawierała żadnych zanieczyszczeń. Czysta deszczówka w pełni nadaje się do czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Czym myć panele fotowoltaiczne, aby cieszyć się zadowalającymi efektami? Kluczowy jest również dobór odpowiedniego sprzętu do samodzielnego czyszczenia paneli. Precyzyjne czyszczenie paneli fotowoltaicznych uwzględnia miękkie gąbki i szczotki z miękkim włosiem, czyli wszelkie przybory, które nie porysują powierzchni paneli. Chcąc dowiedzieć się, jak czyścić panele fotowoltaiczne w sposób prawidłowy, warto wyposażyć się również w specjalne szczotki na teleskopach lub wysięgnikach. Pozwolą one na czyszczenie paneli fotowoltaicznych w trudno dostępnych miejscach, nie powodując uszkodzeń.

Instalacja PV na dachu skośnym – jak wygląda mycie fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie lub dachu płaskim jest łatwiejsza w bieżącej obsłudze, ponieważ w prosty sposób daje dostęp do paneli bez konieczności zatrudniania specjalistów i użycia specjalistycznego sprzętu. Odwrotnie sytuacja ma się w przypadku instalacji na dachu skośnym. Jak czyścić panele fotowoltaiczne w takich miejscach?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych najlepiej wykonywać przy wsparciu specjalistów. Za sprawą użycia profesjonalnego sprzętu są oni w stanie skutecznie poradzić sobie z trudnym umiejscowieniem paneli. Zatrudniając fachowców, nie narażamy również własnego bezpieczeństwa. Poruszanie się po skośnym dachu to duże wyzwanie wymagające nie tylko odpowiedniego wyposażenia, ale również doświadczenia i umiejętności. Wykonując mycie fotowoltaiki samodzielnie, konieczne jest zapoznanie się z zasadami BHP przy pracy na wysokościach.

Więcej o rodzajach konstrukcji fotowoltaicznych piszemy na naszym blogu: Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne

Konserwacja paneli fotowoltaicznych - jak powinna przebiegać?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kWp, Września

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czego należy unikać?

Istnieje również szereg działań, które uniemożliwiają prawidłowe czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Jakie czynności są szczególnie niewskazywane?

  • Czyszczenie paneli fotowoltaicznych detergentami – w większości przypadków użycie jakiegokolwiek detergentu nie będzie potrzebne. Warto więc wykluczyć ich stosowanie podczas mycia paneli fotowoltaicznych. Jeżeli na powierzchni paneli fotowoltaicznych znajdą się wyjątkowo trudne do zmycia zabrudzenia, wtedy dobrze jest przemyć je roztworem izopropanolu o stężeniu nie większym niż 10%. Należy wykluczyć detergenty alkaliczne lub kwaśne
  • Chodzenie po panelach – myjąc panele pod żadnym pozorem nie należy chodzić po instalacji lub na nią następować. Może doprowadzić to do wystąpienia mikropęknięć ogniw fotowoltaicznych, które nie będą widoczne gołym okiem, ale będą powodowały powstawanie tzw. gorących punktów.
  • Mycie rozgrzanych paneli – czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się w godzinach porannych, kiedy powierzchnia instalacji nie jest mocno rozgrzana. Myjąc chłodne panele fotowoltaiczne, ograniczamy ryzyko szoku termicznego, który również negatywnie oddziałuje na ich wydajność.
  • Używanie myjek ciśnieniowych – mycie paneli fotowoltaicznych przy pomocy myjki ciśnieniowej może spowodować uszkodzenia silikonu uszczelniającego przestrzeń między szybą a ramką modułu PV. Brak szczelności między tymi elementami może przyczynić się do powstania upływów prądu. Z tego względu zastosowanie wysokiego ciśnienia wody nie przyniesie korzyści, a może wiązać się z ich uszkodzeniem.

Nieprawidłowe mycie fotowoltaiki jest jednym z powodów powstawania gorących punktów. O tym, czym są i jakie zagrożenie mogą stanowić dla naszej instalacji, przeczytasz we wpisie: „Hot spot – fotowoltaika. Czym są gorące punkty na panelach fotowoltaicznych?„.

Mycie paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto?

Panele fotowoltaiczne wymagają bieżących działań, która zapewni im efektywność przez długi czas. Dbanie o kondycje systemu, w tym regularne mycie fotowoltaiki, może przełożyć się na wysoki uzysk energetyczny i tym samym na większe oszczędności energetyczne. Zaleca się czyszczenie paneli fotowoltaicznych najwyżej dwa razy do roku. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się tylko w przypadku zanieczyszczeń, które realnie obniżają efektywność działania paneli fotowoltaicznych. Mimo wszystko za tym również kwestia estetyczna – czyste i zadbane panele znacznie lepiej się prezentują. Konserwacja paneli powinna zostać przeprowadzona najlepiej wiosną – po okresie zimowym panele często mogą wymagać czyszczenia.

Wiedząc już, jak powinno wyglądać prawidłowe mycie fotowoltaiki, dobrze będzie zapoznać się także z innymi czynnikami, które decydują o sprawności systemu. W tym celu zapoznaj się z innym artykułem na naszym blogu: „Zacienienie paneli fotowoltaicznych”.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek