Mycie paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto pamiętać o konserwacji paneli?

Mycie paneli fotowoltaicznych to pojęcie, które może wywoływać wątpliwości potencjalnych użytkowników fotowoltaiki. Jak myć panele fotowoltaiczne, czym czyścić panele fotowoltaiczne to mało znane zagadnienia, z którymi zapoznać się zarówno użytkownicy paneli, jak i potencjalni zainteresowani. Utrzymanie instalacji fotowoltaicznej w dobrym stanie i dbanie o moduły w ramach bieżącej eksploatacji to podstawy dobrego zarządzania własną elektrownią słoneczną. O tym jak najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne i jak wykonywać takie przedsięwzięcia piszemy w poniższym artykule.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych – najważniejsze zagadnienia

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych pozwoli zwiększyć żywotność i efektywność paneli fotowoltaicznych w długim okresie. Brak dbałości o instalacje spowoduje nadmierne ich zanieczyszczenie. Może to zaprowadzić do spadków efektywności paneli słonecznych, które będą przechwytywały mniej światła. Czystość paneli fotowoltaicznych rzutuje również na to, kiedy zwróci się fotowoltaika. Brak regularnej konserwacji paneli prowadzi do obniżenia ich wydajności, a w konsekwencji wydłużenia okresu zwrotu z inwestycji.

Opady deszczu a mycie paneli fotowoltaicznych

Często mówi się, że intensywne opady deszczu wystarczą by oczyścić instalację z zalegającego osadu. Jest to po części prawdą, ponieważ rzęsisty deszcz przyczynia się do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, ale nie wykonuje całej potrzebnej pracy. Deszcz jest w stanie oczyścić panele jedynie z nietrwałych zanieczyszczeń takich jak np. kurz czy niezaschnięte pyłki. Większy problem pojawia się w przypadku długiego okresu bez deszczu. Takie okresy w Polsce potrafią trwać nawet ponad 30 dni. W takim czasie nagromadzenie zanieczyszczeń może być bardzo duże, co będzie prowadziło do znaczącego ograniczania przezroczystości szyby zabezpieczającej, która ograniczy dostęp promieniowania słonecznego do paneli fotowoltaicznych, a w konsekwencji negatywnie wpłynie na ilość produkowanej energii. Mycie paneli fotowoltaicznych w takich warunkach jest szczególnie ważne.

Mycie paneli fotowoltaicznych
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,99 kWp, Pieńków

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe?

Deszcz może pozytywnie wpływać na oczyszczanie paneli fotowoltaicznych z zalegającego kurzu. Często jednak warstwa brudu zostanie zatrzymana przez dolną krawędź obramowania paneli fotowoltaicznych. Opady atmosferyczne mogą również nie poradzić sobie z zabrudzeniami takimi jak np. ptasie odchody, zanieczyszczenia pochodzące z drzew lub innych nie zidentyfikowanych zabrudzeń, które są wyjątkowo trudne do usunięcia i mogą negatywnie wpływać na wydajność instalacji fotowoltaicznych. Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych jest oczywiście możliwe, ale należy przy nim zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów.

Zapoznaj się z artykułem: Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Ważne jest by do mycia paneli fotowoltaicznych stosować miękką wodę o niskim stężeniu minerałów. Mycie twardą wodą może w ogóle nie poprawić sytuacji, a nawet ją pogorszyć. Twarda woda powoduje powstawanie smug, które ograniczają przepuszczalność światła, obniżając uzysk energetyczny. Skąd pozyskać miękką wodę? Takową jest np. woda deszczowa – ważne jednak by była czysta i nie zawierała żadnych zanieczyszczeń. Czysta deszczówka w pełni nadaje się do czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Kluczowy jest również dobór odpowiedniego sprzętu do samodzielnego czyszczenia paneli. W precyzyjnym myciu paneli słonecznych przydadzą się miękkie gąbki, szczotki z miękkim włosiem, czyli wszelkie przybory, które nie porysują powierzchni paneli. Wykonując mycie paneli samodzielnie, warto wyposażyć się również w specjalne szczotki na teleskopach lub wysięgnikach, które pozwolą na czyszczenie paneli fotowoltaicznych w trudno dostępnych miejscach, nie powodując uszkodzeń.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym – jak sobie poradzić?

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie lub dachu płaskim jest łatwiejsza w bieżącej obsłudze, ponieważ w prosty sposób daje dostęp do paneli bez konieczności zatrudniania specjalistów i użycia specjalistycznego sprzętu. Odwrotnie sytuacja ma się w przypadku instalacji na dachu skośnym. Jak czyścić panele fotowoltaiczne w takich miejscach?

Mycie powierzchni instalacji fotowoltaicznych na dachach skośnych najlepiej wykonywać przy wsparciu specjalistów. Przy użyciu profesjonalnego sprzętu są oni w stanie skutecznie poradzić sobie z trudnym umiejscowieniem paneli. Zatrudniając fachowców nie narażamy również własnego bezpieczeństwa. Poruszanie się po skośnym dachu to duże wyzwanie wymagające nie tylko odpowiedniego wyposażenia, ale również doświadczenia i umiejętności. Wykonując tego typu prace samodzielnie, konieczne jest zapoznanie się z zasadami BHP przy pracy na wysokościach.

Więcej o rodzajach konstrukcji piszemy na fotowoltaicznych piszemy na naszym blogu: Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne. Co jeżeli w okresie zimowym wystąpią obfite opady śniegu? Więcej o zaleganiu śniegu na panelach fotowoltaicznych i wydajności fotowoltaiki w okresie zimowym przeczytasz w naszym artykule: „Fotowoltaika zimą – wydajność i konserwacja instalacji fotowoltaicznej„.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych - jak powinna przebiegać
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kWp, Września

Czego unikać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Istniej również szereg działań, których powinniśmy szczególnie unikać podczas czyszczenia modułów. Jakie działania są szczególnie nie wskazywane?

  • Mycie paneli fotowoltaicznych detergentami – w większości przypadków użycie jakiegokolwiek detergentu nie będzie potrzebne. Warto więc wykluczyć ich stosowanie podczas mycia paneli fotowoltaicznych. Jeżeli na powierzchni paneli fotowoltaicznych znajdą się wyjątkowo trudne do zmycia zabrudzenia, wtedy dobrze jest przemyć je roztworem izopropanolu o stężeniu nie większym niż 10%. Należy wykluczyć detergenty alkaiczne lub kwaśne
  • Chodzenie po panelach – myjąc panele pod żadnym pozorem nie należy chodzić po instalacji lub na nią następować. Może doprowadzić to do wystąpienia mikropęknięć ogniw fotowoltaicznych, które nie będą widoczne gołym okiem, ale będą powodowały powstawanie tzw. gorących punktów.
  • Mycie rozgrzanych paneli – mycie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się w godzinach porannych, kiedy powierzchnia instalacji nie jest mocno rozgrzana. Myjąc chłodne panele fotowoltaiczne ograniczamy ryzyko szoku termicznego, który również negatywnie oddziałuje na ich wydajność.
  • Używanie myjek ciśnieniowych – mycie paneli fotowoltaicznych przy pomocy myjki ciśnieniowej może spowodować uszkodzenia silikonu uszczelniającego przestrzeń między szybą, a ramką modułu PV. Brak szczelności między tymi elementami może przyczynić się do powstania upływów prądu. Zastosowanie wysokiego ciśnienia wody nie przyniesie korzyści, a może wiązać się z ich uszkodzeniem.

Nieprawidłowe mycie instalacji fotowoltaicznej jest jednym z powodów powstawania gorących punktów. O tym czym są i jakie zagrożenie mogą stanowić dla naszej instalacji przeczytasz we wpisie: „Hot spot – fotowoltaika. Czym są gorące punkty na panelach fotowoltaicznych?„.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto?

Panele fotowoltaiczne wymagają bieżącego utrzymania, które zapewni im utrzymanie wysokiej efektywności przez długi czas, a nam wysoki uzysk energetyczny, który bezpośredni przełoży się na nasze oszczędności energetyczne. Zaleca się czyszczenie paneli fotowoltaicznych najwyżej dwa razy do roku. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się tylko w przypadku zanieczyszczeń, które realnie obniżają efektywność działania paneli fotowoltaicznych. Mimo wszystko za tym również kwestia estetyczna – czyste i zadbane panele znacznie lepiej się prezentują. Konserwacja paneli powinna zostać przeprowadzona najlepiej wiosną – po okresie zimowym panele często mogą wymagać czyszczenia.

Jeżeli chcesz wrócić do podstaw lub zastanawiasz się nad zainstalowaniem fotowoltaiki, przeczytaj nasz artykuł: „Co to jest fotowoltaika?„. Tematem powiązanym z myciem paneli fotowoltaicznych jest również temat zacienienia paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy do naszego wpisu na ten temat: „Zacienienie paneli fotowoltaicznych”

Przeczytaj również

Energia dla wsi – nabór w nowym programie: budżet wyniesie 100 mln złotych

Wzrost kosztów energii oddziałuje na rentowność działalności rolniczej, co skłania inwestoró(...)

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni: dopłata wyniesie 50% wartości instalacji

Od 1 lutego 2023 roku przewidziane są nowe dopłaty dla mieszkańców bloków. Oznacza to, że spó(...)

Farma fotowoltaiczna – czy jest przyszłością energetyczną?

Farma fotowoltaiczna to coraz częściej wykorzystywana forma pozyskiwania energii elektrycznej. Pow(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo