Fotowoltaika – wprowadzenie

Naszą misją, firmy Sunergo, jest dostarczanie Państwu czystej energii pozyskanej z naturalnego, odnawialnego źródła, jakim jest energia słoneczna. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu podstawowe informacje o tym, jak działa fotowoltaika oraz na jakiej zasadzie działają panele słoneczne. Mając taki obraz, będą Państwo w stanie zdecydować, czy rozwiązanie może wesprzeć Państwa zapotrzebowanie energetyczne i doprowadzić do niezależności w tej kwestii.

Jak działa fotowoltaika?

Technologia fotowoltaiczna jest znana na świecie już od pierwszej połowy XIX wieku. Zauważono wtedy, że pewne substancje są w stanie przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną, którą następnie można wykorzystać do zasilania urządzeń. Od tego momentu zaobserwować możemy znaczne zainteresowanie technologią oraz wręcz wykładniczy wzrost jej użycia. Więcej na temat historii fotowoltaiki mogą się Państwo dowiedzieć w naszym artykule “Fotowoltaika – kiedyś i dziś.

Zasada działania i elementy instalacji

Czym jest fotowoltaika już wiemy, teraz przedstawimy Państwu jak ona działa. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej jest tzw. moduł fotowoltaiczny, którego zadaniem jest zmiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną (prąd stały). Moduły składają się z ogniw fotowoltaicznych, zbudowanych z krzemu krystalicznego. Całość jest obudowana w ramy (najczęściej aluminiowe), które następnie są układane w panele słoneczne.

Aby instalacja funkcjonowała prawidłowo, konieczne jest zastosowanie urządzenia o nazwie falownik, który traktowany jest jako “mózg” instalacji. Jego zadaniem jest kontrola przepływu energii oraz zmiana wytworzonego prądu stałego na zmienny. Prąd taki znajduje się w gniazdach elektrycznych w naszym domu i wykorzystywany jest do uruchomienia wszelkich urządzeń elektrycznych.

co to fotowoltaika

Jak podjąć decyzję o wyborze instalacji?

Aby instalacja spełniała nasze potrzeby, konieczne jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów instalacji. Pozwoli to na wyprodukowanie ilości energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania Państwa gospodarstwa domowego. Elementy, które należy zbadać to m.in.:

  • ilość i rodzaj modułów fotowoltaicznych (od tego zależna jest ich efektywność);
  • układ dachu i możliwości w zakresie zamontowania paneli (idealne ułożenie to 25-40 stopniu w kierunku południowym, dopuszczalne są jednak manipulacje możliwe dzięki układom mocującym);
  • możliwości w zakresie umiejscowienia paneli, np. dachu domu czy na gruncie;
  • potrzeby w zakresie pory wykorzystywania energii oraz dopasowanie odpowiedniej instalacji akumulującej energię lub gwarantującej jej sprzedaż do sieci energetycznej (tzw. instalacje off-grid i on-grid);
  • dobór falownika;
  • inne.

Technologia fotowoltaiczna – dlaczego warto?

Promienie słoneczne są dostępne praktycznie z każdego miejsca na ziemi w każdych warunkach środowiskowych. Z tego względu, a także ze względu na cenę wytworzenia (w porównaniu do innych źródeł energii odnawialnej), panele słoneczne zyskują obecnie ogromną popularność. Technologia ta, jako jedna z niewielu umożliwia pozyskanie energii odnawialnej w gospodarstwach domowych oraz zapewnia całkowitą niezależność od wciąż wzrastających cen energii ze źródeł konwencjonalnych.

Zastosowanie paneli słonecznych pozwala na wyprodukowanie 100% zapotrzebowania energetycznego i w konsekwencji obniżenie rachunków energetycznych praktycznie do zera!

fotowoltaika co to jest

Rozwój technologii fotowoltaicznej

Branża fotowoltaiczna doświadczyła w ciągu ostatnich lat znacznego wzrostu. Na chwilę obecną (maj 2018), wielkość mocy zainstalowanej w technologii fotowoltaicznej to ok. 300 MW w porównaniu do 1,1 MW (!) w roku 2011. O wręcz wykładniczym wzroście wykorzystania paneli słonecznych świadczy fakt, że w pod koniec roku 2015 łączna ilość zainstalowanej mocy przekroczyła 95 MW. Warto wspomnieć że w latach 2014-2015 zainstalowano jej ok. 98%! Dane na podstawie raportu “Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020” opracowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Perspektywy?

Jak wynika z powyższego, fotowoltaika rozwija się w zastraszającym tempie, co świadczy o wysokim potencjale branży. Jakie są więc perspektywy? Sprawdźmy co wynika z raportu “Rynek fotowoltowoltaiki w Polsce 2018” stworzonego przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Wychodzi na to, że w ciągu kolejnych lat w dalszym ciągu będziemy obserwować dynamiczny wzrost instalacji dedykowanych dla osób prywatnych jak i wysokoenergetycznych elektrowni słonecznych. Prognoza całkowitej mocy zainstalowanej w Polsce do roku 2020 może wynieść nawet 1,2 GW. Wzrost taki zagwarantowałby odczuwalny wzrost udziału w całkowitej energii produkowanej w Polsce (uwzględniającej również konwencjonalne źródła).


Chcesz posiadać własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami!

Przedstawiciel SunErgo skontaktuje się z Państwem w najbliższym czasie i szczegółowo przedstawi nasze usługi. Zajmujemy się projektowaniem, montażem i opieką serwisową. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego mamy pewność, że Państwa przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna! Zachęcamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych – konsultacja jest bezpłatna!