Co to jest fotowoltaika? Podstawowe informacje o technologii

Poniższy tekst pozwoli Wam dowiedzieć się co to jest fotowoltaika. Piszemy o tym jak działają panele fotowoltaiczne, jakie podstawowe zalety posiada system fotowoltaiczny oraz jaką przyszłość w Polsce ma ekologiczna energia. Podstawowe informacje dotyczące technologii fotowoltaicznej przydadzą się każdemu, kto zastanawia się nad zainstalowaniem fotowoltaiki dla swojej nieruchomości.

Mając podstawową wiedzę na temat instalacji fotowoltaicznych, będziecie w stanie zdecydować, czy to rozwiązanie może wesprzeć Wasze zapotrzebowanie energetyczne i doprowadzić do niezależności w tej kwestii. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, jak działają panele fotowoltaiczne.

Jak działa fotowoltaika?

Technologia fotowoltaiczna jest znana na świecie już od pierwszej połowy XIX wieku. Zauważono wtedy, że pewne substancje są w stanie przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną, którą następnie można wykorzystać do zasilania urządzeń. Od tego momentu zaobserwować możemy znaczny wzrost zainteresowania technologią oraz wręcz wykładniczy wzrost jej użycia. Więcej na temat historii fotowoltaiki możecie dowiedzieć się w naszym artykule pt. „Fotowoltaika – kiedyś i dziś„. Przedstawiamy, jak działa fotowoltaika jako współczesna technologia.

Fotowoltaika dla domu w najlepszym wydaniu? Przekonaj się!

Zasada działania i elementy instalacji

Znamy już podstawowe informacje, czym jest fotowoltaika. Jak działa popularna technologia pozyskiwania energii? Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest tzw. moduł fotowoltaiczny. Jego zdaniem jest zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną (prąd stały). Moduły składają się z ogniw fotowoltaicznych, zbudowanych najczęściej z krzemu krystalicznego. Całość jest obudowana w ramy (najczęściej aluminiowe), które następnie są układane w panele słoneczne.

Aby instalacja funkcjonowała prawidłowo, konieczne jest zastosowanie urządzenia o nazwie falownik, który traktowany jest jako “mózg” instalacji. Jego zadaniem jest kontrola przepływu energii oraz zmiana wytworzonego prądu stałego na zmienny. Prąd zmienny (AC) znajduje się w gniazdach elektrycznych w naszym domu i wykorzystywany jest do uruchomienia wszelkich urządzeń elektrycznych.

Warto dowiedzieć się więcej o budowie i działaniu paneli fotowoltaicznych i być świadomym korzyści jakie niesie za sobą ich zastosowanie dla naszej nieruchomości.

Zobacz również: Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Jak podjąć decyzję o wyborze instalacji?

Aby instalacja fotowoltaiczna spełniała nasze potrzeby, konieczne jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych jej elementów. Pozwoli to na wyprodukowanie ilości energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania Waszego gospodarstwa domowego. Elementy, o które należy zbadać to m.in.:

  • ilość i rodzaj modułów fotowoltaicznych (od tego zależna jest ich efektywność);
  • układ dachu i możliwości w zakresie zamontowania paneli (idealne ułożenie to 25-40 stopni w kierunku południowym, dopuszczalne są jednak manipulacje możliwe dzięki układom mocującym);
  • możliwości w zakresie umiejscowienia paneli, np. na dachu domu czy na gruncie;
  • potrzeby w zakresie pory wykorzystywania energii oraz dopasowanie odpowiedniej instalacji akumulującej energię lub gwarantującej jej sprzedaż do sieci energetycznej (tzw. instalacje off-grid i on-grid);
  • dobór falownika;
  • inne.
Co to jest fotowoltaika? - przykłady wykorzystania technologii
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,07 kWp, Lednogóra

Technologia fotowoltaiczna – dlaczego warto?

Promienie słoneczne są dostępne praktycznie z każdego miejsca na ziemi w każdych warunkach środowiskowych. Z tego względu, a także ze względu na cenę wytworzenia (w porównaniu do innych źródeł energii odnawialnej), panele fotowoltaiczne zyskują obecnie ogromną popularność. Technologia ta, jako jedna z niewielu umożliwia pozyskanie energii odnawialnej w gospodarstwach domowych oraz zapewnia całkowitą niezależność od wciąż wzrastających cen energii ze źródeł konwencjonalnych.

Technologia fotowoltaiczna wspierana jest również ze względu na właściwości proekologiczne. Fotowoltaika nie generuje hałasu i zanieczyszczeń, a do produkcji energii nie potrzebuje żadnych surowców, a jedynie energię słoneczną. Podczas produkcji energii nie są wytwarzane żadne substancje dostające się do atmosfery.

Zastosowanie paneli słonecznych pozwala na wyprodukowanie 100% zapotrzebowania energetycznego i w konsekwencji obniżenie rachunków energetycznych praktycznie do zera. Warunkiem obniżenia wysokości rachunków energetycznych do zera jest zastosowanie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej. Optymalnie dobrana moc instalacji może zagwarantować 100-procentowe pokrycie zapotrzebowania energetycznego dla naszej nieruchomości.

Zobacz również: Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia?

Rozwój technologii fotowoltaicznej

Branża fotowoltaiczna doświadczyła w ciągu ostatnich lat znacznego wzrostu. Na chwilę obecną (maj 2018), wielkość mocy zainstalowanej w technologii fotowoltaicznej to ok. 300 MW w porównaniu do 1,1 MW (!) w roku 2011. O wręcz wykładniczym wzroście wykorzystania paneli słonecznych świadczy fakt, że pod koniec roku 2015 łączna ilość zainstalowanej mocy przekroczyła 95 MW. Warto wspomnieć że w latach 2014-2015 zainstalowano jej ok. 98%! Dane na podstawie raportu „Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020” opracowanego przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Kolejne lata po 2015 roku przyniosły jeszcze większy wzrost dynamiki trendu związanego z instalowaniem nowych instalacji fotowoltaicznych. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw dowiedziało się także jak działa fotowoltaika.

Fotowoltaika - co to jest i dlaczego warto w nią zainwestować
Instalacja fotowoltaiczna – przykład instalacji dachowej

Co daje fotowoltaika? Dofinansowania do inwestycji

Jako, że panele słoneczne dają czystą energię, pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest dodatkowo wspierane. Inwestorzy, którzy zakładają fotowoltaikę dla swoich nieruchomości mogą ubiegać się o dotacje ze strony rządowej i samorządowej. Dofinansowania do fotowoltaiki stały się również motorem napędowym dla całej branży i pozwoliły na dynamiczny rozwój w ostatnich latach.

Obecnie na rynku funkcjonuje szereg programów, które zapewniają dofinansowania do całej inwestycji w system fotowoltaiczny. W ramach takich programów, jak Czyste Powietrze, czy Mój Prąd, inwestorzy mogą liczyć na spore dofinansowania do inwestycji w panele słoneczne. W ramach programu Czyste Powietrze można ubiegać się o dotację w wysokości do 5 tys. zł, natomiast w ramach programu Mój Prąd, rząd zapewnia dotacje w wysokości do 3 tys. zł.

Zainteresowania każdą edycją wyżej wymienionych programów jest na tyle wysokie, że łączne budżety programu wyczerpują się jeszcze przed zakończeniem kampanii. Świadczy o ponadprzeciętnym zainteresowaniu inwestycjami w fotowoltaikę.

Fotowoltaika – informacje statystyczne

Jak wynika z powyższego, fotowoltaika rozwija się w bardzo szybkim tempie, co świadczy o wysokim potencjale branży. Jakie są więc perspektywy? Dalszy trend wzrostowy dotyczący instalacji fotowoltaicznych jest nadal obserwowany i będzie występował w kolejnych latach. Jak wynika z Raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2021 roku” przygotowanego przez Instytut Energii Odnawialnej, pod koniec 2020 roku łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wyniosła 3936 MW, co świadczy o 200-procentowym wzroście mocy fotowoltaiki rok do roku. Wzrost ten spowodował, że Polska stała się 4 krajem w Unii Europejskiej pod względem wzrostu mocy w fotowoltaice.

Prognozy na kolejne lata

Według prognozy Instytutu Energii Odnawialnej, w 2022 roku możemy spo wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych. Mowa nawet o podwojeniu mocy zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych względem końca 2020 roku. Instalacje fotowoltaiczne wspierają również poprzez liczne programy dofinansowań, które napędzają rynek i poprawiają opłacalność inwestycji.

Więcej o opłacalności instalacji fotowoltaicznych przeczytasz w naszym artykule: „Opłacalność fotowoltaiki – poznaj zalety energii słonecznej„.

Zdecyduj się na instalację PV i zacznij oszczędzać! W powyższym artykule przedstawiliśmy czym jest fotowoltaika. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jaka instalacja fotowoltaiczna będzie adekwatna dla Twoich potrzeb skonsultuj się z naszymi specjalistami.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek