Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia?

Wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla kamiennego, brunatnego i drewna jest dużym zagrożeniem dla powietrza i naszego zdrowia. Pośród wszystkich technologii elektroenergetycznych, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest najbezpieczniejsze dla środowiska. Mimo wszystko, co niektórych zastanawia jaki jest wpływ fotowoltaiki na zdrowie. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Panele fotowoltaiczne a zdrowie – proces produkcji

Najbardziej niebezpiecznymi substancjami emitowanymi w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych są związki fluorowe (np. trifluorek azotu lub heksafluoroetan), które mają wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego. Mimo to, emisja tych substancji jest dużo mniejsza niż w przypadku emisji gazów cieplarnianych, które powstają poprzez spalanie paliw kopalnych. Bardzo ważne jest to, skąd pochodzą panele fotowoltaiczne. Jeśli są one produkowane przez nieznane źródło – mogą przejawiać szkodliwe właściwości.

Eksploatacja paneli fotowoltaicznych

W przeciwieństwie do procesu wytwarzania paneli fotowoltaicznych, na etapie eksploatacji fotowoltaika nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. Producenci deklarują do 25 lat żywotności paneli fotowoltaicznych i po tym czasie zobligowani są do ich odbioru i usunięcia za pomocą utylizacji lub recyklingu, tak, aby zminimalizować ewentualne emitowanie szkodliwych substancji. Panele z biegiem czasu tracą na wydajności, jednak spadek ten jest niewielki. Starsze niż 25 lat moduły mogą nadal produkować prąd na zadowalającym poziomie. 

Utylizacja i recykling paneli fotowoltaicznych

Zużyte panele fotowoltaiczne muszą być zutylizowane według jasno określonych procedur i środków bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na źródło, z którego kupujemy panele. Jeżeli producent pozostawi odpady fotowoltaiczne na wysypisku śmieci, zostanie on obciążony wysoką karą pieniężną. 

Recykling pozwala na ponowne spożytkowanie większości materiałów w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych, które wykonane są przede wszystkim z takich materiałów jak szkło, krzem i aluminium. Proces recyklingu paneli fotowoltaicznych jest stale udoskonalany, dlatego w przyszłości nie powinno być z tym większego problemu, a materiały użyte do produkcji ogniw będą mogły być niemal w całości ponownie użyte.

Wpływ fotowoltaiki na zdrowie – realne zagrożenia

Krzem wykorzystywany do produkcji paneli fotowoltaicznych naturalnie występuje w przyrodzie, a elektrownie fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń. Nie wytwarzają także szkodliwego dla zdrowia pola magnetycznego. Tak, jak zostało to wspomniane wcześniej, zagrożenie wynikające z eksploatowania fotowoltaiki może mieć źródło w produkcji paneli fotowoltaicznych, niepoprawnej instalacji lub utylizacji. 

Realne zagrożenia dla zdrowia podczas użytkowania paneli fotowoltaicznych wynikać mogą jedynie z nieprawidłowo funkcjonującej instalacji lub brakujących zabezpieczeń (np.ochrona przeciwprzepięciowa i zwarciowa):

  • ryzyko porażenia prądem – połączone ze sobą panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd o napięciu, który może narazić życie człowieka. Prace montażowe i konserwatorskie powinny być przeprowadzane wyłącznie przez fachowców.
  • zagrożenie pożarowe – może wynikać m. in. z przegrzania złączy lub modułów, albo uszkodzenia inwertera.
  • niewłaściwy montaż – nieprawidłowo przeprowadzony montaż przez niedoświadczonych i nieprofesjonalnych montażystów oprócz zwiększenia ryzyka pożaru i porażenia prądem, może także przyczynić się do zerwania instalacji z powierzchni dachu. 

Fotowoltaika to inwestycja na lata, dlatego powinniśmy wybrać firmę, która odpowiednio przeprowadzi montaż paneli fotowoltaicznych i podłączy do sieci naszą instalację. To gwarancja nie tylko profesjonalnej inwestycji i oszczędności na rachunkach, ale także ochrony naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Panele fotowoltaiczne a zdrowie – wnioski

Fotowoltaika pozwala na niezależność energetyczną a za jej niewątpliwymi zaletami przemawia fakt, że wytwarzane podczas pracy paneli fotowoltaicznych elektromagnetyczne promieniowanie nie jest szkodliwe dla środowiska. Jeśli inwestycja w panele fotowoltaiczne z pewnych źródeł zostanie przeprowadzona zgodnie z narzuconymi normami, z pewnością będzie nam służyć przez lata bez niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Do tej pory zanotowano niewiele wypadków, a samoistne powstanie zagrożenia ze strony zamontowanego systemu są nikłe. Z tego powodu popularność fotowoltaiki wciąż rośnie.

Przeczytaj również

Mój Prąd 4.0 – kolejny nabór do programu już otwarty

Program Mój Prąd 4.0 prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska jest już dostępny. Od(...)

Magazynowanie energii słonecznej – na czym się opiera?

Magazynowanie energii słonecznej jest ważne szczególnie wtedy, kiedy posiadamy instalację fotowo(...)

Net-billing – nowy system rozliczania prosumentów

Net-billing to nowy system rozliczania nadwyżek energii, który wprowadzono od 1 kwietnia 2022 r. P(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

230 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę