Żywotność paneli fotowoltaicznych – jak wygląda i co ma na nią wpływ?

Jak wiadomo, każde urządzenie posiada swoją żywotność. Oczywiście im bardziej skomplikowane i delikatne, tym krócej będzie nam służyć. Jak wygląda w tym wypadku żywotność paneli fotowoltaicznych? Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja? W jaki sposób będzie kształtowała się wydajność naszej instalacji fotowoltaicznej na przestrzeni lat? Wszystkiego dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Czy panele fotowoltaiczne są wytrzymałe?

Na samym początku warto podkreślić, że żywotność paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo wysoka, a wydajność zależna jest przede wszystkim od ich jakości i miejsca montażu. Większość paneli fotowoltaicznych posiada 25-letnią gwarancję, jednak badania pokazują, że nawet ogniwa o dłuższym stażu pracy (nawet 40 lat) pracują dosyć sprawnie.

Fotowoltaika dla domu - przekonaj się, czy jest opłacalna!

Solidna konstrukcja

Dlaczego żywotność paneli fotowoltaicznych jest tak wysoka? Przede wszystkim dlatego, że ich konstrukcja jest stosunkowo prosta i solidna. W ich wnętrzu nie znajdują się żadne delikatne elektroniczne komponenty, a cała obudowa jest dosyć wytrzymała. Warto również pamiętać, że panele fotowoltaiczne nie są zbytnio narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli instalacja zostanie prawidłowo zamontowana, a warunki atmosferyczne nie będą ekstremalne, nasze panele słoneczne będą pracować naprawdę długo.

Stopniowe zmniejszanie wydajności

Jeżeli zajmujemy się zagadnieniem, jakim jest żywotność paneli fotowoltaicznych, musimy skupić się przede wszystkim na stopniowym spadku wydajności. Wskazuje się, że panele fotowoltaiczne tracą średnio 0,5% wydajności w ciągu roku. Oznacza to, że po 25 latach nasze panele będą charakteryzowały się 87,5% wydajnością. Warto podkreślić, że spadek wydajności jest zależny od jakości konkretnych paneli fotowoltaicznych.

Jaka sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach jest przeważnie odnotowywana? Sprawdzamy to na naszym blogu!

Jak długo działają panele fotowoltaiczne
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 7,92 kWp, Kiekrz

Gwarancja na moc a żywotność paneli fotowoltaicznych

Spadek mocy jest największy w początkowych latach użytkowania i maleje on z biegiem czasu. Jeżeli mówimy o standardowych gwarancjach na moc, zakładają one pięcioprocentową utratę mocy nominalnej w pierwszym roku pracy. Dziesięć lat działania standardowych paneli to obniżenie wydajności o maksymalnie 10% Po upływie 25 lat, tego typu panele zmniejszają swoją moc nominalną o 20%. Oznacza to, że do końca okresu gwarancji, standardowe panele fotowoltaiczne będą charakteryzowały się 80% wydajnością.

Margines straty

Jeżeli okaże się, że nasze panele fotowoltaiczne staną się mniej wydajne, niż zakłada gwarancja, możemy zgłosić się do producenta i żądać wymiany. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że producenci zazwyczaj zawyżają przewidywaną utratę mocy i w ten sposób zabezpieczają się przed wymianą. Jest to oczywiście dobra wiadomość dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, ponieważ możemy przewidywać, że spadek mocy paneli fotowoltaicznych będzie niższy, niż zakłada to gwarancja.

Zapoznaj się z artykułem: Wydajność fotowoltaiki w Polsce.

Co dzieje się po 25 latach?

Oczywiście panele fotowoltaiczne po 25 latach nie przestają działać, a jedynie przestają być objęte gwarancją. Oblicza się, że żywotność paneli fotowoltaicznych wysokiej jakości to około 40-50 lat. Warto podkreślić, że najstarszy panel fotowoltaiczny ma ponad 60 lat i wciąż działa!

Żywotność paneli fotowoltaicznych – jak ją przedłużyć?

Jak z każdym sprzętem bywa, dbając o panele fotowoltaiczne możemy przedłużyć ich żywotność i zminimalizować spadki wydajności. Przede wszystkim należy regularnie monitorować instalację i w razie niepokojących zmian zgłosić się do instalatora lub producenta paneli. Dodatkowo pamiętajmy o sprawdzaniu stanu technicznego okablowania i innych ważnych elementów instalacji. Warto również regularnie czyścić panele fotowoltaiczne z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Żywotność Falownika fotowoltaicznego

Jeżeli mowa o żywotności paneli fotowoltaicznych, warto opisać falownik, dzięki któremu możemy używać wygenerowanego prądu w naszym domu. O dokładnym działaniu falownika pisaliśmy już na naszym blogu, dlatego w tym miejscu skupimy się tylko na żywotności tego komponentu. Ze względu na charakter pracy falownika, jego okres działania jest krótszy niż w przypadku paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że falowniki prawidłowo funkcjonują przez około 10 lat, jednak istnieje wiele przykładów, gdzie inwertery pracują bezproblemowo przez 15, a nawet przez 20 lat.   Jak widzimy, żywotność paneli fotowoltaicznych jest bardzo wysoka, a spadek wydajności nie jest drastyczny. Dzięki temu można mieć pewność, że wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, które zostaną prawidłowo zamontowane, będą służyć przez wiele lat. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – fotowoltaika dla domu i fotowoltaika dla firm.

Zobacz również: Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Co wybrać?

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek