Fotowoltaika za i przeciw – najważniejsze informacje

Fotowoltaika za i przeciw – w poniższym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze zalety, a także problemy instalacji fotowoltaicznej w Polsce. Ze względu na rosnącą popularność paneli słonecznych, warto dokładniej zapoznać się z tą technologią i sprawdzić, czy w danym przypadku jest to wybór opłacalny. Okazuje się, że nie zawsze jesteśmy w stanie czerpać maksymalnych korzyści z energii słonecznej. Jak prezentują się argumenty za i przeciw? Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika za i przeciw – największe zalety fotowoltaiki

Rozwój fotowoltaiki w ostatnich latach znacznie przyspieszył. Czynników, wpływających na tę tendencję jest wiele. W poniższym artykule skupimy się na największych zaletach fotowoltaiki w Polsce.

Praktycznie darmowa energia elektryczna

Przede wszystkim warto wskazać, że dzięki odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej możemy cieszyć się niemal darmową energią elektryczną przez długie lata. Oczywiście na początku musimy zainwestować w całą instalację, jednak liczne programy i ulgi powodują, że końcowa kwota, za którą wykonamy cały projekt, znacznie maleje! Aktualnie przyjmuje się, że okres zwrotu inwestycji przy wykorzystaniu dostępnych dofinansowań uległ skróceniu – w niektórych przypadkach nawet do 6 lat. Oznacza to, że po tym czasie będziemy cieszyć się praktycznie zerowymi rachunkami za prąd. Dzięki fotowoltaice, po 25 latach użytkowania można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Kalkulator fotowoltaiczny - sprawdź opłacalność fotowoltaiki!

Niezależność energetyczna

Zwróćmy uwagę na fakt, że posiadając instalację fotowoltaiczną jesteśmy w gruncie rzeczy niezależni energetycznie. Oznacza to, że nie musimy przejmować się rosnącymi cenami prądu, za który trzeba płacić coraz więcej. Pamiętajmy, że podwyżki cen energii elektrycznej są w naszym kraju praktycznie nieuchronne, ponieważ wytwarzamy ją głównie w elektrowniach węglowych, na które nakłada się między innymi rosnącą opłatę za emisję dwutlenku węgla. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, będziemy wytwarzać własną, czystą energię elektryczną. Posiadając fotowoltaikę off-grid, możemy zapewnić prąd w odległych od sieci domkach letniskowych. Instalacje fotowoltaiczne są ciche, przez co są znacznie bardziej komfortowe w użytku, niż np. agregaty. Uniezależnienie się od prądu z sieci jest ogromną zaletą dla przedsiębiorstw. Fotowoltaika dla firm pozwala generować oszczędności wielu rodzajom przedsiębiorstw.

Odnawialna energia

Ekologiczne rozwiązania są niezwykle ważne we współczesnym świecie. Instalacja fotowoltaiczna nie ingeruje w żaden sposób w środowisko naturalne i nie wywołuje żadnych szkód. Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają odnawialną energię słoneczną w energię elektryczną. Właśnie dlatego, decydując się panele słoneczne, dbamy o Ziemię. Zwróćmy również uwagę na fakt, że instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, przez co jej eksploatacja nie wymaga od nas ani wysiłku, ani dodatkowych środków. Ogniwa fotowoltaiczne wykonywane są przede wszystkim z krzemu, którego zasoby są naprawdę ogromne.

Szybki montaż

Dużą zaletą fotowoltaiki jest jej szybki montaż. Na pełne zamontowanie instalacji potrzeba przeważnie tylko kilku dni, dzięki czemu możemy cieszyć się zieloną energią w bardzo krótkim czasie. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że panele fotowoltaiczne można montować zarówno na dachu, jak i na gruncie, dzięki czemu możemy dostosować instalację do indywidualnych warunków. Jeżeli zdecydujemy się na panele na dachu, nie będą one ingerowały w przestrzeń i zużyjemy miejsce, które w żaden inny sposób byśmy nie wykorzystali.

Projekty wspierające rozwój fotowoltaiki

Jak już wspomnieliśmy, koszt instalacji fotowoltaicznej możemy znacznie obniżyć dzięki różnym projektom, które mają na celu wsparcie rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na program Mój Prąd, dzięki któremu możemy otrzymać aż 5000 złotych dofinansowania do instalacji. Z kolei ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od całej kwoty inwestycji w fotowoltaikę podatku dochodowego. Łącząc te dwa projekty, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy i przyspieszyć zwrot inwestycji.

Fotowoltaika zalety i wady
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,75 kWp, Koszalin

Fotowoltaika za i przeciw – jakie problemy związane są z fotowoltaiką?

Wskazaliśmy największy zalety fotowoltaiki, jednak pamiętajmy, że fotowoltaika nie będzie opłacalna w każdym przypadku

Niskie rachunki

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej musimy sprawdzić, czy nasze aktualne rachunki za prąd są dosyć wysokie. Jeżeli nie zużywamy zbyt dużo energii elektrycznej w naszym domu, inwestycja w fotowoltaikę nie będzie raczej opłacalna – okres zwrotu znacznie się wydłuży. Przyjmuje się, że płacąc za prąd około 100-150 złotych miesięcznie, nie opłaca się inwestować w fotowoltaikę. Dlaczego? Ponieważ im mniejsza instalacja, tym proporcjonalnie wyższa cena paneli, inwertera i całej konstrukcji.

Długoterminowa inwestycja

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo dosyć wysoki, dlatego okres zwrotu inwestycji to przynajmniej 6 lat. Właśnie dlatego niektórych może zniechęcać montaż fotowoltaiki dla swojego gospodarstwa domowego. Pamiętajmy jednak, że po tym okresie będziemy cieszyć się niemal darmową energią i zaoszczędzimy sporą sumę pieniędzy, którą wydalibyśmy normalnie na zwykłych rachunkach za prąd.

Nieodpowiednia konstrukcja dachu

Jeżeli decydujemy się na fotowoltaikę na dachu, musimy sprawdzić, czy jej montaż jest opłacalny. W wypadku, gdy nasz dach nachylony jest wyłącznie w stronę północną, to uzyski z instalacji będą zbyt niskie, a cała inwestycja stanie się nieopłacalna. Najkorzystniej jest zamontować panele na południowej stronie dachu, ponieważ słońce w tym miejscu będzie padało najdłużej. Oczywiście możemy także zamontować panele na wschodniej i zachodniej stronie. Ważne jest również odpowiednie nachylenie paneli – w naszym kraju to około 40 stopni. Przy bardzo ostrych dachach możemy mieć duży problem z optymalnym montażem instalacji fotowoltaicznej. Warto wtedy zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie – oczywiście, jeżeli mamy taką możliwość.

Zacienienie

Wskazuje się, że nawet małe zacienienie paneli może skutkować znacznym obniżeniem ich wydajności. Właśnie dlatego cała instalacja musi być dobrze przemyślana i zamontowana. – źle zaprojektowana instalacja może zostać zasłonięta przez nachodzące na siebie panele fotowoltaiczne, elementy budynku, słupy, drzewa, pobliskie budynki itp. Jeżeli posiadamy instalację na gruncie, musimy zadbać, aby ogniwa nie zostały przysłonięte przez rosnącą trawę, krzewy i drzewa.

Fotowoltaika za i przeciw – jak widzimy, ta technologia posiada znacznie więcej zalet niż ewentualnych wad, które w gruncie rzeczy można ominąć. Wszystko tak naprawdę zależy od dobrego projektu i odpowiedniego montażu. Korzystając z usług profesjonalistów możemy mieć pewność, że nasza inwestycja w fotowoltaikę będzie maksymalnie opłacalna.

Zobacz również: Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia?

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek