Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych? Rodzaje i dobór przewodów

W poprzednich artykułach pisaliśmy o różnego rodzaju elementach systemów fotowoltaicznych. Skupiliśmy się między innymi na budowie ogniwa fotowoltaicznego, konstrukcji i działaniu falowników, czy też na zastosowaniu optymalizatorów mocy. W poniższym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam zagadnienia związane z przewodami instalacji fotowoltaicznej. Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych wybrać? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze? Jakie przewody fotowoltaiczne wyróżniamy? Zapraszamy do lektury!

Kable fotowoltaiczne – ważny element instalacji fotowoltaicznej

Bez odpowiedniego okablowania instalacje fotowoltaiczne nie będzie prawidłowo działać, jednak wydaje się, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Wybierając kable fotowoltaiczne, zbyt wiele osób nie przykuwa zbyt dużo uwagi i decyduje się na tanie produkty niskiej jakości. Koszt przewodów przy całej inwestycji w fotowoltaikę to zaledwie kilka procent i nie warto na nich oszczędzać. Wybór kabli odpowiednich dla naszej instalacji jest kluczowym czynnikiem inwestycji. Jeżeli zastanawiacie się jaki kabel do paneli fotowoltaicznych wybrać, to na pewno taki, który charakteryzuje się solidnym wykonaniem. Dlaczego lepiej nie oszczędzać na przewodach przy instalacji fotowoltaicznej?

Czy posiadając instalację fotowoltaiczną, można ją rozbudować? Dowiedz się z naszego bloga! Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy jest możliwa i opłacalna?

Kalkulator fotowoltaiczny - czy jest przydatny? Przekonaj się!

Kable solarne – wysoka jakość to gwarancja długoletniej pracy

Odpowiednie przewody solarne przy instalacjach fotowoltaicznych powinny być odporne na skrajne warunki atmosferyczne, jak również obciążenia mechaniczne. Kable muszą być wykonane z takich materiałów, które wytrzymają zarówno w bardzo niskich temperaturach, jak i podczas upałów. Ze względu na to, że kable fotowoltaiczne instalacji PV są najczęściej schowane, wymiana uszkodzonych kabli na nowe może wymagać demontażu i ponownego założenia paneli fotowoltaicznych. Kable mogą również wymagać wymiany w wyniku długotrwałej eksploatacji. Ich wymiana wiąże się oczywiście z wysokimi kosztami i stratą czasu. Pamiętajmy, że przewody muszą być również odporne na wilgoć i promieniowanie UV. Jeżeli kable w niektórych miejscach nie są zasłonięte przed Słońcem, należy je dodatkowo zabezpieczyć za pomocą rur osłonowych – są to tzw. peszle. Bez konieczności stosowania tego typu zabezpieczeń trudno się obejść.

Zobacz również: Kalkulator fotowoltaiczny – narzędzie SUNERGO, które pozwoli Ci realnie oszacować koszty instalacji fotowoltaicznej dopasowanej do Twoich potrzeb.

Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych?

Kable do paneli fotowoltaicznych posiadają inną budowę, niż zwykłe przewody wykorzystywane w domach. Przede wszystkim posiadają one grubszą izolację oraz ocynkowaną linkę miedzianą. Z tego względu ich średnica jest większa, a ich budowa pozwala na prowadzenie przewodów pod modułami bez dodatkowych zabezpieczeń.

Strona DC

Kable po stronie DC powinny być izolowane za pomocą polietylenu usieciowanego (XLPE) lub gumy termoutwardzalnej bezhalogenowej (LSZH) – temperatura pracy tych materiałów to -40° do 90°C. Pamiętajmy, że przewody powinny spełniać wymagania testów wytrzymałości termicznej (norma UNE-EN 60216), oraz że muszą one być dostosowane do pracy przy wysokich napięciach (do 1000 VDC). Duże znaczenie ma również odpowiednia elastyczność i mały promień gięcia przewodu, ponieważ jego układanie jest wówczas znacznie ułatwione. Po stronie prądu zmiennego (AC) należy kierować się odległością falownika od rozdzielni głównej. Ważne jest również odpowiednie prowadzenie kabli solarnych.

KAble do paneli fotowoltaicznych - jakie wybrać?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,32 kWp, Drezdenko

Konektory MC4

Wszystkie moduły, kable i obwody do falownika są najczęściej łączone za pomocą konektorów MC4. Tego typu połączenia są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowych izolacji czy osłon. Pamiętajmy jednak, że takie złączki powinniśmy przymocować do szyn, aby uniknąć możliwości dostania się do nich wilgoci. Dokonujemy tego za pomocą specjalnych opasek zaciskowych, które są przystosowane do pracy na zewnątrz. Są więc odporne na promieniowanie UV i skrajne temperatury.

Przekrój poprzeczny żył – jaki będzie odpowiedni?

Przy odpowiednim doborze przekroju poprzecznego żył, należy przede wszystkim wybrać taki, którego maksymalna obciążalność prądowa jest większa niż maksymalna energia elektryczna płynąca w obwodzie. Pamiętajmy również, że spadek napięcia obwodu nie powinien być większy niż 1%. Wyjątkiem jest wyłącznie taki przypadek, gdy obwody posiadają kilkaset metrów długości. Przez to koszt przewodów byłby niewspółmiernie wysoki przy zasadzie 1%. Wówczas dopuszczalny jest spadek napięcia do 3%. Przy doborze odpowiedniego przekroju przewodów w instalacjach PV należy zabrać pod uwagę takie czynniki jak: długość obwodu, natężenie prądu, napięcie obwodu, czy przewodność danego materiału (z miedzi ocynowanej lub aluminium).

Na co zwrócić uwagę przy układaniu kabli instalacji fotowoltaicznej?

Pamiętajmy, że prawidłowe ułożenie kabli jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pracy naszej instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim musimy tak zamontować wszystkie przewody, aby nie były one narażone na żadne uszkodzenia mechaniczne. Musimy więc zwrócić uwagę na maksymalny dopuszczalny naciąg danego przewodu, oraz zabezpieczyć kable i przewody przed przesunięciami i tarciem o inne elementy konstrukcji. W innym przypadku podczas silnych wiatrów nasza instalacja fotowoltaiczna może przestać działać lub w skrajnym przypadku spowodować pożar.

Jak widać, odpowiedź na pytanie “jaki kabel do paneli fotowoltaicznych?” nie jest jednoznaczne. Aby prawidłowo dobrać przewody do instalacji fotowoltaicznej należy posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Pamiętajmy, że nieprawidłowo dobrane okablowane i zły montaż instalacji fotowoltaicznej może spowodować, że będziemy narażeni na koszty naprawy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą „Fotowoltaika dla domu„, w ramach której proponujemy kompleksowe usługi – od projektu, przez montaż, aż do serwisu.

Zacienienie paneli fotowoltaicznych – jaki ma wpływ na produkcję prądu? Przeczytaj na naszym blogu!

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek