Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych? Rodzaje i dobór przewodów

W poprzednich artykułach pisaliśmy o różnego rodzaju elementach instalacji fotowoltaicznych. Skupiliśmy się między innymi na budowie ogniwa fotowoltaicznego, konstrukcji i działaniu falowników, czy też na zastosowaniu optymalizatorów mocy. W poniższym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu zagadnienia związane z przewodami instalacji fotowoltaicznej. Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze? Jakie są rodzaje przewodów do fotowoltaiki? Zapraszamy do lektury!

Ważny element instalacji

Pomimo, że bez odpowiedniego okablowania nasza instalacja fotowoltaiczna nie będzie prawidłowo działać, wydaje się, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Wiele osób nie przykuwa zbyt dużo uwagi przy wyborze kabli i decyduje się na tanie produkty niskiej jakości. Koszt przewodów przy całej inwestycji w fotowoltaikę to zaledwie kilka procent i nie warto na nich oszczędzać. Jeżeli zastanawiają się Państwo jaki kabel do paneli fotowoltaicznych wybrać, to na pewno taki, który charakteryzuje się solidnym wykonaniem. Dlaczego lepiej nie oszczędzać na przewodach przy instalacji fotowoltaicznej?

Wysoka jakość to gwarancja długoletniej pracy

Odpowiednie przewody przy instalacji fotowoltaicznej powinny być odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Kable muszą być wykonane z takich materiałów, które wytrzymają zarówno w bardzo niskich temperaturach, jak i podczas upałów. Ze względu na to, że przewody instalacji fotowoltaicznej są najczęściej schowane, wymiana uszkodzonych kabli na nowe może wymagać demontażu i ponownego założenia paneli fotowoltaicznych. Wiąże się to oczywiście z wysokimi kosztami i stratą czasu. Pamiętajmy, że przewody muszą być również odporne na wilgoć i promieniowanie UV. Jeżeli kable w niektórych miejscach nie są zasłonięte przed Słońcem, należy je dodatkowo zabezpieczyć za pomocą rur osłonowych – są to tzw. peszle.

Jaki kabel do paneli fotowoltaicznych?

Kable do paneli fotowoltaicznych posiadają inną budowę, niż zwykłe przewody wykorzystywane w domach. Przede wszystkim posiadają one grubszą izolację oraz ocynkowaną linkę miedzianą. Z tego względu ich średnica jest większa, a ich budowa pozwala na prowadzenie przewodów pod modułami bez dodatkowych zabezpieczeń. 

Strona DC

Kable po stronie DC powinny być izolowane za pomocą polietylenu usieciowanego (XLPE) lub gumy termoutwardzalnej bezhalogenowe (LSZH) – temperatura pracy tych materiałów to -40° do 90°C. Pamiętajmy, że przewody powinny spełniać wymagania testów wytrzymałości termicznej (norma UNE-EN 60216), oraz że muszą one być dostosowane do pracy przy wysokich napięciach (do 1000 VDC). Duże znaczenie ma również odpowiednia elastyczność i mały promień gięcia przewodu, ponieważ jego układanie jest wówczas znacznie ułatwione.

KAble do paneli fotowoltaicznych - jakie wybrać?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,32 kWp, Drezdenko

Konektory MC4

Wszystkie moduły, kable i obwody do falownika są najczęściej łączone za pomocą konektorów MC4. Tego typu połączenia są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowych izolacji czy osłon. Pamiętajmy jednak, że takie złączki powinniśmy przymocować do szyn, aby uniknąć możliwości dostania się do nich wilgoci. Dokonujemy tego za pomocą specjalnych opasek zaciskowych, które są przystosowane do pracy na zewnątrz – są więc odporne na promieniowanie UV i skrajne temperatury.

Przekrój poprzeczny żył – jaki będzie odpowiedni?

Przy odpowiednim doborze przekroju poprzecznego żył, należy przede wszystkim wybrać taki, którego maksymalna obciążalność prądowa jest większa niż maksymalna energia elektryczna płynąca w obwodzie. Pamiętajmy również, że spadek napięcia obwodu nie powinien być większy niż 1%. Wyjątkiem jest wyłącznie taki  przypadek, gdy obwody posiadają kilkaset metrów długości, przez co koszt przewodów byłby niewspółmiernie wysoki przy zasadzie 1%. Wówczas dopuszczalny jest spadek napięcia do 3%. Przy doborze odpowiedniej średnicy przewodu należy zabrać pod uwagę takie czynniki jak: długość obwodu, natężenie prądu, napięcie obwodu, czy przewodność danego materiału (miedź lub aluminium).

Na co zwrócić uwagę przy układaniu kabli instalacji fotowoltaicznej?

Pamiętajmy, że prawidłowe ułożenie kabli jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pracy naszej instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim musimy tak zamontować wszystkie przewody, aby nie były one narażone na żadne uszkodzenia mechaniczne. Musimy więc zwrócić uwagę na maksymalny dopuszczalny naciąg danego przewodu, oraz zabezpieczyć kable przed przesunięciami i tarciem o inne elementy konstrukcji. W innym przypadku podczas silnych wiatrów nasza instalacja może przestać działać lub w skrajnym przypadku spowodować pożar.

Jak widać, odpowiedź na pytanie “jaki kabel do paneli fotowoltaicznych?” nie jest jednoznaczne. Aby prawidłowo dobrać przewody do instalacji fotowoltaicznej należy posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Pamiętajmy, że nieprawidłowo dobrane okablowane i zły montaż może spowodować, że będziemy narażeni na koszty naprawy, a także na groźne wypadki. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą „Fotowoltaika dla domu„, w ramach której proponujemy kompleksowe usługi – od projektu, przez montaż, aż do serwisu.

Przeczytaj również

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody jest kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Prąd ze słońca(...)

Budowa domu energooszczędnego – najważniejsze informacje

Budowa domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna. Jednak, aby nowopowstałe budynk(...)

Wydajność fotowoltaiki w Polsce

Wydajność fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Dużo osób zastanawia się czy warunki klimat(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

230 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę