Zacienienie paneli fotowoltaicznych – jaki ma wpływ na produkcję prądu?

Zacienienie paneli fotowoltaicznych wpływa bardzo negatywnie na pracę całej instalacji pv. W zależności od sposobu połączenia ogniw, cień na panelach będzie skutkować mniejszym lub większym spadkiem uzysku energii elektrycznej. W poniższym artykule postaramy się szczegółowo przedstawić, w jaki sposób zacienie paneli fotowoltaicznych wpływa na działanie instalacji fotowoltaicznej, jak sobie z tym poradzić, a także w jaki sposób całkowicie temu przeciwdziałać. Zapraszamy do lektury!

Zacienienie paneli fotowoltaicznych to coraz mniejszy problem!

Panele fotowoltaiczne są stale udoskonalane. Jednym z rozwiązań, które znacząco zmniejsza ilość problemów związanych z częściowym zacienieniem modułów, są diody bypass, o których piszemy w kolejnym akapicie. Oprócz tego warto również wspomnieć o modułach wykonanych w technologii half-cut. Za pomocą diod bocznikujących są one podzielone na sześć stref, dzięki czemu znacznie lepiej reagują na częściowe zacienienie, a ich ułożenie może być dowolne – nie ma różnicy, czy są zamontowane w pionie czy poziomie.

Jak niweluje się efekty zacienienia paneli słonecznych?

Aby ograniczyć negatywne skutki zacienienia, do łańcucha ogniw fotowoltaicznych wlutowuje się specjalną diodę bypass, która pozwala na przepływ prądu omijając zacienione ogniwa słoneczne. Warto podkreślić, że diody bypass (inaczej diody bocznikujące) są nieodłącznym komponentem modułu pv, ponieważ bez nich zacienienie paneli niosłoby za sobą bardzo negatywne skutki. Element ten instalowany jest w puszce przyłączeniowej, który znajduje się na tylnej stronie modułu pv, a jedna dioda odpowiada najczęściej za działanie grupy ogniw (moduł, który posiadałby diody bypass przypisane dla każdego ogniwa, byłby po prostu zbyt drogi).

Cień cieniowi nierówny

Pamiętajmy, że zacienienie ogniw fotowoltaicznych może cechować się różnym natężeniem, przez co będzie ze sobą nieść inne skutki.

Słabe zacienienie

Jeżeli mamy do czynienia z lekkim rozproszonym zacienieniem, dochodzi do spadku natężenia prądu w punkcie mocy maksymalnej. Słabe zacienienie obniża przepływający prąd proporcjonalnie do poziomu zacienienia ogniw.

Silne zacienienie

W wypadku, gdy na część ogniw fotowoltaicznych spadł liść lub np. ptasie odchody, będziemy mówić o silnym zacienieniu. W tym przypadku dochodzi do znacznego obniżenia napięcia na module, przez co spadek mocy jest niestety spory. Z tego względu regularne mycie paneli fotowoltaicznych jest niezwykle ważne dla utrzymania wydajności i opłacalności instalacji.

Jak przeciwdziałać zacienieniu paneli fotowoltaicznych?

Aby ominąć problemy związane z zacienieniem paneli fotowoltaicznych, należy odpowiednio zaprojektować instalację. Optymalne rozłożenie modułów, a także ich połączenie powoduje, że nawet w przypadku, gdy okresowego rozproszonego zacienienia nie da się uniknąć, uzyski energii będą na zadowalającym poziomie. Właśnie dlatego przed inwestycją najlepiej skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy przygotują optymalny projekt całej instalacji i dokonają profesjonalnego montażu. Wpływ zacienienia na moc instalacji zależny jest bowiem od takich czynników jak np. ustawienie modułów (poziome lub pionowe), czy też wspomniane już połączenie łańcuchów modułów fotowoltaicznych.

Cień na panelach fotowoltaicznych a wydajność modułów pv
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,18 kWp, Międzychód

Zacienienie paneli fotowoltaicznych – najczęstsze przypadki

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej najczęściej natrafić można na problem z cieniem rzucanym przez:

  • rosnące drzewa lub inne budynki – przeważnie mogą rzucać cień na dolną część modułów fotowoltaicznych. Problem ten najczęściej pojawia się w okresie zimowym, kiedy to słońce nie wschodzi zbyt wysoko. Jeżeli problemu nie da się rozwiązać, najlepiej zamontować moduły w poziomie (w przypadku modułów z krzemu krystalicznego).
  • elementy konstrukcyjne dachu – przy projektowaniu instalacji należy zabrać pod uwagę położenie kominów, szybów wentylacyjnych, jaskółek i innych elementów, które rzucają cień na powierzchnię dachu. Jeżeli nie mamy możliwości ominięcia zacienionego obszaru, najlepiej zamontować moduły ustawione w pionie (moduły z krzemu krystalicznego).
  • śnieg – przy projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznej należy zabrać również pod uwagę możliwe okresowe opady śniegu. Jeżeli moduły z krzemu krystalicznego zostały ustawione pionowo, nie będą one produkować prądu do momentu całkowitego roztopienia się śniegu. Natomiast w przypadku, gdy moduły zostaną zamontowane poziomo, instalacja będzie stopniowo zwiększać produkcję energii elektrycznej wraz z topnieniem się śniegu i jego osuwaniem w dół.

Jak ominąć problem zacienienia paneli fotowoltaicznych?

Jak widać, czynników wpływających na poziom zacienienia instalacji fotowoltaicznych jest wiele. Aby całkowicie ominąć problem zacienienia należy przewidzieć wszystkie możliwe miejsca, na które będzie padał cień i bezwzględnie je omijać. Podczas projektowania należy dokładnie zbadać strefy cienia, które zmieniają się wraz z porami roku. Właśnie dlatego najlepiej skontaktować się z profesjonalistami w dziedzinie fotowoltaiki, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasza instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna, a cała inwestycja zwróci się możliwie szybko.

Mamy nadzieję, że wiesz już jakie skutki niesie ze sobą zacienienie paneli fotowoltaicznych i w jaki sposób można im przeciwdziałać. Zachęcamy do lektury naszych innych wpisów blogowych!

Przeczytaj również

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody jest kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Prąd ze słońca(...)

Budowa domu energooszczędnego – najważniejsze informacje

Budowa domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna. Jednak, aby nowopowstałe budynk(...)

Wydajność fotowoltaiki w Polsce

Wydajność fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Dużo osób zastanawia się czy warunki klimat(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Wybierz wartość swojego rachunku za prąd za 2 miesiące

230 zł

Szacunkowa wycena instalacji

0 zł

Wypisz adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę