Optymalizator mocy – zasada działania i zastosowanie

Optymalizator mocy to urządzenie, które ma za zadanie zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej. Jest rozwiązaniem wykorzystywanym przy modułach, które nie są odpowiednio dopasowane pod względem prądowo-napięciowym (przede wszystkim w przypadku zacienienia). W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zasady działania optymalizatorów mocy oraz prezentujemy ich zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Kiedy występuje niedopasowanie prądowo-napięciowe?

Niedopasowanie prądowo-napięciowe występuje najczęściej w przypadku, gdy nasze panele fotowoltaiczneczęściowo zacienione. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na wydajność instalacji. Niedopasowanie prądowo-napięciowe może być spowodowane także punktowym  zabrudzeniem ogniw, ich nierównomiernym starzeniem i nagrzewaniem, refleksami świetlnymi, a także uszkodzeniem ogniw lub diod obejściowych. Widzimy więc, że na niedopasowanie prądowo-napięciowe składa się kilka czynników. Aby je zniwelować, możemy skorzystać z optymalizatorów mocy. Pamiętajmy jednak, że decydując się na instalację fotowoltaiczną, najlepiej wybrać moduły wysokiej klasy, przy których znaczące niedopasowanie prądowo-napięciowe nie ma prawa wystąpić.

Kalkulator fotowoltaiczny - sprawdź opłacalność fotowoltaiki!

Optymalizator mocy – jak działa?

Głównym zadaniem optymalizatora mocy jest optymalne obciążenie danego modułu fotowoltaicznego w taki sposób, aby w konkretnych warunkach oświetlenia moduł był niezależny od reszty modułów w szeregu i wytwarzał możliwie największą moc. Jeżeli nasza instalacja nie posiada optymalizatorów mocy, przy częściowym zacienieniu jednego modułu, zmniejszenie mocy może przełożyć się na spadek generowanego prądu na reszcie modułów w szeregu. Oznacza to, że jeden moduł może znacznie zmniejszyć wydajność naszej instalacji. Jeżeli zastosujemy optymalizatory mocy, każdy z modułów będzie niezależny od reszty i będzie wytwarzał tyle energii, na ile pozwalają warunki oświetlenia.

Oferta optymalizatorów mocy

Jak wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej, tak i optymalizatory mocy wciąż zostają ulepszane i modyfikowane w celu zmaksymalizowania efektywności.

Różne funkcje

W zależności od producenta, optymalizatory mocy różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami. Tak na przykład, niektóre z tych urządzeń eliminują efekt gorących punktów, posiadają dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, czy też mają możliwość monitoringu pracy poszczególnych modułów fotowoltaicznych.

Optymalizator mocy – główni producenci

Właśnie ze względu na to zróżnicowanie, przed zakupem optymalizatora mocy, powinniśmy bliżej zapoznać się z ofertami różnych producentów. Głównymi producentami tych urządzeń są:

  • Solar Edge,
  • Tigo,
  • Huawei,
  • Maxim.
Optymalizator mocy przy instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,92 kWp, Poznań

Koszt optymalizatora mocy i gwarancja

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że optymalizator mocy nie jest bardzo skomplikowanym urządzeniem i posiada najczęściej gwarancję na 25 lat. Koszt jednego optymalizatora mocy waha się pomiędzy 150 a 350 zł. Jeżeli jednak posiadamy 10 paneli fotowoltaicznych i chcemy kupić np. optymalizatory mocy Solar Edge, będziemy musieli wydać około 2500 złotych (jeden optymalizator na jeden panel).

Czy warto inwestować w optymalizatory mocy?

Widzimy więc, że zakup optymalizatorów dosyć mocno zwiększa naszą inwestycję w fotowoltaikę. Warto więc w tym miejscu zadać pytanie, czy jest to opłacalne? Jeżeli nasza instalacja musiała zostać wybudowana na dachu o nierównym nasłonecznieniu lub częściowych zacienieniach, to optymalizatory mocy zwiększą wydajność fotowoltaiki. Pamiętajmy jednak, że ich użycie zwiększa znacząco koszty instalacji, dlatego należy skalkulować stopę zwrotu tego rozwiązania. Optymalizatory mocy są zalecane tylko w uzasadnionych sytuacjach – aby upewnić się o ich opłacalności w danym przypadku, najlepiej skontaktować się ze specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki.

Fachowa instalacja to podstawa

Na koniec należy podkreślić, że optymalizatory mocy nie są idealnym rozwiązaniem na wszystkie problemy związane z działaniem instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli chcemy osiągnąć jak najlepszą wydajność naszej instalacji, powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o profesjonalny projekt i montaż wszystkich elementów fotowoltaiki. Optymalizatory mocy częściowo wspomagają działanie paneli fotowoltaicznych, jednak nie powodują cudów – jeżeli nasze panele będą stale zacienione, nie możemy spodziewać się, że wygenerują one dużą ilość prądu. Dodatkowo warto jeszcze raz przypomnieć, że w gruncie rzeczy klasyczne falowniki dają te same efekty przy mniejszym nakładzie finansowym.

Profesjonalne usługi

Właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertąfotowoltaika dla domu. Przeprowadzimy audyt fotowoltaiczny i ocenimy opłacalność instalacji w Państwa przypadku, stworzymy indywidualny projekt dopasowany do konkretnych potrzeb, przeprowadzimy profesjonalny montaż instalacji i pomożemy w uzyskaniu dofinansowania.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek