Fotowoltaika zimą – wydajność i konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok. Oznacza to, że nawet zimą, przy znacznie mniejszym nasłonecznieniu nasze panele słoneczne generują prąd. Fotowoltaika zimą jest zazwyczaj mniej wydajną niż latem, jednak przy odpowiedniej konstrukcji i jej konserwacji, możemy cieszyć się czystą energią przez cały czas. W poniższym artykule dowiesz się o wydajności instalacji fotowoltaicznej podczas miesięcy zimowych oraz poznasz zasady prawidłowej konserwacji paneli.

Fotowoltaika zimą – wydajność fotowoltaiki podczas okresu jesienno-zimowego

Nie jest tajemnicą, że instalacja fotowoltaiczna jest mniej wydajna podczas miesięcy jesiennych i zimowych. Czy oznacza to, że nie opłaca się inwestować w fotowoltaikę w Polsce? Nic bardziej mylnego. Jeżeli posiadamy instalację on-grid, nadwyżki prądu, który wyprodukowaliśmy latem sprzedajemy do sieci energetycznej. Zimą natomiast, gdy nasze panele nie generują wystarczającej ilości prądy, automatycznie pobieramy energię elektryczną z sieci. W ten sposób cały czas mamy dostęp do prądu

Bilans roczny

Bardzo ważny w tym wypadku jest bilans roczny, dzięki któremu sprawdzimy, czy wartość energii elektrycznej wytworzonej przez nas latem pokrywa się z ceną prądu, za który płacimy zimą. Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości instalacji fotowoltaicznej, naszego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz sposobu konserwacji paneli słonecznych.

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Wpływ temperatury na działanie fotowoltaiki zimą

Wiele osób, którzy nie znają się zbytnio na działaniu paneli fotowoltaicznych uważa, że niska temperatura zmniejsza wydajność fotowoltaiki. Jest to oczywiście twierdzenie błędne, ponieważ stopień nasłonecznienia nie jest równoznaczny z wysokością temperatury.

Niska temperatura

Co ciekawe, ogniwa fotowoltaiczne charakteryzują się najwyższą wydajnością właśnie przy niskich temperaturach. Oznacza to, że w zimny dzień, który jest mniej słoneczny niż dzień letni, często bywa tak, że panele są tak samo wydajne, lub generują nawet więcej prądu! Największą wydajnością charakteryzują się więc panele działające w bardzo słoneczny i mroźny dzień. Obecnie, budowa ogniwa fotowoltaicznego pozwala na jego funkcjonowanie przy temperaturach dochodzących do -40°C. 

Dlaczego tak się dzieje?

W wyniku obniżania temperatury dochodzi do wzrostu napięcia modułu, przez co moc panelu wzrasta. Należy zaznaczyć, że nie ma to zbytniego wpływu na wartość natężenia prądu. Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane zmniejszeniem drgań sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych. Im mniejsze drgania, tym bardziej uporządkowany jest przepływ elektronów półprzewodnika. Skutkuje to właśnie zwiększeniem napięcia i mocy paneli fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna zimą - wydajność

Fotowoltaika zimą – czy śnieg na panelach fotowoltaicznych jest problemem?

Dużym problemem w działaniu instalacji fotowoltaicznej zimą może okazać się śnieg. W przeszłości produkowane panele słoneczne musiały być w pełni odsłonięte aby generowały prąd. Jeżeli nawet ich mała część została zasłonięta, powodowało to całkowitym wyłączeniem się panelu. Współcześnie problem ten minął, jednak nadal na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ ich zacienienie. Pamiętajmy również, że śnieg, który zaległ na całej szerokości panelu może spowodować stuprocentowy spadek mocy – zakrywa bowiem wszystkie trzy ścieżki.

Zobacz również: Wydajność fotowoltaiki w Polsce

Częściowe zacienienie

W okresie jesienno-zimowym musimy regularnie sprawdzać, czy instalacja nie jest przysłonięta przez opadłe liście lub śnieg. Właśnie dlatego bardzo ważna jest sama konstrukcja. Jeżeli kąt nachylenia paneli będzie odpowiedni, śnieg będzie samoczynnie ześlizgiwać się z ogniw. W ten sposób ominiemy problem oczyszczania paneli ze śniegu. Co jednak, gdy nie posiadamy takiej konstrukcji? 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Częściowe przysypanie śniegiem może znacznie zmniejszać wydajność ogniw. Z tego względu warto zlecić mycie paneli fotowoltaicznych profesjonalistom, którzy w odpowiedni sposób usuną śnieg. Jeżeli chcemy dokonać tego samodzielnie, pamiętajmy o zachowaniu niezwykłej ostrożności. Dodatkowo musimy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które nie uszkodzą panelu i nie zarysują powierzchni.

Podsumowując : fotowoltaika zimą ma się dobrze!

Jak widzimy, z odpowiednim przygotowaniem fotowoltaika zimą może być odpowiednio wydajna. Pamiętajmy, że bardzo ważna jest sama konstrukcja instalacji. Jeżeli zostanie ona źle zamontowana, może okazać się, że panele fotowoltaiczne są zasłonięte przez cień komina, wykuszy, anten lub słupów. Dodatkowo upewnijmy się, że kąt nachylenia paneli będzie odpowiedni i śnieg będzie samoczynnie z nich spadać. Przy konserwacji instalacji fotowoltaicznej niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności, a czyszczenie paneli należy dokonywać bardzo dokładnie. Pamiętajmy, że przy sprawdzaniu opłacalności instalacji fotowoltaicznej zimą musimy zabrać pod uwagę całoroczny cykl rozliczeniowy.

Zobacz również artykuł: Jakie rachunki za prąd przy fotowoltaice?

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek