Fotowoltaika – mity. Obalamy 5 najpopularniejszych mitów!

Zdecydowanie się na instalację fotowoltaiczną niesie za sobą wiele korzyści. Inwestycja ta staje się coraz popularniejsza dzięki licznym programom dotacyjnym, które wspierają inwestorów w finansowaniu inwestycji. W Polsce produkcja prądu poprzez energię słoneczną jest możliwa i opłacalna. Mimo tego, w sieci krąży wiele mitów związanych z inwestycją w fotowoltaikę. Wiele z nich stanowi pretekst do odroczenia zainstalowania fotowoltaiki. W tym artykule przybliżymy Wam najczęściej wymieniane argumenty „przeciw” zainstalowaniu fotowoltaiki. Odpowiemy również, dlaczego argumenty te mijają się z prawdą. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Fotowoltaika – mity”.

Fotowoltaika – mity

Wiemy jakie zalety posiada szeroko pojęta fotowoltaika. Mity, które regularnie pojawiają się na jej temat często dotyczą takich aspektów jak zbyt niskie nasłonecznienie, wysokie koszty inwestycji czy mała ilość słonecznych dni w okresie jesienno-zimowym. Mimo tego, instalacja fotowoltaiczna może przynieść wiele korzyści, a wszelkie jej wady mogą zostać zrekompensowane jej zaletami.

Aby rozwiać wątpliwości co do słuszności inwestycji, w poniższym artykule przedstawimy najczęstsze obiekcje powstrzymujące naszych klientów.

Fotowoltaika Poznań - panele słoneczne w najlepszym wydaniu!

Fotowoltaika mit #1 – w Polsce nie ma słońca!

Wielu klientów pyta nas, jak można uzyskać 100% zapotrzebowania energetycznego z paneli słonecznych w polskich warunkach pogodowych, które są bardzo zmienne. W naszym kraju w ciągu 12 miesięcy okres letni jest bardzo krótki, w okresie wiosennym i jesiennym potrafi dominować duże zachmurzenie, a w zimę dzień trwa jedynie 8 godzin. Czy to wystarczy do pokrycia zapotrzebowania energetycznego? Mimo dużego zróżnicowania pogodowego w okresie całego roku, nasza strefa klimatyczna nadaje się świetnie do wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii. Na tej samej szerokości geograficznej funkcjonuje wiele krajów, które intensywnie rozwijają potencjał fotowoltaiki. Wśród nich znajdują się np. Niemcy, które są jednymi z liderów pod względem rozwoju gałęzi OZE.

Najczęściej wymieniane mity na temat fotowoltaiki
Przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim

Oprócz tego warto dodać, że panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni! Brak światła słonecznego wpływa na ich wydajność, ale nie powoduje całkowitego spadku energii w naszym domu.

Aby odpowiednio dostosować się do szerokości geograficznej, należy odpowiednio ustawić panele fotowoltaiczne. Optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie ich pod odpowiednim kątem w kierunku południowym. Nachylenie powinno wynieść 25-40 stopni. Dokładne nachylenie zależy od szerokości geograficznej. Na południu Polski instalację PV należy ustawić pod nieco większym kątem niż w części Północnej kraju. Oczywiście to, że pozyskiwanie energii elektrycznej w takim ustawieniu jest największe nie znaczy, że zastosowanie innego rozwiązania nie będzie równie efektywne.

Aby odpowiednio ustawić panele fotowoltaiczne na dachu lub na gruncie stosuje się specjalne konstrukcje wsporcze, które umożliwiają stworzenie odpowiedniego kąta nachylenia paneli. Kąt konstrukcji dachu, który odbiega od prawidłowego nachylenia nie dyskwalifikuje naszej instalacji. Odpowiednie zastosowanie konstrukcji wsporczych pomaga odpowiednio dostosować nasz system fotowoltaiczny do istniejącej infrastruktury.

Fotowoltaika mit #2 – energii nie wystarczy w zimę

Obecnie stosowana technologia gwarantuje nam korzystanie z energii słonecznej również w przypadku umiarkowanego zachmurzenia, które potencjalnie może zmniejszyć nasze oszczędności. Nasłonecznienie zmniejsza się poza okresem letnim, jednak zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych pozwala nam na akumulowanie pozyskanej energii. Możliwe jest również oddawanie nadwyżek energii wyprodukowanej w okresie letnim do sieci. W tym przypadku oddawana energia rozliczana jest z dostawcą energii sieciowej.

Pod względem gospodarowania nadwyżkami energii wyróżniamy dwa rozwiązania (off-grid i on- grid):

  • on-grid – jest to system, w którym nadwyżki gromadzonej energii przekazujemy do ogólnej sieci energetycznej – dzieje się to najczęściej w okresie letnim, kiedy produkowana energia przekracza nasze bieżące zapotrzebowanie energetyczne. Operator sieci energetycznej ma obowiązek zwrócenia nam wyprodukowanych nadwyżek w okresie mniejszej produkcji, np. w okresie jesienno-zimowym.
  • off-grid – rozwiązanie stosowane w przypadku mniejszych instalacji. Instalacja wymaga “wpięcia” do naszego systemu fotowoltaicznego akumulatora, który gwarantuje nam całkowite uniezależnienie się od dostawcy energii. W okresie mniejszej wydajności paneli słonecznych, energię uzyskujemy bezpośrednio z akumulatora, który przechowuję energię elektryczną na czas, w którym będzie ona potrzebna. Jest to rozwiązanie droższe, choć równie często wybierane.
Mity na temat fotowoltaiki
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8,55 kWp, Lusowo

Fotowoltaika mit #3 – zainstalowanie paneli słonecznych się nie opłaca

Jako argument przemawiający za opłacalnością instalacji fotowoltaicznej możemy brać nieoceniony wkład w ochronę środowiska, jednak skupmy się na kwestiach kosztowych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej należy traktować jako inwestycję długoterminową. Koszt początkowy, który najczęściej wynosi około 15-25 tys. zł jest jedynie początkiem do długofalowych oszczędności na energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę żywotność technologii, inwestycja zwróci się i pozwoli nam na produkcję czystej energii. Pełny zwrot z inwestycji może nastąpić już po 7-8 latach. Po tym czasie instalacja zacznie przynosić jeszcze więcej korzyści płynących z jej posiadania.

Dokładny okres zwrotu zależy od ilości zastosowanych modułów, technologii – off-grid lub on-grid (patrz wyżej), a także od rocznego zapotrzebowania energetycznego naszego gospodarstwa domowego.

Ważnym aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście kosztów fotowoltaiki jest również kwestia dostępnych dofinansowań. Obecnie można ubiegać się o dotacje w ramach programu Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Dzięki nim domowa instalacja fotowoltaiczna staje się opłacalna już na początku realizacji inwestycji. Istnieje również szereg programów dotacyjnych, które wspierają inwestycje w fotowoltaikę dla firm.

Zobacz artykuł: Fotowoltaika zimą

Fotowoltaika mit #4 – panele słoneczne tracą wydajność

Szacuje się, że spadek efektywności paneli słonecznych wynosi kilka dziesiątych puntu procentowego na rok, przy czym najwyższy spadek notuje się w pierwszym roku użytkowania. Według gwarancji producentów paneli słonecznych, efektywność większości produktów nie spadnie poniżej 83% w ciągu 25 lat. Na świecie istnieje wiele przykładów instalacji, które istnieją ponad 30 lat i wciąż mają się świetnie!

Fotowoltaika - fakty i mity
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,44 kWp, Nowy Dębiec

Producenci podzespołów często oferują gwarancje na wady ukryte kluczowych podzespołów instalacji fotowoltaicznej. Długość gwarancji na takie elementy jak panele fotowoltaiczne, czy falowniki wynosi najczęściej 5-10 lat. Nie ma zatem powodu by obawiać się strat finansowych na początku realizacji inwestycji.

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na specjalne czujniki, które na bieżąco monitorują wydajność paneli. Instalacja tego typu oprogramowania gwarantuje nam bezpośredni wgląd w produkowaną energię i możliwość szybkiej reakcji na ewentualne drastyczne spadki.

Fotowoltaika mit #5 – moduły fotowoltaiczne wymagają drogiej konserwacji

Zważywszy na swoją konstrukcję, prawidłowo zamontowane panele słoneczne nie posiadają ruchomych elementów i nie wymagają napraw czy kosztownej konserwacji. Przez długi okres, instalacja fotowoltaiczna może być technicznie zupełnie bezobsługowa. Warto jednak pamiętać o podstawowych czynnościach pozwalających instalacji na jeszcze lepszą pracę.

Mimo wysokiej bezobsługowości instalacji fotowoltaicznej, zalecane są regularne przeglądy techniczne. Dbałość o szczegóły może przełożyć się na wzorową kondycję paneli fotowoltaicznych przez długie lata. Koszt regularnych przeglądów technicznych nie powinien przekroczyć kilkuset złotych rocznie, więc nie stanowi dużego wydatku.

Według zaleceń producentów, instalację fotowoltaiczną należy czyścić co 1-2 lata. Jeżeli jednak chcemy przeprowadzić taką operację, należy zwrócić uwagę na potencjalny zwrot uzysku w stosunku do kosztów takiej usługi. Istotną kwestią jest również to, aby przy czyszczeniu paneli słonecznych ZAWSZE korzystać z usług firm zajmujących się tym profesjonalnie. Zapobiegniemy w ten sposób potencjalnym uszkodzeniom instalacji.

Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć naszą instalację fotowoltaiczną, możemy zdecydować się na ubezpieczenie. Dla przykładu, ubezpieczenie instalacji o mocy 5 kWp może wynieść jedynie 250-300 zł rocznie.

Fakty i mity – czym się kierować stawiając na fotowoltaikę?

Odnawialne źródła energii są energetyczną przyszłością. Już za kilkanaście lat maksymalnie ograniczane lub eliminowane będzie użycie węgla, a źródło energii elektrycznej rzadziej będzie mieściło się w elektrowni węglowej. Wykorzystanie energii słonecznej to dobra droga do energetycznego uniezależnienia się. Czym zatem kierować się podczas wyboru fotowoltaiki jako głównego źródła energii?

Warto szukać informacji na oficjalnych stronach programów takich jak Mój Prąd, czy Czyste Powietrze. Stanowią one podstawową bazę wiedzy o fotowoltaice, jak również o dostępnych dofinansowaniach.

Chcąc zainwestować w odnawialne źródło energii jakim jest fotowoltaika, warto w pierwszym kroku zdecydować się na audyt fotowoltaiczny. Z pomocą specjalistów można realnie oszacować możliwości techniczne budynku oraz działki, na której ma znaleźć się nasza instalacja fotowoltaiczna.

Szerokie spektrum informacji o instalacji fotowoltaicznej dostępnych jest również na naszym blogu: https://sunergo.pl/blog/. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi informacjami.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek