Fotowoltaika – mity

Wiemy jakie zalety posiada zastosowanie paneli słonecznych. Aby rozwiać wątpliwości co do słuszności inwestycji, w poniższym artykule przedstawimy najczęstsze obiekcje powstrzymujące naszych klientów. Fotowoltaika – mity, które psują wizerunek tej technologii w Polsce.

Fotowoltaika mit #1 – w Polsce nie ma słońca!

Wielu klientów pyta nas, jak może uzyskać 100% zapotrzebowania energetycznego z paneli słonecznych w tak zróżnicowanych warunkach pogodowych w Polsce (krótki okres letni, częste zachmurzenie w okresie wiosennym i jesiennym). Nasza strefa klimatyczna wbrew pozorom nadaje się świetnie do wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii!

Optymalnym rozwiązaniem w kwestii montażu paneli słonecznych jest ich umiejscowienie pod odpowiednim kątem w kierunku południowym (nachylenie między 25-40 stopni) na Południu Polski oraz pod nieco większym kątem w części Północnej kraju. Oczywiście to, że energia w takim układzie jest największa nie znaczy, że zastosowanie innego rozwiązanie nie będzie równie efektywne.

Nasłonecznienie Polski, przy zastosowaniu powyższych kątów, posiada różnice maksymalnie kilkuprocentowe. Drugą kwestią, na którą należy tu zwrócić uwagę jest to, że mimo konstrukcji dachu niesprzyjającej wydajności paneli słonecznych, położeniem modułów możemy manipulować za pomocą konstrukcji wsporczych.

Fotowoltaika mit #2 – energii nie wystarczy w zimę

Obecnie stosowana technologia gwarantuje nam korzystanie z energii słonecznej również w przypadku umiarkowanego zachmurzenia. Nasłonecznienie zmniejsza się poza okresem letnim, jednak zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych pozwala nam na akumulowanie pozyskanej energii.

Wyróżniamy dwa rozwiązania:

  • on-grid – jest to sytuacja, kiedy nadwyżki gromadzonej energii przekazujemy do ogólnej sieci energetycznej – dzieje się to w okresie letnim, kiedy produkowana energia przekracza nasze bieżące zapotrzebowanie energetyczne. Operator sieci energetycznej ma obowiązek zwrócenia nam wyprodukowanych nadwyżek w okresie mniejszej produkcji, tj. w okresie jesienno-zimowym,
  • off-grid – rozwiązanie stosowane w przypadku mniejszych instalacji. Instalacja wymaga “wpięcia” do naszego systemu fotowoltaicznego akumulatora, który gwarantuje nam całkowite uniezależnienie się od dostawcy energii. W okresie mniejszej wydajności paneli słonecznych, energię uzyskujemy bezpośrednio z akumulatora.

instalacje fotowoltaiczne zimą

Fotowoltaika mit #3 – zainstalowanie paneli słonecznych się nie opłaca

Jako argument za opłacalnością instalacji fotowoltaicznej można traktować nieoceniony wkład w ochronę środowiska, jednak skupmy się na kwestiach kosztowych.

Usługę montażu paneli fotowoltaicznych należy traktować jako inwestycję długoterminową. Koszt wytworzenia energii fotowoltaicznej z dnia na dzień obniża nasze rachunki i, biorąc pod uwagę żywotność technologii, inwestycja zwróci się i pozwoli nam na produkcję czystej energii.

Przyjmuje się, że kupno paneli słonecznych zwróci się nam w czasie od 7 do kilkunastu lat. Czas ten zależy od ilości zastosowanych modułów, technologii – off-grid lub on-grid (patrz wyżej), a także od rocznego zapotrzebowania energetycznego naszego gospodarstwa domowego. Przykład instalacji oraz jej zwrot z inwestycji zostanie Państwu przedstawiony w innym artykule.

Fotowoltaika mit #4 – panele słoneczne tracą wydajność

Szacuje się, że spadek efektywności paneli słonecznych to dziesiąte części procenta na rok, przy czym najwyższy spadek notuje się w pierwszym roku użytkowania. Według gwarancji producentów paneli słonecznych, efektywność większości produktów nie spadnie poniżej 83% w ciągu 25 lat. Na świecie istnieje wiele przykładów instalacji, które istnieją ponad 30 lat i wciąż mają się świetnie!

Instalacja oprogramowania do monitoringu wydajności paneli słonecznym gwarantuje nam bezpośredni wgląd w produkowaną energię i możliwość szybkiej reakcji na ewentualne, drastyczne spadki.

mity na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika mit #5 – moduły fotowoltaiczne wymagają drogiej konserwacji

Zważywszy na swoją konstrukcję, prawidłowo zamontowane panele słoneczne nie posiadają ruchomych elementów i nie wymagają napraw czy kosztownej konserwacji.

Według zaleceń producentów, instalację fotowoltaiczną należy czyścić co 1-2 lata. Jeżeli jednak chcemy przeprowadzić taką operację, należy zwrócić uwagę na potencjalny zwrot uzysku w stosunku do kosztów takiej usługi. Istotną kwestią jest również to, aby przy czyszczeniu paneli słonecznych ZAWSZE korzystać z usług firm zajmujących się tym profesjonalnie. Zapobiegniemy w ten sposób potencjalnym uszkodzeniom instalacji.

Warto również wspomnieć, że najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej są objęte gwarancją. W przypadku falowników możemy mówić o gwarancji minimum 5-letniej. Stosowane moduły fotowoltaiczne posiadają co najmniej 10-letnią gwarancję na uszkodzenia mechaniczne, a także 25-letnią na uzysk energetyczny.


Chcesz posiadać własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami!

Przedstawiciel SunErgo skontaktuje się z Państwem w najbliższym czasie i szczegółowo przedstawi nasze usługi. Zajmujemy się projektowaniem, montażem i opieką serwisową. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego mamy pewność, że Państwa przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna! Zachęcamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych – konsultacja jest bezpłatna!