Czy fotowoltaika się opłaca?

Aby sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać analizy kilku podstawowych danych. Opłacalność fotowoltaiki zależna jest od posiadanych przez nas zasobów powierzchniowych i wysokości dotychczasowych rachunków za prąd (należy dokonać kalkulacji bieżących wydatków energetycznych). Musimy również poznać rozwiązania technologiczne, ich efektywność i możliwości.

Warto jednak wiedzieć, dlaczego technologia ta jest tak bardzo promowana w dzisiejszych czasach oraz jakie posiada zalety. Aby dowiedzieć się, czy fotowoltaika się opłaca najlepiej przeczytajcie poniższy artykuł.

Opłacalność fotowoltaiki, czyli czy warto inwestować w panele słoneczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych sprawia, że stajemy się niezależni energetycznie. Efektywność stosowanego systemu ogniw fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Jest to między innymi  dostępna powierzchnia na montaż, rozmiar zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, itd. Jednak za pomocą stosowanych paneli jesteśmy w stanie w większości przypadków wyprodukować 100% naszego zapotrzebowania energetycznego!

Wydajność instalacji zależna jest od pory roku i stopnia nasłonecznienia. Zaletą stosowania ogniw fotowoltaicznych jest jednak to, że nadwyżki w okresie nasilenia nasłonecznienia mogą być gromadzone. Nadprodukcja energii naszego systemu paneli może być przechowywana w akumulatorach (off-grid). Drugim rozwiązaniem jest zwracanie energii do sieci i odbieranie w okresach o niskim nasłonecznieniu. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artykule dotyczącym instalacji off-grid i on-grid.

Według naszych analiz, stosowanie technologii w perspektywie czasu pozwala na obniżenie kosztów wykorzystania energii elektrycznej o 90% rocznie!

fotowoltaika czy warto

Po drugie – ekologia!

Nie trzeba nikomu wspominać, że montaż paneli słonecznych to rozwiązanie najbardziej korzystne z punktu widzenia środowiska. Eksploatacja konwencjonalnych źródeł energii (ropy, węgli kopalnianych oraz gazu ziemnego) wiąże się ze znaczną emisją niebezpiecznych gazów i innych substancji do atmosfery. Te z kolei prowadzą do zwiększenia efektu cieplarnianego lub powstawania kwaśnych deszczów.

Wykorzystywanie energii płynącej z ogniw fotowoltaicznych:

  • jest ciche (idealne dla miejsc zurbanizowanych),
  • nie ingeruje w środowisko naturalne (jak np. elektrownie wiatrowe lub elektrownie wodne),
  • jest zasadne z perspektywy zagospodarowania przestrzeni, ponieważ wykorzystujemy tę, którą posiadamy na dachu lub posesji.

Technologia jest elastyczna

Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystane niemal w każdych warunkach i dopasowane do naszego zapotrzebowania energetycznego – posiadamy dowolność w rozmiarze oraz zastosowanej technologii (mającej przełożenie na wydajność).

Ciekawym aspektem stosowania paneli słonecznych jest możliwość ich przemieszczenia w zależności zapotrzebowania energetycznego. W praktyce – przeprowadzka nie spowoduje konieczności zrezygnowania z technologii. Ponadto, instalację możemy poszerzać o kolejne moduły w każdym momencie, np. w zależności od zmiany bilansu kosztów za energię tradycyjną.

fotowoltaika opłacalność

Opłacalność fotowoltaiki – czy warto?

Według raportów, ceny opłat za konwencjonalne źródła energii wzrastają z roku na rok. Jest to oczywiste, ponieważ surowce wykorzystywane przy produkcji takiej energii powstały w wyniku milionów lat istnienia ziemi. Pomimo tego, że wciąż odkrywane są nowe pokłady surowców, w obliczu zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną, z czasem doświadczymy znacznego ograniczenia dostępu. Natomiast ceny za dotarcie do coraz głębszych pokładów będą zwiększone.

Problem ten nie dotyczy energii zawartej w słońcu. Pamiętajmy, że energia słoneczna jest dostępna zawsze i wszędzie. Jest również perspektywiczna, ponieważ nie doświadczymy zmniejszenia się wydajności jej źródła. Również kwestie logistyczne są w tym przypadku marginalne – źródło energii nie jest transportowane i magazynowane – czysta energia.

Jeśli nie są Państwo do końca przekonani czy fotowoltaika się opłaca lub chcą poznać więcej zalet paneli słonecznych, zapraszamy do lektury kolejnych wpisów na naszym blogu.


Chcesz posiadać własną instalację fotowoltaiczną? Skontaktuj się z nami!

Przedstawiciel SunErgo skontaktuje się z Państwem w najbliższym czasie i szczegółowo przedstawi nasze usługi. Zajmujemy się projektowaniem, montażem i opieką serwisową. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, dlatego mamy pewność, że Państwa przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna! Zachęcamy do pozostawienia swoich danych kontaktowych – konsultacja jest bezpłatna!