Czy fotowoltaika się opłaca? Poznaj zalety energii słonecznej

Aby sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać analizy kilku podstawowych danych. Opłacalność fotowoltaiki zależna jest od posiadanych przez nas zasobów powierzchniowych i wysokości dotychczasowych rachunków za prąd. Aby dobrze oszacować nasze zapotrzebowanie na prąd, należy dokonać dokładnych kalkulacji związanych z bieżącymi wydatkami energetycznymi w naszym gospodarstwie domowym lub firmie. W obliczeniu wydatków i określeniu opłacalności fotowoltaiki pomocny jest kalkulator fotowoltaiczny. W ramach wstępnego rozpoznania, które pozwoli określić, czy fotowoltaika przyniesie nam wymierne korzyści, powinnyśmy również poznać rozwiązania technologiczne, ich efektywność i możliwości.

Warto wiedzieć, dlaczego technologia ta jest tak bardzo promowana oraz jakie posiada zalety. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej związana jest z wieloma czynnikami, które należy uwzględnić przy określeniu, jaka będzie opłacalność inwestycji. Na rynku energii odnawialnej, fotowoltaika jest na pierwszym miejscu, dlatego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem i zacząć produkować prąd na własne potrzeby.

Poniższy artykuł przedstawia podstawowe kwestie związane zagadnieniem, jaki potencjał i oszczędności niosą za sobą panele PV.

Opłacalność fotowoltaiki – czy warto inwestować w panele słoneczne?

Montaż instalacji PV sprawia, że stajemy się niezależni energetycznie i redukujemy opłaty stałe związane z rachunkami za energię elektryczną. Aby zmaksymalizować oszczędności związane z instalacją fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które bezpośrednio wpływają na opłacalność fotowoltaiki.

Do najważniejszych należą między innymi: dostępna powierzchnia na montaż, zapotrzebowanie energetyczne, zacienienie paneli fotowoltaicznych, czy nachylenie dachu. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku paneli fotowoltaicznych umiejscowionych na dachu, kryteria będą wyglądały inaczej niż w przypadku instalacji PV na gruncie. Dostosowując wszystkie czynniki według ustalonych kryteriów, jesteśmy osiągnąć taką ilość wyprodukowanej energii, która pozwoli nam pokryć 100% naszego zapotrzebowania energetycznego!

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Opłacalność fotowoltaiki, a systemy off-grid i on-grid

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależna jest również od pory roku i stopnia nasłonecznienia. Zaletą stosowania systemu fotowoltaicznego jest to, że nadwyżki energii w okresie nasilenia nasłonecznienia mogą być gromadzone lub sprzedawane do sieci energetycznej. Nadwyżki mogą zostać wykorzystane np. w okresie jesienno-zimowym, w którym panele produkują mniej energii.

Dwie możliwości – możliwość odsprzedaży nadwyżek energii i jej gromadzenie we własnym zakresie – pozwalają na dokonanie wyboru, który jest bardzo istotny z punktu widzenia działania całej instalacji. Magazynowanie energii z naszego systemu systemu fotowoltaicznego może odbywać się za pomocą specjalnych akumulatorów (system off-grid). Drugim rozwiązaniem jest zwracanie energii do sieci energetycznej i odbieranie jej w okresach o niskim nasłonecznieniu (system on-grid). Więcej informacji na temat wymienionych typów instalacji PV przeczytacie w artykule dotyczącym instalacji off-grid i on-grid.

Z dostępnych analiz wynika, że fotowoltaika pozwala na obniżenie kosztów wykorzystania energii elektrycznej nawet o 90% rocznie lub jeszcze więcej! Produkcja prądu na własne potrzeby to czysta oszczędność.

Fotowoltaika – opłacalność dla środowiska

Własny prąd z odnawialnych źródeł energii to wiele korzyści nie tylko dla naszego portfela, ale również środowiska naturalnego. Eksploatacja konwencjonalnych źródeł energii (ropy, węgla czy gazu ziemnego) wiąże się ze znaczną emisją niebezpiecznych gazów i innych substancji do atmosfery. Te z kolei prowadzą do zwiększenia efektu cieplarnianego lub powstawania kwaśnych deszczów. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, nie będzie występować żadne zagrożenie dla środowiska naturalnego i atmosfery. Co więcej, konwencjonalne źródła energii stają się znacznie mniej korzystne ze względu na wzrost ich cen.

Zobacz również: Mocowanie paneli fotowoltaicznych – najważniejsze elementy montażowe

Ograniczenie problemu smogu

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenia związane ze spalaniem węgla są szczególnie eksponowane. Wiele małych i większych miast zmaga się z problemem smogu. Emisja zanieczyszczeń związana jest również z emisją elektrowni węglowych, produkujących prąd dla większości gospodarstw domowych i firm w Polsce. Wybór systemu fotowoltaicznego pozwoli uniezależnić się od nie ekologicznych źródeł energii. Dodatkowo, przy obecnych możliwościach uzyskania dotacji do instalacji PV, opłacalność fotowoltaiki znacząco się zwiększa.

Czy fotowoltaika jest opłacalna? Przemawia za nią wiele argumentów, związanych nie tylko z oszczędnościami finansowymi. Wykorzystywanie energii płynącej z ogniw fotowoltaicznych:

  • jest ciche (idealne dla miejsc zurbanizowanych),
  • nie ingeruje w środowisko naturalne (jak np. elektrownie wiatrowe lub elektrownie wodne),
  • jest zasadne z perspektywy zagospodarowania przestrzeni, ponieważ wykorzystujemy tę, którą posiadamy na dachu lub posesji.
Opłacalność fotowoltaiki - czy warto inwestować w OZE?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,81 kWp, Sierki Wielkie

Panele fotowoltaiczne – opłacalność inwestycji

Najczęstszym powodem, dla którego inwestorzy rezygnują lub odraczają zainstalowanie fotowoltaiki jest kwestia wydatków. Wiele osób określa ostateczny koszt instalacji jako za wysoki. Czy to rozwiązanie się realnie opłaca? Fotowoltaika jest obecnie najpopularniejszym we wszystkich odnawialnych źródłach energii w Polsce. Inwestycje w fotowoltaikę wspomagane są licznymi programami, które oferują dofinansowania do instalacji. W ramach programów takich jak Mój Prąd, czy Czyste Powietrze, możemy ubiegać się o dotację w wysokości kilku tysięcy złotych.

Rządowe programy zwiększają opłacalność paneli fotowoltaicznych, jako alternatywnego źródła energii. Jeszcze kilka lat temu spotkanie instalacji fotowoltaicznej w Polsce było czymś wyjątkowym. Obecnie fotowoltaika znajduje się na dynamicznym trendzie wzrostowym, który wciąż się rozwija. Jednym z powodów jest wprowadzenie ogólnodostępnych dofinansowań do inwestycji w fotowoltaikę.

Całkowity koszt instalacji – ile wynosi?

Średni całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej waha się w granicach 15-25 tysięcy złotych. Całkowity koszt inwestycji zależny jest od wielu czynników takich jak położenie instalacji, jej wielkość, moc, sposób montażu, typ paneli i wiele innych.

Większość kosztów instalacji fotowoltaicznej stanowi zakup modułów fotowoltaicznych. Według szacunków jest to ok 55% kosztów instalacji. Stanowi to zatem od ok. 8 do 14 tysięcy złotych. Drugą pozycję w kosztorysie instalacji zajmują falowniki, które odpowiadają za zmianę prądu stałego, którym jest zasilane, w prąd zmienny. Koszt falownika wynosi najczęściej od 4 do 8 tysięcy złotych i również jest zależny od swojej specyfikacji technicznej. Nieco mniej kosztowne są systemy mocowań, których koszt w dużym stopniu zależy od typu dachu lub instalacji naziemnej

Opłacalność fotowoltaiki a cena energii

Opłacalność paneli fotowoltaicznych realnie rośnie. Najpopularniejsze odnawialne źródło energii w Polsce zawdzięcza swoja pozycję również średniej cenie energii elektrycznej, która z roku na rok jest coraz wyższa. W 2022 roku planowana jest kolejna podwyżka cen energii elektrycznej związana opłacą mocową. Odpowiada ona za utrzymanie zabezpieczenia energetycznego na odpowiednim poziomie, co ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, gwarantujące stałe dostawy prądu.

Wysoka stopa inflacji również nie przemawia za obniżkami cen prądu w kolejnych miesiącach. Mówi się nawet o podwyżkach prądu przewyższających stopę inflacji. Powoduje to, że instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, które zapewnia niezależność energetyczną, która uniezależni nas od rosnących opłat.

Instalacja fotowoltaiczna może być również źródłem energii, dla pompy ciepła, która z odnawialnych źródeł energii jest w stanie pokryć pełne zapotrzebowanie grzewcze naszego budynku. Sprawdź, jak działa połączenie – fotowoltaika i pompa ciepła.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej - uniezależnienie od podwyżek
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,66 kWp, Międzywodzie

Opłacalność paneli słonecznych – elastyczność technologii

Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystane niemal w każdych warunkach i dopasowane do naszego zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli mamy dostępną odpowiednią przestrzeń to posiadamy dowolność w rozmiarze oraz rodzaju technologii. Rodzaj instalacji ma bezpośrednie przełożenie na wydajność fotowoltaiki, a także opłacalność paneli fotowoltaicznych.

Ciekawym aspektem stosowania paneli słonecznych jest możliwość ich przemieszczenia w zależności zapotrzebowania energetycznego. W praktyce – przeprowadzka nie spowoduje konieczności zrezygnowania z technologii. Ponadto, instalację możemy poszerzać o kolejne moduły w każdym momencie, jeżeli posiadamy do tego odpowiednią przestrzeń. Zmian możemy dokonywać w zależności od zmiany bilansu kosztów za energię tradycyjną. W odnawialnych źródłach energii znajdziemy rozwiązanie wielu kwestii związanych z pokryciem naszego zapotrzebowania energetycznego.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Według raportów, ceny opłat za konwencjonalne źródła energii wzrastają z roku na rok. Jest to oczywiste, ponieważ surowce wykorzystywane przy produkcji takiej energii powstały w wyniku milionów lat istnienia ziemi. Pomimo tego, że wciąż odkrywane są nowe pokłady surowców, w obliczu zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną, z czasem doświadczymy znacznego ograniczenia dostępu. Natomiast ceny za dotarcie do coraz głębszych pokładów będą zwiększone.

Problem ten nie dotyczy energii pochodzącej z promieni słonecznych. Energia słoneczna jest dostępna zawsze i wszędzie. Wykorzystanie systemu fotowoltaicznego jest perspektywiczne i przyszłościowe, ponieważ nie doświadczymy zmniejszenia się wydajności jej źródła. Kwestie logistyczne są w tym przypadku marginalne – źródło energii nie jest transportowane i magazynowane – to czysta energia.

Jeśli nie jesteście do końca przekonani co do możliwości odnawialnych źródeł energii, a także czy opłacalność fotowoltaiki jest wystarczająca, by pokryć wasze potrzeby i zacząć generować oszczędności energetyczne, zapraszamy do lektury kolejnych wpisów na naszym blogu, które rozjaśnią wiele kwestii związanych z fotowoltaiką.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek