Mocowanie paneli fotowoltaicznych – najważniejsze elementy montażowe

Mocowanie paneli fotowoltaicznych to jeden z najważniejszych etapów montażu instalacji fotowoltaicznej. Odpowiedni system mocowania paneli fotowoltaicznych zapewnia trwałość instalacji oraz zapewnia jej prawidłowe działanie. Wiele zależy również od pokrycia dachowego, inne mocowanie paneli będzie występowało na dachu skośnym pokrytym dachówką, a inne w przypadku blachodachówki lub użyciu blachy trapezowej. Odmienne systemy mocowania do paneli fotowoltaicznych będą występowały na dachach płaskich oraz na gruncie, gdzie swoje zastosowanie mają specjalne konstrukcje fotowoltaiczne.

Dowiedz się więcej, czym charakteryzują się mocowania paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy do lektury!

Mocowanie paneli fotowoltaicznych – główne różnice

Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych powinny zapewniać stabilność całej instalacji oraz minimalizować ryzyko powstawania uszkodzeń. Według najprostszego podziału systemy montażowe można podzielić na te stosowane na dachach oraz na gruncie.

Fotowoltaika Poznań - dopasuj idealny system fotowoltaiczny!

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych zależy od tego, jaki rodzaj pokrycia dachowego został zastosowany. Haki swoje zastosowanie mają przede wszystkim w przypadku dachówki ceramicznej lub cementowej. Dzięki nim nie trzeba bezpośrednio ingerować w pokrycie dachowe. Haki jako uchwyty montażowe PV służą do zamocowania specjalnych szyn, do których mocuje się moduły fotowoltaiczne. Do ich zamocowania nie jest potrzebne wiercenie w konstrukcji dachowej.

Inne systemy mocowań stosuje się na dachach skośnych pokrytych blachodachówką. W tym przypadku szyny montażowe mocuje się przy pomocy śrub dwugwintowych, zwanych również szpilkami fotowoltaicznymi. Śruby wkręca się do krokwi konstrukcji dachowej i do nich montuje się profile, do których mocuje się moduły fotowoltaiczne. W przypadku blachy trapezowej konieczne jest wykonanie odwiertów w konstrukcji dachowej. W obu przypadkach konieczne jest dokładne uszczelnienie wykonanych otworów.

Zapoznaj się również: Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – rodzaje, różnice i uwarunkowania montażowe

Konstrukcje fotowoltaiczne na dachach skośnych

Panele fotowoltaiczne nie są montowane bezpośrednio do dachu. Jeżeli powierzchnia dachu nachylona jest pod odpowiednim kątem, panele PV mogą być montowane równolegle do niej. Elementy montażowe, które służą bezpośrednio do montażu paneli to tzw. szyny montażowe, wykonane najczęściej z wysokiej jakości aluminium.

Od szyn montażowych, które stanowią bazę montażową paneli fotowoltaicznych zależy stabilność konstrukcji oraz wytrzymałość na zróżnicowane i niejednokrotnie wymagające warunki atmosferyczne. Aby zwiększyć wytrzymałość konstrukcji, często wzmacnia się je stopami innych metali np. miedzi lub żelaza. Szyny montażowe powinny łączyć swoją dużą wytrzymałość z lekkością. Dach, na którym znajdują się panele fotowoltaiczne, nie powinien być nadmiernie obciążony. Profile do fotowoltaiki, które służą połączeniu paneli fotowoltaicznych mogą osiągać długość kilku metrów.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych - jakie systemy mocowań stosuje się najczęściej?
Mocowanie paneli fotowoltaicznych do dachu skośnym pokrytym dachówką

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim mogą być dostosowane do odpowiedniego kąta nachylenia, który wynosi ok. 30 stopni. W tym celu stosowane są różnego rodzaju konstrukcje fotowoltaiczne. W przypadku dachów płaskich ważne jest zamocowanie stelaża konstrukcji do powierzchni dachu, jak również mocowanie paneli fotowoltaicznych do samego dachu.

Zobacz również: https://sunergo.pl/blog/rozbudowa-instalacji-fotowoltaicznej-czy-jest-mozliwa/

Konstrukcje fotowoltaiczne – system mocowania paneli fotowoltaicznych na dachach

Na dachach płaskich możliwe jest zainstalowanie kilku rodzajów systemów mocowania paneli. Najprostszym systemem są konstrukcje przykręcane do powierzchni dachu. System ten bezpośrednio ingeruje w powierzchnię dachu, w którą wkręca się specjalne śruby, wkręty lub szpilki. Jak zawsze w przypadku ingerencji w strukturę dachu, systemy montażowe tego typu wymagają dodatkowego uszczelnienia miejsc mocowań.

Systemy dociążane, które również mogą być montowane na dachach płaskich stabilizowane są najczęściej przy pomocy betonowych płyt (odważników). Ich największą zaletą jest brak bezpośredniej ingerencji w pokrycie dachowe. Mimo tego, duża masa i ostre krawędzie obciążników mogą utrudniać montaż paneli fotowoltaicznych. W przypadku systemów balastowych alternatywą są zbiorniki z cieczą – najczęściej wodą z koncentratem glikolu, który zapewnia niezamarzanie balastu zimą. Średnio biorąc na jeden panel przypada ok. 75 kg obciążenia.

Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań dotyczących systemów montażowych na dachach płaskich są systemy samonośne, które cechują się wyższą aerodynamiką. Dzięki temu, dociążenia potrzebne są jedynie na obrzeżach konstrukcji i może być ich mniej. Takie mocowanie paneli fotowoltaicznych wiąże się jednak z mniejszym kątem nachylania paneli PV, który może wynieść jedynie 10-15 stopni. =

Mocowanie paneli fotowoltaicznych przez firmę Sunergo to najwyższa jakość montażu i sprawdzone komponenty. Zobacz jakie konstrukcje wsporcze pod panele fotowoltaiczne oferuje nasza firma i ciesz się niezawodną instalacją przez lata.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych w różnych sytuacjach
Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim – konstrukcja montowana do dachu

Mocowanie paneli fotowoltaicznych – konstrukcje montażowe na gruncie

Systemy montażowe paneli PV na gruncie są podobne do systemów na dachach płaskich. System montażowy na gruncie dzieli się na: wbijany, wkręcany, mocowany do fundamentów, jak również dociążany. Każdy z tych systemów powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, by w przypadku opadów śniegu, jej dolne partie paneli nie zostały zasypane. Z kolei materiały, jakie dominują w przypadku konstrukcji gruntowych to stal nierdzewna i aluminium. W perspektywie długoterminowej ważne jest, aby konstrukcja była wytrzymała na niekorzystne warunki atmosferyczne, a materiały nie korodowały.

Montaż konstrukcji fotowoltaicznej wbijanej na gruncie wykonuje się najczęściej przy pomocy specjalnego kafara – urządzenia budowlanego służącego do wbijania pionowych pali w ziemię, które w tym przypadku są elementami konstrukcji fotowoltaicznej. Solidniejsze jest wykonanie betonowego fundamentu. Wtedy słupki konstrukcji fotowoltaicznej zalewa się betonem. Analogicznie jak w przypadku instalacji na dachu płaskim możliwe jest również dociążenie konstrukcji na gruncie poprzez betonowe bloki, dzięki którym nie jest potrzebne stałe umiejscawianie konstrukcji w ziemi.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych – powierz swoją instalację specjalistom!

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej najczęściej realizują certyfikowani monteży. Montaż paneli fotowoltaicznych warto powierzyć specjalistom. Jak każdą znaczącą inwestycję, montaż fotowoltaiki warto zacząć od podstaw. Poprawnemu rozpoczęciu realizacji inwestycji służy audyt fotowoltaiczny. Dzięki niemu, mocowanie paneli fotowoltaicznych można odpowiednio dopasować już na pierwszym etapie inwestycji, w momencie, w którym określone zostanie miejsce montażu.

Nieprawidłowy proces mocowania paneli fotowoltaicznych do stelaża lub powierzchni dachu może determinować występowanie np. punktów hot spot. Fotowoltaika jest na nie narażona np. w przypadku, gdy panele są zbyt mocno dokręcone. Do częstych błędów przy instalacjach fotowoltaicznych często zalicza się również użycie niewłaściwego systemu montażowego. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na mocowanie instalacji, by móc cieszyć się bezproblemową eksploatacją.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek