Fotowoltaika – rozwój na przestrzeni lat

Fotowoltaika to technologia charakteryzująca się wieloma zaletami. Począwszy od pozytywnego wpływu na ekologię, po dostępność praktycznie z każdego miejsca, na oszczędnościach finansowych kończąc. Jak kształtował się rozwój technologii na przestrzeni lat? Tego dowiedzą się Państwo z poniższego wpisu.

Początki fotowoltaiki – historia

Genezy rozwoju nauki na temat wykorzystywania energii słonecznej możemy dopatrywać się już w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to zauważono zjawisko pochłaniania promieni słonecznych przez pewne substancje. Te następnie konwertowały w energię elektryczną. Początkowo, elementy składające się z selenu były w stanie przekształcić energię słoneczną w elektryczną w zaledwie 1-2%. Mimo niewielkiej efektywności i strat energii w postaci wydzielanego ciepła, był to moment potwierdzenia słuszności teorii, który zaowocował w dalsze zainteresowanie energią słoneczną.

Krokiem milowym w historii fotowoltaiki stało się zastosowanie krzemu przy tworzeniu ogniw słonecznych. Te doprowadziły do zwiększenia efektywności nawet do 6% zwrotu energetycznego. Moment ten możemy traktować jako początek gwałtownego wzrostu zainteresowania technologią. Instytucje naukowe na całym świecie rozpoczęły inwestycje w usprawnianie istniejących rozwiązań, uzyskując coraz lepszą wydajność ogniw.

Rozwój spotęgowały takie wydarzenia jak:

  • ruchy organizacji prośrodowiskowych,
  • embargo na import paliw z krajów arabskich w latach 70-80-tych,
  • znaczne inwestycje w jednostki badawcze o pokrewnym profilu działalności.

Energetyka solarna współcześnie

Po zdecydowanym “boomie” na zastosowanie energetyki słonecznej w drugiej połowie XX wieku, ogniwa fotowoltaiczne zaczęto wykorzystywać na masową skalę. Już w latach 80-tych powstały pierwsze elektrownie słoneczne w USA, których moc przekraczała 1 MW (dla porównania, pierwsza w Polsce o takiej mocy pojawiła się w 2011 roku w Wierzchosławicach). To dziesięciolecie możemy również traktować jako rozwój technologii w użytku publicznym. Współcześnie, ogniwa fotowoltaiczne są w stanie osiągnąć efektywność generowania energii elektrycznej na poziomie ponad 20-procentowym, na co pozwoliło wprowadzenie do użytku np. arsenku galu lub tellurku kadmu.

Ogniwa fotowoltaiczne gwarantują niemal nieograniczone wykorzystanie – od zasilania sygnalizacji miejskiej po “wsparcie” energetyczne wielkopowierzchniowych zakładów przemysłowych. Coraz większą popularność zyskuje również zastosowanie komercyjne ogniw fotowoltaicznych. Według statystyk, liczba zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych tylko w Polsce w roku 2017 wzrosła dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego. Świadczy to o wręcz wykładniczym wzroście branży.

Jakie są prognozy tej gałęzi gospodarki i jakie będzie to miało przełożenie na globalną gospodarkę energią? O tym w następnych wpisach. Aby zdobyć więcej wiedzy na temat sposobu działania technologii fotowoltaicznej i samych paneli słonecznych, zapraszamy do przeczytania wpisu o tym  czym jest fotowoltaika i jak ona działa.