Fotowoltaika – historia rozwoju technologii

Fotowoltaika – rozwój na przestrzeni lat

Fotowoltaika to technologia charakteryzująca się wieloma zaletami. Począwszy od pozytywnego wpływu na ekologię, po dostępność praktycznie z każdego miejsca, na oszczędnościach finansowych kończąc. Jak kształtował się rozwój technologii na przestrzeni lat? Z poniższego wpisu zobaczycie jak wygląda historia fotowoltaiki.

Geneza – fotowoltaika w XIX wieku

Genezy rozwoju nauki na temat wykorzystywania energii słonecznej możemy dopatrywać się już w pierwszej połowie XIX wieku. Zauważone zostało wtedy zjawisko pochłaniania promieni słonecznych przez pewne substancje – jest to tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Te następnie konwertowały w energię elektryczną. Początkowo, elementy składające się z selenu były w stanie przekształcić energię słoneczną w elektryczną w zaledwie 1-2%. Mimo niewielkiej efektywności i strat energii w postaci wydzielanego ciepła, był to moment potwierdzenia słuszności teorii. Zaowocowało to w dalsze zainteresowanie energią słoneczną.

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Historia fotowoltaiki – zastosowanie krzemu

Krokiem milowym w historii fotowoltaiki stało się zastosowanie krzemu przy tworzeniu ogniw słonecznych. Te doprowadziły do zwiększenia efektywności nawet do 6% zwrotu energetycznego. Moment ten możemy traktować jako początek gwałtownego wzrostu zainteresowania technologią. Instytucje naukowe na całym świecie rozpoczęły inwestycje w usprawnianie istniejących rozwiązań, uzyskując coraz lepszą wydajność ogniw.

Druga połowa XX wieku

Rozwój spotęgowały takie wydarzenia jak:

  • ruchy organizacji prośrodowiskowych,
  • embargo na import paliw z krajów arabskich w latach 70-80-tych,
  • znaczne inwestycje w jednostki badawcze o pokrewnym profilu działalności.

Energetyka solarna współcześnie

Po zdecydowanym “boomie” na zastosowanie energetyki słonecznej w drugiej połowie XX wieku, ogniwa fotowoltaiczne zaczęto wykorzystywać na masową skalę. Już w latach 80-tych powstały pierwsze elektrownie słoneczne w USA, których moc przekraczała 1 MW. Dla porównania, pierwsza w Polsce o takiej mocy pojawiła się w 2011 roku w Wierzchosławicach. To dziesięciolecie możemy również traktować jako rozwój technologii w użytku publicznym. Współcześnie, ogniwa fotowoltaiczne są w stanie osiągnąć efektywność generowania energii elektrycznej na poziomie ponad 20-procentowym. Wzrost ten był możliwy dzięki wprowadzeniu do użytku np. arsenku galu lub tellurku kadmu.

Fotowoltaika – historia dynamicznego rozwoju

Panele fotowoltaiczne gwarantują niemal nieograniczone wykorzystanie. Fotowoltaikę wykorzystuje się do zasilania sygnalizacji miejskiej, czy też jako “wsparcie” energetyczne wielkopowierzchniowych zakładów przemysłowych. Coraz większą popularność zyskuje również zastosowanie komercyjne ogniw fotowoltaicznych. Według statystyk, liczba zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych tylko w Polsce w roku 2017 wzrosła dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego. Świadczy to o wręcz wykładniczym wzroście branży. Jeżeli myślą Państwo o własnej instalacji fotowoltaicznej, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – fotowoltaika dla domu.

Mamy nadzieję, że historia fotowoltaiki nie skrywa już przed Państwem tajemnic. Jakie są natomiast prognozy tej gałęzi gospodarki i jakie będzie to miało przełożenie na globalną gospodarkę energią? O tym w następnych wpisach. Aby zdobyć więcej wiedzy na temat sposobu działania technologii fotowoltaicznej i samych paneli słonecznych, zapraszamy do przeczytania wpisu o tym.

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek