Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 – jak obniżyć koszt instalacji?

Jak wygląda dofinansowanie do fotowoltaiki 2020? W tym roku dostępny jest szereg dopłat i ulg, dzięki którym możemy skutecznie obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu, okres zwrotu inwestycji znacznie się skróci, a my będziemy mogli cieszyć się oszczędnościami jeszcze szybciej! Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 warto wybrać? Z czym można je połączyć, aby jeszcze bardziej zmniejszyć koszt inwestycji w fotowoltaikę? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu, który poświęcony jest w pełni dopłatom do fotowoltaiki i programom wspierającym rozwój tej technologii w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 – Program Mój Prąd

Na samym początku warto napisać o programie, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Mowa tutaj o programie Mój Prąd, z którego możemy korzystać od września ubiegłego roku. Na początku stycznia 2020 roku ruszył drugi nabór wniosków i potrwa on do grudnia. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które są stroną umowy przyłączeniowej i zdecydowały się na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Jeżeli nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, otrzymamy 5000 złotych dopłaty do fotowoltaiki. Program Mój Prąd wspiera wyłącznie nowe instalacje, które zostały już w pełni zamontowane (przyłączone do sieci). Wszystkie poniesione koszty muszą zostać poniesione po 23 lipca 2019 roku. Jeżeli zostaniemy beneficjentami programu, możemy otrzymać do 5000 złotych, jednak nie więcej, niż 50% kosztów instalacji. Wniosek o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej – wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie programu – https://mojprad.gov.pl/.

Zobacz aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki!

Połącz program Mój Prąd z ulgą termomodernizacyjna!

Powyższy program możemy połączyć z ulgą termomodernizacyjną, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększymy opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie fotowoltaiki od podatku. Ulga działa od 1 stycznia 2019 roku, a dzięki niej koszt fotowoltaiki zmniejsza się nawet o kilka tysięcy złotych. Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dokładne omówienie projektu, jakim jest ulga termomodernizacyjna, znajdziesz na naszym blogu. W tym miejscu wspomnijmy tylko, że kwota, którą możemy odliczyć od podatku, nie może przekraczać 53 tysięcy złotych. Przykładowo, jeżeli rozliczamy się według podatku liniowego (19%) i za naszą instalację fotowoltaiczną zapłaciliśmy 30 000 złotych, możemy zaoszczędzić aż 5 700 złotych (19% z 30 000)! Jeżeli skorzystamy dodatkowo z programu Mój Prąd, inwestycję zmniejszymy łącznie o 10 700 złotych, czyli o ponad ⅓ całkowitych kosztów. Wszystko to powoduje, że zwrot inwestycji nastąpi znacznie szybciej, a my będziemy mogli cieszyć się darmową energią i imponującymi oszczędnościami.

Dopłaty do fotowoltaiki 2020
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,99 kWp, Rabowice

A może premia termomodernizacyjna?

Premia termomodernizacyjna pozwala na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej nawet o 21%. Podstawowym warunkiem, który musimy spełnić, jest sfinansowanie fotowoltaiki poprzez kredyt udzielony przez bank współpracujący z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Kredyt ten musi pokrywać przynajmniej 50% łącznych kosztów instalacji fotowoltaicznej, a my jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia audytu energetycznego, który potwierdzi, że planowane przedsięwzięcie obniży zapotrzebowanie energetyczne. Kiedy opłaca się skorzystać z premii termomodernizacyjnej? Przede wszystkim wtedy, gdy planujemy większe i droższe przedsięwzięcie. Premię termomodernizacyjną nie możemy jednak łączyć z programem Mój Prąd, dlatego przed wyborem finansowania należy poważnie się zastanowić. Jeżeli skorzystasz z naszych usług oferujemy również profesjonalną pomoc w doborze optymalnego finansowania, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że dokonałeś odpowiedniego wyboru.

Nowa wersja programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze 2.0. to zaktualizowany program, który stał się znacznie bardziej korzystny dla beneficjentów. Przede wszystkim należy podkreślić, że projekt ten został zintegrowany z programem Mój Prąd, dzięki czemu nie musimy składać dwóch osobnych wniosków, aby otrzymać 5000 złotych. Nowa wersja Czystego Powietrza to również uproszczone wnioskowanie i znacznie krótszy okres rozpatrywania wniosków – tylko 30 dni. Czyste Powietrze 2.0 pozwala także na wnioskowanie online, dzięki czemu wszystko możemy wykonać z domu – szybko i bezproblemowo. Program Czyste Powietrze opłaca się najbardziej wtedy, gdy połączymy fotowoltaikę z inwestycją np. w pompę ciepła. Wtedy możemy uzyskać aż 37 000 złotych dofinansowania! Jak widać, dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 to szereg możliwości, dzięki którym znacznie zwiększymy opłacalność inwestycji w panele słoneczne. Jeżeli chcesz być niezależny energetycznie i  jesteś zainteresowany posiadaniem własnej instalacji fotowoltaicznej, zachęcamy do kontaktu! Ze specjalistami firmy SunErgo będziesz mieć pewność, że zamontowana instalacja będzie maksymalnie wydajna i opłacalna.

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek