Prąd ze słońca – poznaj wady i zalety fotowoltaiki!

Instalacje fotowoltaiczne rokrocznie cieszą się stale rosnącą popularnością. Ich ceny stają się bardziej przystępne, a montaż paneli bardziej opłacalny. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ – rozwój technologiczny, świadomość ekologiczna czy zmiana w regulacjach prawnych i nowelizacja ustawy OZE. Mówi się o wielu korzyściach pozyskiwania prądu ze słońca – zebraliśmy je w jedno miejsce. W artykule przedstawiamy wady i zalety fotowoltaiki!

Zalety fotowoltaiki – gospodarstwa domowe

Jakie korzyści możemy zapewnić, decydując się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych? Pozyskiwanie energii słonecznej oferuje szereg możliwości dla naszego gospodarstwa domowego, a poniżej przedstawiamy niektóre z nich!

Obniżenie kosztów za prąd – wydajność fotowoltaiki

Kwestia ta, dla osób decydujących się na fotowoltaikę, jest w wielu przypadkach kluczowa. Panele fotowoltaiczne i prąd ze słońca sprawiają, że zminimalizujemy kwotę na rachunkach za energię nawet na 25 lat! Inwestycja w instalację może na pierwszy rzut oka być przytłaczająca. Jeżeli jednak podliczymy comiesięczne wydatki na sprzęty elektryczne czy ogrzewanie okaże się, że wystarczy kilka lat, aby przynosiła ona zyski i oszczędności – tym bardziej, że ceny prądu stale wzrastają i nic nie wskazuje, aby tendencja ta miała ulec zmianie. Im większe prowadzimy gospodarstwo tym bardziej się to opłaca, gdyż środki szybciej się zwrócą i panele zaczną zarabiać. Warto również wiedzieć, iż produkowane przez nas nadwyżki energetyczne wykorzystać możemy w nocy lub podczas pochmurnych dni.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - sprawdź system dopłat do instalacji!

Uzyskanie energetycznej niezależności 

Zastanawiając się nad tym, jakie są zalety fotowoltaiki warto pamiętać o uzyskaniu niezależności – jest ona kilkupoziomowa. Po pierwsze: po zamontowaniu instalacji nie musimy martwić się rosnącymi cenami prądu, szczególnie, że w domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektrycznych. Uzyskamy w ten sposób poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Po drugie: pobierając prąd ze słońca nie musimy martwić się o awarie lub przerwy w dostawach energii.

Dotacje, ulgi, wkład państwa

Nie należą one stricte do zalet fotowoltaiki, jednak punkt ten jest niezwykle istotny dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad montażem paneli PV. Jednym z programów ułatwiających dostęp do własnej instalacji jest ,,Mój prąd 4.0”, czyli bezzwrotna dotacja od rządu, dzięki której poniesione koszty mogą się zmniejszyć nawet o 5 tysięcy złotych. Obecnie w ramach programu dostępna jest dotacja na magazynowanie energii słonecznej oraz system zarządzania energią HEMS i EMS. Dostępne są także pożyczki niskooprocentowane, pożyczki z umorzeniem i Regionalne Programy Operacyjne. Jeżeli już zdecydujemy się na pozyskiwanie prądu ze słońca powinniśmy pamiętać, że możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i część kosztów odpisać z podatku.

Wydajność fotowoltaiki – bezobsługowe i bezawaryjne działanie paneli

Ich trwałość jest stale badana – uważa się, że żywotność paneli plasuje się pomiędzy 25 a 40 lat. Instalacja dzięki swojej prostej konstrukcji i wykorzystaniu wysokiej jakości modułów jest bezawaryjna i niewymagająca czyszczenia. Ulewny deszcz, wiatr, grad czy burze nie są dla paneli zagrożeniem, dzięki czemu nie musimy martwić się o dodatkowe koszty czy zmartwienia związane z instalacją. Panele charakteryzują się także dużą wytrzymałością na nacisk, ze strony zalegającego na nich śniegu.

Sprawdź artykuł: Moc paneli fotowoltaicznych na dom – ile wynosi? Jak obliczyć zapotrzebowanie dla domu?

Prąd ze słońca - fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,92 kWp, Powidz

Prąd ze słońca jest ekologiczny

Mówiąc o zaletach fotowoltaiki nie można zapomnieć o fakcie, że pobierana przez nie energia jest w pełni odnawialna. Troska i dbałość o środowisko naturalne przestaje być przywilejem, staje się koniecznością. Instalacja fotowoltaiczna w przeciwieństwie do gazu czy węgla nie emituje szkodliwych dla zdrowia substancji oraz pyłów. Innymi jej zaletami jest fakt, że nie panele nie emitują hałasu, a przy produkcji prądu nie jest zużywana woda. Większość modułów stworzonych jest z krzemu i aluminium, które są materiałami podlegającymi recyklingowi. Wszystko to czyni z fotowoltaiki jedno z najczystszych źródeł energii.

Zobacz artykuł: Jak oszczędzać prąd w domu?

Wzrost wartości nieruchomości

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest opłacalna, gdy nie wiesz, czy w domu będziesz mieszkać przez wiele lat? Instalacja PV podnosi wartość nieruchomości, a także staje się jej atutem. Dzięki panelom słonecznym oferta wyróżni się wśród innych – zyskasz tym samym możliwość sprzedaży domu w krótkim czasie nawet, gdy jego cena będzie wyższa od innych nieruchomości w okolicy. 

Zalety fotowoltaiki dla firm

Plusy posiadania własnej instalacji dla firm w znacznej większości pokrywają się z tymi zaletami, które przedstawiliśmy wcześniej. Warto jednak wspomnieć także o kilku innych kwestiach.

  1. Leasing paneli dla przedsiębiorców – jest to jedne z najbardziej korzystnych dla firm rozwiązań. Nie dość, że wychodzi ono relatywnie tanio (koszt to zaledwie kilka procent w skali roku), do tego inwestycja praktycznie sama się spłaca, gdyż miesięczna oszczędność z tytułu produkcji energii pokrywa sporą część raty. Co więcej, leasing można wpisać w koszty związane z działalnością firmy i zmiejszyć tym samym obciążenia podatkowe.
  2. System opustów (net-metering) – nowelizacja ustawy OZE umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z tzw. systemu opustów – oznacza to, że firma nadwyżki wygenerowanej energii (np. wytworzonej w ciągu dnia lub lata) może oddawać do sieci i odbierać je, gdy promieni słonecznych jest mniej – w pochmurne dni lub nocami. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie instalacji fotowoltaicznych nie przekraczających mocy 50 kW. 

Zalety fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Warto również wspomnieć o możliwościach, które panele fotowoltaiczne stwarzają w gospodarstwach rolnych. Stają się one coraz bardziej zautomatyzowane – ma to oczywiście wiele zalet, gdyż sprzyja zwiększeniu skali produkcji oraz poprawie efektywności, jednak wiąże się z wyższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i zwiększonymi wydatkami. W tej sytuacji warto pomyśleć o montażu instalacji – wydajność fotowoltaiki jest w tej sytuacji niezwykle pożądana.

Jedną z podstawowych kwestii, o których należałoby wspomnieć jest ulga inwestycyjna i obniżenie podatku rolnego. Według obowiązujących aktualnie przepisów każdy rolnik prowadzący gospodarstwo, który ponosi wydatki na przebudowę i unowocześnienie budynków czy urządzeń wykorzystywanych do produkcji roślinnej i hodowli zwierzęcej, ma prawo skorzystać z ulgi inwestycyjnej i obniżyć swój podatek rolny do zapłaty. Ulga ta przyznawana jest po zakończeniu inwestycji a polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została zrealizowana inwestycja 25% nakładów inwestycyjnych (art. 13 ust. 2 ustawy o podatku rolnym).

Zobacz artykuł: Farma fotowoltaiczna koszt budowy, dofinansowanie do farmy fotowoltaicznej

Wady fotowoltaiki

Aby na panele fotowoltaiczne spojrzeć uczciwie należy wymienić nie tylko jego zalety, ale również wady. Bazując na różnego rodzaju badaniach, a także informacjach od producenta zwracamy uwagę na kwestie takie jak: 

  • stosunkowo wysoki koszt początkowy – aby generować wieloletnie oszczędności trzeba jednorazowo zainwestować w montaż instalacji;
  • zależność od promieniowania – szczególnie zimą (gdy dzień jest znacznie krótszy), ale także w pochmurną pogodę i nocami ilość produkowanej energii może nie być w pełni wystarczająca. W tej sytuacji warto pamiętać o net-meteringu, dzięki któremu zebrane w słoneczne dni nadwyżki energii możemy wykorzystać później;
  • fotowoltaika sprawdzi się tylko w miejscach, gdzie panele mają dobry dostęp do promieni słonecznych – nie mogą być montowane na dachach zacienionych przez drzewa i inne budynki;
  • panele fotowoltaiczne wraz z upływem lat tracą nieco na wydajności – to zjawisko całkowicie normalne i wynosi w przybliżeniu 0,4% w skali roku;
  • produkcja paneli fotowoltaicznych, jak każdego innego produktu, wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.

Fotowoltaika dla firm – oszczędź na rachunkach dzięki fotowoltaice! Poznaj naszą ofertę dla firm.

Przeczytaj również

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotow(...)

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – jakie uwarunkowania montażowe mają konstrukcje fotowoltaiczne?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów, jakie posiadają insta(...)

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy fotowoltaika z magazynem energii to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w magazyny energii sztur(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo