Prąd ze słońca – poznaj wady i zalety fotowoltaiki!

Instalacje fotowoltaiczne rokrocznie cieszą się stale rosnącą popularnością. Ich ceny stają się bardziej przystępne, a montaż paneli bardziej opłacalny. Jest wiele czynników, które mają na to wpływ – rozwój technologiczny, świadomość ekologiczna czy zmiana w regulacjach prawnych i nowelizacja ustawy OZE. Mówi się o wielu korzyściach pozyskiwania prądu ze słońca – zebraliśmy je w jedno miejsce. W artykule przedstawiamy wady i zalety fotowoltaiki!

Zalety fotowoltaiki – gospodarstwa domowe

Jakie korzyści możemy zapewnić, decydując się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych? Pozyskiwanie energii słonecznej oferuje szereg możliwości dla naszego gospodarstwa domowego, a poniżej przedstawiamy niektóre z nich!

Obniżenie kosztów za prąd – wydajność fotowoltaiki

Kwestia ta, dla osób decydujących się na fotowoltaikę, jest w wielu przypadkach kluczowa. Panele fotowoltaiczne i prąd ze słońca sprawiają, że zminimalizujemy kwotę na rachunkach za energię nawet na 25 lat! Inwestycja w instalację może na pierwszy rzut oka być przytłaczająca. Jeżeli jednak podliczymy comiesięczne wydatki na sprzęty elektryczne czy ogrzewanie okaże się, że wystarczy kilka lat, aby przynosiła ona zyski i oszczędności – tym bardziej, że ceny prądu stale wzrastają i nic nie wskazuje, aby tendencja ta miała ulec zmianie. Im większe prowadzimy gospodarstwo tym bardziej się to opłaca, gdyż środki szybciej się zwrócą i panele zaczną zarabiać. Warto również wiedzieć, iż produkowane przez nas nadwyżki energetyczne wykorzystać możemy w nocy lub podczas pochmurnych dni.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - sprawdź system dopłat do instalacji!

Uzyskanie energetycznej niezależności 

Zastanawiając się nad tym, jakie są zalety fotowoltaiki warto pamiętać o uzyskaniu niezależności – jest ona kilkupoziomowa. Po pierwsze: po zamontowaniu instalacji nie musimy martwić się rosnącymi cenami prądu, szczególnie, że w domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektrycznych. Uzyskamy w ten sposób poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Po drugie: pobierając prąd ze słońca nie musimy martwić się o awarie lub przerwy w dostawach energii.

Dotacje, ulgi, wkład państwa

Nie należą one stricte do zalet fotowoltaiki, jednak punkt ten jest niezwykle istotny dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad montażem paneli PV. Jednym z programów ułatwiających dostęp do własnej instalacji jest ,,Mój prąd 4.0”, czyli bezzwrotna dotacja od rządu, dzięki której poniesione koszty mogą się zmniejszyć nawet o 5 tysięcy złotych. Obecnie w ramach programu dostępna jest dotacja na magazynowanie energii słonecznej oraz system zarządzania energią HEMS i EMS. Dostępne są także pożyczki niskooprocentowane, pożyczki z umorzeniem i Regionalne Programy Operacyjne. Jeżeli już zdecydujemy się na pozyskiwanie prądu ze słońca powinniśmy pamiętać, że możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i część kosztów odpisać z podatku.

Wydajność fotowoltaiki – bezobsługowe i bezawaryjne działanie paneli

Ich trwałość jest stale badana – uważa się, że żywotność paneli plasuje się pomiędzy 25 a 40 lat. Instalacja dzięki swojej prostej konstrukcji i wykorzystaniu wysokiej jakości modułów jest bezawaryjna i niewymagająca czyszczenia. Ulewny deszcz, wiatr, grad czy burze nie są dla paneli zagrożeniem, dzięki czemu nie musimy martwić się o dodatkowe koszty czy zmartwienia związane z instalacją. Panele charakteryzują się także dużą wytrzymałością na nacisk, ze strony zalegającego na nich śniegu.

Sprawdź artykuł: Moc paneli fotowoltaicznych na dom – ile wynosi? Jak obliczyć zapotrzebowanie dla domu?

Prąd ze słońca - fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,92 kWp, Powidz

Prąd ze słońca jest ekologiczny

Mówiąc o zaletach fotowoltaiki nie można zapomnieć o fakcie, że pobierana przez nie energia jest w pełni odnawialna. Troska i dbałość o środowisko naturalne przestaje być przywilejem, staje się koniecznością. Instalacja fotowoltaiczna w przeciwieństwie do gazu czy węgla nie emituje szkodliwych dla zdrowia substancji oraz pyłów. Innymi jej zaletami jest fakt, że nie panele nie emitują hałasu, a przy produkcji prądu nie jest zużywana woda. Większość modułów stworzonych jest z krzemu i aluminium, które są materiałami podlegającymi recyklingowi. Wszystko to czyni z fotowoltaiki jedno z najczystszych źródeł energii.

Zobacz artykuł: Jak oszczędzać prąd w domu?

Wzrost wartości nieruchomości

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest opłacalna, gdy nie wiesz, czy w domu będziesz mieszkać przez wiele lat? Instalacja PV podnosi wartość nieruchomości, a także staje się jej atutem. Dzięki panelom słonecznym oferta wyróżni się wśród innych – zyskasz tym samym możliwość sprzedaży domu w krótkim czasie nawet, gdy jego cena będzie wyższa od innych nieruchomości w okolicy. 

Zalety fotowoltaiki dla firm

Plusy posiadania własnej instalacji dla firm w znacznej większości pokrywają się z tymi zaletami, które przedstawiliśmy wcześniej. Warto jednak wspomnieć także o kilku innych kwestiach.

  1. Leasing paneli dla przedsiębiorców – jest to jedne z najbardziej korzystnych dla firm rozwiązań. Nie dość, że wychodzi ono relatywnie tanio (koszt to zaledwie kilka procent w skali roku), do tego inwestycja praktycznie sama się spłaca, gdyż miesięczna oszczędność z tytułu produkcji energii pokrywa sporą część raty. Co więcej, leasing można wpisać w koszty związane z działalnością firmy i zmiejszyć tym samym obciążenia podatkowe.
  2. System opustów (net-metering) – nowelizacja ustawy OZE umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z tzw. systemu opustów – oznacza to, że firma nadwyżki wygenerowanej energii (np. wytworzonej w ciągu dnia lub lata) może oddawać do sieci i odbierać je, gdy promieni słonecznych jest mniej – w pochmurne dni lub nocami. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie instalacji fotowoltaicznych nie przekraczających mocy 50 kW. 

Zalety fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Warto również wspomnieć o możliwościach, które panele fotowoltaiczne stwarzają w gospodarstwach rolnych. Stają się one coraz bardziej zautomatyzowane – ma to oczywiście wiele zalet, gdyż sprzyja zwiększeniu skali produkcji oraz poprawie efektywności, jednak wiąże się z wyższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i zwiększonymi wydatkami. W tej sytuacji warto pomyśleć o montażu instalacji – wydajność fotowoltaiki jest w tej sytuacji niezwykle pożądana.

Jedną z podstawowych kwestii, o których należałoby wspomnieć jest ulga inwestycyjna i obniżenie podatku rolnego. Według obowiązujących aktualnie przepisów każdy rolnik prowadzący gospodarstwo, który ponosi wydatki na przebudowę i unowocześnienie budynków czy urządzeń wykorzystywanych do produkcji roślinnej i hodowli zwierzęcej, ma prawo skorzystać z ulgi inwestycyjnej i obniżyć swój podatek rolny do zapłaty. Ulga ta przyznawana jest po zakończeniu inwestycji a polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została zrealizowana inwestycja 25% nakładów inwestycyjnych (art. 13 ust. 2 ustawy o podatku rolnym).

Zobacz artykuł: Farma fotowoltaiczna koszt budowy, dofinansowanie do farmy fotowoltaicznej

Wady fotowoltaiki

Aby na panele fotowoltaiczne spojrzeć uczciwie należy wymienić nie tylko jego zalety, ale również wady. Bazując na różnego rodzaju badaniach, a także informacjach od producenta zwracamy uwagę na kwestie takie jak: 

  • stosunkowo wysoki koszt początkowy – aby generować wieloletnie oszczędności trzeba jednorazowo zainwestować w montaż instalacji;
  • zależność od promieniowania – szczególnie zimą (gdy dzień jest znacznie krótszy), ale także w pochmurną pogodę i nocami ilość produkowanej energii może nie być w pełni wystarczająca. W tej sytuacji warto pamiętać o net-meteringu, dzięki któremu zebrane w słoneczne dni nadwyżki energii możemy wykorzystać później;
  • fotowoltaika sprawdzi się tylko w miejscach, gdzie panele mają dobry dostęp do promieni słonecznych – nie mogą być montowane na dachach zacienionych przez drzewa i inne budynki;
  • panele fotowoltaiczne wraz z upływem lat tracą nieco na wydajności – to zjawisko całkowicie normalne i wynosi w przybliżeniu 0,4% w skali roku;
  • produkcja paneli fotowoltaicznych, jak każdego innego produktu, wiąże się z emisją gazów cieplarnianych.

Fotowoltaika dla firm – oszczędź na rachunkach dzięki fotowoltaice! Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek