Instalacja fotowoltaiczna 10 kW idealnie sprawdzi się w gospodarstwach domowych. W większości przypadków instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW produkuje odpowiednio dużą ilość energii, aby pokryć całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dużego domu jednorodzinnego, a dobranie właściwej mocy nie tylko pozwoli zwiększyć opłacalność systemu PV, ale również przyspieszy czas zwrotu samej inwestycji.

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW - powierzchnia

Systemy solarne wymagają odpowiedniej powierzchni do montażu, która w pełni pozwoli wykorzystać możliwości urządzenia o dużej mocy. Ilość użytych paneli zależy zarówno od producenta, jak i rodzaju wykorzystanych modułów, dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna 10 kW skutecznie pokryje zapotrzebowanie na prąd większego gospodarstwa domowego. Fotowoltaika najczęściej montowana jest na dachu. Szacuje się, że do wykonania instalacji fotowoltaicznej 10 kW, potrzeba ok. 26 modułów lub mniej, w zależności od ich mocy. Aby zamontować taką ilość, potrzeba dachu o powierzchni prawie 50m2. Dotyczy to przede wszystkim dużych i niezabudowanych połaci, o dobrych właściwościach montażowych. Jednak instalacja o mocy 10 kW to spore przedsięwzięcie, nawet dla dużego domostwa, stąd dobrym rozwiązaniem będzie także mocowanie systemu PV na gruncie.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW

Własna elektrownia słoneczna musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i warunków gospodarstwa domowego, a na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW wpływają różne czynniki. Cena z montażem zależy m.in. od umiejscowienia paneli słonecznych, elementów zestawu fotowoltaicznego, czy poziomu skomplikowania projektu. Szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW wynosi od 45 tys. do 55 tys. złotych brutto (8% VAT).

Koszt instalacji można sprawdzić przy użyciu naszego kalkulatora fotowoltaicznego - jeśli nie jesteś pewien, czy instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW jest odpowiednia dla twojego domu, skontaktuj się z nami. Pomożemy wybrać Ci odpowiednią ofertę oraz wyliczymy szacunkowy koszt paneli do twojego gospodarstwa!

Ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 10 kW?

Dobór odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych jest kluczowy, jednak o skuteczności systemu solarnego decydują także uzyski prądu. Z instalacji o takiej samej mocy można otrzymywać różne ilości energii i z tego względu trudno jest określić średnią wartość jej dziennej produkcji. Wśród podstawowych zmiennych należy wskazać m.in. kąt nachylenia paneli, poziom zacienienia, efektywność modułów, rodzaj komponentów, poprawność montażu, czy położenie względem słońca. Biorąc pod uwagę różne okresy nasłonecznienia, szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna 10 kW w ciągu roku wyprodukuje 10 000 kWh, czyli 1000 kWh z 1 kWp.

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek