Instalacja fotowoltaiczna 5 kW to optymalny wybór dla właścicieli gospodarstw domowych, który cieszy się dużą popularnością na rynku energetycznym. Warto pamiętać, że zużycie prądu, podobnie jak ceny za energię elektryczną, wzrasta z roku na rok. Z tego właśnie względu inwestycja w porządnie zamontowany system solarny staje się wartym przemyślenia rozwiązaniem.

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW - powierzchnia

Fachowy montaż paneli słonecznych wymaga dostosowania ich wymiarów pod powierzchnię dachu. To właśnie na nim najczęściej umiejscawia się własną mikroelektrownie, przy czym o dobrych warunkach montażowych świadczą różne czynniki - wśród nich istotną rolę odgrywa m.in. stan techniczny dachu, czy niewielki stopień jego zacienienia. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór paneli od zaufanego producenta, a także rodzaj wykorzystanych modułów. Przyjmuje się, że instalacja fotowoltaiczna 5 kW potrzebuje dachu o powierzchni około 30 m2, a do jej zamontowania wystarczy około 16 modułów (ich ilość zależy jednak od mocy). Dzięki temu inwestycja w zieloną energię nie tylko pozwoli w pełni pokryć zapotrzebowanie na prąd, ale również zacznie wywierać pozytywny wpływ na środowisko naturalne i wesprze rozwój zielonej energii.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW

Warunki montażowe, lokalizacja gospodarstwa domowego, a także indywidualne potrzeby inwestorów przekładają się na całościowy koszt własnej minielektrowni. Cena wraz z montażem bywa zmienna, o czym decyduje m.in. umiejscowienie modułów fotowoltaicznych, poziom skomplikowania projektu, a także dobranie odpowiednich elementów zestawu fotowoltaicznego. Szacuje się, że szacunkowy koszt instalacji o mocy 5 kW wynosi od 26,5 tys. do 29,5 złotych brutto (8% VAT).

Instalacja fotowoltaiczna do 5 kW często pozwala na wyprodukowanie odpowiednio dużej nadwyżki, która pokryje całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli chcesz sprawdzić koszt instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu, możesz skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego lub skontaktować się z nami bezpośrednio - pomożemy Ci wybrać odpowiednią ofertę.

Ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW?

Prąd wytwarzany przez instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kW gwarantuje optymalne zużycie energii elektryczne i pełne pokrycie zapotrzebowania na nią. Trudno jest określić dzienną wartość produkcji, jako że otrzymywane ilości prądu dla fotowoltaiki o takiej samej mocy często się różnią. Przyjmuje się jednak, że instalacja fotowoltaiczna 5 kW w ciągu roku może wyprodukować około 5000 kWh. Jednak należy pamiętać, że ostateczne uzyski z prądu warunkuje m.in. poziom zacienienia, rodzaj dobranych komponentów, a także poprawnie przeprowadzony montaż.

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek