Czyste Powietrze 2.0 – program na nowych zasadach a fotowoltaika

Czyste Powietrze 2.0 startuje 15 maja 2020 roku. Nowe zasady programu są prostsze i bardziej przystępne dla potencjalnych beneficjentów. Jak działa Czyste Powietrze 2.0? Jakie zmiany zostały wprowadzone? Jak duże dofinansowanie można otrzymać? Kto kwalifikuje się do programu Czyste Powietrze 2.0? Wszystkiego dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Czyste Powietrze 2.0 – cele programu

Program Czyste Powietrze został wprowadzony w celu poprawy jakości powietrza, a także z myślą o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. W jaki sposób ma do tego dojść? Poprzez wsparcie finansowe beneficjentów programu, którzy wnioskowali o dotację lub pożyczkę na rzecz wymiany źródła ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program realizowany jest w latach 2018-2029, przy czym podpisywanie umów trwać będzie do końca 2027 roku. Aby jeszcze bardziej zwiększyć pozytywne efekty płynące z programu, od 15 maja 2020 roku będą obowiązywać nowe zasady przyznawania dotacji i pożyczek. Jak wygląda program Czyste Powietrze 2.0?

Nowe zasady programu Czyste Powietrze 2.0

  • Przede wszystkim wskazuje się na to, że zwiększono limit dochodów, a także wprowadzono dwa poziomy dofinansowania – podstawowy (dla osób z rocznym dochodem nieprzekraczającym 100 000 złotych) i podwyższony (dla osób, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty – 1400 złotych w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 złotych w gospodarstwie jednoosobowym).
  • Ważnym krokiem jest również skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. Dotychczas trwało to aż 90 dni, natomiast od 15 maja okres ten zostanie skrócony do 30.
  • Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż wnioskowanie o dotację zostało znacznie uproszczone – między innymi poniesione koszty możemy dokumentować nie tylko fakturami VAT, ale także rachunkami imiennymi.
  • Bardzo dużym udogodnieniem jest również możliwość składania wniosków bez wychodzenia z domu! Dokonać tego można przez Internet w serwisie gov.pl
Program Czyste Powietrze 2.0
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 7,92 kWp, Dąbrowa

Fotowoltaika

Zmiany w programie dotyczą również wspierania instalacji fotowoltaicznych. Od 15 maja w ramach programu Czyste Powietrze 2.0 będziemy mogli otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (o mocy od 2 do 10 kW) w wysokości do 50% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 5000 złotych (podobnie jak w wypadku programu Mój Prąd). Warunkiem wypłaty dofinansowania na fotowoltaikę jest przedstawienie zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdza montaż licznika dwukierunkowego (wraz z numerem Punktu Poboru Energii). Oznacza to, że dotację możemy otrzymać dopiero w momencie pełnego przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Bardzo ważną informacją dla osób, którzy decydują się na instalację fotowoltaiczną jest fakt, iż program zostanie zintegrowany z programem Mój Prąd! Dzięki temu udogodnieniu będziemy mogli uzyskać 5000 złotych dofinansowania bez składania dwóch wniosków.

Ile pieniędzy można maksymalnie uzyskać?

W tym miejscu warto wskazać, że najwięcej korzyści z programu można uzyskać w momencie, gdy całe przedsięwzięcie obejmuje mikroinstalację fotowoltaiczną. Jeżeli decydujemy się np. na demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, a także dokonujemy zakupu i montażu pompy ciepła typu powietrze-woda lub gruntowej pompy ciepła, a dodatkowo wybierzemy mikroinstalację fotowoltaiczną, możemy uzyskać aż 37 000 złotych dofinansowania (dotacja podwyższona). Pamiętajmy, że program możemy łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dofinansowanie w ramach programu  będziemy mogli otrzymać na przedsięwzięcia już rozpoczęte, a nawet na te, które już zakończyliśmy (maksymalnie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku).

Czyste Powietrze 2.0 i fotowoltaika – podsumowanie

Jakie zmiany niesie ze sobą nowa wersja programu Czyste Powietrze? Przede wszystkim:

  • wnioskowanie zostało uproszczone,
  • czas rozpatrywania wniosków został skrócony do 30 dni,
  • wprowadzono możliwość wnioskowania online,
  • dofinansowanie zostało zintegrowane z programem Mój Prąd,
  • istnieje możliwość wnioskowanie o dotację na przedsięwzięcie już zakończone (do 6 miesięcy).
  • wysokość dotacji została połączona z efektem ekologicznym.

Jak widać, program Czyste Powietrze 2.0 niesie ze sobą znaczne korzyści dla przyszłych beneficjentów. W naszym artykule skupiliśmy się przede wszystkim na zmianach, które dotyczą dofinansowania fotowoltaiki, jednak modyfikacji programu jest więcej. Aby poznać dokładne informacje na temat programu Czyste Powietrze 2.0 polecamy odwiedzić oficjalną stronę projektu – czystepowietrze.gov.pl.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek