Opłata mocowa dla firm – podwyżki cen prądu dla firm

Koszty zużycia energii czynnej stale rosną, w tym roku jednak podwyżki szczególnie dotkną przedsiębiorców. Wzrost cen prądu dla firm związany jest z wprowadzeniem regulacji dotyczących opłaty mocowej. Czym ona jest? Ile wynosi? Odpowiadamy w artykule. 

Droższy prąd? Opłata mocowa dla firm

Opłata mocowa została ustanowiona w Ustawie z dnia 8.12.2017 r. o rynku mocy (Dz. U. z 2020 r. poz. 247). Powstała ona w celu unowocześnienia istniejących elektrowni (a także stworzenia nowych), zapewnienia stałych dostaw prądu, a co za tym idzie, zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa energetycznego. Informacje o podwyższeniu rachunków za energię elektryczną ogłosił pod koniec minionego roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – opłata mocowa dla firm będzie naliczana do opłat dystrybucyjnych w dni robocze, pomiędzy godziną 7 a 22. Szacuje się, że to właśnie przedsiębiorcy będą obciążeni około 80% całego wolumenu nowej opłaty – może oznaczać to może wzrost rachunków za korzystanie z energii elektrycznej o 15-30%.

Zobacz aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki!

Podwyżka prądu dla firm – stawki opłaty mocowej

Przedsiębiorcy wprowadzenie nowej pozycji na rachunkach odczują w różnym stopniu. Biorąc pod uwagę dni i godziny, w których naliczana jest opłata mocowa można stwierdzić, że w tygodniu bez dni świątecznych obejmie ona ok. 45% czasu. Wstępne szacunki zakładały, iż opłata mocowa wyniesie średnio ok. 45 zł za MWh – okazałą się jednak znacznie wyższa. Przedsiębiorcy od stycznia płacą 0,0762 zł za kWh, czyli 76,20 zł za MWh.

Opłata mocowa w gospodarstwach domowych w zależności od zużycia energii

Mniej dotkliwie odczują wprowadzenie opłaty mocowej gospodarstwa domowe, stawka opłaty mocowej będzie zależna od rocznego zużycia energii. 

  • 1,87 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej,
  • 4,48 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej,
  • 7,47 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej,
  • 10,46 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej.

Czy prąd dla firm jest droższy? Kogo obejmą podwyżki cen prądu? 

Jak już wspomnieliśmy – nową opłatę inaczej odczują gospodarstwa domowe (które rozliczają się ryczałtowo, w zależności od rocznego zużycia energii), a inaczej małe i duże przedsiębiorstwa. Będzie ona pobierana między innymi od: 

  • odbiorców końcowych przyłączonych bezpośrednio do sieci przesyłowej;
  • operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego; 
  • przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających energię elektryczną przyłączonego bezpośrednio do sieci przesyłowej.

Co ważne – determinujący wpływ na wysokość dodatkowych kosztów będzie mieć w wielu przypadkach rodzaj i sposób funkcjonowania konkretnej działalności.

Opłata mocowa dla firm – jak obniżyć koszty? 

W zależności od profilu działania firmy obniżyć koszty można na przykład poprzez zmiany godzin i dni pracy – chociażby poprzez pracę w weekendy czy w godzinach nocnych. Rozwiązanie to jest jednak mało uniwersalne i w wielu przypadkach niemożliwe do realizacji. Warto także zastanowić się nad zwiększeniem niezależności energetycznej. W ten sposób unikniemy nie tylko podwyżek na rachunkach za prąd, ale również uchronimy się od braków w dostawach prądu czy awarii sieci elektrycznych. Odnawialne źródła energii takie jak fotowoltaika są niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Panele PV pozwalają na długotrwałe oszczędności, ograniczenie emisji CO2, czyli proekologiczną postawę, która wpływa na środowisko i wizerunek firmy. Aby sprawdzić opłacalność tego rodzaju inwestycji, warto wykonać profesjonalny audyt fotowoltaiczny.

Przeczytaj również

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy fotowoltaika z pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwie instalacje, które znacząco się od siebie różnią. Fotowolt(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek