Podwyżki cen prądu dla firm – opłata mocowa dla firm

Koszty zużycia energii czynnej stale rosną, w tym roku jednak podwyżki szczególnie dotkną przedsiębiorców. Wzrost cen prądu dla firm związany jest z wprowadzeniem regulacji dotyczących opłaty mocowej. Czym ona jest? Ile wynosi? Odpowiadamy w artykule. 

Droższy prąd? Opłata mocowa dla firm

Opłata mocowa została ustanowiona w Ustawie z dnia 8.12.2017 r. o rynku mocy (Dz. U. z 2020 r. poz. 247). Powstała ona w celu unowocześnienia istniejących elektrowni (a także stworzenia nowych), zapewnienia stałych dostaw prądu, a co za tym idzie, zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa energetycznego. Informacje o podwyższeniu rachunków za energię elektryczną ogłosił pod koniec minionego roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – opłata mocowa dla firm będzie naliczana do opłat dystrybucyjnych w dni robocze, pomiędzy godziną 7 a 22. Szacuje się, że to właśnie przedsiębiorcy będą obciążeni około 80% całego wolumenu nowej opłaty – może oznaczać to może wzrost rachunków za korzystanie z energii elektrycznej o 15-30%.

Podwyżka prądu dla firm – stawki opłaty mocowej

Przedsiębiorcy wprowadzenie nowej pozycji na rachunkach odczują w różnym stopniu. Biorąc pod uwagę dni i godziny, w których naliczana jest opłata mocowa można stwierdzić, że w tygodniu bez dni świątecznych obejmie ona ok. 45% czasu. Wstępne szacunki zakładały, iż opłata mocowa wyniesie średnio ok. 45 zł za MWh – okazałą się jednak znacznie wyższa. Przedsiębiorcy od stycznia płacą 0,0762 zł za kWh, czyli 76,20 zł za MWh. Mniej dotkliwie odczują wprowadzenie opłaty mocowej gospodarstwa domowe – będzie ona wynosić miesięcznie: 

  • 1,87 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej,
  • 4,48 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej,
  • 7,47 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej,
  • 10,46 zł – w odniesieniu do odbiorców końcowych zużywających rocznie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej.

Czy prąd dla firm jest droższy? Dla kogo podwyżki? 

Jak już wspomnieliśmy – nową opłatę inaczej odczują gospodarstwa domowe (które rozliczają się ryczałtowo, w zależności od rocznego zużycia energii), a inaczej małe i duże przedsiębiorstwa. Będzie ona pobierana między innymi od: 

  • odbiorców końcowych przyłączonych bezpośrednio do sieci przesyłowej;
  • operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego; 
  • przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających energię elektryczną przyłączonego bezpośrednio do sieci przesyłowej.

Co ważne – determinujący wpływ na wysokość dodatkowych kosztów będzie mieć w wielu przypadkach rodzaj i sposób funkcjonowania konkretnej działalności.

Opłata mocowa dla firm – jak obniżyć koszty? 

W zależności od profilu działania firmy obniżyć koszty można na przykład poprzez zmiany godzin i dni pracy – chociażby poprzez pracę w weekendy czy w godzinach nocnych. Rozwiązanie to jest jednak mało uniwersalne i w wielu przypadkach niemożliwe do realizacji. Warto także zastanowić się nad zwiększeniem niezależności energetycznej. W ten sposób unikniemy nie tylko podwyżek na rachunkach za prąd, ale również uchronimy się od braków w dostawach prądu czy awarii sieci elektrycznych. Odnawialne źródła energii takie jak fotowoltaika są niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Panele PV pozwalają na długotrwałe oszczędności, ograniczenie emisji CO2, czyli proekologiczną postawę, która wpływa na środowisko i wizerunek firmy. Aby sprawdzić opłacalność tego rodzaju inwestycji warto wykonać profesjonalny audyt fotowoltaiczny.

Przeczytaj również

Energia dla wsi – nabór w nowym programie: budżet wyniesie 100 mln złotych

Wzrost kosztów energii oddziałuje na rentowność działalności rolniczej, co skłania inwestoró(...)

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni: dopłata wyniesie 50% wartości instalacji

Od 1 lutego 2023 roku przewidziane są nowe dopłaty dla mieszkańców bloków. Oznacza to, że spó(...)

Farma fotowoltaiczna – czy jest przyszłością energetyczną?

Farma fotowoltaiczna to coraz częściej wykorzystywana forma pozyskiwania energii elektrycznej. Pow(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo