Taryfy prądu – czym są i jaką najlepiej wybrać?

Taryfy prądu to nic innego, jak plany cenowe, według których sprzedawcy energii elektrycznej oferują nam prąd. Pojęcie to dotyczy zarówno gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, jak i gospodarstw rolnych. Dzięki ich zróżnicowaniu, możemy wybrać najlepiej dopasowaną taryfę do naszych potrzeb i jednocześnie ograniczyć koszty energii elektrycznej. W poniższym artykule postaramy się opisać każdą z dostępnych taryf i wskazać ich zalety. Zapraszamy do lektury!

Grupy taryfowe

Przede wszystkim taryfy prądu dzielą się na grupy. Każda z nich odnosi się do konkretnego odbiorcy i zależna jest od poziomu napięcia zasilania. Wyróżniamy łącznie cztery grupy taryfowe: A, B, C i G.

Skróty nazw – co oznaczają konkretne taryfy prądu?

Nazwa każdej taryfy składa się z litery oraz liczb. Co one oznaczają? 

  1. Pierwszym znakiem są litery, które odpowiadają rodzajowi odbiorcy. Grupa G odnosi się do gospodarstw domowych, natomiast grupy C, B i A zaadresowane są do przedsiębiorstw zasilanych z sieci o napięciu niskim (C), średnim (B) i wysokim (A).
  2. Drugi znak dotyczy mocy umownej (1 lub 2). Krótko mówiąc, cyfra “1” oznacza moc niższą od 40 kW, natomiast “2” – moc większą niż 40 kW.
  3. Trzeci znak reprezentuje liczbę stref czasowych (1, 2, 3 lub 4). Jeżeli trzecim znakiem jest cyfra “1”, oznacza to, że cena za prąd jest przez całą dobę taka sama. Cyfra “2” oznacza z kolei, że cena ta jest zróżnicowana (np. na godziny dzienne i nocne).
  4. Czwarty znak nie występuje przy każdej taryfie, ponieważ oznacza sposób rozliczania stref czasowych. Przykładowo, litera “b” oznacza podział taryfy na dzienną i nocną, litera “a” podział na godziny szczytowe i poza-szczytowe, natomiast litera “w” łączy w sobie cechy oferty “b” i dodatkowo taryfa ta oferuje niższe ceny prądu w weekend.
Fotowoltaika Poznań - zadbaj o ochronę środowiska z Sunergo!

Grupa taryfowa G – gospodarstwa domowe

Grupa taryfowa G ze względu na swojego adresata jest oczywiście najpopularniejsza. Dzieli się ona na konkretne taryfy, które różnicują cenę prądu. Obecne grupa G regulowana jest przez Urząd Regulacji Energetyki co oznacza, że sprzedawcy prądu nie mogą narzucić wygórowanej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Taryfa G11

Jak możemy wywnioskować z rozwinięcia skrótów, taryfa G11 jest taryfą jednostrefową oferującą moc niższą niż 40 kW. Jest to najpopularniejsza taryfa w Polsce – za prąd w ramach tej oferty zapłacimy w każdym momencie tyle samo. Taryfa G11 polecana jest gospodarstwom domowym, w których korzysta się z urządzeń elektrycznych zarówno w dzień, jak i w nocy.

Taryfa G12

Jest to taryfa dwustrefowa – obowiązują więc dwie strefy czasowe i dwie stawki za energię elektryczną. W jednej strefie zapłacimy za prąd więcej, a w drugiej mniej. Taryfa G12 dzieli strefy czasowe na nocne i dzienne. Oznacza to, że za prąd w godzinach nocnych (od 22:00 do 6:00) i południowych (13:00 – 15:00) zapłacimy mniej, natomiast w godzinach dziennych (poza godzinami nocnymi i południowymi) koszt prądu będzie wyższy. Taka taryfa polecana jest dla osób, które korzystają z urządzeń elektrycznych przede wszystkim w nocy. Ciekawą możliwością jest opóźnienie startu takich urządzeń jak pralka czy zmywarka, które rozpoczną pracę o określonej godzinie.

Taryfa G12w

Jak już wspomnieliśmy, taryfa G12w jest taryfą weekendową. Działa na takiej samej zasadzie co taryfa G12, ale dodatkowo za prąd płacimy mniej również w weekend – najczęściej od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Taka taryfa polecana jest osobom, które znacznie częściej korzystają z urządzeń elektrycznych w sobotę i niedzielę niż w tygodniu.

Jak sprawdzić, czy warto zmienić taryfę na dwustrefową?

Jak widzimy, taryfa dwustrefowa pozwala nam na zaoszczędzenie pieniędzy na energii elektrycznej. Pamiętajmy jednak, że taka taryfa nie jest zawsze opłacalna. Jeżeli bowiem korzystamy z urządzeń elektrycznych przede wszystkim w ciągu dnia, za prąd zapłacimy więcej, niż przy taryfie jednostrefowej. Jak sprawdzić, czy  warto zmienić taryfę na dwustrefową? Najłatwiej będzie zanotować wartości z licznika w trzech różnych porach dnia: rano, wieczorem i kolejnego ranka. W ten sposób sprawdzimy, czy zużywamy więcej prądu w ciągu dnia, czy w nocy. Pamiętajmy, że takie urządzenia jak pralka i zmywarka to najczęściej 20-25% całej wykorzystanej energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Zobacz ofertę firmy SunErgo na fotowoltaikę dla domu oraz artykuł odnośnie fotowoltaiki dla firm.

Budowa domu – jaka taryfa?

W momencie budowy domu nie możemy korzystać z taryfy przeznaczonej dla gospodarstw domowych. Musimy wówczas wybrać odpowiednią taryfę tzw. prądu budowlanego, który tożsamy jest z taryfami dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na taryfę G możemy przejść dopiero wtedy, gdy sprzedawcy energii elektrycznej przedstawimy dokument potwierdzający odbiór nieruchomości (zakończenie budowy).

Taryfy prądu dla firm

Dla przedsiębiorstw, których moc umowna nie przekracza 40kW, wyróżniamy trzy taryfy: C11, C12a i C12b. Taryfa C11 jest właściwie tożsama z taryfą G11, jednak zazwyczaj jest ona droższa. Taryfa C12a jest natomiast taryfą dwustrefową, w której przedsiębiorca płaci więcej za prąd w godzinach szczytu i mniej poza tymi godzinami. Firmy, które korzystają z tej taryfy to przedsiębiorstwa, które zużywają najwięcej prądu w późnych godzinach wieczornych i godzinach południowych. Pamiętajmy, że godziny szczytu definiowane są przez każdego ze sprzedawcy energii elektrycznej osobno, dlatego przed wyborem odpowiedniej taryfy musimy sprawdzić, czy dana oferta jest dla nas opłacalna. Taryfa C12b jest właściwie tożsama z taryfą G12 (podział stref na nocną i dzienną).

Moc większa niż 40 kW

Jeżeli moc umowna firmy przekracza 40 kW, może ona korzystać z taryf C21, C22a, C22b i C23. Taryfy trójstrefowe (z cyfrą “3” na końcu) posiadają trzy różne stawki cenowe za energię elektryczną: cena przedpołudniowa, cena popołudniowa i cena w pozostałych godzinach.

Taryfy prądu dla dużych firm

Przedsiębiorstwa zużywające bardzo dużo energii elektrycznej muszą być przyłączone do sieci średniego lub wysokiego napięcia. Wówczas mogą korzystać z taryfy prądu z grupy “B” lub “A”. Takie firmy, podobnie jak gospodarstwa domowe, mogą korzystać z taryf całodobowych lub dwustrefowych, ale również z taryf trójstrefowych, a nawet czterostrefowych.

Jak zmienić taryfę?

Jeżeli chcemy zmienić taryfę z G11 np. na G12, musimy podpisać ze sprzedawcą energii elektrycznej aneks do umowy oraz wymienić licznik z jednostrefowego na dwustrefowy. Pamiętajmy również, że w zależności od dostawcy możemy zmieniać taryfę prądu tylko raz w roku.   Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Państwu w wyborze odpowiedniej taryfy prądu, dzięki czemu koszty za zużywaną energię elektryczną będą niższe!

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek