Ceny prądu 2020 – prognozy i wnioski

Kolejne lata przynoszą jeszcze większe podwyżki prądu. Sprawdź najnowsze informacje i prognozy dot. znajdują się w jednym z naszych najnowszych wpisów: „Podwyżki cen prądu

Z dnia na dzień dochodzi do nas coraz więcej informacji o tym, że ceny prądu w roku 2020 odczuwalnie wzrosną. Wiele osób uważa, że uderzy to przede wszystkim w przedsiębiorstwa. Łączy się to jednak z bardzo prawdopodobną podwyżką cen wielu produktów. Jak będą wyglądać ceny prądu w 2020 roku? Zapraszamy do zapoznania się z prognozami i wnioskami z nich płynącymi.

Dlaczego ceny prądu w 2020 roku mogą wzrosnąć?

Na prawdopodobieństwo wzrostu cen prądu w przyszłym roku składa się kilka czynników. Przede wszystkim wskazuje się na to, że ze względu na zamrożenie cen energii elektrycznej w roku 2019, przyszłe podwyżki będą bardziej odczuwalne

Dofinansowanie do fotowoltaiki - sprawdź system dopłat do instalacji!

Na czym polega zamrożenie cen prądu?

Ustawa z dnia 28 grudnia 2018 roku zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 złotych za MWh. Dodatkowo opłata przejściowa została obniżona o 95%, a ceny dla odbiorców końcowych została ustalona na poziomie z 30 czerwca 2018 roku. Cena ta ustalona została do końca 2019 roku. W ten sposób zamrożono ceny energii, jednak tylko dla gospodarstw domowych.

Opłaty za emisję CO2

Ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, wzrastają opłaty za emisję dwutlenku węgla. Oznacza to, że za energię elektryczną pozyskiwaną z elektrowni cieplnych zapłacimy więcej. Dodatkowo takie opłaty nakładane są również na fabryki, które emitują dużą ilość CO2. Przyglądając się tym opłatom na przestrzeni lat, można zaobserwować ich stały wzrost. Oznacza to, że podwyżki za prąd pozyskiwany z konwencjonalnych źródeł energii są nieuniknione. Niestety w Polsce około 80% energii elektrycznej jest oparta na węglu, dlatego nasz kraj odczuje te podwyżki szczególnie mocno.

Spółki energetyczne żądają podwyżek

Cztery największe spółki energetyczne – Enea, Energa, Tauron, PDG – wniosły do Urzędu Regulacji Energetycznej o podniesienie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Według niektórych danych, koncerny te mogły żądać nawet 40 procent podwyżki. Eksperci jednak podkreślają, że URE może te wnioski znacznie obniżyć i szacują, że rachunki za prąd mogą być wyższe o kilka złotych.

Stanowisko rządu – dosyć niejasne

Stanowisko rządu nie jest zbyt jasne, jednak z niektórych wypowiedzi można wywnioskować, że podwyżki cen prądu w 2020 roku ominą gospodarstwa domowe i dotyczyć będą tylko przedsiębiorstw. Nie jest to jednak zbyt pocieszające, ponieważ droższy prąd to również droższe wyprodukowanie danych artykułów. Oznacza to, że większość produktów w sektorze spożywczym, chemicznym i budowlanym, może odczuwalnie podrożeć. Można więc wywnioskować, że droższa energia elektryczna uderzy pośrednio w gospodarstwa domowe.

Ceny energii elektrycznej 2020

Jak zabezpieczyć się przed ciągłymi podwyżkami cen prądu?

Jak wynika z powyższych informacji, podwyżka cen prądu w 2020 roku i w latach kolejnych jest w naszym kraju raczej nieunikniona. W jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed taką tendencją? Szczególnie polecana jest zmiana źródła energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę liczne projekty wspierające fotowoltaikę, energia słoneczna jest w naszym kraju coraz bardziej opłacalna.

Panele słoneczne – dlaczego stają się coraz bardziej opłacalne?

Panele słoneczne w Polsce są coraz chętniej wybierane jako źródło energii. Z jakiego powodu? Czynników wpływających na tę tendencję jest kilka. Można tutaj wskazać między innymi liczne projekty, które zwiększają opłacalność paneli fotowoltaicznych.

Program “Mój Prąd”

Takim działaniem jest na przykład program “Mój Prąd”, dzięki któremu właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 5000 złotych do instalacji fotowoltaicznej. 

Ulga termomodernizacyjna

Innym ciekawym projektem jest ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona na odliczenie od kosztów poniesionych na fotowoltaikę podatku dochodowego. Oznacza to, że w zależności od sposobu rozliczania możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Przedsiębiorcy prosumentami – nowelizacja ustawy OZE

Udogodnieniem skierowanym do przedsiębiorców jest tzw. Pakiet Prosumencki, który wszedł w życie we wrześniu 2019 roku. Definiuje on na nowo pojęcie prosumenta – dzięki temu przedsiębiorcy mogą korzystać między innymi z systemu opustów. Oznacza to, że w wypadku, gdy posiadają nadwyżki prądu, mogą oddać je do sieci, natomiast przy niedoborze energii (np. wieczorem lub zimą) pobierają prąd z powrotem.

Wskazane zalety nie są oczywiście jedynymi argumentami, które przemawiają za fotowoltaiką. Zapraszamy do lektury naszych innych artykułów, w których przyglądamy się innym ważnym kwestiom dotyczącym fotowoltaiki.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek