Ceny prądu 2021 – czy w nadchodzącym roku energia będzie droższa?

Sprawdź jak kształtują się obecne ceny prądu. Wszelkie najważniejsze informacje znajdziesz we wpisie: „Podwyżki cen prądu 2022

Wraz z nadejściem nowego roku możemy spodziewać się kolejnych podwyżek potwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki, a na dodatek od stycznia na rachunkach za prąd pojawi się kilka nowych opłat. Państwo wycofało się z obiecywanych rekompensat za tegoroczny wzrost cen energii – czego więc w nadchodzącym roku możemy się spodziewać? Jak dotkliwych zmian w kosztach energii doświadczymy w 2021? O ile wzrosną rachunki za energię elektryczną i czym jest to spowodowane? Odpowiadamy w artykule!

Wpływ cen energii na koszty utrzymania

Kończący się rok przyniósł ze sobą wiele niepewności. Brak stabilności na rynku i stale zmieniające się ceny znacznie wpłynęły na poczucie bezpieczeństwa – średni wzrost cen energii w 2020 (zarówno czynnego zużycia jak i dystrybucji) znacznie się podniósł. Szacuje się, że w przeciętnym gospodarstwie domowym wzrost wyniósł o około 12% wartości rachunków płaconych w roku poprzednim (dane od HRE Investments).

Warto też zaznaczyć, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska odwołało obiecane rekompensaty za dotychczasowe podwyżki. Resort wycofał projekt, jednak powód owej decyzji nie jest do końca znany. W zamian wprowadzony został dodatek energetyczny, który po złożeniu wniosku przyznany będzie potrzebującym rodzinom. 

O ile podniosą się stawki za energię? Ceny prądu 2021

Stawki za energię wzrosną, jednak zmiana ta będzie zdecydowanie mniej dotkliwa w stosunku do poprzedniego roku. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe ceny prądu na przyszły rok, które wyniosą o 3,5 – 3,6 procent więcej niż w roku 2020 – w praktyce oznacza to podwyżkę o 1,5 zł miesięcznie i około 18 zł rocznie. Dotyczy to jednak gospodarstw o przeciętnym zużyciu energii, czyli grupy taryfowej G11.

Nowe opłaty na rachunkach za prąd

Ceny prądu 2021 – opłata mocowa

W nadchodzącym roku na rachunkach za prąd po raz pierwszy pojawi się tzw. opłata mocowa. Jej wprowadzenie ma na celu finansowanie utrzymywania rezerw energii przez elektrownie węglowe, co z kolei wpłynie na utrzymanie bezpieczeństwa stałych dostaw prądu. Urząd Regulacji Energii poinformował, że opłata ta będzie pobierana od każdej zużytej MWh w okresie od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach od 7 do 22 a jej wysokość będzie zależna od rocznego zużycia prądu. Oznacza to, że 

  • gospodarstwa zużywające rocznie mniej niż 0,5 MWh zapłacą 1,87 zł miesięcznie, 
  • gospodarstwa zużywające roznie od 0,5 do 1,2 MWh zapłacą 4,48 zł miesięcznie,
  • gospodarstwa zużywające rocznie 1,2-2,8 MWh zapłacą miesięcznie 7,47 zł;
  • gospodarstwa zużywające rocznie więcej niż 2,8 MWh zapłacą 10,46 zł miesięcznie.

Warto też zwrócić uwagę, że korzystający z paneli fotowoltaicznych konsumenci mogą w znaczącym stopniu lub całkowicie ograniczyć ilość pobieranego prądu, a co za tym idzie – pobieranych opłat. Jeśli energia pobrana dzięki instalacji w całości pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną opłata mocowa nie będzie pobierana.

Ceny prądu 2021 – opłata OZE

Stawka OZE (skrót od: Odnawialne Źródła Energii) wprowadzona została ustawą o OZE w 2015 roku. Pokrywa ona koszty wynikające z uczestnictwa producentów zielonej energii w systemie aukcyjnym oraz w systemach taryfy gwarantowanej oraz dopłat do ceny rynkowej. W roku 2021 jej cena po raz pierwszy będzie pobierana (gdyż dotychczas było to 0 zł) i wyniesie 2,20 zł/MWh.

Ceny prądu 2021 – podsumowanie 

Opłaty za prąd rokrocznie się zmieniają, dlatego warto wiedzieć jakich modyfikacji na rachunkach możemy się spodziewać. W 2021 roku energia zdrożeje, jednak nie będzie to na tyle duża różnica, aby mocno ją odczuć. Znając wartość zużywanego prądu jesteśmy w stanie wcześniej zorientować się w zmianach i ich kosztach. Warto również dodać, że przyszły rok przyniesie obniżenie do zera opłaty kogeneracyjnej, która dotychczas wynosiła 1,39 zł/MWh. 

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek