Mój Prąd 3.0 – kto może liczyć na dotację?

Program Mój Prąd 4.0 działa już od 15 kwietnia 2022 r. Sprawdź jego zasady!

Nabór do programu Mój Prąd 3.0 został wstępnie zaplanowany na 1 lipca 2021 roku. Warto jednak podkreślić, że dofinansowanie możemy otrzymać na instalację fotowoltaiczną, która została założona po 1 lutego 2020 roku. Aktualnie nie wiadomo jednak, na jak wysoką dotację możemy liczyć. Dodatkowo zmienią się zasady, a także źródło finansowania. Co w tej chwili wiadomo na temat programu Mój Prąd 3.0? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Program Mój Prąd 3.0 – co się zmienia?

Jak już wspomnieliśmy, źródło finansowania programu Mój Prąd 3.0 ulegnie zmianie. Trzeci nabór będzie bowiem finansowany z funduszy unijnych (w poprzednich edycjach dotacja była finansowana z funduszy krajowych). Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, zapowiedział, że wysokość dofinansowania będzie zależeć “od zakresu rzeczowego inwestycji”, jednak nie wiadomo jeszcze na jaki poziom dotacji możemy liczyć. Poinformowano, że będzie premiowana autokonsumpcja produkowanej energii.

Zapoznaj się z artykułem: System zarządzania energią HEMS i EMS – nowość w branży fotowoltaicznej

Mój Prąd 3.0 – koszty kwalifikowane od 1 lutego 2020 roku

Bardzo ważną informacją dla inwestorów jest fakt, że mikroinstalacje fotowoltaiczne zamontowane pomiędzy drugim a trzecim naborem będą kwalifikować się do programu Mój Prąd 3.0. Koszty kwalifikowane liczą się bowiem od 1 lutego 2020 roku. Warto również wskazać, że przedział mocy instalacji, które mogą otrzymać dofinansowanie, nie ulegnie zmianie – tak jak dotychczas, Mój Prąd 3.0 to dofinansowanie na mikroinstalacje o mocy od 2 do 10 kW. O dotację można będzie starać się dopiero w momencie, gdy instalacja będzie już podłączona do sieci OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego).

Poszerzenie programu Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0 skierowany będzie do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Tak jak w poprzednich naborach tego programu, dotację będzie można wykorzystać na dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka poinformował jednak, że Mój Prąd 3.0 zostanie poszerzony o dodatkowe komponenty, które mają na celu zwiększenie konsumpcji wytworzonej energii przez prosumentów. Mowa o punktach ładowania do samochodów elektrycznych, inteligentnych systemach zarządzania energią w domu, a także o magazynach ciepła/chłodu. NFOŚiGW zapowiada, że te dodatkowe komponenty będą premiowane, jednak nie staną się obowiązkowe.

Dofinansowanie z programu Mój Prąd 3.0 – na jaką dotację można liczyć?

Podejrzewa się, że poziom dofinansowania do fotowoltaiki może ulec zmianie. Jest to spowodowane faktem, że koszt fotowoltaiki spadł o około 15%, co wynika z bardzo dużego wzrostu popularności tej technologii. Z nieoficjalnych źródeł wynika że wysokość dofinansowania może być uzależniona od mocy instalacji (kilkaset złotych od 1 kW).

Fotowoltaika w Polsce ma się coraz lepiej

Ostatnie lata to prawdziwy boom fotowoltaiczny w naszym kraju. Coraz większa ilość Polaków decyduje się na własną instalację fotowoltaiczną. Nic w tym dziwnego – rosnące ceny za prąd i coraz większa ilość dotacji i ulg powoduje, że inwestycja w moduły fotowoltaiczne staje się coraz bardziej opłacalna, a oszczędności płynące z wykorzystania energii słonecznej są imponujące. W 2020 roku zainstalowano instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,2 GW. To aż dwukrotnie więcej niż w roku 2019.

O dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 3.0 będą mogły starać się osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW, zamontowaną po 31 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że już dzisiaj możesz zainwestować w fotowoltaikę, a o dofinansowanie będziesz mógł starać się od ogłoszenia trzeciego naboru – planowo od 1 lipca 2021 roku.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek