Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych – jak wygląda inwestycja?

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych to świetne rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy mogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd, wykorzystywany w częściach wspólnych. Program Słoneczne Dachy to odpowiednik projektu Mój Prąd, który ma za zadanie wspierać rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Jak wygląda fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych, jakie są zasady programu Słoneczne Dachy i co dzięki temu można zyskać? W poniższym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze informacje związane z tym tematem. Zapraszamy do lektury!

Program Słoneczne Dachy

Jest to projekt, dzięki któremu wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać preferencyjną pożyczkę na instalację fotowoltaiczną zamontowaną na dachach bloków. Bezpośrednimi beneficjentami programu są więc wspólnoty i spółdzielnie, do których formalnie należą dachy i ściany zewnętrzne bloków. Wskazuje się jednak, że właściciele mieszkań skorzystają na programie Słoneczne Dachy z tego względu, że rachunki za prąd wykorzystywany w częściach wspólnych będą znacznie niższe. Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych ma bowiem za zadanie wytwarzać prąd na oświetlenie klatek schodowych, zasilania wind, klimatyzacji, bram, a także oświetlenia wokół budynku.

Zobacz również: https://sunergo.pl/blog/oplata-mocowa-dla-firm-podwyzki-cen-pradu/.

Kalkulator fotowoltaiczny - czy jest przydatny? Przekonaj się!

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych – większa opłacalność?

Jak już wspomnieliśmy, program Słoneczne Dachy to preferencyjna pożyczka, którą można przeznaczyć na: audyt fotowoltaiczny, przygotowanie specjalnego projektu instalacji fotowoltaicznej, zakup kompletnej instalacji oraz jej montaż. Program wspiera również termomodernizację budynku, a także inne technologie OZE. Specjaliści wskazują, że dzięki takiej pożyczce wspólnota mieszkaniowa nie odczuje inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ spłacane raty pożyczki będą odpowiednikiem wcześniejszych rachunków za prąd. Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę dla 13-piętrowego bloku to około 7 lat – po tym okresie mieszkańcy wspólnoty będą mogli cieszyć się niemal zerowymi rachunkami za energię elektryczną dla części wspólnych.

Instalacje fotowoltaiczne i program Słoneczne Dachy

Korzystając z programu Słoneczne Dachy, można zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kW – do tej mocy zaliczamy bowiem mikroinstalacje. Warto wskazać, że program nie przewiduje limitu kwoty pożyczki. Po spłaceniu całej kwoty pożyczki NFOŚiGW umorzy 10% kwoty pożyczki.

Kto może zostać beneficjentem programu Słoneczne Dachy?

Podkreślamy, że beneficjentami programu Słoneczne Dachy mogą zostać wyłącznie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Żadna osoba fizyczna nie może więc otrzymać pożyczki w ramach tego programu (nawet na instalację fotowoltaiczną montowaną na budynku wielorodzinnym za pozwoleniem swojej wspólnoty).

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych

Oprocentowanie pożyczki i okres spłaty

Pożyczki z programu Słoneczne Dachu oprocentowane są według stawki WIBOR (nie mniej niż 2%) w skali roku, przez co stają się najtańszą pożyczką dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dzięki temu inwestycja w instalację fotowoltaiczną staje się jeszcze bardziej opłacalna. Dodatkowo warto wskazać, że spłata pożyczki ma być rozłożona w czasie w taki sposób, aby mieszkańcy bloków jej nie odczuli. Po całkowitej spłacie pożyczki będą mogli z kolei znacząco oszczędzać na niższych rachunkach za prąd w częściach wspólnych.

Zobacz również: Fotowoltaika dla rolnika – czy warto?

Skąd pochodzą pieniądze z programu Słoneczne Dachy?

Program Słoneczne Dachy przeprowadzany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (WFOŚiGW). Łączny budżet programu to 100 mln zł, z czego 80% tej kwoty pochodzi z NFOŚiGW, a 20% z WFOŚiGW.

Gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat programu?

Wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni nie będzie już tajemnicą, znajdą Państwo na oficjalnej stronie WFOŚiGW. Zamieszczony jest tam między innymi szczegółowy regulamin naboru i instrukcja przygotowania wniosku, a także dołączone zostały wzory druków i inne potrzebne dokumenty.   Mamy nadzieję, że powyższy artykuł w jasny sposób przedstawił Państwu zagadnienie, jakim jest fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych. Powtórzmy jeszcze raz, że dzięki programowi Słoneczne Dachy, energia słoneczna jest jeszcze bardziej opłacalna!

Kalkulator fotowoltaiki SUNERGO to narzędzie dostępne dla wszystkich, dzięki któremu otrzymasz bezpłatną wycenę instalacji adekwatnej do Twoich potrzeb.

Przeczytaj również

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy fotowoltaika z pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwie instalacje, które znacząco się od siebie różnią. Fotowolt(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek