Jak spisać licznik prądu?
Spis treści
Licznik energii elektrycznej pozwala na odczytanie poziomu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe, dzięki czemu możliwe jest rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym. Każde tego rodzaju urządzenie jest unikatowe poprzez nadany mu numer seryjny. Jak działa licznik prądu? Jakie są jego rodzaje i jak odczytać z niego potrzebne dane? Podpowiadamy poniżej!
Jak odczytywać licznik prądu? Działanie licznika prądu
Cechą wspólną wszystkich rodzajów licznika prądu jest to, że każdy z nich mierzy, ile prądu zużyły wszystkie podłączone do niego sprzęty i odbiorniki w domu – różnią się one jedynie metodami działania. Wykorzystaną moc wyraża się w watach, energię elektryczną natomiast w kilowatogodzinach (kWh). Najczęściej spotykane są liczniki jednotaryfowe, które podliczają kWh przy taryfie całodobowej (G11), jednak dostępne są również takie, które mają podział na taryfę dzienną i nocną/weekendową. Zależnie od ich mocy przyłączeniowej mogą one być jedno- lub trójfazowe.
Zobacz co kształtuje ceny prądu w 2022 roku i co powoduje znaczne podwyżki cen prądu.
Jak odczytać licznik prądu? Rodzaje liczników
Licznik indukcyjny
Urządzenie to jest najstarszą generacją liczników prądu, dlatego też odchodzi się od jego montowania. Dobrany jest według potrzeb – w zależności od tego czy korzystamy z systemu jedno- czy dwutaryfowego wyświetla on jeden pomiar zużytej energii lub dwa osobne wskazania, które przełączają się automatycznie w chwili zmiany taryfy. Jego budowa jest niezwykle prosta – posiada aluminiową tarczę, która porusza się w tempie wprost proporcjonalnym do zużycia energii.
Aby odczytać poziom zużycia energii wystarczy spisać i odpowiednio przekazać dystrybutorowi cyfry wyświetlane na liczniku bez cyfry znajdującej się po przecinku. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku urządzenia dwutaryfowego konieczne będzie również zgłoszenie taryfy wraz z wykorzystaniem prądu.
Licznik elektroniczny
Nazywany jest również licznikiem cyfrowym, jest to nowsze urządzenie, które od licznika indukcyjnego różni się zarówno wyglądem, jak i sposobem działania. Aluminiowa tarcza zastąpiona została przez wyświetlacz cyfrowy wyświetlający stan zużycia prądu. Działa on dzięki układom scalonym, które pod wpływem prądu i napięcia generują impulsy. Jego niekwestionowaną zaletą jest fakt, że pozwala na odczyt zdalnie, bez potrzeby wizyty pracownika firmy czy też przesyłania stanu licznika w wiadomości.
Licznik inteligentny
Jest to najnowocześniejsze z tego rodzaju urządzeń pomiarowych. Chociaż jego działanie nie różni się znacznie od poprzednich liczników ma on kilka dodatkowych opcji, które sprawiają że jest niezwykle praktyczny:
- może on wysyłać do dystrybutora stanu licznika co nawet 15 minut (dzięki czemu dostawca ma możliwość lepiej zarządzać siecią energetyczną i wysyłać prąd tam gdzie jest on potrzebny minimalizując przy okazji częstotliwość i długość przerw w dostawie prądu),
- automatyczne powiadamia on przedsiębiorstwo energetyczne o awariach,
- pozwala na dwukierunkową komunikację danych – zarówno od dostawcy do odbiorcy, jak i od odbiorcy do dostawcy,
- aktualizacje wgrywają się automatycznie,
- gromadzone dane pozwalają na analizę zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo, dzięki czemu licznik pomaga w zaoszczędzeniu energii elektrycznej.
Wśród nowoczesnych systemów coraz popularniejsze stają się systemy zarządzanie energią HEMS i EMS – jest to nowość na rynku, która dofinansowywana jest również z programów takich jak Mój Prąd 4.0.
Wymiana licznika prądu na nowszy model
Korzystanie z inteligentnych liczników energii staje się standardem, jest zdecydowanie wygodniejsze i bezobsługowe. Wymieniane są one cyklicznie, po przekroczeniu ważności daty legalizacyjnej, która w zależności od rodzaju i mocy licznika trwa od 8 do 15 lat. Usługa ta jest bezpłatna, gdyż wszelkie koszty pokrywa dostawca energii. Montaż nowego urządzenia trwa około 20 minut, na ten czas konieczne jest odłączenie prądu.
Zobacz naszą ofertę dla przedsiębiorców: Fotowoltaika dla firm.
Przeczytaj również
Energia przyszłości w zabytkowych murach – Jak SUNERGO i Pasywny M² kreują zieloną przyszłość w sercu Poznania
25 października 2024 r. mieliśmy przyjemność wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Pa(...)
III miejsce – najlepsza instalacja przemysłowa
Październik to miesiąc wydarzeń branżowych. W pierwszym tygodniu mieliśmy okazję uczestniczyć(...)
SUNERGO dołącza do sponsorów nagrody głównej w Wielkopolskim Turnieju Wielodyscyplinowym! 🌱
Z radością ogłaszamy, że SUNERGO dołączyło do grona sponsorów nagrody głównej w pierwszej (...)