Pakiet Prosumencki 2019 – nowelizacja ustawy OZE – przedsiębiorcy prosumentami

Dzięki nowelizacji ustawy o OZE, przedsiębiorcy (małe i średnie firmy) mogą skorzystać z systemu opustów produkować energię na własne potrzeby. Wynika to z treści Pakietu Prosumenckiego – w ten sposób fotowoltaika dla firm staje się jeszcze bardziej opłacalna. W poniższym artykule zamieszczamy najważniejsze informacje na temat nowelizacji ustawy o OZE. Przedsiębiorcy dowiedzą się z niego, w jaki sposób mogą skorzystać z Pakietu Prosumenckiego i co z tego wynika. Zapraszamy do lektury.

Cel nowelizacji ustawy OZE i pakietu prosumenckiego

Działania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii nastawione są na zwiększenie udziału instalacji prosumenckich OZE w energetycznym bilansie Polski. Dzięki temu nasz kraj wywiązuje się z wymagań Unii Europejskiej dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, Polska może znaleźć się na czwartym miejscu w UE w rankingu rocznych przyrostów mocy instalacji fotowoltaicznych (więcej na ten temat – fotowoltaika w Polsce).

Dzięki nowelizacji ustawy OZE, fotowoltaika dla firm staje się równie atrakcyjna jak dla gospodarstw domowych – przedsiębiorcy mogą teraz wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, “magazynować” ją w sieci elektroenergetycznej i następnie odbierać.

Zobacz ofertę fotowoltaika dla firm firmy SunErgo

Przedsiębiorcy prosumentami – nowa definicja

Nowelizacja ustawy wprowadza nową definicję prosumenta. Termin ten nie dotyczy już wyłącznie osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Pakiet Prosumencki umożliwia teraz przedsiębiorcom korzystanie z fotowoltaiki na takich samych warunkach jak czynią to gospodarstwa domowe

Oznacza to, że firmy mogą korzystać z systemu opustów (net-metering) – nadwyżki wyprodukowanej energii oddaje się do sieci i pobiera w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna nie generuje odpowiedniej mocy (np. wieczorem lub zimą). Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tych warunków przy mikroinstalacjach (moc do 50 kW). 

Dodatkowo zrezygnowano z wymogu tworzenia projektu dla instalacji fotowoltaicznych mniejszych niż 6,5 kW.

Pamiętać należy, że firmy, które chcą skorzystać z systemu prosumenckiego, nie mogą prowadzić działalności gospodarczej opartej w przeważającej części na wytwarzaniu energii elektrycznej.

Rozporządzenie dotyczące nowelizacji OZE

Ze względu na ogólnikowy charakter nowelizacji, powstało wiele niewiadomych dotyczących rozliczania przedsiębiorcy jako prosumenta. Z tego powodu ma zostać ogłoszone rozporządzenie, które ma na celu doprecyzowanie Pakietu Prosumenckiego. Dzięki niemu dowiemy się jaka jest szczegółowa procedura przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz poznamy zasady bilansowania i rozliczania z prosumentami. Rozporządzenie ma zostać ogłoszone w najbliższych miesiącach.

Zobacz również: Mocowanie paneli fotowoltaicznych – najważniejsze elementy montażowe

Co zmienia nowelizacja ustawy OZE? Podsumowanie

Co oznacza nowelizacja ustawy OZE dla przedsiębiorców? Podsumowując, przedsiębiorcy mogą:

  • generować energię na własne potrzeby,
  • korzystać z systemu opustów,
  • rozliczać się w dłuższych okresach,
  • lokalizować instalacje na terenach innych niż produkcyjnych.

Jak widzimy, nowy Pakiet Prosumencki wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. W ten sposób panele fotowoltaiczne stają się jeszcze bardziej opłacalne dla firm, ponieważ koszty generowania energii elektrycznej stają się niższe. Jeżeli interesuje Państwa fotowoltaika dla firm, zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach. Jak długo działa fotowoltaika?

Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych określana jest długoterminowo. Jeżeli instalacja fotow(...)

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – jakie uwarunkowania montażowe mają konstrukcje fotowoltaiczne?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów, jakie posiadają insta(...)

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy fotowoltaika z magazynem energii to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w magazyny energii sztur(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo