Uziemienie fotowoltaiki – zabezpiecz swoją instalację fotowoltaiczną przed zagrożeniem!

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które do swojej pracy wykorzystuje działanie promieni słonecznych. Pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii wymaga przemyślanej inwestycji. Ważne, aby doceniać nie tylko skuteczność fotowoltaiki, ale również to, w jaki sposób jej wykorzystanie łączy się ze względami bezpieczeństwa. Obecnie można doszukać się wielu informacji dotyczących wyboru lub zakupu paneli PV. Mimo tego uziemienie fotowoltaiki nie zawsze jest brane pod uwagę.

W poniższym artykule dowiesz się m.in., co zapewnia uziemienie paneli fotowoltaicznych, a także, dlaczego uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest istotne.

Uziemienie fotowoltaiki – na czym polega?

Uziemienie fotowoltaiki polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych w taki sposób, żeby docierały one do gruntu. Ładunki te mogą być przekazywane np. z ramy modułu i docierać do powierzchni ziemi o zerowym potencjale lub napięciu. Odpowiednie uziemienie paneli fotowoltaicznych powinno obejmować wszystkie elementy instalacji. Ważny jest więc dobór właściwych urządzeń o odpowiednich parametrach. Produkty, które pozwolą na przeprowadzenie niezbędnych prac to np. złącza, uziomy jednolite oraz uziomy składane i służące do nich groty.

Co jeszcze jest potrzebne, aby uziemienie instalacji fotowoltaicznej okazało się skuteczne? Prawidłowe, a przy tym bezpieczne korzystanie z modułów fotowoltaicznych to konieczność zaopatrzenia się w ograniczniki przepięć. Dobrze zabezpieczona instalacja odgromowa musi składać się zarówno z uziemienia wewnętrznego, jak i uziemienia zewnętrznego.

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Wewnętrzne uziemienie fotowoltaiki

Służy ono do wyrównania potencjałów instalacji, aby przeciwdziałać powstawaniu przepięć. Wewnętrzne uziemienie paneli fotowoltaicznych należy zastosować, jeżeli nieruchomość nie ma własnej zewnętrznej instalacji odgromowej.

Zewnętrzne uziemienie fotowoltaiki

Montaż uziemienia wymaga zabezpieczenia fotowoltaiki, stąd warto w tym celu zastosować również ochronę odgromową. Zewnętrzne uziemienie fotowoltaiki chroni przed przepięciami występującymi na wypadek wyładowań atmosferycznych. W budynkach należy zachować dystans między uziemieniem wewnętrznym a fotowoltaiką na odległość przynajmniej 0,5 m.

Zobacz również: Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Uziemienie paneli fotowoltaicznych - jak uziemienie fotowoltaiki chroni przez uszkodzeniem całej instalacji?
Uziemienie fotowoltaiki – dlaczego jest istotne dla każdego budynku?

Uziemienie paneli fotowolotaicznych – schemat wykonania

Prawidłowo uziemione ramy modułów i dobrze połączone z nimi elementy konstrukcji wsporczej to nie wszystko. W całej instalacji PV istotne znaczenie mają sposoby jej wykonania. Zaliczyć do nich można:

  • zastosowanie punktów uziemiających np. otworów w narożniku i złączenie ich punktem uziemiającym,
  • wykorzystanie klem łamiących anodowanie modułów.

Obie metody powodują wzrost bezpieczeństwa. Różnica polega na tym, że pierwsza jest bardziej czasochłonna w montażu. Z kolei zastosowanie klem jest bardziej kosztowną opcją, jednak zajmuje mniej czasu. Warto także pamiętać, że o wyborze sposobu na uziemienie fotowoltaiki decyduje również m.in. umiejscowienie instalacji PV. To właśnie lokalizacja systemu ma znaczący wpływ na efektywność pracy paneli.

Zobacz również: Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – rodzaje, różnice i uwarunkowania montażowe.

Prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych

Chcąc zadbać o kompleksowe zabezpieczenie konstrukcji budynku, wszystkie metalowe elementy instalacji słonecznej powinny być odpowiednio podłączone. Są to: części montażowe, panele fotowoltaiczne, konwertery i optymalizatory fotowoltaiczne. Opcjonalnie można do tego zestawienia dołączyć również akumulatory, o ile nasz system odpowiada za magazynowanie energii. Grunt to dobór części instalacyjnych o wysokiej jakości. W innym wypadku zarówno bezpieczeństwo systemu, jak i wydajność jego pracy, będą mogły pozostawić wiele do życzenia.

Kluczowym elementem budowy jest falownik, który odpowiada za wykrywanie wszelkich nieprawidłowości i wyłączanie instalacji w razie niespodziewanych sytuacji. Jego zastosowanie pozwala zminimalizować ryzyko zagrożeń, powstałych w wyniku wyładowań atmosferycznych. W ten sposób możliwe jest również zmniejszenie ryzyko wystąpienia zwarć. Stosując instalację odgromową, prawdopodobieństwo porażenia prądem jest minimalne, a samo działanie fotowoltaiki można porównać do piorunochronu. Dlaczego? Podobnie jak to urządzenie, instalacja PV gwarantuje, że nieprzewidziane wyładowanie elektrostatyczne lub silne wyładowanie atmosferyczne nie będą groźne.

Ważne, aby móc zweryfikować czy instalacja fotowoltaiczna działa tak, jak powinna. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy każdy z elementów konstrukcji jest ze sobą połączony, a przewody sięgają do ziemi. Tylko dobrze wykonane uziemienie paneli fotowoltaicznych pozwoli na pełne i skuteczne zabezpieczenie instalacji. 

Zobacz również: Pożar fotowoltaiki. Czy ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej jest realne?

Komu zlecić uziemienie fotowoltaiki?

Uziemienie paneli fotowoltaicznych polega na uwzględnieniu potrzeb, które są zgodne z zasadami dotyczącymi instalacji przeciwprzepięciowych. W jaki sposób zadbać o to, aby uziemienie fotowoltaiki przebiegło sprawnie i bezproblemowo? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Wykonanie uziemienia fotowoltaiki samodzielnie może przynieść więcej strat niż korzyści. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy zajmują się montażem paneli PV na co dzień. W ten sposób zyskamy też pewność, że cały system działa wydajnie i zgodnie z oczekiwaniami

Powierzenie prac profesjonalistom to jedno, ale ważne jest także stosowanie się do wszelkich reguł, które pozwolą na dobór urządzeń o odpowiednich parametrach. Chodzi tu m.in. o dokładne sporządzenie wymiarów i prowadzenie stosownych obliczeń

Nieprawidłowe uziemienie fotowoltaiki lub brak uziemienia – co za tym idzie?

W instalacji fotowoltaicznej kwestia bezpieczeństwa jest podstawą. Przede wszystkim wzrasta ryzyko występowania zwarć. W konsekwencji mogą one prowadzić do uszkodzenia części układu fotowoltaicznego. Jeśli budynek wyposażony jest w system instalacji on-grid i jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, uziemienie fotowoltaiki jest konieczne i wynika z zasad dotyczących instalacji przeciwprzepięciowych.

Może się również zdarzyć, że uziemienie instalacji fotowoltaicznej będzie wymagane przez ubezpieczyciela. Czasami więc brak uziemienia może być powodem do tego, aby odmówić jej ubezpieczenia. Należy również mieć na uwadze, że w przypadku nieuziemienia systemu fotowoltaicznego, składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć.

Zobacz również: Farma fotowoltaiczna koszt budowy, dofinansowanie do farmy fotowoltaicznej

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – konieczne czy nie?

Poprawnie wykonane uziemienie paneli fotowoltaicznych jest nie tylko skutecznym systemem zabezpieczenia budynku, ale również ekologicznym sposobem zaopatrywania budynku w energię pozyskiwaną ze słońca. Decyzja o założeniu instalacji odgromowej gwarantuje uniknięcie wystąpienia prądów pasożytniczych i eliminuje wyładowanie elektrostatyczne. Wykonane uziemienie fotowoltaiki jest więc nie tylko opłacalnym, ale również efektywnym rozwiązaniem.

Jak widać korzyści, zapewnionych przez uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest sporo i warto skorzystać z tego rozwiązania. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również poprawia wydajność pracy całego systemu.Zastanawiasz się nad zainstalowaniem instalacji fotowoltaicznej i jej uziemieniem? W naszym artykule „Fotowoltaika a burza” rozszerzamy zagadnienie związane z korzyściami prawidłowego uziemienia.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek