Uziemienie fotowoltaiki – zabezpiecz swoją instalację fotowoltaiczną przed zagrożeniem!

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej stosowane rozwiązanie wykorzystujące energię ze słońca. Pozyskiwanie prądu ze słońca wymaga przemyślanej inwestycji. Ważne, by doceniać nie tylko jej skuteczność, ale również zapewnienie bezpieczeństwa. Obecnie można doszukać się wielu informacji dotyczących wyboru lub zakupu paneli PV. Uziemienie fotowoltaiki nie zawsze jest brane pod uwagę. W poniższym artykule dowiesz się m.in., co zapewnia uziemienie instalacji fotowoltaicznej i dlaczego warto rozważyć kwestię uziemienia fotowoltaiki.

Na czym polega uziemienie instalacji fotowoltaicznej?

Uziemienie fotowoltaiki polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych w taki sposób, by docierały one do gruntu. Ładunki te mogą być przekazywane np. z ramy modułu i docierać do powierzchni ziemi o zerowym potencjale lub napięciu. Odpowiednie uziemienie paneli fotowoltaicznych powinno obejmować wszystkie elementy instalacji. Ważny jest więc dobór właściwych urządzeń o odpowiednich parametrach. Produkty, które pozwolą na wykonanie uziemienia instalacji fotowoltaicznej to np. złącza, uziomy jednolite oraz uziomy składane i służące do nich groty.

Co jeszcze jest potrzebne do właściwego uziemienia instalacji? Skuteczne, a przy tym bezpieczne korzystanie z modułów fotowoltaicznych to konieczność zaopatrzenia się w ograniczniki przepięć. Dobrze zabezpieczona instalacja odgromowa musi składać się zarówno z uziemienia wewnętrznego, jak i uziemienia zewnętrznego.

Wewnętrzne uziemienie fotowoltaiki

Służy ono do wyrównania potencjałów instalacji, aby przeciwdziałać powstawaniu przepięć. Wewnętrzne uziemienie należy zastosować, jeżeli nieruchomość nie ma własnej zewnętrznej instalacji odgromowej.

Zewnętrzne uziemienie fotowoltaiki

Montaż uziemienia wymaga zabezpieczenia fotowoltaiki. W tym celu niezbędne jest stosowanie się do zasady ochrony odgromowej. Zewnętrzne uziemienie chroni przed przepięciami występującymi na wypadek wyładowań atmosferycznych. W budynkach należy zachować dystans między uziemieniem wewnętrznym a fotowoltaiką na odległość przynajmniej 0,5 m.

Zobacz również: Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Uziemienie paneli fotowoltaicznych - jak uziemienie chroni przez uszkodzeniem całej instalacji
Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest istotne dla każdego budynku?

Uziemienie instalacji PV – jak prawidłowo uziemić instalację fotowoltaiczną?

Prawidłowo uziemione ramy modułów i dobrze połączone z nimi elementy konstrukcji wsporczej to nie wszystko. W całej instalacji PV istotne znaczenie mają sposoby jej wykonania. Zaliczyć do nich można:

  • zastosowanie punktów uziemiających np. otworów w narożniku i złączenie ich punktem uziemiającym,
  • wykorzystanie klem łamiących anodowanie modułów

Obie metody powodują wzrost bezpieczeństwa. Różnica polega na tym, że pierwsza jest bardziej czasochłonna w montażu. Z kolei zastosowanie klem jest bardziej kosztowną opcją, zajmuje jednak mniej czasu. Warto także pamiętać, że na wybór sposobu na uziemienie fotowoltaiki ma wpływ m.in. umiejscowienie instalacji PV. Lokalizacja systemu ma znaczący wpływ na efektywność pracy paneli.

Zobacz również: Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – rodzaje, różnice i uwarunkowania montażowe

Prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych

Chcąc zadbać o kompleksowe zabezpieczenie konstrukcji budynku, wszystkie metalowe elementy instalacji słonecznej powinny być odpowiednio podłączone. Są to: części montażowe, panele fotowoltaiczne, konwertery i optymalizatory fotowoltaiczne. Opcjonalnie można do tego zestawienia dołączyć również akumulatory, o ile nasz system odpowiada za magazynowanie energii. Grunt to dobór części instalacyjnych o wysokiej jakości. W innym wypadku zarówno bezpieczeństwo systemu, jak i wydajność jego pracy, będą mogły pozostawić wiele do życzenia.

Kluczowym elementem budowy jest falownik, który odpowiada za wykrywanie wszelkich nieprawidłowości i wyłączanie instalacji w razie niespodziewanych sytuacji. To dobry sposób, by zminimalizować ryzyko zagrożeń powstałych w wyniku wyładowań atmosferycznych i zminimalizować ryzyko wystąpienia zwarć. Stosując instalację odgromową, wyklucza się także ryzyko porażenia prądem, a samo działanie fotowoltaiki można porównać do piorunochronu. Dlaczego? Podobnie jak tamto urządzenie, instalacja PV gwarantuje, że nieprzewidziane wyładowanie elektrostatyczne lub silne wyładowanie atmosferyczne nie będzie groźne.

Ważne, by móc zweryfikować czy instalacja fotowoltaiczna działa tak, jak powinna. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy każdy z elementów konstrukcji jest ze sobą połączony, a przewody sięgają do ziemi.

Zobacz również: Pożar fotowoltaiki. Czy ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej jest realne?

Dobrze wykonana instalacja – komu zlecić uziemienie fotowoltaiki?

Uziemienie fotowoltaiki polega na uwzględnieniu potrzeb, które są zgodne z zasadami dotyczącymi instalacji przeciwprzepięciowych. Jak uziemić panele fotowoltaiczne? Aby całość instalacji była wydajna i działała zgodnie z oczekiwaniami, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Wykonanie uziemienia fotowoltaiki samodzielnie może przynieść więcej strat niż korzyści. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy zajmują się montażem paneli PV na co dzień.

Oprócz powierzenia prac profesjonalistom należy również stosować się do wszelkich reguł, które pozwolą bezproblemowo zamontować instalację fotowoltaiczną. Chodzi tu m.in. o dokładne sporządzenie wymiarów i prowadzenie stosownych obliczeń. Ważne też, by elementy systemu były dobrze dobrane.

Złe uziemienie systemu fotowoltaicznego lub brak uziemienia – co za tym idzie?

W instalacji fotowoltaicznej kwestia bezpieczeństwa jest podstawą. Przede wszystkim wzrasta ryzyko występowania zwarć. W konsekwencji mogą one prowadzić do uszkodzenia części układu fotowoltaicznego. Jeśli budynek wyposażony jest w system instalacji on-grid i jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, uziemienie fotowoltaiki jest konieczne i wynika z zasad dotyczących instalacji przeciwprzepięciowych.

Może się również zdarzyć, że uziemienie instalacji fotowoltaicznej będzie wymagane przez ubezpieczyciela. Czasami więc brak uziemienia może być powodem do tego, by odmówić jej ubezpieczenia. Należy również mieć na uwadze, że w przypadku nieuziemienia systemu fotowoltaicznego, składka ubezpieczeniowa może wzrosnąć.

Zobacz również: https://sunergo.pl/blog/farma-fotowoltaiczna-koszt-budowa/

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – konieczne czy nie?

Dobrze uziemione panele fotowoltaiczne są nie tylko skutecznym systemem zabezpieczenia budynku, ale również ekologicznym sposobem zaopatrywania budynku w energię pozyskiwaną ze słońca. Wykonanie uziemienia fotowoltaiki jest więc nie tylko opłacalnym, ale również skutecznym rozwiązaniem. Decyzja o założeniu instalacji odgromowej gwarantuje uniknięcie wystąpienia prądów pasożytniczych i eliminuje wyładowanie elektrostatyczne.

Jak widać korzyści, które gwarantuje uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest sporo i warto skorzystać z tego rozwiązania. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również poprawia wydajność pracy całego systemu.

Zastanawiasz się nad zainstalowaniem instalacji fotowoltaicznej i jej uziemieniem? W naszym artykule „Fotowoltaika a burza” rozszerzamy zagadnienie związane z korzyściami prawidłowego uziemienia.

Przeczytaj również

Mój Prąd 5.0 – nowa wersja systemu dopłat do fotowoltaiki 

Ze względu na ciągły rozwój energetyki prosumenckiej i wsparcie sektora OZE, w naszym kraju rusz(...)

Fotowoltaika do grzania wody – czy to się opłaca?

Fotowoltaika do grzania wody może być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Prąd ze sł(...)

Fotowoltaika w bloku: czy fotowoltaika w bloku mieszkalnym się opłaca?

Inwestycja w odnawialne źródła energii zyskuje na znaczeniu wśród prosumentów zamieszkujących(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 
Instalacje Fotowoltaiczne Poznań – Grupa Ergo