Pożar fotowoltaiki – czy pożar paneli fotowoltaicznych jest realnym zagrożeniem?

Pożar fotowoltaiki to często poruszany wątek w branżowych mediach. W szczególności, gdy nastaje upalne i suche lato, pojawiają się pytania co do tego, kiedy pożar paneli fotowoltaicznych staje się możliwy. Długie, gorące okresy występujące co roku, sprawiają, że wokół tego zagadnienia powstało wiele mitów i nieprawdziwych informacji, które należy weryfikować.

W naszym artykule sprawdzamy, w jakich okolicznościach pożar instalacji fotowoltaicznej staje się prawdopodobny. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy obserwujemy pożar fotowoltaiki na dachu a także jak często pojawia się ryzyko wystąpienia pożaru fotowoltaiki. Aby poznać odpowiedzi zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu!

Pożar fotowoltaiki – kiedy pożar fotowoltaiki na dachu jest możliwy?

Wady urządzeń elektrycznych są jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. W skrajnych sytuacjach pożar fotowoltaiki na dachu mogą wywołać urządzenia służące do produkcji prądu. Pożary instalacji fotowoltaicznych są jednak czymś bardzo rzadkim, a wokół nich powstało wiele nieprawdziwych, wielokrotnie powielanych informacji. Mity te dotyczą często ryzyka pożaru wywołanego przez instalację fotowoltaiczną, ale też ich wystąpienia. Jak zatem jest naprawdę?

Kalkulator fotowoltaiczny - zobacz, jak z niego skorzystać

Pożar paneli fotowoltaicznych – jak często występuje?

Według dostępnych danych ok. 20 proc. wszystkich odnotowywanych pożarów w Polsce dotyczy pożarów budynków mieszkalnych (dane z 2019 roku). W okresie jesienno-zimowym, najbardziej na pożar od fotowoltaiki narażone są przestarzałe instalacje elektryczne lub systemy ogrzewania. Badania dotyczące występowania tego typu zjawisk prowadzone są np. przez niemiecki TUV Rheinland, według którego liczba pożarów fotowoltaiki w stosunku do wszystkich występujących pożarów może być mierzona w promilach (>0,1 proc.). 

Na tej podstawie można stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczną formą pozyskiwania prądu, a pożar paneli fotowoltaicznych wynika najczęściej z błędów w projekcie lub montażu systemu. Prawidłowe zastosowanie modułów, a także dokładne wykonanie instalacji fotowoltaicznej przez specjalistów to ważne aspekty, dzięki którym instalacja fotowoltaiczna będzie w pełni bezpieczna.

Zapoznaj się z artykułem: Instalacja fotowoltaiczna off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Fotowoltaika – pożar instalacji a czynniki zwiększającego jego ryzyko

O tym, czy fotowoltaika będzie bezpieczna dla naszego budynku, świadczy w dużej mierze jakość zastosowanych elementów instalacji, a także staranność wykonanego montażu. Wyróżnić można listę elementów instalacji fotowoltaicznej, które realnie wpływają na jakość jej zabezpieczenia.

Pożar od fotowoltaiki stanie się bardziej prawdopodbny jeśli:

  • panele fotowoltaiczne niskiej jakości,
  • zastosowano niewłaściwe zabezpieczenia elektryczne,
  • zastosowano niewłaściwe zabezpieczenia prądu stałego,
  • źle dobrano przewody,
  • zastosowano złej jakości wtyczki, które mogą ulec zapaleniu,
  • zabrakło bezpieczników/wyłączników.

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie będzie posiadała żadnego z wyżej wymienionych elementów, pożar paneli fotowoltaicznych staje się mniej prawdopodobny, a co za tym idzie – maleje również ryzyko wysępiania innych awarii systemu. 

Fotowoltaika – pożar a gorące punkty na panelach fotowoltaicznych

Zagrożeniem pożarowym dla każdej instalacji są mikrouszkodzenia, które mogą powstać np. podczas nieprawidłowego montażu, mycia lub produkcji paneli. Całe zjawisko i związane z nim zagrożenia opisaliśmy w naszym artykule: „Hot spot – fotowoltaika. Czym są gorące punkty na panelach fotowoltaicznych?”.

Miejsca, w których występują mikrouszkodzenia, narażone są na występowanie gorących punktów (zwanych również jako hot-spot). Powstają one najczęściej, gdy uszkodzone ogniwo znajdzie się w zacienionym miejscu. Zacienienie występuje również w przypadku trwałych zanieczyszczeń, osadzających się na panelach. Trwale nieoświetlone miejsca zaczynają się nagrzewać przez przepływający przez nie prąd wsteczny. Nieoświetlone ogniwa zaczynają zużywać prąd, zamiast go produkować. W tej sytuacji temperatura gorącego punktu rośnie i finalnie może osiągnąć nawet 250 stopni Celsjusza.

Warto nadmienić, że występowanie tego typu uszkodzeń jest bardzo rzadkie, a producenci paneli fotowoltaicznych renomowanych marek trzymają się zasad, które pomagają zapobiegać występowaniu tego typu uszkodzeń. Takim zabezpieczeniem jest tzw. Hot Spot Protect, które stanowi skuteczną ochronę dla systemu,  jakim jest fotowoltaika – pożar i szanse na jego wystąpienie również zostają zminimalizowane niemal do zera. Wykorzystanie specjalnych zabezpieczeń oznacza też, ze instalacje fotowoltaiczne zostały odpowiednio przetestowane w kierunku występowania punktów hot-spot. W zapobieganiu negatywnym konsekwencjom pomaga również badanie kamerą termowizyjną, która jest w stanie zlokalizować gorące punkty.

Fotowoltaika - pożar paneli fotowoltaicznych
Pożar paneli fotowoltaicznych – mity dotyczące pożaru instalacji

Czy wyładowania atmosferyczne powodują pożar fotowoltaiki?

W Polsce w okresie letnim burze z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi nie są rzadkością. Pojawia się zatem pytanie, czy w wyniku ich występowania pożar fotowoltaiki na dachu staje się bardziej prawdopodobny. Więcej piszemy o tym w naszym artykule: Fotowoltaika a burza – czy jest zagrożeniem dla naszej instalacji?

Instalacje fotowoltaiczne nie zwiększają ryzyka uderzenia pioruna. Każdy budynek podczas silnej burzy, jest narażony na spotkanie się z wyładowaniem atmosferycznym. Warto zabezpieczyć budynek przed uderzeniem pioruna bez względu na to, czy są na nim zainstalowane panele fotowoltaiczne, czy nie. Negatywne skutki wyładowania można ograniczyć poprzez instalację odgromową, która powinna zaczynać się w najwyższym punkcie budynku. Dzięki niej, uderzenie pioruna nie powinno spowodować żadnych negatywnych konsekwencji takich jak pożar fotowoltaiki, czy awaria instalacji elektrycznej budynku.

 Niektóre ze statystyk (np. TUV Rheinland – Fraunhofer) podają, że to właśnie czynniki zewnętrzne są najczęstszym powodem pożarów instalacji PV – są nimi także wyładowania atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, że występują one niezwykle rzadko i stanowią szczególne zagrożenie dla budynków, które nie są w żaden sposób zabezpieczone przed uderzeniami pioruna. Obecnie, pożary fotowoltaiki spowodowane uderzeniami pioruna praktycznie się nie zdarzają.

Chcesz dowiedzieć się więcej o uziemieniu fotowoltaiki? Przeczytaj nasz wpis blogowy: Uziemienie fotowoltaiki – zabezpiecz swoją instalację fotowoltaiczną przed zagrożeniem!

Pożar paneli fotowoltaicznych – zabezpieczenia przeciwpożarowe

Każda dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna powinna zostać odpowiednio zabezpieczona, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia poważnej awarii, która może stanowić zagrożenie pożarowe. Takie zabezpieczenia powinny wystąpić wszędzie tam, gdzie znajduje się wysokie napięcie – zarówno po stronie prądu zmiennego, jak i stałego.

Wśród często stosowanych systemów zabezpieczeń są:

  • zabezpieczenia nadprądowe np. wyłączniki, bezpieczniki,
  • rozłączniki,
  • ograniczniki przepięć,
  • optymalizatory mocy.

Zabezpieczenia nadprądowe służą do ochrony przed negatywnymi skutkami zwarć i przeciążeń. Dzięki nim możliwe jest również zapobieżenie przyspieszonego starzenia się instalacji elektrycznej. Rozłączniki służą do włączania i wyłączania prądów roboczych, natomiast ograniczniki przepięć służą do ograniczania negatywnych skutków gwałtownych i nienaturalnych wzrostów napięcia elektrycznego powstałych np. w wyniku uderzenia pioruna. Z kolei rola optymalizatorów mocy sprowadza się do automatycznego zmniejszenia napięcia paneli w momencie, gdy zanika napięcie zasilające panele lub odłączony zostaje falownik.

Oprócz zabezpieczeń fotowoltaicznych, które są stosowane jako elementy instalacji, posiadaczom fotowoltaiki zaleca się posiadanie gaśnicy proszkowej. W budynkach mieszkalnych nie ma obowiązku posiadania gaśnicy, jednak może się ona przydać – również wtedy, gdy zagrożona pożarem jest nasza instalacja fotowoltaiczna.

Zobacz również: Kalkulator Fotowoltaiczny – skorzystaj z naszego narzędzia i dowiedz się, ile może kosztować Twoja instalacja!

Fotowoltaika – pożar instalacji a sposoby jego zwalcznia

Jak wspominaliśmy wyżej, wiele pożarów dotyczy budynków mieszkalnych, których powodem są np. awarie instalacji elektrycznych, grzewczych lub inne sytuacje losowe. Bezpieczne gaszenie instalacji elektrycznych rozpoczyna się od odłączenie dopływu prądu. W przypadku fotowoltaiki kluczowe jest również odłączenie falownika od sieci elektroenergetycznej. Należy mieć świadomość, że uszkodzenie kabli fotowoltaicznych z powodu pożaru, może prowadzić do tworzenia nowych dróg obwodu elektrycznego. Warto stawiać na kable fotowoltaiczne renomowanych producentów. Dzięki nim wszelkie uszkodzenia spowodowane kontaktem z ogniem można opóźnić.

Zgłaszanie instalacji do Państwowej Straży Pożarnej

Każda instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kW podlega obowiązkowi uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Celem jest określenie zabezpieczeń ochrony przeciwpożarowej, które muszą być zgodne z obowiązującymi normami. Oprócz potwierdzenia posiadania odpowiednich zabezpieczeń ochrony przeciwpożarowej obowiązkowe jest również zgłoszenie instalacji fotowoltaicznych większych 6,5 kW do jednostki PSP. Informacje te mogą przydać się jednostkom straży pożarnej podczas ewentualnej akcji gaśniczej.

Fotowoltaika a pożar – zagrożenie jest znikome

W Internecie pojawia się wiele nieprawdziwych informacji, jednak według oficjalnych statystyk jednoznacznie można stwierdzić, że pożar instalacji fotowoltaicznej nie występuje często. Ryzyko jest niewielkie, jak wiele innych niezależnych zdarzeń losowych, które mogą zdarzyć się w budynku mieszkalnym. Jeżeli dopilnujemy, by nasza instalacja fotowoltaiczna składała się z elementów dobrej jakości, była poprawnie zamontowana, a sam budynek – odpowiednio zabezpieczony przed uderzeniami pioruna, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Ważne są również odpowiednie zabezpieczenia elektryczne, dzięki którym możliwe jest dodatkowe ograniczenie ryzyka wystąpienia pożaru. Budynek spełniający wszelkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa nie będzie stanowił dodatkowego zagrożenia pożarowego.

Warto pamiętać, że fotowoltaika dla domu oferowana przez firmę Sunergo to kompleksowe usługi – od audytu, przez montaż, aż po obsługę posprzedażową. Dowiedz się więcej!

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek